Serkan Mutlu, bir alıntı ekledi.
11 May 18:02 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kasabamız: Kasaba ve Mayıs Sıkıntısı
Kasaba filminin sahnelerinin geriye dönük bir şekilde Mayıs Sıkıntısı’ndaki film çekiminin parçaları olarak tekrar sahneleyerek, Ceylan ilk filmini yapıbozuma uğratıp sarsar. Bir yandan Kasaba’nın yapay bir birleşim, karmaşık ve kurulmuş bir temsil olduğunu göstererek her türlü natüralizm eğilimini veya iddiasını çürütür; diğer yandan filmin kasvetli havasını komedi ve oyunbazlıkla dağıtır. Ceylan’ın iğneleyici mizah anlayışı burada çok barizdir. Son derece iyi kotarışmış, keskin ironiler vardır. Örneğin kendini beğenmiş Muzaffer’in ailesini filme çekmesinin filme çekilmesinde, Ceylan bilfiil kamera için performans sergileyen kendi ailesini filme çeker: Sonuç olarak ihtiyar Dede Emin gene Emin Ceylan tarafından, eşi Fatma ise Fatma Ceylan tarafından oynanır. Dolayısıyla Ceylan’ın gerçek hayattaki akrabalarının şimdi (“Muzaffer’in filmi”nde) sıradan yaşlı köylüler, bambaşka insanlar olarak Muzaffer’in ailesini oynadığını görürüz. Dahası, Kasaba’yı çeken sinemacı rolünde olduğu için, Muzaffer burada bizzat Ceylan rolünü oynamakta veya böyle konumlandırılmaktadır. Ceylan bu fırsatı kendini ciddiye almamanın mizahını yapmak için sonuna kadar kullanır; auteur olarak film yönetmenini şüphesiz hiç pohpohlamadan esprili bir biçimde sunar

Nuri Bilge Ceylan Sineması, Bülent Diken (Sayfa 68)Nuri Bilge Ceylan Sineması, Bülent Diken (Sayfa 68)

........................................
Para, insanın varlığının ve emeğinin yabancılaşmış özüdür ve bu yabancı öz, insanı tahakküm altına alır ve insan ona tapar.
...........................................................................................

İnsanın öz-yabancılaşmasının, özel mülkiyetin olumlu aşkınlığı/aşılması; böylece insanın özünün kendine ve kendisi için gerçek uygunluğu olarak komünizm… İnsanın sosyal bir varlık(insan) olarak kendine eksiksiz dönüşü olarak komünizm…( Bu dönüş bilinçli olarak ve kendinden önceki gelişmenin bütün zenginliğini kucaklar.) İşte bu komünizm tamamen gelişmiş natüralizm olarak hümanizme eşittir ve tamamen gelişmiş hümanizm olarak natüralizme eşittir/eşdeğerdir.
........................................................................................................
https://oggito.com/...emli-soz-10201745548

Efe Ucar, Therese Raquin'i inceledi.
02 May 20:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Natüralizm kitabın her bir noktasında hissediliyor ve buna bayıldım. Emile Zola'nın insanı bizlere bu şekilde anlatması her zaman hoşuma gitmiştir. Öneriyorum.

YAKZAN, bir alıntı ekledi.
25 Nis 15:37 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsanın 4 zindanı vardır:
1- Doğa/tabiat zindanı (naturalizm)
2- Tarih zindanı (historisizm)
3- Toplum zindanı (sosyolojizm)
4- Benlik/kendim zindanı

İnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriatiİnsanın Dört Zindanı, Ali Şeriati
Elif, bir alıntı ekledi.
10 Nis 04:24

Bırakın aminoasitlerin kendiliğinden proteinleri üretmesini, yapılan son çalışmalarla aminoasitlerin “protein makinesi” adı verilen ve hücre içerisinde belirli işlevlerin yerine getirilmesini sağlayan karmaşık sistemleri bile kendiliğinden, hiçbir dış müdahale olmaksızın yapabildiği gösterilmiştir. Ekim 2013’te yayımlanan bir makalede, 83 aminoasitten oluşan protein makinelerinın her 1000 hücre benzeri yağ zırhından 5 tanesinin içerisinde kendiliğinden oluştuğu gösterilmiştir. Halbuki sıklıkla tekrar edilen abiyogenez karşıtı iddialara göre bırakın 1000’de 5 oluşum ihtimalini, güya evrendeki tüm parçacıklar ve bunların birbiriyle etkileşimi hesaba katılsa bile canlılık kendiliğinden başlayamazdı. Bilim camiasında zaten pek de ciddiye alınmayan bu şahsi kanaatlere karşın, yapılan deneyde protein makineleri öylesine yüksek bir oranla elde edilmiştir ki, bu durum araştırmacıları bile şaşırtmıştır. Bu araştırmanın sonucunda, aminoasitlerin proteinleri kendiliğinden oluşturmasına yönelik matematiksel hesapların hiçbirinin gerçeği yansıtmadığı gösterilmiş, henüz matematik/mühendislik modellemelerimizin doğadaki kendi kendine organizasyon (“self-organization”) konusunu birebir göstermeye yetmediği anlaşılmıştır. Bu da demek oluyor ki, natüralizm karşıtlarının lise seviyesindeki matematikle yaptıkları olasılık hesapları kullanılarak canlılığın başlangıcına yönelik çıkarımlar yapmamız mümkün değildir.

Evrim Kuramı ve Mekanizmaları, Çağrı Mert Bakırcı (Sayfa 76)Evrim Kuramı ve Mekanizmaları, Çağrı Mert Bakırcı (Sayfa 76)
., İnsanın Dört Zindanı'ı inceledi.
04 Nis 21:13 · Kitabı okudu · 2 günde · Puan vermedi

Ali Şeriati'nin konferans konuşmalarından derlenip hazırlanan bir kitap.
İnsanın ne olduğunu ve ne olması gerektiğinin ; toplum , eğitim , öğretim , ahlak , toplumsal ilişkileri düzeltmede önemini ;
İnsan ve beşer kavramını , insanın beşerden farkını açıklamış.

"Beşerin hedefi insan olmaktır."(syf.20)
Beşerilikten insanlığa tekamül ederken bireyi sınırlandıran zindanları ( Historizm , sosyolojizm, naturalizm ve benlik/ kendim) ve bu zindanlardan kurtuluş yolunu açıklamış.En çıkılmaz zindanın ''kendisi'' olduğunu çünkü bu zindanı kendimizle birlikte taşıdığımızı ve tanımlamanın daha zor olduğunu söylüyor.

Özgür , yaratıcı , bilinçli insan; tabiat ,tarih, toplumsal düzen zindanlarından bilim ile kurtulabileceğini en aciz tutsak olan "kendisinin" ise insanın kendisini feda ettiği ; aşk , din ve İsâr ile kurtulabileceğini savunuyor.

Farklı bakış açısı kazandıran bir kitap oldu benim için.

Keyifli okumalar dilerim.

Alperen Çapraz, Madame Bovary'ı inceledi.
17 Mar 00:37 · Kitabı okudu · 7 günde · 8/10 puan

Zaman zaman uyuklayarak,esneyerek okumaya başladığım kitaptır kendileri.Betimlemeler önce kelime oldu,cümle oldu,paragraf oldu,bölüm oldu,bitmek bilmedi.Tam niyeti bozdum "Yeteer!" diye başımı duvarlara vurmak üzereyken kitap tüm tılsımını,güzelliğini bırakıverdi bir anda.İlk kez bir kitaptan özür dilemek zorunda kaldım.:)

Yazar,bilindiği üzere Natüralizm akımının öncüsüdür.Madame Bovary'nin şanı ise yazardan daha önde gitmekte.Zamanında hükümet tarafından toplumun ahlaki ve dini duygularına hakaret ettiği gerekçesiyle yasaklansa da temize çıkmıştır.

Konusu genel itibariyle;yaptığı evlilikte umduğu hayatı bulamayan Emma'nın kendince çırpınışlarınını anlatmakta.Gözü hep yükseklerde,gösterişli ve zengin bir yaşam sürmek ister.Aşkı dibine kadar yaşayabileceği birilerini arar.Bu arayışlar onun hayatında onarılmayacak sorunlara mâl olur.Sadece kendini de değil çocuğu ve onun bu ihtiraslarını bir türlü anlamayan kocası da bu ateşten nasibini alacaktır.

Bu eseri okumakta fayda var.Belki başlarda biraz sıksa da sonunda hayatınız boyunca unutamayacağınız bir hikayeye tanık olmuş olacaksınız.

Kkader, Yaşama Sevinci'yi inceledi.
25 Şub 11:34 · Kitabı okudu · 12 günde · Beğendi · 4/10 puan

Sonu beni hüsrana uğratan bir kitap. Naturalizm öncüsü olduğundan pek bir heyecan katmamış yazar. Açıkçası elime ilk aldığımda hemen okumak istediğim ancak okudukça sıkıldığım bir kitaptı.

juliet, Adsız Sansız Bir Jude'yi inceledi.
01 Şub 19:52 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ingiliz Edebiyatında en merak ettiğim yazarlardan biri olan Thomas Hardy'nin bende yeri bambaşkadır. Sonunda eserlerinden biri olan Adsız Sansız Bir Jude'u okumuş ve beğenmiştim, hem de çok...
Bu eser belki de Hardy'nin en ümitsiz eseri! Fakat bir o kadar da etkili... Aynı zamanda eserin otobiyografik bir yanı da var.
Ana karakterimiz Jude, okumayı seven biri ve üniversiteye girme hayali taşıyor. Fakat karşılaştığı yanlış insanlar, yoksulluğu ve daha bir sürü uğursuzluk yüzünden Jude ve hayalleri çıkmaza giriyor. Jude, mutluluğu bana göre yanlış insanlarda arıyor. Ve bana göre bu yanlış kişilerden biri de kuzeni Sue. Okurken Sue adlı karaktere inanılmaz gıcık oldum ve sürekli ' ne kadar kararsız ve dengesiz bir insan' dedim kendi kendime. Aynı zamanda kitapta çok değişik trajik sahneler vardı ve küçük bir çocuğun neden olduğu o trajik sahne beni en çok etkileyen yer olmuştu. Gerçekten çok üzücüydü!

Kitap genel olarak güzeldi ve ben baştan sona Jude için hep üzüldüm. Romanın cinsel ilişkileri ve evliliği ele alış biçimi Victoria dönemi Ingilteresi'ni baya etkilemiş ve bu da Hardy'nin romancılık kariyerinin sonu olmuş.

Son olarak kitap Naturalizm akımının izlerini taşımaktadır. Ve eğer elinizde varsa, yoksa da edinin :), uzun zamandır merak ediyorsanız okuyun derim.