Sena Ş., bir alıntı ekledi.
 7 saat önce · Kitabı okuyor

Yalnız, yapayalnızsın.
Yalnızlığın büyülü çemberini kırmayacaksın. Yalnızsın ve kimseyi tanımıyorsun; kimseyi tanımıyorsun ve yalnızsın. Ötekilerin birbirlerine yapıştıklarını, birbirlerine sokulduklarını, birbirlerini koruduklarını, birbirlerine sarıldıklarını görüyorsun. Oysa sen ölü bakışlı, saydam bir hayaletten, külrengi bir cüzzamlıdan, çoktan toza dönüşmüş bir silüetten, kimsenin yaklaşmadığı tutulmuş bir yerden başka bir şey değilsin. Olasılık dışı karşılaşmaların umuduyla kendini zorluyorsun. Ama deri, bakır, ağaç senin için ışıldamaya başlamıyor ki, ışıklar yoğunluklarını senin için azaltmıyorlar ki, sesler senin için duyulmaz hale gelmiyorlar ki. Ağırlaşan dumana, Lester Young'a, Coltrane'e rağmen yalnızsın, barların tüy gibi yumuşak ve sessiz sıcaklığında, ayak seslerinin çınladığı boş sokaklarda, kapanmamış içkili kahvelerin yarı ayık suçortaklığında yalnızsın.

Uyuyan Adam, Georges Perec (Sayfa 77 - Metis Yayınları - Beşinci Basım: Mart 2018 - Çeviri: Sosi Dolanoğlu)Uyuyan Adam, Georges Perec (Sayfa 77 - Metis Yayınları - Beşinci Basım: Mart 2018 - Çeviri: Sosi Dolanoğlu)
* ilge, bir alıntı ekledi.
Dün 20:30

Bir arabaya doldurulan nohutların arasında belirlenmiş iki nohut tanesinin bir araya gelmeleri nasıl ki olanaksızdır, bu da öyle olmayacak bir şeydir. Bununla birlikte yalnızca bir tek bu olasılık değildir burada söz konusu olan. Doyum, bıkkınlık da vardır işin içinde. Ömür boyu bir kadını ya da erkeği sevmek...
Bir mumun ömür boyu yanacağını söylemek gibi bir şey bu.

Kreutzer Sonat, Lev Nikolayeviç TolstoyKreutzer Sonat, Lev Nikolayeviç Tolstoy
Sümeyra Aydın, bir alıntı ekledi.
Dün 10:50 · Kitabı okuyor · Beğendi

Lao Tzu der ki: "Eğer çoğunluk sana gülmezse, dikkatli ol yanlış bir şey söylüyor olabilirsin. Şayet çoğunluk gülüyorsa, ancak o zaman gerçek bir şey söylüyorsundur.

Ne zaman ki çoğunluk senin bir aptal olduğunu düşünür, ancak o zaman bilge bir adam olma olasılığın biraz vardır; aksi takdirde hiçbir olasılık yoktur.

Farkındalık, OshoFarkındalık, Osho
Sıradan, bir alıntı ekledi.
15 Mar 18:34 · Kitabı okuyor

Çok ufak bile olsa, bir olasılık varsa şansımı denemek isterim.

1Q84, Haruki Murakami (Sayfa 376 - DK ePub)1Q84, Haruki Murakami (Sayfa 376 - DK ePub)
Semiha, bir alıntı ekledi.
15 Mar 00:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Uyumsuz insan böylece olası, yıkıcı ve donmuş, saydam ve sınırlı bir evren görür, bu evrende hiçbir olasılık yoktur, ama her şey verilmiştir, bu evren aşıldı mı, yıkılış ve hiçlik başlar. O zaman uyumsuz insan, böyle bir evrende yaşamaya ve gücünü, umut etmenin yadsınmasını, avuntusuz bir yaşamın yılmaz tanıklığını çıkarmaya karar verebilir.

Sisifos Söyleni, Albert CamusSisifos Söyleni, Albert Camus
Eylül Türk, bir alıntı ekledi.
 13 Mar 00:55 · İnceledi

Gülünç olanın hâkikiliği...
Lao Tzu der ki: "Eğer çoğunluk sana gülmezse, dikkatli ol yanlış bir şey söylüyor
olabilirsin. Şayet çoğunluk gülüyorsa, ancak o zaman gerçek bir şey söylüyorsundur. Ne zaman ki çoğunluk senin bir aptal olduğunu düşünür, ancak o zaman bilge bir adam olma olasılığın biraz vardır; aksi takdirde hiçbir olasılık yoktur."

Farkındalık, Osho (Sayfa 27)Farkındalık, Osho (Sayfa 27)
engin divir, bir alıntı ekledi.
13 Mar 00:48 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İnsanlar genelde sağlıklı bir şüpheciliğe sahip olmalı. Her şeyi bilimsel bir bakış açısıyla, kesin olduklarını düşünerek değil, olasılıklı olduklarını düşünerek değerlendirmeliyiz. Bilimsel bir toplulukta bir kişi şüpheci yaklaştığında, böyle bir durumda topluluktakiler söylediklerinin kesinliğinden yüzde yüz emin olamazlar. Ancak mesele bu değil. Mesele, konuya farklı açıdan bakabilmek ve “Bunun dünya nüfusunun ne kadarını felakete sürükleyeceği konusunda olasılık yüzdesi nedir? Yüzde birden fazla mıdır? Yüzde bir midir? Eğer yüzde bir ise bu deneyi neden yapıyoruz?” diye sorabilmektir. Adeta atmosferle Rus ruleti oynuyoruz ve her yıl namluya daha fazla mermi koyuyoruz.
— CHM Revolutionaries, 22 Ocak 2013

Geleceği İnşa Eden Adam, Elon Musk (Sayfa 116)Geleceği İnşa Eden Adam, Elon Musk (Sayfa 116)