Zeynep Öylek, Mimoza Sürgünü'ü inceledi.
27 Oca 17:06 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Her nekadar okuduğum tüm kitaplarını büyük bir beğeni ve keyifle okusam da bu kitabı benim için çok başka değerli ve anlamlıdır. Edebi yönü kuvvetli bir kalemi olan Bekiroğlu'nun bu kitabını okurken duygudan duyguya girdim adeta. Deneme türünde bir eser.Yer yer rahatlatıp, yer yer hüzünlediren adeta bir ezgi tadında. Hele ki kitapta bir bölüm var ki kalbime ayrı bir dokundu. "VAR" bölümü...
Benim için bir başucu kitabı diyebilirim. Defalarca okusamda bıkmam, usanmam.
Bir Nazan Bekiroğlu farkı bu da... :)

Zeynep Öylek, bir alıntı ekledi.
27 Oca 16:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 7/10 puan

...
Bu dünya böyle bir yer işte. Nereye baksam muamma. Bu dünyanın sırrını çözen var çözemeyen var.
...

Mimoza Sürgünü, Nazan BekiroğluMimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu
Salih Çermik, bir alıntı ekledi.
11 Oca 22:08 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İçimde çok büyük bir ağlamak var. Bir ağacın altında oturarak hem kendime, hem bütün insanlara hem börtü böceğe, kurda kuşa. Bin yıllık gözyaşıyla ağlamak istiyorum.

Mimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 266 - Timaş Yayınları - 1. Baskı)Mimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 266 - Timaş Yayınları - 1. Baskı)
Salih Çermik, bir alıntı ekledi.
11 Oca 22:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kendi acısında bütün evrenin acısını tecrübe edenler kadar bütün evrenin acısını da kendi acısına çevirebilenlere insan denir ve yalnızca onlara insan denir.

Mimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 258 - Timaş Yayınları - 1. Baskı)Mimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 258 - Timaş Yayınları - 1. Baskı)
Salih Çermik, bir alıntı ekledi.
11 Oca 22:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

''İnsan'' olmanın yönünü gösteren vicdanıdır.

Mimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 246 - Timaş Yayınları - 1. Baskı)Mimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 246 - Timaş Yayınları - 1. Baskı)
Salih Çermik, bir alıntı ekledi.
11 Oca 22:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sizin bir bahçeniz varsa, mevsimleri de tanıyorsunuz demektir. Sizin için mevsim, cep telefonlarının ekranındaki bir tarihten ibaret değildir sadece. Baharı çiçeklerinden ağırlarsınız. Elmalar beyaz çiçek açıyordur örneğin, ayvalar pembemsi. Erikler hele, şubat rutubetinin üzerine ilk güneşte kar rengi. Sizin için yaz, güç belâ biriktirilmiş iki kuruşla beş yıldızlı bir otelde çekilen çile değildir. Bütün şehir, rutubetini toprağın alamadığı betonarme bir seranın içinde buram buram terlerken sizin bahçenizde havanın yapış yapış sıcağını toprak emer. Derken güzü acı incirin kokusundan, nar dallarından seçer, yaprakların nasıl sarardığını, güllerin solduğunda bile güzel kaldığını kim bilir kaçıncı kez tecrübe edersiniz. Kışın kar da yağar sizin bahçenize. Kuru dallara dönmüş ağaçların beyaza büründüğünü eski bir yılbaşı kartından değil de bir bahçeden seyretmek, sahi ne güzeldir.

Mimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 227 - Timaş Yayınları - 1. Baskı)Mimoza Sürgünü, Nazan Bekiroğlu (Sayfa 227 - Timaş Yayınları - 1. Baskı)