Bunca olasılık içinde neden burada neden şimdi...
Tarih tekerrür etmez ama aynı mantığı tekrar eder. Bu nedenle, bir bölgenin tarihinin mantığı anlaşıldığında, gelecekteki gelişim vektörü de iyi bir olasılık oranıyla tahmin edilebilir.
Reklam
Cedeli bir akıl yürütme, daha önce de dile getirdiğimiz gibi, genel olarak tartışmalar sırasında herkesçe ya da büyük çoğunlukça kabul edilen meşhûrât türü önermelere ya da doğruluğu karşı tarafça benimsenen müsellemat türü önermelere dayanılarak oluşturulmuş olan bir çeşit tasımdır. Eğer tasımın öncülleri "kesinlik" ifade eden öncüller olursa burhan; "olasılık" ifade eden öncüller olursa cedel (diyalektik); "yanıltmaca" türünden öncüller olursa, safsata türü akıl yürütme olur.
Sayfa 47 - Rağbet Yayınları, 1. Baskı, 2015, İstanbul.
Sen bir olasılık yığını oldun, hep öyle kalacaksın.
Yaşamın bir varsayımdı.Yaşlanıp ölenler bir geçmiş yığınıdır.İnsan onları düşününce,oldukları şey gelir gözünün önüne.Seni düşündüğümde olabileceğin şey geliyor.Sen bir olasılık yığını oldun, hep öyle kalacaksın.
Yaşamın döngüsü algoritma döngülerine uygun değildir!
Algoritmaların insanlardan daha akılcı olacağını düşünmekten hoşlanıyoruz; ama algoritmaların aslında onlara yüklediğimiz tüm önyargıları ve hatalı varsayımları daha da güçlendiriyor olmaları daha yüksek bir olasılık.
Reklam
Cengizhan'ın Yükselişi ve Moğolistan'ın Birleşmesi
Cengiz Han'ın yükselişi adeta bir mucize gibidir. Andlandırıldığı şekliyle, Temuçin'in tarihin en büyük fatihine dönüşmesinin aynı zaman da kanun koyucu ve ülkenin kurucusu olmasının belli bir nedeni yoktur. Gönülsüz bir kahraman olarak nitelendirilmesi güç olsa da, başarısız olabileceği öldürülebileceği veya tarihten silinebileceğini içeren sayısız olasılık mevcuttu. Bununla birlikte, eğer kadere inanıyorsanız Cengiz Han'ın kaderinde azametin olduğu söylenebilir. Yahut Temuçin kendisinin ve başkalarının hatalarından ders çıkarmıştır.
Sayfa 51 - KronikKitabı okuyor
282 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
Hayatımızda sonsuz olasılıklar var ve onları biz oluşturuyoruz, bir başkası değil. O halde kendi hayatımız için kendimiz hareket etmeliyiz. Aslında özendiğimiz her şey kendi hayatımızın içinde barınıyor. Bize kalan ise özenmek ve üzülmek değil harekete geçmek. İnanılmaz bir hikaye, inanılmaz bir plot. Bu yazarı bu kitabı ile keşfetmem bu hayatımda gerçekleştirdiğim bir olasılık. Kim bilir belki diğer evrenlerdeki ben bu kitabı ve yazarı keşfetmemişimdir. Çok şey kaçırmıştır, öyle değil mi?
Gece Yarısı Kütüphanesi
Gece Yarısı KütüphanesiMatt Haig · Domingo Yayınevi · 202152bin okunma
Hiçbir şey imkansız değildir. Ama belirli şeyler olasılık dışıdır ya da olasılıksızdır.
Oynamanın tek bir doğ­ru yolu yoktur, birçok yolu vardır. Satrançta olduğu gibi, hayatta da her şeyin temelinde olasılık yatar. Bütün umutların, bütün hayalle­rin, pişmanlıkların, yaşadığımız her bir anın...
Sayfa 192 - Domingo Yayınları PdfKitabı okuyor
Reklam
Ne kadar çok olasılık varsa, o kadar çok hayatın vardır. Farklı seçimler yaptığın hayatların vardır. Yaptığın farklı seçimler farklı sonuçlara yol açar. Tek bir şeyi bile farklı yapmış olsan, farklı bir yaşam öykün olacaktı.
Sayfa 31 - Domingo YayıncılıkKitabı okuyor
494 syf.
9/10 puan verdi
·
3 günde okudu
David Caine, üniversitede olasılık dersi veren bir öğretim görevlisidir ve kumar oynamayı pek sevmektedir. Epilepsiden dolayı mesleğini bırakır, kumarda tüm parasını kaybeder ve yüklü miktarda bir borcun altına girer... Kitap bu şekilde başlıyor. Spoiler vermemek için detaya girmeyeceğim. Bilim-kurgu romanları pek tarzım değildir ama bu kitabı çok sevdiğimi söyleyebilirim. Çok sürükleyici ve çokça bilgi veren bir eser. Okunması gereken kitaplardan biri olduğunu düşünüyorum. İyi okumalar...
Olasılıksız
OlasılıksızAdam Fawer · April Yayıncılık · 202384,7bin okunma
Fredrickson bunu "genişlet ve inşa et" teorisi olarak adlandırıyor çünkü olumlu duygular olasılık duygunuzu genişletir ve zihninizi açar, bu da hayatınızın diğer alanlarında değer sağlayabilecek yeni beceriler ve kaynaklar oluşturmanıza olanak tanır.
“Çıldıranlar dışardakiler. Önce benim delirmem daha büyük olasılık”
“ Ama ya gelmezse? İçimi daraltan işte bu olasılık. ”
Sayfa 182 - YKYKitabı okudu
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.