Geri Bildirim
 • - Nasıl film yıldızı olmanın yolu yatak odasından geçerse , hastane yatağına giden yol da hekimin özel muayenehanesinden geçer.
 • "Uygarlığın tek yaptığı insan duygularının çok yönlülüğünü geliştirmektir. Bundan başka hiç bir şey yok. Çok yönlülüğü gelişen insan da kan akıtmaktan özel bir zevk alır hâle gelmiştir."
 • Yaşını başını almış iki eski arkadaş hanımefendi yolda karşılaşmışlar. Hal hatır sormuşlar. Sıra çocuklarına gelmiş. “Senin oğlan nasıl, evlendi mi?” diye sormuş biri, “Evlendi” demiş öteki, “evlendi ama ah, sorma, öyle bir gelin çıktı ki, felâket! “Sabahtan akşama çalışıyor, evde doğru dürüst yemek pişmiyor, yorgun olduğu zaman oğluma yemek pişirtiyor. Bazen sabah kahvaltısını bile oğlum hazırlıyor. Ne dikiş var, ne ütü. Bir kadın bulmuş, bütün işi ona yaptırtıyor. Evde prensesler gibi oturuyor, oğlum için özel hiçbir şey yapmıyor, çok üzgünüm, çok…” “Vah vah” demiş arkadaşı, “peki kızın nasıl, o da evlendi mi?”… “O da evlendi” demiş arkadaşı, “ama o çok mutlu, öyle iyi bir damadım var ki, kızımın elini sıcak sudan soğuk suya sokturmuyor. Kızım çalıştığı için çok yoruluyor, çoğu akşam, yemekleri beraber pişiriyorlar, hatta bazen damadım hazırlıyor. İnanır mısın öyle iyi bir çocuk ki tatil günlerinde kahvaltısını kızımın yatağına götürüyor. Bir kadın bulmuşlar, evin bütün işlerini o yapıyor, kızım evde hiç yorulmuyor, prensesler gibi oturuyor, kocası da ondan iş beklemiyor, çok memnunum, çooookkkk”.
 • Her yaştan Rus Kadınına hitap edebilen modelleri bulunan geleneksel Rus Halk Kıyafetidir.

  Sarafan ismi ilk kez 1376 yılında kullanılmıştır. 20.Yüzyılda günlük hayatta sadece düz sarafanlar yazlık kıyafet olarak giyilmektedir. Klasik sarafanlar ise orta ve kuzey Rusyada köy kesimlerinde halen kullanılıyor olsa da bu kıyafetler artık daha çok halk şarkılarına eşlik eden halk dans gruplarının kullandığı folklorik bir kostüm olmuştur.

  Sarafanlar, genellikle korse ile birlikte kullanılan ince askılı uzun bir elbise formunda idi. Üst kısımda kullanılan korse vücuda normalde olduğundan daha küçük bir üçgen şekli vermekteydi. Eskiden günlük giyim için kullanılan daha çok siyah renkte sarafanların yanında özel günler için kullanılan çiçekli ve daha farklı motifler barındıran sarafanlar da vardı.


  Ayrıca eskiden günlük kıyafet olarak kullanılan sarafanların üstünde tamamlayıcı unsur olarak bir başörtüsü kullanılırken, günümüzde özellikle halk oyunları için sarafan giyildiğinde başörtüsü yerine kokoşnik (kokoshnik) olarak bilinen tacı da andıran geleneksel rus başlığı kullanılmaktadır.

  Sarafanlar halen hediyelik eşya olarak da üretilmektedir.
 • Sizin düzenininle, akıl anlayışınızla, namus anlayışınızla, başarı anlayışınızla hiç bağdaşan yönüm yok. Aranızda dolaşmak için giyiniyorum. Hem de iyi giyiniyorum. İyi giyinene iyi yer verdiğiniz için. Aranızda dolaşmak için çalışıyorum. İstediğimi çalışmama izin vermediğiniz için. İçgüdülerimi hiçbir işte uygulamama izin vermediğiniz için. Hiçbir çaba harcamadan bunları yapabiliyorum, bir şey yapıldı sanıyorsunuz. Yaşamım boyunca içimi kemirttiniz. Evlerinizle. Okullarınızla. İş yerlerinizle. Özel ya da resmi kuruluşlarınızla içimi kemirttiniz. Ölmek istedim, dirilttiniz. Yazı yazmak istedim, aç kalırsın, dediniz. Aç kalmayı denedim, serum verdiniz. Hiç aile olmayacak insanla bir araya geldim, gene aile olduk. Ben bütün bunların dışındayım.
  Kolektif
  Sayfa 30 - Tezer Özlü
 • "İnsanlığına müracaat edebileceğimiz bir 'biz' olduğuna inanmak istiyorum.."