Ayşe Kahraman, Malcolm X'u inceledi.
 7 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi

Hayatımda iz bırakan bir kitap ve değerli bir insan Malcom X. Hayatı boyunca içinde bulunduğu anın hakkını vermiş, yapmak istedikleri ve yapacakları ne varsa son gücüne kadar gayret göstermiş. Ben Malcom X'i Hz.Ömer'e benzetiyorum. Hidayetten önce de sonra da her yaptığını en iyi yapma gayretinde.
Ve hep aranan insan olmuş. Kitap bir biyografi kitabı olarak çok başarılı. Önsöz kısmı daha önce hiç bir kitapta görmediğim kadar uzun ve biraz da akıcı değil.Her insanın ölmeden önce okuması gerekir diyebileceğim bir eser.

Mevsim Ahenk, bir alıntı ekledi.
 20 Mar 11:49 · Kitabı okuyor

Önsöz'den
Bir ulusun içinden bir dâhinin çıkabilmesi için milyonlarca insanın dünyayagelmesi gerekli olmuş, gerçek bir tarihsel olayın, yani yıldızın parladığı anların oluşması için de milyonlarca saat beklemek zorunda kalınmıştır.

İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 4 - undefined)İnsanlığın Yıldızının Parladığı Anlar, Stefan Zweig (Sayfa 4 - undefined)
Cemil ÇALIŞKAN, bir alıntı ekledi.
 19 Mar 19:31 · Kitabı okuyor · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Önsöz
Atatürk bu milletin aranan lideridir. Millet, başı her sıkıştığında onu özler ve bu sebeple de silinmez bir şahsiyettir.Atatürk, yıpratılma seansları ile zarar görmeyecek, son derece önemli ve anıtsal bir siyasi portredir.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 17)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 17)
Özge Borak, bir alıntı ekledi.
18 Mar 21:43 · Kitabı okuyor

Önsöz
Ruhsal gözler açılmadan —için tamamen ışıkla dolmadan, kim olduğunu, kendini görmeden— uyanık olduğunu düşünme. Bu insanın yaşadığı en büyük yanılsamadır.

Farkındalık, OshoFarkındalık, Osho
Cetin Demirkiran, bir alıntı ekledi.
18 Mar 19:42 · Kitabı okuyor

Önsöz
Eger ABD'nin Arkansas eyaletinde dogmussaniz ve Hristiyanligin dogru, Müslümanligin yanlis bir din oldugunu düsünüyorsaniz ve Afganistan'da dogmus olsaydiniz tam tersini düsüneceginizin pekala farkindaysaniz, cocuklukta yasanan beyin yikamasinin kurbanisinizdir. Afganistan'da dogsaydiniz ayni beyin yikamasi ile Hiristiyanligi yanlis görecektiniz.

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Kuzey Yayinlari)Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Kuzey Yayinlari)
Cetin Demirkiran, bir alıntı ekledi.
18 Mar 19:35 · Kitabı okuyor

Önsöz
Din sömürüsü ile televizyonda servet kazanan uyaniklarin olmadigini düsünün.

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Kuzey Yayinlari)Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Kuzey Yayinlari)
Cetin Demirkiran, bir alıntı ekledi.
 18 Mar 19:32 · Kitabı okuyor

Önsöz
Etrafta bir din icinde veya bir baskasinda büyütülmüs olan, bu din icinde mutsuz olan, bu din icinde mutsuz olan, bu dine inanmayan veya bu din adina yapilan kötülüklerden endiselenen bir cok insan oldugundan kuskulaniyorum, Aslinda bundan eminim. Bunlar, ailelerinin ayrilmak icin belirsiz arzular duyan ve bunu yapabiliyor olmayi dileyen ama gercekte böyle bir secenekleri oldugunun farkinda olmayan insanlar.

Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Kuzey Yayinlari)Tanrı Yanılgısı, Richard Dawkins (Kuzey Yayinlari)
Büşra Nur Aksu, Tembellik Hakkı'ı inceledi.
18 Mar 12:09 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi

Tembellik Hakkı bölümleri Önsöz , Felaket Bir Dogma , Çalışmanın Kutsanması , Aşırı Üretimin Sonuçları , Yeni Besteye Yeni Güfte ve Ek olarak 6 bölümden oluşuyor.
Lafargue anlatısında toplumu zenginleştirmek için çalışmanın eleştirisini yapıyor. Aslında savunduğu ve övdüğü şey tembellik etmek değil, gereksiz ve fazla çalışmanın önüne geçmek. Günlük on iki hatta on dört saati bulan çalışma sürelerimiz ne kadar verimli ? Aynı işi on saatte de tamamlayabiliyorsak eğer ( ki bu İngilizler tarafından kanıtlanmış ve kendileri çalışma sürelerini kısaltmalarına rağmen hala dünyanın birinci sanayi ulusu) neden günde on dört saat çalışıyoruz. Teknolojinin gelişimiyle üretilen makinelerin insan gücünün yerini alarak işçilerin çalışma sürelerini kısaltması gerekirken işçi kesimi adeta makinelerle rekabete girerek onları geçmeye çabalıyor.
'İyi bir işçi kadın, iğle dakikada beş ilmik atarken, bazı değirmi dokuma tezgâhları aynı süre içinde otuz bin ilmik atmaktadır. Bu durumda, makinenin her dakikası, işçi kadının yüz saatlik çalışmasına denktir; yahut, makinenin çalıştığı her dakika işçi kadına on gün dinlenme sağlamaktadır. Dokuma sanayisi için doğru olan şey, modern mekaniğin yenilediği aşağı yukarı bütün sanayiler için de doğrudur. Ama ne görüyoruz? Makine mükemmelleştikçe ve insanın çalışmasını giderek büyüyen bir sürat ve kesinlikle yere serdikçe, işçi, dinlenme süresini aynı ölçüde uzatmak yerine, sanki makineyle rekabet etmek istiyormuş gibi, daha büyük coşkuyla çalışıyor. Ey saçma ve cani rekabet!'
Ülke refahı için çalışan işçiler, tüketmeyi bilmiyor, kendi ürettiklerini dahi tüketemiyor. Ülke zengin ancak halkı fakir. Aşırı üretimin en olumsuz sonucu olarak hayatlarımız aynı eksen etrafında dönüyor ve biz sevdiğimiz şey uğruna çalışmak yerine bizi makinelerle yarışmak zorunda bırakan bir sistemin köleleri olarak yavaş yavaş yok oluyoruz.
" Çalışma yöntemlerinde devrim genellikle el emeğinin koşullarına göre yapılır. El emeği düşük fiyata hizmet sağladığı sürece israf edilir; hizmetleri pahalılaştığında ise uzak durulur. "

Zeynep Yaren, Bir İdam Mahkumunun Son Günü'ü inceledi.
18 Mar 11:52 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Yazar Victor Hugo’dan kült bir eser daha...
Kitapta adından da anlaşılacağı üzere bir idam mahkumunun yargılanmasından ve idama mahkum edilmesinden sonra yaşadıkları anlatılıyor.
Kitabın önsöz kısmında verilen ve o yıllarda epey yaygın olan idamla ilgili bilgiler haricinde gerçekten olayı içinde yaşamak istiyorsanız okuyun derim.