Kitap her yerde okunur, bir alıntı ekledi.
17 saat önce · İnceledi

Anlamadığımız şeye saçma diyoruz. Okuyamadığımız şeye laf salatası diyoruz.
Özgür irade yok.
Değişkenler yok.

Gösteri Peygamberi, Chuck PalahniukGösteri Peygamberi, Chuck Palahniuk
İklim, bir alıntı ekledi.
23 Mar 15:04 · 9/10 puan

Ev ve Otel
Özgür irade sahibi olduğumuzu , kararlarımızı tek başımıza verdiğimizi düşünsek de bizi biz yapan hafızamız , benliğimiz , tüm geçmişimizin bizi getirdiği son noktadır. O geçmişe ev sahipliği yapmış her bina , her şehir, her zihin seçtiğimiz yolda biraz yoldaşımız olur. Belki bu yüzden bir kurgu karakterin aklından geçenleri okumak , yabancı bir şehrin sokaklarında kaybolmak , kimsenin izini taşımayan bir otel odasında kalmak biraz birbirine benzer. Hiç kimse değilseniz , herkes olabilirsiniz.”

Öykülem Dergisi Sayı: 11, Kolektif (Sayfa 89 - Murat Turan)Öykülem Dergisi Sayı: 11, Kolektif (Sayfa 89 - Murat Turan)
Duygu Can ALP, Otomatik Portakal'ı inceledi.
 20 Mar 01:29 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitabımız karanlık bir distopya örneği. Gelecek, ergenlik çağındaki çocukların özellikle geceleri çevrelerine aşırı şiddet uyguladığı bir ortama dönmüş. Böyle bir ortamda Alex ve 3 arkadaşı gündüz okula giderken,geceleri soygun, durduk yere insanları dövme, tecavüz gibi olaylar gerçekleştiriyor. Alex ve arkadaşları soyguna girdikleri bir evde, çete içinde kavgalı olduğu arkadaşı Dim'in ihanetiyle polislere yakalanır. Alex'in soygunda dövdüğü kadın ölünce 14 yıl hapise mahkum edilir. Hapiste de oda arkadaşını öldüren Alex, hükümet tarafından yeni uygulanacak olan ve kötülük yapmak istenince, müzik ve kullanarak şartlanma olayının gerçekleşmesi sayesinde, hastalanacağı bir deneye tabi tutulur. Bu deney sonucunda kötü bir şey düşününce hastalanan Alex,dışarı çıkınca tesadüf sonucu kötülük yaptığı kişilerle karşılaşır ve hepsinden dayak yer ve sonunda hükümet karşıtı kişilerin eline düşer. Alex'i kullanarak hükümet düşürmeyi ve deneyleri durdurmayı başarırlar. Tekrar eski haline dönen Alex, bu süreçte büyüdüğü için artık kötülük yapmak istemez, yuva kurmak ister.
Kitabımızın vermek istediği mesajlar gerek özgür irade, gerek hükümeti eleştiri tam yerine ulaşmış. Özellikle özgür iradesiz insanların birer makineye dönüşeceği, otomatik portakal gibi sadece hürmetin isteklerini yapan sebzelere döneceği çok açık bir şekilde anlatılmış.
Genel olarak verdiği mesajlardan dolayı kitabı sevdim ama şiddet sahneleri ve deneyler o kadar gerçekciydi ki okurken stresten kitabı sıkmaktan sayfaları kırış kırış oldu. Okunması ve okutulması gereken bir eser ama okuyucuların en azından 16 yaşından büyük olmasını tavsiye ediyorum.

Portakal Çiçeği, Otomatik Portakal'ı inceledi.
 19 Mar 12:36 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 7/10 puan

Bolca sürpriz kaçıran vardır!

Kitaplar, özellikle kaliteli kitaplar, denize atılmış bir olta gibi gelir bana bazen. Misinasının ucunda birden farklı yem, hepsi farklı balıkları çekecek şekilde. Her kitap yapmaz/yapamaz bunu ama; bazıları tam da böyle hissettirir. İşte bu kitap da öyle bir kitap. Düşünce denizine atılmış bir olta, ucundaki çeşitli konularla..

Şimdi ben, "Mütevazı Yorumcunuz", size bu kitapta beni çeken ve eski ve yeni bildiklerimle, gördüklerimle ve deneyimlediklerimle bazı şeyleri yeniden düşünmemi, değerlendirmemi sağlayan bir konudan bahsetmek istiyorum: Suçluların ıslahı.

Kitabın konusundan kısaca bahsedecek olursam, (konuyu bilmeyenler için kısa bir özet), suç dolu bir distopya düşünün. Her yerde şiddet var, tecavüz var. Can ve mal güvenliği yok, insanların bazıları fütursuzca cesur bazıları evlerinden çıkamayacak kadar korkak. Böyle bir ortamda; şiddetin, tecavüzün, hırsızlığın bin bir çeşidiyle insanlara zulmeden henüz 15 yaşında, küçük bir çete sahibi, Alex isminde birisini düşünün. Bu Alex, fütursuzca cesur olanlardan. Kitabın ilk bölümü bunu anlatıyor. İkinci bölümde, Alex'in yakalanarak hapse atılması ve orada, devletin suçluları ıslah etme amacıyla oluşturduğu deneysel bir tedaviye katılması anlatılıyor. Üçüncü ve son kısımda ise, tedaviden sonra yeniden topluma salınması ve başına gelenlerden bahsediliyor.

Benim, alacalı bir balık olarak, bu kitapta en dikkatimi çeken yem, suçluların ıslahında bilimsel deneylerin kullanılması ve bu deneyin sonucunda insanların iyiliği seçmek zorunda kalıp, hür iradelerini şiddet için kullanamamaları. Acaba böyle bir şey olmalı mı? Olmalı mıydı? Ya da hiç olmaması daha mı iyi?

Hem bir kadın hem de bir hukukçu olarak; şiddetin ne mertebelere ulaşabileceğini, özellikle erkeklerin (lütfen bunu cinsiyetçilik olarak düşünmeyiniz, tamamen bilimsel verilere dayalı bu yorumda bulunuyorum, şiddete dayalı suç işleme oranı erkeklerde daha yüksektir) başta kadınlar ve çocuklar olmak üzere, güçsüzlere neler yapabileceklerini, daha doğrusu "güçlü olduklarını göstermek" için hangi sınırlara ulaşabileceklerini çok iyi biliyorum. Kitapta da tam böyle bir küçük adamdan bahsediliyor. Hem gençliğinin, hem de amaçsızlığının verdiği o çılgın enerjiyle yaşlıları gasp ediyor, kadınlara/kızlara tecavüz ediyor, hırsızlık yapıyor, sebepli sebepsiz insanları dövüyor ve hatta en sonunda birinin ölümüne sebep oluyor. Ve bunların hiç birinden, evet doğru duydunuz, hiç birinden pişman olmuyor, aksine bundan mutlu oluyor. Neyden zevk aldığını sorsanız, ilk sırayı tartışmasız olarak şiddet alır. Hatta kitapta şöyle bir yer vardı: Alex yatağa uzanır, klasik müziği (Beethoven başta olmak üzere) bangır bangır açar ve gözünü kapattığında en haz aldığı şeyler olarak, birilerinin yüzünü usturasıyla kesmeyi, vücutlarından kanlar fışkırtmayı, kızlara tecavüz etmeyi hayal eder. Hayal dünyası böyle olan ve şiddetten zevk alan birisini hapse atmanız, ya da ona fiziksel şiddet uygulamanız ya da klasik "ıslah" yollarını denemeniz işe yarar mı? Böyle insanlar etrafımızda var, Dünya çapında geçerli olan ceza kanunlarının hiçbirinin yeterince caydırıcı ve ıslah edici olmadığını yüzümüze yüzümüze vuran insanlar. Ya da canavarlar mı demeliydim?

Şimdi, böyle insanların yaşadığı bir toplumun başkanı olduğunuzu düşünün. Bir yanda masum ve zulüm gören insanlar, bir yanda engelleyemediğiniz suçlar ve ıslah edemediğiniz suçlular. Siz ne yapardınız? Çözüm öneriniz ne olurdu? Neleri denerdiniz? Her şeyi denemenize rağmen çözüm alamadığınız suçlularla nasıl mücadele ederdiniz? Özgürlüğünü kazanır kazanmaz yeniden şiddetin hayalini kuran suçluları topluma nasıl kazandırırdınız?

Bu kitapta kendimi Alex'in, hükümetin ve mağdurların yerine koydum. Sonuç ve çözüm odaklı bir insan olduğum için de “Ben ne yapardım?” dedim.. Öncelikle, Alex'i algılayamadım, itiraf etmeliyim. Şiddete meylim olmadığından ya da beynim, erkek beynine (bu da bilimseldir. Lütfen cinsiyetçilik olarak algılanmasın) has özellikleri ihtiva etmediğinden olabilir bu durum..

Sonrasında kendimi hükümet ve mağdurlar yerine koydum. Çözemediğim bir şiddet problemi olsa ben ne yapardım? Özgür irade özgür kalmalı, kötülüğü de seçecek olsa suçluların bir seçim hakkı olmalı deyip klasik ve işe yaramadığı belli olan ıslah yollarını denemeye devam mı ederdim; yoksa devletin ana kuruluş gayesi olan güçsüzleri korumalıyım deyip bilimsel deneylerin önünü mü açardım? Sanırım ikincisini yapardım. Her suçluya değil belki ama Alex gibi, başkalarının acısından zevk alan ve zevk için şiddet, cinayet, tecavüz v.b suçları işleyenlere bunun uygulanmasını sağlayabilirdim.. Kitabın bazı yerlerinde, hür iradenin olması gerektiğinden, zoraki iyiliktense seçilmiş bir kötülüğün yeğ olduğundan bahsedilmiş. Yeğ olabilirdi belki, eğer mükemmel bir dünyada yaşıyor olsaydık. Ayrıca böyle bir uygulama insanları mankurtlaştırmayacaksa, sadece şiddete karşı olan güdülerini bedensel tepkilerle cezalandırıp iyiliği seçmek zorunda bırakacaksa, bundan ne kötülük doğabilir? Doğabilecek kötülükler; cinayetlerden, tecavüzlerden, ciddi yaralanmalardan, hırsızlıklardan ve insanların sokağa çıkarken korkmalarından daha mı kötü olacaktır? Hür iradeyse, sadece kötü insanın değil iyi insanın da hür iradesini kullanabileceği bir ortamı oluşturabilmemiz gerekmez mi? Bir insanın özgürlüğü ve hür iradesi, başkalarının özgürlüğünü ve hür iradesini yok ediyorsa/engelliyorsa bu özgürlük korunmalı mıdır? Bu ve bunun gibi bir sürü soruyu sordum kendime, sanki bir hükümet başkanıymışım gibi. Evet, ben de, Alex gibi ıslah olmayan suçlulara böyle bir uygulama yapılmasının önünü açardım.. Ve son olarak sanki mağdurmuşum, tecavüze uğrayan, bıçaklanan, işkenceye uğrayan, yakınları/sevdikleri öldürülen, sokağa çıkmaya korkan o ürkek insanlardanmışım gibi düşündüm. Böyle insanların hür iradelerine saygı duyar mıydım? Hür iradeleri olsun da, inşallah iyiliği seçerler der miydim? Ya da hükümeti hür iradeye saygı duyduğu, suçluları ıslah etme imkanı varken ıslah etmediği için destekler miydim? Cevabım büyük bir hayır. En ilkel “dişe diş, göze göz” mantığıyla da; en modern “insanların özgürlüğünün sınırı, sadece başkalarının özgürlüğüne müdahele ettikleri yerdir” mantığıyla da hür iradenin tarafını seçemedim..

Bu kadar uzun yazdığım için mazur görün beni lütfen. Bu kitapta beni en çok düşündüren, kafama en çok takılan bu oldu.. Ayrıca kitaptaki görüşe bu kadar ters gidiyor olmam, kitabı beğenmediğim anlamına gelmesin. Aksine, oldukça beğendim. Herkese okumasını, ancak mümkünse George Orwell’ın 1984’ünden önce okumasını tavsiye ediyorum. Çünkü eğer sonra okursanız, o kitaptaki ayrıntılı distopya anlatımından sonra, buradaki biraz sığ kalabilir.

İyi okumalar ve bok püsür :)

Öykü Yavuz, bir alıntı ekledi.
18 Mar 08:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Antik Yunan kültürü uzmanları, o dönemde yaşamış insanların fikirlerini kendilerine ait saymadıklarını söylüyor. Antik Yunanlılar akıllarına bir fikir geldiğinde, bir tanrı veya tanrıçanın kendilerine bir emir verdiğini sanıyorlardı. Apollon onlara cesur olmalarını söylüyordu. Athena ise aşık olmalarını söylüyordu.

Günümüzde insanlar ise ekşi kremalı patates cipsi reklamı duyar duymaz, satın almak için hemen sokağa fırlıyorlar ama buna özgür irade diyorlar artık.

Antik Yunanlılar en azından dürüstlermiş.

Ninni, Chuck PalahniukNinni, Chuck Palahniuk
insan_okur, bir alıntı ekledi.
17 Mar 21:49 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan, iradesiyle hareket ettiği sürece özgürdür; buna karşılık eğer insani tutkuları, yani organizmasından kaynaklanan tutkuları varsa, dolayısıyla doğru düşünemiyorsa, o zaman özgür değildir. İstemek, rastlantısal değil, fakat zorunlu olarak kendi Ben'imizden kaynaklanma bir kendini belirleyiştir, dolayısıyla irade, düşünmeyle belirlenir, ve düşünme engellenmişse eğer, o zaman irade artık irade değildir, ve insan artık yalnızca tutkusunun doğasına göre eylemde bulunur!

Niteliksiz Adam 1, Robert Musil (Yapı Kredi Yayınları Çev: Ahmet Cemal)Niteliksiz Adam 1, Robert Musil (Yapı Kredi Yayınları Çev: Ahmet Cemal)
bayan limon kekiği, Ninni'yi inceledi.
 17 Mar 09:03 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Antik Yunan kültürü uzmanları, o dönemde yaşamış insanların fikirlerini kendilerine ait saymadıklarını söylüyor. Antik Yunanlılar akıllarına bir fikir geldiğinde, bir tanrı veya tanrıçanın kendilerine bir emir verdiğini sanıyorlardı. Apollon onlara cesur olmalarını söylüyordu. Athena ise aşık olmalarını söylüyordu.

Günümüzde insanlar ise ekşi kremalı patates cipsi reklamı duyar duymaz, satın almak için hemen sokağa fırlıyorlar ama buna özgür irade diyorlar artık.

Antik Yunanlılar en azından dürüstlermiş.Kitabın konusu şöyle; gazeteci Carl Streator, ani bebek ölümleri üzerine bir yazı dizisi hazırlamakla görevlendiriliyor. Araştırmaları sırasında, ölümler arasında meşum bir bağ keşfediyor: Ölüm şarkısı. Akıldan geçirildiğinde bile ölümcül bir silah.. Şarkının hâkimiyetine giren Streator, istemese de bir seri katil oluyor artık. Amacı ise daha fazla insan öldürmek değil, şarkının yayılmasını engellemek. Hayaletli evlerin emlakçisi Helen Hoover Boyle ile birlikte, şarkıyı avlamak için ülke çapında bir yolculuğa çıkıyorlar ve kitap başladığı gibi sizi peşinden sürükleyerek götürüyor. Kitapta verilen mesajı ben yazmayayım siz okuyunca anlarsınız.

Nihal, bir alıntı ekledi.
16 Mar 19:36

İstesem de istemesem de iki kere iki dörttür. Özgür irade diye buna mı diyorsun sen?

Dünyayı Güzellik Kurtaracak, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 25 - Aylak Adam 3. Baskı)Dünyayı Güzellik Kurtaracak, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 25 - Aylak Adam 3. Baskı)

“Allah Böyle Yazmış, Ben Ne Yapayım?” Demek Doğru Mudur?
Kader ve kazâya inanmak iman esaslarındandır. Ancak insanlar kaderi bahane ederek kendilerini sorumluluktan kurtaramazlar. Bir insanın, “Allah böyle yazmış, alın yazım buymuş, ben ne yapayım?” diyerek günah işlemesi uygun olmayacağı gibi, günah işledikten sonra da kaderi bahane ederek kendisini suçsuz sayması da doğru olmaz.
Kul sorumluluk doğuran fiilleri irade edendir ama yaratan değildir; zira yaratmak Allah’a mahsustur. Kur’an-ı Kerim’de, “Allah, her şeyin yaratıcısıdır.” (En’âm, 6/102) buyrulmaktadır. Her şeyin yaratıcısının Allah olması, bizim sorumluluktan kaçarak kötü ve yanlış işleri Allah’a havale etmemize yol açmamalıdır. Bu, kaderi istismar etmek olur. Ayrıca kader ve kazâya güvenip çalışmayı bırakmak, olumlu sonucun sağlanması ya da olumsuz sonuçların önlenmesi için gerekli sebeplere sarılmamak ve tedbirleri almamak, İslam’ın kader anlayışı ile bağdaşmaz. Zira, Allah, her şeyi birtakım sebeplere bağlamıştır. İnsan bu sebepleri yerine getirirse Allah da o sebeplerin sonucunu yaratır. Bu ilâhî bir kanundur ve kaderdir.
Sonuç olarak insanların, “Ben ne yapayım, kaderim böyle” demesi doğru değildir. İnsan, Allah’ın sorumluluk yüklediği alanda özgür bırakıldığı için inancından ve yapıp ettiklerinden hesaba çekilecektir.