Resul, bir alıntı ekledi.
Dün 00:10 · Kitabı okudu · İnceledi · 10/10 puan

... meselâ Ayasofya kubbesindeki taşlar, eğer mimarının emrine ve san'atına tâbi' olmazlarsa; herbir taşı, Mimar Sinan gibi dülgerlik san'atında bir mahâreti ve sair taşlara hem mahkûm, hem hâkim olmak, yani "Geliniz, düşmemek, sukût etmemek için başbaşa vereceğiz." diye bir hüküm sahibi olması lâzımdır.

Öyle de: Binler defa Ayasofya kubbesinden daha san'atlı, daha hayretli ve hikmetli olan masnuattaki zerreler, kâinat ustasının emrine tâbi' olmazlarsa; herbirine Sâni'-i Kâinat'ın evsâfı kadar evsâf-ı kemâl verilmesi lâzım gelir.

Ene Ve Zerre Risalesi, Bediüzzaman Said NursîEne Ve Zerre Risalesi, Bediüzzaman Said Nursî
Fatma Koçak, bir alıntı ekledi.
14 May 23:58 · Kitabı okuyor · Beğendi

Mimar Sinan imparatorluk coğrafyasına, imparatorluğun sanatına kendi üslûbunu ve merkezi bir Osmanlı havasını veren dâhidir. Bugün Süleymaniye semti, onun sevimli mütevazı türbesinin bulunduğu semt, bu yaratının, bu üslûp beraberliğinin, orijinalliğinin zirvesi sayılır..

Osmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber OrtaylıOsmanlı'yı Yeniden Keşfetmek, İlber Ortaylı
dikenprenses, Ustam ve Ben'i inceledi.
13 May 00:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yazarın okuduklarım arasında en beğendiğim kitabı. Mimar Sinan'ı Kanuni Dönemini ve Mihrimah'ı çok güzel işlemiş. Sayfalar su gibi akıp gidiyor gerideyse kitapla ilgili güzel hatıralar kalıyor. Okunmasını tavsiye ederim.

*İstanbul ve Mimar Sinan Üniversiteleri Tarih kürsülerinden tanıdığım Ahmet Taşağıl, konusunda uzmanlığını ilerletmiş ve araştırmalarına da rehavete kapılmadan devam etmiş az sayıdaki akademisyenden biridir. Eski Çince uzmanıdır.

* Daha önce 3 veya 4 kitabı okudum. Özellikle Göktürkler(3 Cilt) kitabı konusunun temel kaynaklarındandır.

* Bu kitap, bir seyahatname diliyle yazılmış olup Ahmet Taşağıl'ın Servet Somuncuoğlu ile birlikte yaptığı gezilerden(ki bu keşif gezilerinin dönüşünde çok önemli bulgular-fotoğraflar edinilmiş ve yayınlanarak ilgi çekmişti) başlayarak tüm Türkistan'ı kapsar.

* Yazardan beklentim özellikle Kazak, Kırgız, Moğol ve Uygur bölgeleri konusunda uzun uzun bilgi ve tecrübelerini vermesiydi ki yeteri kadar verdiğini düşünüyorum. Bunun yanında Özbekistan, Türkmenistan ve hatta Afganistan bölgeleri hakkında da güzel bilgiler vermiş.

* Rahatlıkla okunabilecek bir dile sahip olması ve anlatılan bölgelerde yazarın (ve merhum Servet Somuncuoğlu'nun) çektiği fotoğraflarını da yayınlamış olması kitaba ayrıca renk katmış.

Bir not daha ekliyorum: Ahmet Hoca'nın adını Youtube'da arayarak onun Kazakistan televizyonları dahil bir çok programda konuşmalarını da bulabilirsiniz.

Büşra Ayvazoğlu, bir alıntı ekledi.
12 May 03:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Ayasofya'nın Gizli Fethi
" Sinan, Ayasofya'yı ilk tanıdığında iki minaresi vardır. Gün gelir "Mimar Sinan" olarak artık ayakta duramayacak kadar zayıflayan Ayasofya'ya iki minare de kendisi ekler. Üstelik bu iki minare ile hem Ayasofya'yı tamamlar hem de minareleri bir destek olarak kullanır. Eğer bir gün bu minareller artık yıkılmak istense, Ayasofya da o an yıkılacaktır! Yani artık Müslüman olmayan bir Ayasofya asla düşünülemez!"

Özçekim Dergisi, Kolektif (Sayfa 29)Özçekim Dergisi, Kolektif (Sayfa 29)
Büşra Ayvazoğlu, bir alıntı ekledi.
12 May 02:58 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Sinan Mimarbaşı olduktan ölünceye kadar 477 yapının tasarımını veya onarımını üstlenmiştir. Ancak o bunca eserinden yalnızca bir tanesine imzasını yazar. Bosna'daki Drina Köprüsü, Mimar Sinan'ın imzasını attı tek eseridir."

Özçekim Dergisi, Kolektif (Sayfa 23 - Özçekim Dergisi /  Mart-Nisan Sanat Özel Sayısı)Özçekim Dergisi, Kolektif (Sayfa 23 - Özçekim Dergisi / Mart-Nisan Sanat Özel Sayısı)
Ceyda BİLEN, İlk ve Son Söz Aşk'ı inceledi.
09 May 11:55 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Bu kitapla ilgili paylaşacağım en kıymetli cümleler yine kitabın kendisinden olacak.
"
Rivayete göre Kanuni Sultan Süleyman günün birinde Mimarbaşı Sinan'ı huzuruna çağırarak bir cami yaptırmak istediğini ve onu bu işle görevlendirdiği söyler. Ne var ki k Kanuni ,caminin nereye yapılacağı konusunda kararsızdır ve istihare yapar. Rüyasında Efendimizi Sallallahu Aleyhi ve Sellem'i görür ve Peygamber Efendimiz (Sav) Kanuni'yi boş bir arsaya götürecek caminin oraya yapılmasını isteyerek camiyi tarif eder. Ertesi sabah Mimar Sinan'ı tekrar huzuruna çağıran Kanuni, onu rüyasında kendisine gösterilen boş arsaya götürerek caminin oraya yapılmasını buyurur .
Mimar Sinan aldığı buyruk üzerine yapacağı caminin planını Kanuni'ye anlatmaya başlar ki,Kanuni hayretler içerisinde kalır.Zira Mimar Sinan'ın tarif ettiği cami,Kanuni'ye Hz.Peygamberin (Sav) anlattığı caminin birebir aynısıdır.Kanuni'nin,Mimarbaşı,sanki önceden caminin planlarını hazırlamışsın gibi anlatıyorsun" sözüne Sinan'ın yanıtı şöyle olur: "Evet Sultanım,Efendimiz sallallahü ve sellem size tarif ederken bende arkanızdaydım..." --İşte o günün mimarı Efendimiz'den(sav) talimat alacak imana sahipti. --

Tahacan Karahüseyin, bir alıntı ekledi.
 09 May 00:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Son söz
Bin yıldan fazla, İslam'a insanlığın kurtuluşu davasına hizmet etmiş bir milleti, korkutmalarla, baskı, dalavere ve entrikalarla, kendi özünden, inancından, tarihinden koparmak mümkün değildir. Sağcıymış, solcuymuş, liberalmiş bu tabirlerin bizim inancımızla, tarihimizle hiçbir alakası yoktur.

Biz onların hiçbirisine benzemeyiz ve biz onlardan biri de değiliz. Batı taklitçiliğiyle, "izm"lerle hiçbir şey yapılamayacağını gören milletimiz 1969'da ilk büyük şahlanışını yapmıştır. O günden bu güne inançlı kardeşlerimiz nasıl ki Türkiye'ye çok büyük hizmetler yaptılarsa, Mimar Sinan gibi ustalık hizmetlerini de Millî Görüşçüler olarak sizler hitama erdireceksiniz. Lider Türkiye'nin öncülüğünde, Adil Bir Dünya'yı kuracaksınız.

Davam, Necmettin Erbakan (Sayfa 248 - MGV Yayınları)Davam, Necmettin Erbakan (Sayfa 248 - MGV Yayınları)
Merve Kaya, bir alıntı ekledi.
08 May 21:28 · Kitabı okuyor · Beğendi

İstanbul’un Tepesine İnşa Edilen Camii: Süleymaniye
Süleymaniye, Muhteşem Asrın ve Muhteşem şehrin XVI. yüzyıldaki simgesi, Kanuni Sultan Süleyman ve eşi Hürrem Sultan’ın türbelerinin bulunduğu camii. İstanbul’un fethinin tamamlayıcı olarak görülen Süleymaniye Camii Mimar Sinan tarafından 1550’de yapılmaya başlanmış ve 1557 yılında tamamlanmıştır. Mimar Sinan’ın “kalfalık eseri” olarak tanımladığı Süleymaniye Camii “ustalık eseri” olan Selimiye Camii ile kıyaslanmaktadır ancak bu yapıları kalfalık, ustalık eseri olarak ayırmamak ve her iki eserinde ayrı boyutlar da hakkını vermek gerekmektedir. Bu açıdan bakıldığı takdirde Süleymaniye Camii teknik eser Hendesetü’l-İslam ve Selimiye Camii sosyal eser Camiatü’l-İslam olarak ifade edilir. Süleymaniye Camii, Osmanlı Devleti’nin XVI. yüzyıldaki gücünün bir mimari simgesi olarak batıya ve doğuya meydan okumasının göstergesidir. Süleymaniye Cami’nin avlusu yirmi sekiz kubbe ile örtülü revaklarla çevrilidir ve avlunun ortasında dikdörtgen şeklinde fıskiyeli havuz bronz şebekeli açıklıklarla içerisi görülebilen mermer şadırvan dikkat çekmektedir. Bir diğer dikkat çeken detay şadırvanda doğal kule prensibi ile hava akımı oluşturarak oksijenle arıtılan tarihte ilk içme suyu hazırlama istasyonudur…

Yazımızın tamamını Havâss dergisi IV. sayımızdan okuyabilirsiniz.

Havass Dergisi - Sayı 4, Kolektif (Hümeyra Zorlu)Havass Dergisi - Sayı 4, Kolektif (Hümeyra Zorlu)
esra k., bir alıntı ekledi.
 08 May 12:09 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Mimar Sinan'ın büyük eseri Kasımpaşa'daki Piyale Paşa Camii gibisine dünyada kaç milletin zenginliği içinde rastlanır?

Tarihin İzinde, İlber Ortaylı (Sayfa 158 - Profil)Tarihin İzinde, İlber Ortaylı (Sayfa 158 - Profil)