Dilek Obut, bir alıntı ekledi.
13 May 15:21

Erdemli tevazu neden ibarettir?

En alicenap olanlar en mütavazı olanlardır; erdemli tevazu da, gerçekte, tabiatımızın eksikliği ve eskiden işleyebilmiş olduğumuz ve şimdi de işleyebileceğimiz ve başkalarının işleyebileceklerinden daha küçük ve önemsiz olmayan yanlış ve kusurlar üzerinde derin analizden doğar. Bu derin analiz sebebiyle kendimizi kimseye tercih etmeyiz, ve başkalarının da bizim kadar özgür irade yani özgürlük sahibi olduklarını, dolayısıyla onların da onu bizim kadar iyi kullanabileceğini düşünürüz.

Ruhun Tutkuları, René DescartesRuhun Tutkuları, René Descartes
Nihal Badem, bir alıntı ekledi.
11 May 23:54 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Doğal seçilim ve özgürlük
Determinizim ve rastlantısallık bilimsel anlayışımızın sınırları dahilinde pastayı aralarında paylaşır ve özgürlük icin bir parca bile ayırmazlar. Kutsanan özgürlük kelimesi tıpkı ruh gibi elle tutulur herhangi bir anlamdan yoksundur. Özgürlük sadece insanların uydurduğu hayali hikayelerde vardır.
Özgürlük son darbeyi evrim teorisinden alır. Evrim nasıl ebedi ruhlarla asla bagdasmayacaksa özgür irade fikrini de sindiremez. Eğer insanlar özgürse, doğal seçilim onları nasıl şekillendirmiş olabilir? Evrim teorisine göre ister yaşam alanı ve yiyecekler, ister eşler olsun, hayvanların tüm seçimleri genetik kodlarını yansıtır.
Bir hayvan uyum sağlamış genleri sayesinde besleyici mantarlar yer ve sağlıklı doğurgan bir eş seçerse genleri başarıyla bir sonraki nesle aktarılır. Ancak uyum sağlayamayan genleri yüzünden zehirli mantar yer ve kansızlığı olan bir eş seçerse genleri yok olacaktır. Bu hayvan özgürce istediğini yese ve diledigiyle çiftleşse dogal secilimin bu hayvan üzerinde kendini gösterebileceği ve çalışabileceği bir alan olamazdı.

Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi, Yuval Noah Harari (Sayfa 295 - Kolektif kitap)Homo Deus: Yarının Kısa Bir Tarihi, Yuval Noah Harari (Sayfa 295 - Kolektif kitap)
Cüneyt Beşirli, bir alıntı ekledi.
11 May 19:14 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İçinden çıkılması zor bir münakaşa. :)
" Peki insanların günümüzde olduğu gibi karşılıklı olarak birbirlerini katletmeleri gerektiğine inanıyor musunuz? İnsanoğlu hep yalancı, hilekar, hain, nankör, soyguncu, güçsüz, maymun iştahlı, korkak, kıskanç, açgözlü, sarhoş, cimri, hırslı, canavar ruhlu, iftiracı, ahlaksız, bağnaz, ikiyüzlü, ve aptal mıdır? "dedi Candide.
" Ya siz atmacaların güvercinleri bulur bulmaz yediğine mi inanıyorsunuz? "diye sordu Martin.
" Elbette, hiç şüphesiz. "dedi Candide.
" Eh o halde! Eğer atmacaların hepsinin aynı kişiliğe sahip olduğunu düşünüyorsanız, neden insanların kişiliklerini değiştirmelerini bekliyorsunuz? "
" Ah !" dedi Candide", " Arada yadsınamayacak bir fark var, çünkü özgür irade..."
Böyle muhakeme ederlerken Bordeaux'ya vardılar.

Candide, Voltaire (Sayfa 107 - İthaki Yayınları)Candide, Voltaire (Sayfa 107 - İthaki Yayınları)
Monokl, bir alıntı ekledi.
 11 May 15:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yaptığımız şeyi özgürce seçtiğimizi ve yaşamlarımız üzerinde kontrole sahip olduğumuzu hayal ederiz. Bu yüzden de seçimlerimizin ve eylemlerimizin meydana gelme yollarını genellikle anlamayız. Gerçekte özgür irade bir yanılsamadır. Kendiliğinden özgür eylem diye bir şey yoktur ...

-Baruch Spinoza

Felsefenin Kısa Tarihi, Nigel WarburtonFelsefenin Kısa Tarihi, Nigel Warburton
Yeliz, bir alıntı ekledi.
09 May 15:27 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Fertilitiy Hollis'e göre kaos diye bir şey yok.
Sadece düzenler var; düzenlerin üstünde düzenler, diğer düzenleri etkileyen düzenler var. Düzenlerin içinde gizlenen düzenler ve düzen içinde düzenler var.
Eğer yakından bakarsan, tarihin kendini tekrar etmekten başka bir şey yapmadığını görürsün, diyor.
Kaos dediğimiz şey aslında henüz tanımadığımız düzenlerden ibaret. Tesadüfler henüz çözümleyemediğimiz düzenlerden ibaret. Anlamadığımız şeye saçma diyoruz. Okumadığımız şeye laf salatası diyoruz.
Özgür irade yok.
değişkenler yok.
Sadece kaçınılmaz olan var. Sadece bir gelecek var ve seçme şansımız yok.
İşin kötü yanı hiçbir şeyi kontrol edemiyoruz.
İşin iyi yanı ise hata yapma ihtimalimiz yok.

Gösteri Peygamberi, Chuck Palahniuk (Sayfa 128)Gösteri Peygamberi, Chuck Palahniuk (Sayfa 128)
meri, bir alıntı ekledi.
08 May 21:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Özgür irade evrendeki en kutsal şeydir, bilincin toprağıdır. Özgür iradeye müdahale edemeyiz. Çünkü bir varlığı asla kendisinden koruyumazsın.

Aeden, Akilah Azra Kohen (Sayfa 538)Aeden, Akilah Azra Kohen (Sayfa 538)
Gökhan Taşpınar, Kuantum Teorisi Felsefe Ve Tanrı'ı inceledi.
 07 May 22:06 · Kitabı okudu · 14 günde · Beğendi · 7/10 puan

Tanrı’nın varlığı, Ozgur irade, iyilik-kötülük kavramlarını kuantum fiziği çerçevesinde irdeleyen ve aralarındaki ilişkileri inceleyen yazar, determinizm ve indeterminizmin savunucularını da kendi içlerinde sorgulayarak Descartes’ten Einstein’a kadar birçok filozof ve bilimadamlarının görüşlerine yer vermiştir. Bazı bölümlerinde derin teknik bilgiler sebebiyle ağır ilerleyen kitabın genelinde ise kuantum teorisi ile ilgili tatmin edici bilgilere yer verilmiştir. Bana göre kitaptaki en can alıcı noktalar ise Leibniz’in Tanrı’nın iyilik ve kötülük arasındaki ideal dengeyi oluşturduğu yönünde görüşleri, Kant’ın saf akıl ile ilgili kanaati, Laplace’in Evren’in yaratıcısı, geçmişi ve geleceğiyle ilgili tezleri ile Descartes’in determinizmle ilgili görüşleridir. Bu konulara meraklı okuyuculara önerebilirim. Keyifli okumalar...

Mesela bir ülkede özgürlük dediğimiz şeyi, canımızın istediğini yapmak olarak algılıyoruz, değil mi? Özellikle toplumsal olarak ele alırsanız, başkalarının özgürlük alanına müdahale etmeden siz istediğinizi yapabilirsiniz. Ama biyolojik determinizm dediğimiz görüşten, yani biyolojik nedenlerin sonuçları doğurduğu bir kainat algısı içerisinde camiaya baktığınız zaman böyle bir özgürlüğünüz söz konusu değil. Çünkü bu materyalist dünyanın bugün beyin hakkında çizdiği resim kabaca böyledir. “Sizin beyninizde oluşan her şey dışarıdan gelen girdilerin bir sonucudur. Dolayısıyla aslında insan çok karmaşık davranışlar sergileyebilen bir otomat ve bir biyolojik makine gibi davranır.” Şimdi böyle yaptığınız zaman burada özgür iradenin, özgürlüğün vs. yeri yoktur. Tabi buna çeşitli kaçış noktaları üretmemiz lazım. Ancak aşikâr olan bir şey var ki insan özgür irade sahibi ve saçmalayabilme özelliğine sahip. Bu, başka bir canlıda görebileceğiniz bir şey değil. İnsan, saçma bir şey yapabiliyor. Öyleyse bunun ortaya çıktığı bir yer olması lazım zihinde.

İşte burada bir ruhu, başka bir özgür iradeyi kabul ettiğinizde kolay çözülüyor gibi gözüküyor. Ama bilimsel açıdan bunlar, bize insanın iradesi ve düşünce biçimi nereden geliyor diye çok fazla bir şey söylemiyor. İşin açıkçası biz diğer hayvanların davranışları üzerine yapılan çalışmaları ve insanla ilgili tecrübelerimizin hepsini bir kaba koyduğumuzda bir şey görüyoruz: Özgür irade dediğiniz şey istediğiniz gibi davranmak değil, seçim yapabilmektir. Bir seçim yapamayan özgür kabul edilmez. Biliyoruz ki vücudumuzda bazı içsel ve dışsal duyular var. Diyelim bir yemek kokusu aldığınızda hemen gidip yemeği yiyorsanız, siz yemeği özgürce yiyorsunuz demek değildir. Koku duyunuzun peşinden gidiyorsunuz demektir. Yine her cinsel istek duyduğunuzda o yöne gidiyorsanız, bu cinsel isteğin sizi sürüklediği anlamına gelir. Oysa insanın özgürlüğü diye bahsettiğimiz şey, bu hislerine rağmen seçebilme özgürlüğüdür. Ben buna hemen Ramazan’dan örnek veriyorum. Böyle başka bir mücadele türü bulamazsınız, insandan başkasına bunu yaptıramazsınız. “30 gün ya da belli bir süre boyunca ben inancımdan dolayı gün içinde temel biyolojik ihtiyaçlarımı kesiyorum.” diyor ve kesiyor. İnsanı farklı yapan şey işte bu. Çünkü insanoğlu seçebilme hürriyetine sahip. Başka bir hayvan türünde böyle bir pratiğe rastlamanız mümkün değil. Hatta güzel bir söz vardır, çok severim. Rahmetli Şükran Güngör ‘Güle Güle’ filminde söylüyordu: “Tabiat bizi her çağırdığında peşinden gidersek nerede kaldı bizim insanlığımız.” diye. Aslında bizim özgürlüğümüzün göstergeleri seçimlerimiz.

Betül, bir alıntı ekledi.
 04 May 18:36

- Özgürlük ... dedi. Özgürlükten daha önemlisi nedir, bilir misin?
-Nedir?
-İrade... İrade öyle bir şey ki, bir anlamda özgürlükten daha değerlidir, çünkü onunla kudret sahibi olabilirsin, istemeyi bildikten sonra özgür olursun, emredersin...

İlk Aşk, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 40)İlk Aşk, Ivan Sergeyeviç Turgenyev (Sayfa 40)
Emre Kepenek, bir alıntı ekledi.
01 May 13:45 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kendiliğinden olanı önceden kestirmek olanaksızdır. Homo sapiens'in “gizem”i, onu öteki canlılardan ayıran bir özelliği, eylemlerinin önceden kestirilebilir olmayışıdır. Bitkilerin yaşamı büyük ölçüde önceden belirlenmiştir. Hayvanlar da etnologların “türlere özgü davranış ya da sabit hareket biçimleri” diye adlandırdıkları davranış kurallarına tabidirler ki bunlar da önceden kestirilebilir davranışlardır. Ancak en son evrimleşmiş türe, yani homo sapiens'e geldiğimiz zaman herhangi bir çevresel uyarıcıya bağlı olmadan ortaya çıkan davranış biçimleriyle karşılaşıyoruz. Filozoflar “özgür irade” öğretisini yalnızca insana yakıştırıyorlar. Ama buna rağmen kendi kendimizin tutsağı olduk: İnsanlık mozaiğinin zenginliği birtakım toplumsal kodlara ve beklentilere dönüşüyor, ondan sonra da belirgin hedeflerimiz ve amaçlarımız haline geliyor. Bunlara ulaşmak, yaşantılarımıza yön ve çoğu kez anlam veriyor. Böyle belirlenmiş ve sabit amaçlar peşinde koşarken, taklit etmeye başlıyoruz. Her Allahın günü kendimizi ve başkalarını taklit ediyoruz. Daha az taklit edip daha çok kendimiz olacak yerde, taklit ettikçe kendimiz olmaktan uzaklaşıyoruz.

Cehenneme Övgü, Gündüz VassafCehenneme Övgü, Gündüz Vassaf