Fatma ŞAHİN, bir alıntı ekledi.
15 May 22:32 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Haydi evet de.
Tut çıkar beni karanlığımdan.
Evet de.
Bulutları bir kez olsun görebileyim sen gittiğinden beri.
Bir mum ışığı yansın odamda. İyi yürekli bir peri girsin içeri dans edelim sabahlara kadar. Güneş gözlerimizden alsın aydınlığını.
Evet de ne olur.
Bir türlü hatırlayamadığım şarkıyı hatırlayayım çocuklara bakınca. Kapımı yumruklayan çaresizlikler gitsin bir süreliğine de olsa. Dışarıya uzatayım başımı. Yağmuru öpeyim dudaklarından.
Bir tek evet!

Hayal Meyal, Tarık Tufan (Sayfa 103)Hayal Meyal, Tarık Tufan (Sayfa 103)
Emine Esra Satılmış, bir alıntı ekledi.
07 May 23:59 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Savrulup atılan, toprağın üzerinde kıvrılıp bükülen ve üzerine acıyarak basılan bir mum ışığı gibi seğirerek sönmek değil, büyük alevler çıkaran bir keyif yangınında sanki rastlantıymış gibi son bulmak istiyordu. Uçuruma dans ederek düşmek istiyordu.

Bir Çöküşün Öyküsü, Stefan Zweig (Sayfa 31 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Bir Çöküşün Öyküsü, Stefan Zweig (Sayfa 31 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

Arkadaşlar zamanınızı ayırmaya değecek bir yazı. =)
Her şeyi kendi içinde görmek ve kendini her şeyde görmenin adıymış sevgi… Sonsuzlukmuş, bencil olmamakmış…
Kayıtsız, şartsız ona güvenmekmiş bir de… Nedensizce ve delicesine özlemekmiş, onun yokluğunda… İliklerine kadar duymak, tırnaklarına kadar hissetmekmiş sevgi…
Hayatın anlamı diyorlar ona; yalnız insanların değil, tüm canlıların yaşama sebebiymiş… Öyle bir etkisi varmış ki sevginin, “sen ordan bir ‘canım’ dersin, benim kalbim kaburgalarımın altına sığmaz burada” sözünü hissettirebiliyormuş…
Kalp mi insana “sev” diyen, yoksa yalnızlık mı körükleyen?.. Sahi nedir sevmek, bir muma ateş olmak mı, yoksa yanan ateşe dokunmak mı?..
Şems-i Tebrizi, “Sevmeyene karınca yük, sevene filler karınca / Dağı bile taşır insan aşık olunca, inanınca” diyor… Küçük İskender’e göre ise, birini gerçekten sevdin mi; yaşı, ne kadar uzakta olduğu, boyu, kilosu sadece lanet birer sayıymış… Özdemir Erdoğan şarkısında, “Sevgi anlaşmak değildir, nedensiz de sevilir / Bazen küçük bir an için ömür bile verilir” diye anlatıyor sevgiyi…
Halil Cibran, “Sevgi bir şey istemez, tamamlanmaktan başka” diyor… Mevlana, “Sevgi karanlık bir tünelde yakılan mum ışığı gibidir; size yolunuzu gösterir ama uzakta ne olduğunu söylemez” diyor.
Fuzuli’ye sormuşlar, “Sevmek mi daha güzeldir, sevilmek mi?” diye; “Sevmek” demiş.. “Çünkü, sevildiğinden hiçbir zaman emin olamazsın”… Nazım Hikmet, “Ah benim sevdasında bencil, yüreğinde sağlam sevdiğim. Aklıma gelişini seveyim. Ne güzel de darma duman ediyorsun beni” diyor dizelerinde…
Dostoyevski der ki: “Sevmek, güzel birinde aşkı aramak değil; o kişide bilmediğin bir zamanın beklenmedik bir anında kendini bulmaktır.” Can Yücel, “Tabaklarda kalan son kırıntılar gibiydi sana olan sevgim. Sen beni hep bıraktın, bense hep arkandan ağladım” diyor…
~Alıntıdır. ~

Eylül, bir alıntı ekledi.
04 May 14:38 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Savrulup atılan, toprağın üzerinde kıvrılıp dökülen ve üzerine acıyarak basılan bir mum ışığı gibi seğirerek sönmek değil, büyük alevler çıkaran bir keyif yangınında sanki rastlantıymış gibi son bulmak istiyordu. Uçuruma dans ederek düşmek istiyordu.

Bir Çöküşün Öyküsü, Stefan Zweig (Sayfa 31 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Bir Çöküşün Öyküsü, Stefan Zweig (Sayfa 31 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)

Meftun
Döner de döner bir pervane
Kâh gezegen olur büyür,
Kâh elektron misal küçülürüm.
Esaretliğinim yörüngende.

Bağı çelikten iple bağlı,
Mücerret bir mum ışığı,
Divane bir meftunum.

Deveranım sabit ve daim...
Mutluluğum yalnız(,) hüzünlü...
Yörüngeden kaçmak, yok olma...
Yaklaşmak, yanıp kül olma...
Demek arafta şükrüm ve saadetim.

Esaretten memnun aziz bir köleyim.
Hür olup ayrılmak zulüm bana.

Osman Okumuş

Ali Batı, bir alıntı ekledi.
29 Nis 14:02 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ölüm
Savrulup atılan, toprağın üzerinde kıvrılıp bükülen ve üzerine acıyarak basılan bir mum ışığı gibi seğirerek sönmek değil, büyük alevler çıkaran bir keyif yangınında sanki rastlantıymış gibi son bulmak istiyordu. Uçuruma dans ederek düşmek istiyordu.

Bir Çöküşün Öyküsü, Stefan Zweig (Sayfa 31)Bir Çöküşün Öyküsü, Stefan Zweig (Sayfa 31)