Anna Karavaeva
Bir kez en sevdiği şarkıların yayınlandığı bir programı dinlemek için onun odasında toplanmıştık; yayın, Radyo Komite'nin hazırladığı Nikolay Ostrovski'ye saygı programıydı. Program bittiğine Nikolay dalgın bir ses tonuyla:
Mutluluk işte budur. Bir gün bana ithaf edilen bir konser dinleyeceğim hiç aklıma gelmezdi.

Nikolay Ostrovski
Biliyor musunuz,? dedi, geçenlerde Tonya Tumanova'dan bir mektup aldım; romandaki Tonya'dan değil elbette; ama o karakterin esin kaynağı olan Tonya'dan. Düşünebiliyor musunuz, beni unutmamış.

Nikolay Ostrovski
İnsanın en paha biçilmez varlığı hayatıdır. Hayat bir kez verilir insana ve bu hayatı öyle yaşamalı ki, hiçbir amacı, anlamı olmadan yaşanan yıllar için insan utanç duymasın, miskin, pis pis heveslerle geçen günler için insanın yüzü kızarmasın ve hiç değilse ölürken kendi kendine diyebilsin ki; “Ben ömrümü, bütün gücümü dünyada en mükemmel şeye, insanlığın özgürlüğe kavuşması için mücadeleye adayarak yaşadım.”

Daha dün hayatla ödenen "yoldaş" kelimesi şimdi adımda bir duyuluyordu. Anlatılmaz bir heyecan uyandıran kelime: "yoldaş"...

ve Çelik Böyle Sertleşti Cilt: 1, Nikolay Ostrovskive Çelik Böyle Sertleşti Cilt: 1, Nikolay Ostrovski
Mehmet D., bir alıntı ekledi.
23 Nis 16:59 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Baksana, kızlar seninle ilgileniyor, sen ise başını kitaptan kaldırmıyorsun.

Ve Çeliğe Su Verildi, Nikolay Ostrovski (Sayfa 331 - İtalik Yayınları)Ve Çeliğe Su Verildi, Nikolay Ostrovski (Sayfa 331 - İtalik Yayınları)
Mehmet D., bir alıntı ekledi.
22 Nis 01:18 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Bir işçiyi sevmeye cesaretin oldu da, bir fikri mi sevmeye cesaretin yok.

Ve Çeliğe Su Verildi, Nikolay Ostrovski (Sayfa 218 - İtalik Yayınları)Ve Çeliğe Su Verildi, Nikolay Ostrovski (Sayfa 218 - İtalik Yayınları)
Mehmet D., bir alıntı ekledi.
20 Nis 22:27 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Daha dün hayatla ödenen "yoldaş" kelimesi şimdi adımda bir duyuluyordu. Anlatılmaz bir heyecan uyandıran kelime: "yoldaş"

Ve Çeliğe Su Verildi, Nikolay Ostrovski (Sayfa 160 - İtalik Yayınları)Ve Çeliğe Su Verildi, Nikolay Ostrovski (Sayfa 160 - İtalik Yayınları)
Yener, bir alıntı ekledi.
23 Mar 09:38

Ve Sergey, öldürüyorsa yeryüzünde artık insanın insana el kaldırmaması için öldürüyor, o günü yakınlaştırmak için cana kıyıyordu.

Ve Çeliğe Su Verildi, Nikolay Ostrovski (Sayfa 203)Ve Çeliğe Su Verildi, Nikolay Ostrovski (Sayfa 203)
Yener, bir alıntı ekledi.
22 Mar 18:46

İnsan on altı yaşındayken, ölmek korkulu şeydir. Ölmek, artık hiçbir zaman yaşamamak demektir!

Ve Çeliğe Su Verildi, Nikolay Ostrovski (Sayfa 140)Ve Çeliğe Su Verildi, Nikolay Ostrovski (Sayfa 140)