Okan Karakaya

Okan Karakaya
@okankarakaya
Sıkı Okur
bir varoluş meselesi
Hemşire
İzmir
31 Ocak 1997
127 okur puanı
Ağustos 2019 tarihinde katıldı
Sabitlenmiş gönderi
Hayatta hiçbir şey, uğrunda ölmek için istenmez. Her şey yaşamamız için olmalıdır.
Sayfa 45
Reklam
Anlık olarak
Zülfü Livaneli
Zülfü Livaneli
‘nin Huzursuzluk kitabı için seçtiği mekandan selamlar…
Tarihin sıfır noktası, taşın ilk yontulduğu yer, yaklaşık 12.000 yıl önce tonlarca ağırlıktaki monolitleri, kusursuz derecede ustalık ve mühendislik gerektirecek duvarları ile Göbeklitepe’yi keşfedildiği günden beri büyük bir istekle ziyaret etmek istiyordum, sonunda burdayım. Burayı en ilginç kılan şey, tonlarca ağırlıktaki taşları monolit haline getirmeleri ya da bu monolitlerin üzerine çeşitli kabartmalar yapmaları değil, tarihin ilk tapınağı olan bu yeri büyük bir zahmetle inşa eden insanların sanki bir aceleleri varmış gibi üstünü toprakla kapatıp, keşfedilmesini engellemek istercesine terk etmelerinin nedeni hala büyük bir sır. Oldukça epik bir atmosferi var, izlemeye doyamadım. Monolitleri gördükçe aklıma 2001: A Space Odyssey filmindeki o efsane sahne geliyor. 📍Göbeklitepe

Okur Takip Önerileri

Tümünü Gör
144 syf.
8/10 puan verdi
Gel abla gel! Siyanür 5 Lira!
Hikayesi özgün, kurgusu güzel, okuması kolay ve keyifli… Bir okurun, küçük hacimli bir kitaptan bekleyebileceği çoğu şeyi karşılayan bir kitap. İsmiyle dikkatimi çeken bu eseri bu kadar beğenebileceğimi düşünmemiştim. Kitabın başı ile sonu arasındaki fark, insanın içini burkuyor. Alan isimli karakterin umutla, mizahla ve neşeyle hayata olan yaklaşımının, etrafındaki koca karamsarlık bulutunu, nasıl trajik bir şekilde dağıttığının hikayesi. Okunmaya değer görüyorum, keyifli okumalar.
İntihar Dükkanı
İntihar DükkanıJean Teule · Sel Yayıncılık · 20207bin okunma
144 syf.
8/10 puan verdi
İntihar Dükkanı
İntihar DükkanıJean Teule
7.5/10 · 7bin okunma
Reklam
Onun yanında yaşam kemanla çalınan bir ezgi sanki.
Sayfa 124
Hayat neyse odur. Değeri neyse odur! Hayattan da çok fazla şey istememek, beklememek gerekir. Dolayısıyla hayatı yok etmek gibi bir şey de istememek gerekir!
Sayfa 106
Herkese karşı yapayalnızım, bu acımasız dünyada kimse anlamıyor beni.
Sayfa 51
Reklam
Karanlığa lanet edeceğine ışığı yaksana.
Sayfa 16
Gülümseyen bir çocuk görmek insanın yüreğine su serpiyor.
Sayfa 7
319 syf.
6/10 puan verdi
Yerli Dizi Gibi Kitap
Her çiçek her toprakta yetişmiyor, Vadideki Zambak da benim edebi zevklerimde maalesef çok da karşılığı olmayan bir eser oldu. Balzac’ın kullandığı dili, gerçek edebiyat gurmelerinin sevdiği elbette bir gerçek lakin beni bir türlü içine çekemedi kitap. Olaylardan çok, olayların geçtiği mekanların şiirsel tasvirleriyle dolu sayfalar, karakterlerin yüzeyselliği (bir kesim böyle dediğim için kızabilir fakat dramdan başka bir yönü ortaya konmamış karakterlere de derin karakterler diyemeyeceğim), romantizmin insan aklına aykırı derecede suyunun çıkartılması (romantizmin de nispeten mantıklı olanı makbuldür) bu kitapla bağ kurmama engel oldu. Özellikle kitabın ilk sayfalarında inanılmaz zorlandım. Kitabı yarım bırakmamak adına görkemli bir mücadele ortaya koydum. Başarılı olduğuma pek de sevinemedim açıkçası. Okumasaydım da olurdu.
Vadideki Zambak
Vadideki ZambakHonore de Balzac · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 202242,1bin okunma
319 syf.
6/10 puan verdi
Vadideki Zambak
Vadideki ZambakHonore de Balzac
7.7/10 · 42,1bin okunma
493 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.