Emir Doğan, bir alıntı ekledi.
6 saat önce

Harese
Bütün Ortadoğu'nun adeti budur oğlum, tarih boyunca birbirini öldürür ama aslında kendini öldürdüğünü anlamaz. Kendi kanının tadından sarhoş olur.

Huzursuzluk, Zülfü Livaneli (Sayfa 46 - Doğan kitap)Huzursuzluk, Zülfü Livaneli (Sayfa 46 - Doğan kitap)
çağrı keser, Avrupa'da İslam Damgası'ı inceledi.
22 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Kitabı günlük periyotlar şeklinde okudum çünkü akıcı gelmedi sırf bilgi eksenli olduğu için sanırım. Kitap ilk başta Avrupanin Müslümanlık ile tanışmasıni anlatıyor kuzeyde Moğollarin orta ve doğuda Türklerin ve güneyde ise arapların buyum etkisi olduğunu açıklıyor. Özellikle ispanya da Endülüs emevi devletinin varlığı ve ondan sonra ki durum gür bir şekilde anlatılmış.
Daha sonra kültür anlamında Avrupanin doğudan etkilenisi şeklinde ayrılarak yapılmış gerek müzik anlamında gerek temizlik anlamında Avrupanin etkilenisine açıklık getirmiş.
Ekonomik anlamında etkilesimi de yine başlık altında anlatılmış buna istinaden Avrupanin şuan ki bilim alanındaki temenini şüphesiz doğu ve müslüman aleminin etkisini anlatmış. Ünlü islam bilim adamlarının kitaplarının hala orda okutuldugunu ve Arap ve Türklerin Avrupa üzerinde imar ve iskan çalışmaları ve müslümanlığin yayılış alanının gelişmesi bunun sonucu Avrupalı Hristiyan aleminin bit erimede yer alışı rönesans faaliyetlerini hizlandirmasina ve Yunan bilime yani eskiye dönüşü sağlamıştır.
Diğer bölümlerinde kitabın, etnik temizlik islam ve terörizm ve islami örgütler gibi kavramlar üzerinde açıklama yapılıp anlatılmaktadır.
Kitap dediğim gibi güzel ama biraz zaman alan bilgi eksenli bir kitap tavsiye ederim.
Selametle

İlgilenen arkadaşlara duyurulur !!!
Ortadoğu hakkında , biyoloji-anatomi arşivi ,kpss,ALES, YGS LYS kitapları ve notları,kpss alan kitap arşivleri,evrim kitapları , tus kaynakları, uzay konulu dokümanlar... Liste böyle uzayıp gider ilgilenen arkadaşlar yorum kısmına dilediği konu/kaynak yazması yeterlidir.

Mehmet Y., bir alıntı ekledi.
22 Mar 18:11 · Kitabı okuyor

İmparatorluk tarihi bir ortak yazgıdır. Bu ortak yazgı, ortak tarih yazımı ile çözülüp anlaşılır. Bunun için, Ortadoğu ve Balkan milletlerinin birbirlerinin tarih yazımına ilgi duyması gerekir.

İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı, İlber Ortaylı (Sayfa 7 - Kronik Kitap)İmparatorluğun En Uzun Yüzyılı, İlber Ortaylı (Sayfa 7 - Kronik Kitap)
Elif ECVET, Çador'u inceledi.
21 Mar 21:54 · Kitabı okudu · 1 günde · 9/10 puan

Kısacık bir kitapta insana dair bu kadar şeyden nasıl bahsedilebilir? Ortadoğu, kadın, ölüm, kelimeler, kitaplar, geçmiş ve gelecek, gurbet ve sürgün.. ve daha nicesi. Bir burka ile birçok şeyi sorguluyorsunuz. Öylesine şiirsel ve akıcıydı ki, bitiverdi. Hayatımız boyunca hep bir şeyleri arıyoruz. ' Arayışta bir imandı. Başlı başına bir iman.' Sonu yok sanırım..

21 MART NEVRUZ
Ortadoğu Halkları; Türkler, Kürtler, Araplar, Çerkezler, Aleviler, Ermeniler, Yahudiler, Yezidiler.Dağlarına bahar gelsin memleketimizin. Bu arada Barış'ın mimarı her şeye rağmen birlikte ibadet eden, kız alıp veren, birbirlerinin ibadet yerlerine saygı gösteren, komşusunun derdini dert bilen Halkların da kendisidir. Hiçbir siyasetçi ya da şahısa yüklenemeyecek kadar önemli bir iradedir. O iradeye, O sevgiye de selam olsun.

ÖMER REİS, bir alıntı ekledi.
21 Mar 13:04 · İnceledi

Haçlıların "Bir yahudi öldür, ruhun kurtuluşa kavuşacak" parolasından, günümüzde de gayet iyi bildiğimiz yahudilerin Orta ve Doğu Avrupa'da sürdürmeye çalıştıkları varlıklarının ne derece tehlikelere açık olduğunu anlayabiliyoruz.

Avrupa'da Osmanlı Damgası, Iszak SchulhofAvrupa'da Osmanlı Damgası, Iszak Schulhof