• https://www.youtube.com/watch?v=-2NabfVW4wg
  "Yürekli ol beni karşına al
  Düşüncelerini üstüme sal
  Ben böyle kabul ettim seni zaten
  Peki madem"
 • Bir kitapta çektiğiniz acılar yaşadığınız sıkıntılı günler karşınıza çıkıyorsa o kitaptan etkilenmemek mümkün olmuyor. İşte Gizem Bilici’nin bu kitabı beni can evimden vurdu. Okudukça yaşadım okudukça ağladım.

  Erdem ve Melis ne zorluklara direndi öyle??

  Nefesim ve yüreğim daraldı? Sevginin sağlıkla sınanması ne zordur bilir misiniz?

  Sevginin gücü herşeyin karşısında durur da konu sağlık olunca kader de ne varsa o yaşanır..

  Güzel sevenlerin hikayesi ancak bu kadar güzel seven Erdem ve Melis çiftiyle bu kadar güzel anlatılabilirdi. Seviyorsanız asla vazgeçmeyin mücadele edin sevdiğinizi söyleyin, yanında olun.

  Sevgiyle kalın... ️
  Kitapla kalın..
 • İnceleme Videosu: https://www.youtube.com/watch?v=e1HHTSNQI2A

  "Demokrasi Abraham Lincoln'ın, "Tüm insanları bir süre kandırabilirsiniz,birtakım insanları sürekli kandırabilirsiniz ama tüm insanları sürekli kandıramazsınız." prensibi üzerine kuruludur. Bir hükümet yozlaşmış ve insanların hayatını iyileştirmekten acizse, eninde sonunda yeterli sayıda vatandaş durumu idrak eder ve bu hükümetin yerine başkasını getirir. Ancak hükümetin medya üzerindeki kontrolü Lincoln'ın mantığını boşa çıkarır çünkü bu durum vatandaşların hakikatin farkına varmasını engeller. Medyayı tekeline alan oligarşi tüm başarısızlıklarını tekrar tekrar başkalarının üzerine atıp dikkati hayali ya da gerçekdışı mihraklar üzerine çeker."

  Dünya çapında tanınmış tarihçi ve yazar olan Harari, yeni kitabının ilk sayfalarını bu şekilde yazmış. Peki Harari'nin sözleri size bir yerlerden tanıdık geldi mi?


  1976 yılında doğan tarihçi ve yazar Yuval Noah Harari 21. yüzyılın en çok ses getiren düşünürlerinden...
  İlk kitabı "Hayvanlardan Tanrılara Sapiens" ile tanınmaya başlanan ve ardından çıkardığı "Homo Deus - Yarının Kısa Bir tarihi" kitabıyla da dünyada çok satanlar listesinin başına geçen Harari yeni bir kitap ile karşımızda.

  Sapiens kitabı ile insanın nasıl önemsiz bir hayvandan dünyanın efendisine dönüştüğünü anlatırken, Homo Deus'ta da insanlığın geleceğini ve ölümsüzlük,mutluluk,tanrısallık gibi konularda nasıl çaba gösterdiğini anlatmıştı.

  Yeni çıkan kitabı 21. Yüzyıl için 21 Ders adlı kitabı ise bu iki kitabının arasında kalarak bugünü,yani 21. yüzyılı anlatıyor.
  Harari kitabının giriş kısmında,bu kitabının diğer iki kitabından farkını şu şekilde söylüyor: "Sapiens ve Homo Deus'un aksine bu kitap tarihsel bir anlatı olarak değil bir ders seçkisi şeklinde tasarlandı."

  Ders seçkisi mi? Yazarımız 2002 yılında Oxford Üniversitesi'nde tarih doktorasını tamamlamış.Şimdilerde de Kudüs İbrani Üniversitesi Tarih Bölümü'nde dünya tarihi dersleri veriyormuş. Ee tabi ders seçkisi demesi normal çünkü hayatı ders olmuş bir nevi...

  Kitabın da giriş bölümünde bahsedildiği gibi bu kitap halkla diyalog içinde yazılmış. Diyaloglar nasıl oluyor derseniz Harari birçok konuşma,sohbet ve konferansa katılmıştır. Bunlardan birisi de Davos...

  Okurların,gazetecilerin ve iş arkadaşlarının kendisine sorduğu soruları bu kitapta cevaplamaya çalışmış.
  Önceki kitaplarında da olduğu gibi bu kitabında da "yerellik" var. Kitapta Melis'i görebilirsiniz Ahmet'i de... Ya da müziklerden örnek verdiği kısımda Nilüfer ve Sezen Aksu'yu... Bu yazarın özel isteği olduğu için kitap basılacağı ülke için yerelleştiriliyor :)

  Dediğim gibi 21. yüzyılı eleştiren,insanı düşünmeye teşvik eden ve farklı konulara değinen bu kitapta demokrasiyi eleştirdiği kısmı ben çok sevdim.
  Başka sevdiğim kısmı ise modern çağda insanlığın bilgiye çok mu çok gömülmesini anlattığı ve "Bilgi Yanılsaması" diye adlandırdığı kısım.

  Yazarın Yahudi olması nedeniyle bazı yerlerde İsrail'i övdüğünü okudum. Bunun dışında tuhaf bir şekilde de ilk kitabı olan Sapiens çıktığı zaman da yahudiler, bize yeteri kadar yer vermemişsin diye Harari'ye kızmış :D

  Kitapta hoşuma gitmeyen diğer kısım ise "Ermeni Soykırımı" kelimesini yazdığı kısım ki bunu anlatmama gerek yok...

  Kitap genel olarak güzel olmakla beraber Teknoloji,Siyaset,Din gibi konularda gerçek anlamda sorgulamalar yaptıracak sorulara cevap arıyor.
  Bu noktada kitabı okumanız için söylemek istediğim son cümle ile incelememi bitirmek isterim.

  Pavese der ki: "Okurken aradığımız yeni düşünceler değil, kendi düşüncelerimizin basılı sayfada doğrulandığını görmektir."

  Hadi o zaman, bu kitabı alın ve okuyun. Kendi düşüncelerinizi doğrulamak için değil, farklı bakış açılarını ve farklı düşünceleri de öğrenmek için...

  Okumak isteyen herkese iyi okumalar dilerim :)
 • Merhaba öncelikle...
  Bu kitap bana göre çok güzel ve eğlenceliydi. Eğer eğlenmek istiyorsanız bu kitabı kesinlikle okuyun. Bir solukta okunup bitirilecek bir kitap. Ben okurken hiçbir yerinde sıkılmadım ve bence sizde öyle olacaksınız. Melis ve özellikle Meriç karakterinde bayıldım. Cidden çok güzel insanlar. Kitapta duygu yoğunluğu olan yerler vardı ama ben çoğunlukla ya tebessüm ettim ya güldüm ya kahkaha attım. Bu kitabı okursanız birşey kazanmazsınız ama yinede bu kitabì okuyun derim.
 • Seninle nasıl vedalaşırız
  Belki bir ömür paylaşırız, ya gidersen
  Peki madem

  Yürekli ol beni karşına al
  Düşüncelerini üstüme sal
  Ben böyle kabul ettim seni zaten
  Peki madem

  Evet diyemem hayır diyemem
  Ama bir türlü memnun edemem seni bazen
  Peki madem

  Yakında mısın uzakta mısın
  Sana mecburum farkında mısın? Bunu bilsen
  Peki madem

  Yürekli ol beni karşına al
  Düşüncelerini üstüme sal
  Ben böyle kabul ettim seni zaten
  Peki madem