Giriş Yap
Eğitim ve örnek, gençlik çağındaki bireylerin omuzlarına uygarlık yükümlülüklerini yükler; bu iki ögenin etkisinden bağımsız olarak genç bireylerde içgüdüsel baskılamaya rastlanabilmesi karlısında ilk akla gelen olasılık, çok eski çağlardaki yükümlülüğün zamanla insanlarda soyaçekimsel bir mülkiyete dönüştüğüdür. Buna göre, dıştan bir zorlama olmaksızın kendiliğinden içgüdüsel baskılamalara başvuran bir çocuk, bu davranışıyla uygarlık tarihinin bir parçasını yineler. Bugün içsel bir engelleyiş kimliğinde görülen bu durum, belki ilk çağlarda bir dış zorunluluk olarak kendini açığa vurmuştu; aynı şekilde, bugün genç bireylerin karşılaştığı uygarlık yükümlülükleri, belki zamanla içsel baskılama yatkınlığına(dispozisyon) dönüşecektir.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Dünya Bankası eğitimi "sermayesi insan olan bir yabrım" olarak tanımlıyor. Bu tanım onun bakış açısına göre bir saygı göstergesi. Kısa süre önce ya­yımladığı bir raporunda da "öğretmen arzı"nın eğitim seviyesi­ni korumaya yettiği ülkelerde öğretmenlik maaşlarının düşürül­mesini olasılık olarak öneriyor.
Sayfa 183 - Sel Yayınevi
Bu kitabı şimdiye kadar okumamış olmam büyük eksiklik. Gerçekten hayatta bazen durup düşünürüz, şöyle yapsaydım ne olurdu, böyle gitseydim ne olurdu gibi. Bu kitap böyle olasılıklar içinde ve sonunda bize mutluluğu ve istediğimiz hayatı getirmeyebilir demek istiyor. Bir ağacın kolları, dalları ve daha ince dalları gibi sonsuz olasılık içinde birini seçerek devam ediyoruz. Gerçekten hayat böyle bir şey değil mi ? Belki bu büyük evrende gerçekten böyle olasılıkları yaşayabildiğimiz bir durum vardır. Belki anlık olarak unuttuğumuz ya da dejavu yaşamamız bundandır. Olamaz mı? Kitabı henüz yarıladım. Ama bu kitap benim tekrar tekrar okuduğum kitaplar listesinde yer alır. Kesin
. İyi ya da kötü, bizim için olasılık sınırlarını genişleten ve bu nedenle arzuları tatmin etme umuduyla harekete geçiren ve besleyen hayal gücüdür. Ancak avucumuzun içindeymiş gibi görünen nesne, takip edebileceğimizden daha hızlı uçar; biz onu kavradığımızı sandığımızda dönüşüyor ve yine bizden çok ileride. Gezdiğimiz ülkeyi artık algılayamıyoruz ve onun hakkında hiçbir şey düşünmüyoruz; önümüzde uzanan şey daha da genişliyor ve önümüzde hala uzanıyor. Böylece gücümüzü tüketiriz ama hedefimize asla ulaşamayız ve hazza yaklaştıkça mutluluktan uzaklaşırız. ...
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Hugh Everett bilimkurgu hayranları için kült bir figürdür; çünkü kuantum mekanığinei lişkin çoklu dünyalar yorumu (ÇDY) bilim insanlarının gerçekliğin doğasıyla ilgili düşüncelerini değiştirdi. Everett'in çalışması, kuantum mekaniğinin kalbindeki can sıkıcı kusurdan esinlendi. Kuantum mekaniği maddenin en temel düzeyindeki etkileşimleri açıklayabilmesine rağmen, deneye aykırı gibi görünen sonuçlar da üretir - ölçme paradoksunun kalbindeki ikilem. Kuantum dünyasında atomaltı parçacıkların , Erwin Schrödinger'in dalga fonksiyonunun tarif ettiği gibi, çok sayıda olası konum, hız ve spin durumlarında üst üste binmiş halde var olmasına izin verilir; ama gözlemlendiği anda çoklu olasılık ortadan kalkar. Bir kuantum sistemini ölçme ediminin kendisi "hat değiştirip" şu ya da bu duruma yönelir, seçenek tercihini mecbur kılar gibi görünür. Aşina olduğumuz dünyada havaya atılan para, yazıya da tura gelir, aynı anda yazı , tura ve her ikisi gelmez.
Reklam
·
Reklamlar hakkında
2
1000
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14