Melda, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Mükemmelliği küçümseyen martılar yavaştır , hiç bir yere gidemezler , mükemmele ulaşmak için uçanlar ise hızlıdırlar her yere gidebilirler

Martı Jonathan Livingston, Richard BachMartı Jonathan Livingston, Richard Bach
Melda, Martı Jonathan Livingston'u inceledi.
 10 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Beni kitap okumaya geri döndüren bir kitaptı toplum tarafından dışlanmış bir martının mücadelesi bana bu martı eski zamanlarda bilim insanlarının büyücü sanan toplumun bilim insanlarını yakmaya kadar giden serüvenlerini anımsattı

Sena Ş., bir alıntı ekledi.
13 saat önce

"Eğer bir gün hayatım sana gerekecek olursa gel ve al onu..."

Martı, Anton Çehov (Sayfa 58 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI - 6. BASIM EKİM 2017, İSTANBUL - RUSÇA ASLINDAN ÇEVİREN: ATAOL BEHRAMOĞLU)Martı, Anton Çehov (Sayfa 58 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI - 6. BASIM EKİM 2017, İSTANBUL - RUSÇA ASLINDAN ÇEVİREN: ATAOL BEHRAMOĞLU)
Sena Ş., bir alıntı ekledi.
14 saat önce

NİNA
Yapayalnızım. Bir şey söylemek için yüzyılda bir açarım ağzımı, sesim bu boşlukta kederle çınlar ve hiç kimselere ulaşamaz... Siz de ey solgun alevler, işitmiyorsunuz beni... Sabah öncesinde çamurlu bataklıktan yükselirsiniz siz ve tan vaktine kadar sürtüp durursunuz düşüncesizce, iradesizce, hiçbir yaşam kıpırtısı taşımaksızın... Sonsuz maddenin babası şeytan, bir yaşam kıpırtısı doğar korkusuyla, taşlarda ve sularda olduğu gibi, her an sizin atomlarınızı da değiştirir ve durmaksızın değişirsiniz. Evrende sürekli ve değişmez olarak sadece ruh kalır.

Martı, Anton Çehov (Sayfa 15 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI - 6. BASIM EKİM 2017, İSTANBUL - RUSÇA ASLINDAN ÇEVİREN: ATAOL BEHRAMOĞLU)Martı, Anton Çehov (Sayfa 15 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI - 6. BASIM EKİM 2017, İSTANBUL - RUSÇA ASLINDAN ÇEVİREN: ATAOL BEHRAMOĞLU)
Sena Ş., bir alıntı ekledi.
15 saat önce

MEDVEDENKO
Neden hep karalar giyersiniz siz?
MÂŞA
Hayatımın yasını tutuyorum. Mutsuzum.

Martı, Anton Çehov (Sayfa 1 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI - 6. BASIM EKİM 2017, İSTANBUL - RUSÇA ASLINDAN ÇEVİREN: ATAOL BEHRAMOĞLU)Martı, Anton Çehov (Sayfa 1 - TÜRKİYE İŞ BANKASI KÜLTÜR YAYINLARI - 6. BASIM EKİM 2017, İSTANBUL - RUSÇA ASLINDAN ÇEVİREN: ATAOL BEHRAMOĞLU)
Tuğba Demirci, Daktiloya Çekilmiş Şiirler'i inceledi.
 15 saat önce · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi

Türk Edebiyatının Sylvia Plath'ı !

Sylvia'yı çok severdi. Onun üzerine incelemeler yaptı. Bireyin yalnızlığına ve varoluş sorununa bakışından çok etkilenmişti. Yazgısı da ona benzedi. Çünkü, Sylvia Plath gibi intiharı seçti...

Hayatın arka bahçesini gören iki türk kadın yazardan biridir Nilgün Marmara.. İkincisi ise şüphesiz Tezer Özlü'dür.

Şiirleri bir içe dönüştür. İç dünyasındaki karamsarlığı görmek mümkündür. Çiçekler, mevsimler, hayvanlar, güneş, özellikle de ay ve renkler şiirlerinde ortak olarak kullanılan simgelerdendir. Kuş, özellikle de martı imgesi süsler şiirlerini.
Kendisine bu dünyada yer edinemedi ve giderken düşündüğü tek şey şüphesiz kuşlar olmuştu.

"Niye izin vermiyorum yoluma kuş konmasına
Niye kimseler izin vermez yollarıma kuş konmasına?
Öyle güzelsin ki kuş koysunlar yoluna,
Benden sonra kuşlara iyi bakın."

Ve sana söz güzel kadın: Kuşların bize emanet !

Serdar, bir alıntı ekledi.
22 Mar 22:50 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Levrek
Düşünsenize, bir levrek yakalamaktan daha keyifli ne olabilir?

Martı, Anton ÇehovMartı, Anton Çehov
Tuco Herrera, Hacı Aga'yı inceledi.
 22 Mar 21:28 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

İRANLI AZİZ NESİN ...

Zaman yetersizliğinden ötürü birbiri ardına yazmak zorunda kaldığım incelemeler kervanından bir kez daha merhabalar pek sevgili kabak çiçekleri ve işsizlik müdavimleri =)) Zamanımız kısıtlı o yüzden hemen girizgah yapalım ..

Konu oldukça hassas .. Pek istemiyorum bunları yazayım ... Bir kısım arkadaşımız belki bana kızacak ve sertçe eleştirecektir .. Kendilerince haklılar mıdır ? Belki evet belki hayır .. Önemli olan doğru düzgün tartışabilmek .Seviyeyi korumak ..

Öncelikle istiyorum ki yazardan başlayayım .. Sadık Hidayet tabiri caizse elit ve kalburüstü bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelmiş .. Ebeveynlerimiz gibi doğup büyüyeceğimiz toprakları da seçme hakkına sahip değiliz .. Bu bağlamda kendisi de hayata 5-0 yenik başlayan bir şahıs.. 1903' te İran' da doğmuş olmasına karşın varlıklı ailesi vasıtasıyla eğitimine yurtdışında , Avrupa ' da devam etmiş ..Belçika ve Fransa ' da yaşamış .. Yazım hayatına dair ilk deneyimleri de yanlış hatırlamıyorsam Fransa ' da vuku bulmuş.Ondan öncesinde dişçilik ve mühendisliğe ilgi duymuş ama kesmemiş olacak ki sonrasında yazarlığa yönelmiş .. Anton Çehov (buraya çok dikkat!!) , E.A. Poe ve Kafka ile ilgilenmiş ..İran mitleri ve folkunu araştırmış.. Beethoven ve Çaykovski seviyor ki bu romantik erayı kendine yakın bulduğunun bir göstergesi..Sürekli tekrar eden intihar girişimlerinin altında yatan sebeplere dair bir ipucu olabilir bizlere ..Beethoven da bir dahi olarak yaşamış bir fani gibi ölmüştü.. O da bir dönem intiharı seçti..Pek tabii sebep sonuç ilişkisinde bağdaştırılamaz belki ama niçin seviyor olduğu , kendine niçin bu denli yakın gördüğü bence çok açık ..Anton Çehov ' un Martı' sını da aklınıza getirin .. İntihar olgusu salt kendinden kaynaklı değil ama çevresinde uğraştığı işlerden hep bir iz bırakmış ona .. Afyon bağımlılığını da eklersek sonuç sanırım ki hiçbirinizi şaşırtmaz .. Bu kadar bio verdiğin yeter artık sadede gel kardeşim diyenler ..

Etkinlik kapsamında Sadık Hidayet' in ilk okuduğum kitabıydı Hacı Ağa..İlk 30 - 35 sayfa sonrasında birşeyler oldu ..Kitap resmen şaha kalktı ... Sanırsın bir Aziz Nesin kitabı okuyorum .. O denli zevk aldım ki bitirip 2 kere daha okudum .. Tespitler , çıkarımlar ve verilen örnekler o denli nokta atışı ki anlatamam .. Sanki Aziz Nesin yazmış bu öyküyü de al demiş sen yayınla arkadaş.. O derece ikizi .. Sanırım bu kitabı Avrupa dönüşü memleketindeyken yazmış Sadık Hidayet.. Ve ülkesinin geri kalmasının sebebi olarak gördüğü monarşik düzenle, bu kitaba konu olan HACI AĞALARI yani ruhban sınıfını kıyasıya eleştirmiş .. Niçin ruhban sınıfı diyorum ? Çünkü islamiyette ruhban sınıfı yoktur ..İslam dininde kulun kula üstünlüğü yoktur .. Üstünlük ancak ve ancak TAKVADADIR.. işte burda yine zurna konçertosunun kürdi peşrev allegro resitaline tırmandığı dönemece geliyoruz .. Nasıl kuruluyor bu üstünlük dediğim anda Hacı Ağalar devreye giriyor .. Dedim ya Aziz Nesin okudum sanki diye .. Kimdi onun ustam dediği isim ? ANTON ÇEHOV!! Neyle uğraştı o? En azılı düşmanları , ona en çok saldıranlar kimlerdi ? Onu yakmaya çalışanlar ? Alın o tayfayı koyun bu novellanın içine zerre sırıtırsa gel yanıma .. Bu o kadar öyleki , 2. dünya savaşı sırasında Türkiye' nin almanlardan yana olmasını isteyen sarıklı cübbeli hocalara varıncaya dek aynı yahu!!! Paralel evren desen bu denli benzemez .. Okurken baya güldüm ..Kah acı acı , kah katıla katıla gözümden yaş gelinceye dek ( özellikle basurla yollarının kesiştiği dönemler canımdan can aldı ) .

Bakın Mine Söğüt bir röportajında ne diyor ..

"İnsanların hayatını dini referanslarla düzenlemeyi düşünüyorsanız onlara büyük korkular aşılamanız gerekir. Tabii korku da çok büyük bir güç.. Böylelikle kadınları ve çocukları ve aslında erkekleri de korkutarak çok silik , çok aşşağıya düşmüş bir toplum yaratırsınız ."

Kim bunu yapanlar ? Efendim ? Demek gelmedi aklına .. Peki devam edelim ...Bakın ne diyor Yaşar Nuri Öztürk ...

"Yobazlık, kendini geliştirip büyütmek yerine, dini "YOZLAŞTIRIP" küçültmeyi yeğleyen hasta psikolojilerin dışa vurumudur."

"Allah ile aldatanların gerçek Tanrısı paradır, maldır, dünyalıktır."

Yine mi tık yok ? Friedrich Nietzsche ile devam edelim ..

"Kim namus ve ahlâk şövalyeliği yapıyorsa, bilin ki en namussuzu o' dur."Şu 4 cümleyi bir araya getirdiğinde KARŞISINDA BELİREN kesişim kümesidir işte Hacı Ağalar .. Ne demiş onlar için Mevlana ;

"İslamı yobazlardan koruyun, aksi takdirde dünyayı İslamdan koruyun."

Biz yakından tanıyor muyuz onları bilemem =) Cevabı size bırakıyorum ! Etkinliğe beni de dahil eden sevgili NigRa // Andronikos ' a ve Mahmut ÇAYIR ' a da bu vesileyle teşekkürlerimi iletiyorum ..

Hacı Ağalar için gelsin : İsveç' te var 4 ÇİYAN !!

https://www.youtube.com/watch?v=Z3bWi6CmziM