Sadık Cemre Kocak, Asteriks ve Roma Dünyası'ı inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

İlki 1968 yılında yayınlanan Asterix Çizgi Roman serisi, bu kitapta biraz daha farklı olarak –belirtildiği gibi çizgi roman değil- Tarih kitabı rolü olduğu rolü. Kitabımız “Asterix’in Dünyası & Sezar ve Kleopatra & Korsanlar, Ozanlar ve Büyücüler & Hatipler, Oyuncular ve Sporcular & Asterix ve Eskiçağ Tarihi Araştırmaları” olarak beş bölümden oluşuyor.
İlk bölüm yani “Asterix’in Dünyası” bölümü oldukça çekici geldi çünkü daha önsöz kısmında hoş başladık –ki bu serinin doğasında var sanırım- kitabın anlatımında da filmde duyduğumuz Klasik Sözlerin anlatımı ve nereden geldiklerine değiniliyor. Mesela ‘Bu Romalılar Kafayı Yemiş’ sözünün gelişi ve Latinceyle dalga geçilmesi olayı anlatılıyor. Galya’nın gerçekten bir Tarih kitabı varsa Sezar’ı bayağı yerden yere vurmuş desek yeridir. Tabi gerçekten var mı o yörenin tarihini bilmiyorum pek araştırasım da yoktu yalan olmasın o yüzden kitap üzerinden ilerlemek en iyisi.
İkinci bölüm de “Sezar ve Kleopatra” kısmında Asterix’in, Sezar ve Kleopatra ile yaşadıkları çizgi roman destekleri ile anlatılıyor. Yaşananlar oldukça hoş aslında, gerçekten filmde de çok güzel yansıtılmış. Kitabı bitirdikten sonra iftara kadar seyrederim gibime geliyor. :) Özellikle Sezar’ın yaptığı tüm işlerde yaşadığı ‘Üstünlük’ duygusundan söz ediliyor. Kleopatra için mükemmel (!) bir burun ve hayat hikâyesi kısmı vardı –ki bölüm bitti hayat hikâyesi bitmedi kadının- ancak aklıma en çok takılan erkek kardeşiyle evlenip evlenmediği? Yuh ama ya.
Üçüncü kısım yani “Korsanlar, Ozanlar ve Büyücüler” kısmında da, Asterix Dünyasında Korsanlar bölümünde dönemin tüm korsanları ve neler yaptıkları anlatılıyor. Korsanların oldukça iyi betimlendiğini de belirtmek gerek. Aynı zamanda bu bölümde Asterix ve Din bölümü mevcut. Konu din olunca haliyle meşhut Tutatis unutulmamış ancak geneli Roma üzerine yazılmış desek yalan olmaz. Burada eklemek istediğim bir yer de var müsaadenizle.
https://i.hizliresim.com/yq890y.png
Bir sonraki bölümüz “Hatipler, Oyuncular ve Sporcular” ve bildiğiniz üzere artık kitaplarımı oldukça yavaş okuyorum. Ramazan nedeniyle vakit geçmesi için yoksa akşam olmadan kitap bitiyor ben ortada kalıyorum. :) Bu bölümüzde mahkeme sanatı, hatiplik ve eğlenceli birkaç resim üzerinden geniş bir bilgi veriliyor aslında bizlere. Oldukça hoş bilgiler de mevcut tabi. Romalıların araba savaşları -yarışları- üzerine olan sevgisini ve Olimpiyat Oyunları için oldukça güzel anlatımlar ve minik görseller mevcut.
Asterix ve Eskiçağ Tarih Araştırmaları yani son bölümüze de geldik. Sezar'ın, Belçika ile yaptığı savaş ve yaşananlar oldukça garip. Kim demiş en güçlü Belçika diye? Gereksiz kalabalık fazla güç değilmiş bunu öğrendik. Kitabımız hoş bir finalle bitiyor. Galya Tarihi kitabı gerçekten var mı merak ediyorum. Bir de bilinçaltına yerleşen Galya, Roma’dan büyüktür anlayışını silmemiz gerekebilir ancak bu filmin güzel olmadığı anlamına tabi ki gelmiyor. Şimdiden mutlu sabahlar dilerim, bana pek öyle olmadı..

Halil İbrahim, Malcolm X'u inceledi.
21 saat önce · Kitabı okudu · 8 günde

İnsan yayınlarından çıkan kitabın 9. Baskısını okudum. Kitapta Malcolm X kendisini anlatıyor. Kitabın önsözü çok uzun. Hayatımda bu kadar uzun bir önsöz okuduğumu hatırlamıyorum. Malcolm X kişiliğinin nasıl oluştuğunu anlatmak için başından geçen olayları, bulaştığı o pis işleri-Esrar, kokan, kadın, hırsızlık, içki- tüm çıplaklığı ile anlatıyor. Hapise düştükten sonra kardeşlerinin mektupları ile İslam ile tanışıyor. Sonra Amerika'daki İslam hareketinin lideri Elijah Muhammed ile mektuplaşmaya başlıyor ve Müslüman oluyor. O dönemden sonra çok fazla kitap okuyor ve gözleri okumaktan bozuluyor. Hapisten çıktıktan sonra kendini siyahların mücadelesi için adıyor. İslam başıma gelen en güzel şey diyor Malcolm X. Haca gittiğinde Türk Parlamenter Kasım Gülek ile görüştüğünden de bahsediyor. Son olarak X'i niye kullanıyor onu da anlatayım. Soyadını X olarak değiştiriyor. Çünkü X, Afrikadayken ailelerin sahip oldukları, ama artık kimselerin bilemeyeceği unutulmuş soyadlarını simgelemektedir. Gömüldüğü çamurdan çıkabilen Malcolm X'in hikayesi...

Evren, bir alıntı ekledi.
Dün 10:42 · Kitabı okuyor · Beğendi

Önsöz
O farkına varmadan sonsuzlukla yarışa kalkmış, hududunu zorlamış, kendisinin dışına çıkmak isterken, birdenbire kendisine, hem de o zamana kadar hiç tanımadığı kendisine rastgelmiştir.

Bir Adam Yaratmak, Necip Fazıl KısakürekBir Adam Yaratmak, Necip Fazıl Kısakürek
Evren, bir alıntı ekledi.
Dün 10:37 · Kitabı okuyor · Beğendi

Önsöz
Sanatkâr bir mahlûktur, fakat yaratmak cehdinde bir mahlûk!.. Onun bir eseri, bir de kendisi vardır. İşte sanatkâr, çok defa, yaratmaya kalkıştığı tipin, yaratılmış olan ta kendisidir.

Bir Adam Yaratmak, Necip Fazıl KısakürekBir Adam Yaratmak, Necip Fazıl Kısakürek
Evren, bir alıntı ekledi.
Dün 10:34 · Kitabı okuyor · Beğendi

Önsöz
Bu piyes, bir "Crise-Intelectuelle", bir "fikir buhranı"nı çerçevelemek gayretinde...

Bir Adam Yaratmak, Necip Fazıl KısakürekBir Adam Yaratmak, Necip Fazıl Kısakürek
Mur@t, bir alıntı ekledi.
Dün 02:12

Önsöz
Yazdıklarımda, çaresizliğinize çareler arıyorsunuz; oysa ben çaresizliğimi yazıyorum, siz onları çare sanıyorsunuz. Aşk bir miras değildir ve kimseden kimseye kalmaz. Hayat verilmemiş bir sözü tutmaktır. Kimi yazar kimi yaşar. Yani demem o ki; öyle bir söz yazarsın ki bütün bir hayatı anlatır, öyle bir hayat yaşarsın ki bütün sözler anlamsız kalır.

Bukre, Kahraman Tazeoğlu (Sayfa 9 - DESTEK)Bukre, Kahraman Tazeoğlu (Sayfa 9 - DESTEK)
Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
19 May 09:44 · Kitabı okuyor

Önsöz. ..
"Insan ,kendini yapma kudretinin ham maddesidir "

Tek adam bu hammaddeyi yoğurarak hem kendini yaratan ...
hem ortaya çıkışı; milletinin ,kavminin çağının tarihinde bir dönüm noktası olan ADAM'dir. .

Mustafa Kemal ,Tek adamdır ..
Çünkü koşullar ,olaylar ve yaşadığı hava içinde ,kendi hammaddesini yoğurarak ,kendi kendini yarattı ...
Mücadelesi ,milletinin kaderine damgasını vurdu ..
ve hayatı çağımızın yön tayin edici etkenlerinden biri oldu ...

Şevket Süreyya Aydemir ...

Tek Adam - Cilt 1, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 17 - remzi kitabevi ..)Tek Adam - Cilt 1, Şevket Süreyya Aydemir (Sayfa 17 - remzi kitabevi ..)
ercanscgn, bir alıntı ekledi.
19 May 00:20

Önsöz- üfff yapsak geçer mi?
Tanrılar ölümsüzdür. Gerçi insanlar gibi giyinirler kuşanılarlar, öfkelenirler, acı çekerler, ama yine de bir şey olmaz onlara. Durmadan insan savaşlarına karıştıkları için yaralandıkları da olur: Savaş tanrısı Ares'in etine silah işler, Diomedes Aphrodite'yi incecik bileğinden yaralar, her iki yaradan da İKHOR denilen bir öz akar. Homeros ölümsüz tanrıların damarlarından kan değil de bu ikhor varmış diyor. Yaralandılar mı, güzel tenleri kararır, acılar içinde kıvranırlar, ağlarlar, sızlarlar, ama ölüm yoktur bunun sonunda hekim tanrı Apollon yaranın üstüne biraz ilaç serpti mi, bir şeyleri kalmaz.

İlyada, Homeros (Sayfa 46 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)İlyada, Homeros (Sayfa 46 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
ercanscgn, bir alıntı ekledi.
18 May 22:25

Önsöz...
Türkçe tarih kitaplarında kullanılan "Truva" ya da " Trova" yazılışı yanlıştır. Homeros destanlarında bu kent " Troia" diye yazılmaktadır. Fransızca " Troie"( Trua okunur) sözcüğünü biz Truva , Trova biçimine sokmuşuz, kullanıyoruz. Oysa biz bu kentin adını Yunanca aslından alıp Troya diye yazsak, hem dilimize daha uygun düşer, hem de ikinci elden uydurma bir ad olmaz.

İlyada, Homeros (Sayfa 26 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)İlyada, Homeros (Sayfa 26 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)