Lale Lotte, bir alıntı ekledi.
3 saat önce

İnsanoğlunun üzerinde durmadığı ilginç şey, mantığımızın en kötü günde bile hiç susmaması, tutkunun gücüne karşı çıkamasa da, yaptıklarımızın çoğunun aslında aşkımızı ve acımızı artırmaktan başka bir sonuç vermeyeceğini dürüstlükle ve acımasızca bize fısıldamasıdır.

Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk (Sayfa 216 - YKY, 14. Baskı)Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk (Sayfa 216 - YKY, 14. Baskı)
Fatih Kurt, Kırmızı Saçlı Kadın'ı inceledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nobel ödüllü Orhan Pamuk. Yıllardır okumaya niyetlenip de bir kez bile okuma girişiminde bulunmadığım yazarımız. Yine okumayacaktım(okumamamın özel bir sebebi yok sadece ismi Orhan olan yazarları sevmiyorum) fakat bir boşluk anımda elimde okumadığım kitaplar olmama rağmen, elimde henüz okumadığım kitap varsa kitap almıyorum genellikle, bir de baktım ki kitabı satın alıp çantama koyuvermişim. İlk anda bir pişmanlık çökse de aldık artık napalım okuyacağız mecburen edasıyla kitaba demir attık. Kitaba geçelim öyleyse:
Çevremden duyduğum kadarıyla Orhan Pamuk okumaya en yanlış kitabından başlamışım. Yani daha önce Orhan Pamuk okumadığımı bilen ve kitabı elimde gören çoğu kişi aynı şeyi söyleyince ben de öyle olduğuna inanmaya başladım diyebilirim. (Doğru olup olmadığını teyit etmek için önümüzdeki zamanda, yazarın diğer kitaplarına da besmelemi çekip başlayacağım.)
Kimseye kulak asmadan kitaba yumuldum(kaba bir ifade olarak yorumlayabilecek herkesten özür diliyorum).
Baba-oğul-kutsal damacana(diğer incelemelerin birisinde bu sözcük kullanıldığından aklımda kalmış) tadında bir romandı. Yazarımız bir çocuğun babasına olan bakışını, bir erkek çocuğun babasına olan bakışını mitolojik öykülerle destekleyip üzerine maydonoz yaprağı koyarak servis edilmiş. Fakat tabiki bu kadar sığ bir anlam çıkarmak yazara da kitaba da haksızlık olur. Anladığım kadarıyla yazar, birtakım psikolojik varsayımları Türk toplumu üzerinde test ederek, kendi ruhani bunalımına bizleri de sokmak istemiş bu kitabıyla. Farklı bir üslupla kaleme alınmış ve biraz da sayfaların üzerine popülarizm serpiştirilmiş.
Uzatma da ne demek istiyorsan adam akıllı söyle diyecek olursanız eğer;
Orhan Pamuk'a dair hayal kırıklığına uğradığımı söyleyebilirim. Ve fark ettim ki biraz da, bu hayal kırıklığına uğramamak için Orhan Pamuk okumuyormuşum bunca zamandır. Kitap güzel miydi, güzeldi. Ama sanki bir şeyler eksikti bu kitapta. Evet her detayı olabildiğince iyi tasarlanıp maydonoza varana kadar iyi servis edilmiş bir yemek ortaya konulmuş ama en önemli şeyi tuzu atılmayı unutulmuş.
(Bu arada yazdığım bu inceleme benzeri yazıları sadece tarihe not düşmek için yazıyorum. Bir kitabı okuduktan sonra üzerine bir şeyler de yazınca kendimi o kitapla ilgili daha iyi hissediyorum. İnceleme başlığı altında yazılmış Fatih Kurt imzalı anlamsız yazıları sabırla okuyan dostlara duyurulur.)

Lale Lotte, bir alıntı ekledi.
4 saat önce

"Bence kültürlü ve uygar olmak da herkesin birbiriyle eşit ve özgür olması değil, her kesin kibarca diğerleriyle eşit ve özgürmüş gibi davranmasıdır. O zaman kimsenin suçluluk duymasına gerek kalmaz."

Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk (Sayfa 207 - YKY, 14. Baskı)Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk (Sayfa 207 - YKY, 14. Baskı)
Lale Lotte, bir alıntı ekledi.
4 saat önce

"Hayattan kaçtığını, her geçen gün kederli, dertli bir adam olduğunu görüyorum, üzülüyorum."
"Üzülme..." dedim. "Her şey iyi..."
"Mutlu görünmüyorsun," dedi. Mutlu olmaya çalış."
"Benim için hayatın amacı mutluluk değil," dedim. "O yüzden benim mutlu olmadığımı, hayattan kaçtığımı zannediyorsun... Bana huzur veren başka bir hayatın eşiğindeyim..."

Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk (Sayfa 202 - YKY, 14. Baskı)Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk (Sayfa 202 - YKY, 14. Baskı)
Tayfun R. Aras, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okuyor

Toplumuzu ayakta tutan pek çok sağlam evlilik bu tür fırtınalı ve mutsuz aşkları unutmak için yapılmıştır.

Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk (Sayfa 201 - Yapı Kredi Yayınları)Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk (Sayfa 201 - Yapı Kredi Yayınları)
Tayfun R. Aras, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor

En kötüsü gecenin ortasında acıdan uyanmak ve uykuya devam edememekti.

Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk (Sayfa 191 - Yapı Kredi Yayınları)Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk (Sayfa 191 - Yapı Kredi Yayınları)
Tayfun R. Aras, bir alıntı ekledi.
6 saat önce · Kitabı okuyor

Dünya, hayat, her şey, insanın her an falına bakabilmesi için Allah’ın bize yolladığı işaretlerle kaynaşıyordu.

Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk (Sayfa 191 - Yapı Kredi Yayınları)Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk (Sayfa 191 - Yapı Kredi Yayınları)
Lale Lotte, bir alıntı ekledi.
10 saat önce

"Sen de mi uyuyamıyorsun?" diye fısıldadı babam. Karanlıkta, yanımdaki şezlongda uzandığını fark etmemiştim.
"Bu ara uyuyamıyorum bazı geceler," diye fısıldadım suçlulukla.
"Merak etme, geçer," dedi şefkatle. "Daha gençsin. Acılar yüzünden uykusuz kalmak için daha çok erken, korkma. Ama benim yaşıma gelince hayatta pişman olduğun şeyler varsa, sabahlara kadar yıldızları sayarak bekliyorsun. Sakın pişman olacağın bir şey yapma."

Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk (Sayfa 173 - YKY, 14. Baskı)Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk (Sayfa 173 - YKY, 14. Baskı)
Lale Lotte, bir alıntı ekledi.
10 saat önce

Hayat sanki benden uzaklaşmış, o güne kadar hissettiğim gücünü ve rengini kaybetmiş, eşyalar bir zamanlar hissettiğim (ve hissettiğimin de ne yazık ki farkına varmadığım) güçlerini ve hakikiliklerini yitirmişlerdi. Yıllar sonra kendimi kitaplara verdiğim zaman, o günlerde hissettiğim sıradanlığı ve bayağılığı en iyi ifade eden satırları Fransız şair Gérard de Nerval'ın bir kitabında okudum. En sonunda aşk acısından kendini asan şair, hayatının aşkını sonuna kadar kaybettiğini anladıktan sonra, Aurélia kitabının bir sayfasında, bundan sonra hayatın kendisine yalnızca "kaba oyalanmalar" bıraktığını söyler. Ben de öyle hissediyor, Füsunsuz geçirdiğim günlerde yaptığım her şeyin kaba, sıradan ve anlamsız olduğu duygusundan kurtulamıyor ve bütün bu bayağılıklara yol açan şeylere, kişilere öfke duyuyordum...

Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk (Sayfa 160 - YKY, 14. Baskı)Masumiyet Müzesi, Orhan Pamuk (Sayfa 160 - YKY, 14. Baskı)