Günaydın :)
Diziyi henüz izlememiş olsam da Sevgili Murat Soner'in YouTube kanalında "övgüyle" bahsettiği 'Kübra' isimli diziyi merak etmiş, bunun üzerine değerli yazarımız Afşin Kum'un aynı isimli romanını büyük bir heyecanla temin etmiş bulunmaktayım.
Kübra
Kübra
Bir diğer kitabım ise, Kral 1. Stephen King'in "okunmasını şiddetle tavsiye ettiği" Hikaye Hırsızı isimli kitabı.
Hikaye Hırsızı
Hikaye Hırsızı
Üçüncüsünü ise bilmeyeniniz neredeyse yoktur. Aynı zamanda filme de uyarlanmıştı: Piyanist!
Piyanist
Piyanist
Dördüncü ve son kitap ise Ömer Seyfettin'e ait: İlk Namaz. Oldukça merak ettiğim kısa bir hikaye. Aç kapa bitiyor ama çok şey katıyor dediklerimizden.
İlk Namaz
İlk Namaz
Bu da bonus :)
Ayakkabı Gurusu
Ayakkabı Gurusu
Neşedir neşe 😹 😋
Alıntı
Bir inklâptır namaz kitabından.
Reklam
Ebu Hüreyre Hz. Peygamber [s.a.v]'den şöyle rivayetediyor: ثَلاثٌ مَنْ كُنَّ فِيهِ فَهُوَ مُنَافِقٌ, وَإِنْ صَامَ وَصَلَّى وَزَعَمَ أَنَّهُ مُسْلِمٌ ، مَنْ إِذَا حَدَّثَ كَذَبَ, وَإِذَا وَعَدَ أَخْلَفَ, وَإِذَا اؤْتُمِنَ خَانَ "Üç haslet vardır. Kimde bu üç haslet bulunursa o oruç da tutsa, namaz da kılsa ve 'Ben Müslüman'ım' da dese yine münafıktır: 1. Konuştuğu zaman yalan söylerse, 2. Söz verdiği zaman sözünü yerine getirmezse, 3. Kendisine bir şey emanet edildiğinde hainlik yaparsa." Buhari Hz. Peygamber [s.a.v] şöyle buyurmuştur: "Dört haslet vardır, kimde o dört haslet bulu- nursa, o kimse münafıktır ve kimde o dört hasletten biri bulunursa, o kimsede münafıklıktan bir haslet var demektir. Ta ki, o hasleti bırakıncaya kadar. 1. Konuştuğu zaman yalan söylerse, 2. Söz verdiği zaman cayarsa, 3. Ahdettiği zaman hile yaparsa, 4. Başkasıyla cedelleştiği zaman yalan uydurursa. Buhari
“Namaza mı başlasam?” der gibi bir duygu aklını yalayıp geçti. “Namaz senin neyine?” dedi. Her boyayı boyadın bir fıstık yeşili mi kaldı?
"Efendim, hadis-i şerîfleri nazar-ı dikkate almayalım!" diyor. Hadis-i şerîfi nazar-ı dikkate almayan bir insan İslâm'ı anlayamaz; zekâtı anlayamaz, namazı kılamaz. Çünkü teferruat hadisten öğrenilmiştir. Namaz kılma emri Kur'an'da vardır, teferruat hadistedir. Zekât verme emri Kur'an'da vardır, teferruat hadis-i şerîflerdedir. Bir insan hadisi kaldırdığı, saymadığı zaman din tahrip olur, öğrenilemez, uygulanamaz, yaşanamaz. Zaten onlar da İstiyorlar ki din yaşanmasın; sadece kişiler laf olarak, ağızda -hani sembolik olarak diyorlar ya- "Ben elhamdülillah müslümanım." desin.
Sayfa 127
192 syf.
·
Puan vermedi
Namaza dair çok zengin ilmihal bilgileri barındıran, tabi her zaman da temkinli yaklaştığım bir yayın evi olması hasebiyle okuyacak arkadaşlara-okudukları konular hakkında ek kaynaklardan karşılaştırma yapmalarını da tavsiye ederim.
Namâz Kitâbı
Namâz KitâbıHüseyn Hilmi Işık · Hakikat Kitabevi · 2014326 okunma
Reklam
Bir toplumda namaz kılmak övgü sebebiyse o toplumda bir sıkıntı vardır.
Mescid-i Kubâ
Sultan Üçüncü Ahmed Han devri ve 18. asır İslâm âlimlerinden Abdülganî Nablûsî (rah.) (1641-1731) “el-Hakîkat ve’l-Mecâz” isimli Hac seyâhatnâmesinde Mescid-i Kubâ ile alâkalı şöyle anlatıyor: Hicrî 1105 (M. 1693) senesi 6 Şevvâl Pazartesi günü, Resûlullah Efendimizi (s.a.v.) ziyaret ettik. Sabah namazını Mescid-i Nebevî’de kıldıktan sonra
Çeşmelerde abdest alınmaz oldu/ Camilerde namaz kılınmaz oldu/ Mamur olan yerler hep harap oldu/ Aldı nemçe bizim nazlı Budin’i.
NAMAZ: Günahlardan arınmadır... Kılanlara selam Kılmayanlara nasip olsun inşaAllah...
Reklam
az önce namaz kılıyordum ve üçüncü rekatta olduğumu fark ettim sabah namazında
Beraber namaz kılacağım bir eş nasip olsun
Ciddi bir şekilde anlamak gerek.
İman, dünyayı terk etmeyi emretmiyor. İbadet, camide mahpusluk anlamına gelmiyor. Oruç sürekli değil. Hac, ömür boyu değil ömür de bir defa. Namaz belli vakitlerde ve belirli rekâtlarla. Ama mü'min sürekli zikir, sürekli ibadet hâlindedir. Yerken, içerken, konuşurken, yürürken, uyurken, spor yaparken mü'min ibadet durumundadır. Kazanır, Rabb'ine yaklaşır. Hayatı Rabb'ine kulluk üzerine kurulu olduğu için zikir ve ibadet hâli ondan uzaklaşamaz. Sabretse kazanır, şükretse zaten kazanır. Onun kaybı yoktur. Hayata bakışı, hayattan beklentisi, asıl yurdu arayışı onun şifresidir.
Sayfa 81 - Tahlil Yayınları 21.Baskı: Mart 2022
Namaz bir müslümanı en keskin çizgilerle müslüman olmayandan ayırır. Fizik bakımından bile ayırır.
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.