Lord Among Wolves, bir alıntı ekledi.
4 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Birincisi, umudunu hiç kaybetmezdi... Bir de, ne olursa olsun özür dilemezdi. Capone'du o, işte o kadar.

Al Capone, John KoblerAl Capone, John Kobler

Https://1000Kitap.com/rara
En güçlü kişilerin genellikle en hassas olanlar olduğunu biliyor muydunuz? En fazla nezaket gösterenlerin,aslında kaba davranışlara maruz kaldığını? Sürekli başkalarıyla ilgilenenlerin aslında ilgiye en çok ihtiyaç duyanlar olduklarını? Söylemesi en zor üç sözün "Seni seviyorum!" "Özür dilerim!" ve "Bana yardım et!" olduğunu? Biliyor muydunuz?

Okurken Hayal Etmenizi Düşünmenizi Rica Ediyorum..
Bir arkadaşınız var. Lise de aynı sınıfa düşüyorsunuz. Müzik zevkleriniz sevdiğiniz derler her biri aynı. Arkadaşlığınız güzel bir şekilde ilerliyor. Lise dönemi işte bilirsiniz türlü iğrençliklerde şakalar yapıyorsunuz yeri geliyor canınızı yakıyorsunuz ama bi ufak gülümseme ile canınızın yanması geçiyor. Beraber okuldan çıkıp trene biniyorsunuz. Tren demişken şu banliyö trenlerden elbette. Trene binmek için bilet alıyorsunuz ve arkadaşınız her gün sadece 2 durak sizinle geliyor. Trenden inmeden o kağıt biletleri gemi yapıp size veriyor. " Al bunu gidene kadar oynarsın eve gidince de at " diyor.

Bir gün hava çok soğuk hastasınız ve yağmur yağıyor. Üzerinde gri bir hırka var. Kendisi M beden giyerken XL almış olduğu hırkayı giydiğinize içerisinde kayboluyorsunuz. " Al bunu üşüyeceksin " dediğiniz halde " saçmalama be kızım ben üşümem erkek adam üşümez ama senin gibi minnoş kızlar üşür " diyip gülerek trenden iniyor. O geceyi arkadaşınızın verdiği hırka ile geçiriyorsunuz. Sonra teslim ediyorsunuz ve diyor ki " ıslanmış kedi yavruları gibi eve göndermedim seni, bir süper kahramanım "

Koskocaman bir sınıfta herkesi güldüren, dinlediği müziklerle millete " kardeş nasıl dinliyorsun " dedirten bir insan düşünün. Kıvırcık saçları ile oynamanıza izin veren, beraber basketbol oynadığınız eğlendiğiniz bir insan hayal edin işte..

Ve sonra mezun olduğunuzu, mezuniyetten sonra telefonunuzun bozulduğunu ulaşamadığınızı düşünün.

Bir gün Kızılay'da yürürken acelece koştururken bu arkadaşınıza denk geldiğinizi sımsıkı sarıldığınızı 2 saat ayakta sohbet edip hasret giderdiğinizi ve mutlaka görüşelim deyip ayrıldığınızı düşünün.

Şimdi ise şunu düşünün.
Takvim 13.03.2016 'yı gösteriyor. Saat ise 20:30 'u gösteriyor. Güven Park'ta patlama olduğunu biliyor ve yana yakıla arkadaşlarınıza mesajlar atıyorsunuz. Hepsi hayatta.. Ama o heyecan ile birini unutuyorsunuz. Unutulacak bir insan değil ama o lisede en sevdiğiniz arkadaşınız olan, 1 hafta evvel Kızılay'da karşılaşıp " mutlaka görüşelim haftaya" dediğiniz arkadaşınızı unutuyorsunuz işte..

Sonra bir mesaj
" kardeşim Elvin kayıp bulamıyoruz haber alabildin mi ? "
bu mesaj ile başınızdan kaynar sular dökülmesi bir oluyor.
Arıyorsunuz, haber almak için çırpınıyorsunuz, saatler geçmiyor dakikalar asla ilerlemiyor. Dua etmekten başka şansınız yok.
Saat güç bela 12 oluyor ama herkesler Elvin'i arıyor. Bulamıyoruz ulaşamıyoruz. " Anne ben otobüse bindim eve geliyorum " dediğini söylüyor annesi.

Sonra gece 02:00 - 03:00 sularında hala bir umut ararken bir arkadaşınız "özür dilerim" deyip bir fotoğraf gönderiyor. Hayatını kaybedenlerin listesi..

Allah'ım ne olur olmasın ismi olmasın diyerek dua ederken ismini görüyorsunuz.. Sonrası yok işte.. Sonrasında Elvin yok.. Görüşelim dediğiniz canınızdan çok sevdiğiniz arkadaşınız yok..
Cenazesine gidiyorsunuz hava soğuk. Cenazeye giderken ne giydiğimi ne yaptığımı sonrasında yanımda olan üniversitede tanıdığım arkadaşımdan dinlediğim vakit dalga geçiyor sanmıştım ama öyle imiş.
Elvin üşürken kalın giyinemem deyip ince bir gömlek siyah bir pantolon giyip gitmişim cenazeye. Ve en sonunda arkadaşımla armızda geçen konuşma şu oldu
+ iyi misin
- Ne kadar iyi olunabilirse
+ Hastasın gibi
- Değilim iyiyim
+ Yüzünü yıkayalım mı
-İyiyim gerçekten
+ Dün neler dediğini hatırlıyor musun
- Düne dair tek hatırladığım şey Elvin'i toprağa koydukları an
+ Ne dediğini söylememi ister misin ama ağlamayacaksın tekrar.
- Ne demiş olabilirim ki
+ Benim kardeşim daha küçük, çok üşür o toprağa koymayın nolur daha ufacık lan nasıl kıydınız diye bağırdığını hatırlamıyo musun
- Benim kardeşim gerçekten çok küçük ama
+ Ağlamayacaksın söz verdin..

Lisedeyken dalga geçerdik bu ölüm konusu ile
" ohooo ölsen ne ağlayacağım ki, kafama sim döküp halay çekerim cenazende " lafını etmiştim. Önce gülmüş ardında da " sen öldün diye ben de gitar falan çalarım herhalde arkandan ne üzüleceğim " demişti. Sonrasında ise " Ağlama olur mu sakın ölürsem falan " deyip güldüğünü ve benim de ağlamamak için söz verdiğimi gayet iyi hatırlıyorum..

Özür dilerim kardeşim. Sözümü tutamıyorum. Özür dilerim affet.. Seni çok özlüyorum..


-Alıntı-

Veysi Dilekci, bir alıntı ekledi.
21 saat önce

Güçlülerin yüzüne gerçeği söylemek,
Ve zayıfların alkışını almak amacıyla yalan söylemekten sakınmak için bana yardım et.
Eğer bana para verirsen mutluluğumu alma,
Ve eğer bana güçler verirsen muhakeme yeteneğimi çıkarma,
Eğer başarı verirsen alçak gönüllüğü çıkarma,
Eğer bana alçak gönüllüğü verirsen saygınlığımı çıkarma.
Görünenin diğer yüzünü tanımama yardım et.
Benim düşüncelerime katılmıyor diye bana karşı olanları hainlikle suçlayarak, Onların karşısında suçlu duruma düşmeme izin verme.
Kendimi sever gibi diğerlerini de sevmeyi,
Ve diğerlerini yargılıyormuş gibi kendimi de yargılamayı öğret bana.
Başarılı olduğum zaman sarhoşluğuma izin verme,
Ne de başarısız olursam olayım, umutsuzluğa düşmeme izin verme.
Daha ziyade, başarısızlığı başarının öncesindeki bir deneme olduğunu hatırlamamı sağla.
Hoşgörünün, güçlerin en büyüğü olduğunu,
Ve intikam arzusunun zayıflığın ilk görünüşü olduğunu öğret bana.
Eğer paradan yoksun bırakırsan, bana umudu bırak.
Ve eğer beni başarıdan yoksun bırakırsan,
Başarısızlığı yenebilmek için irade gücünü bırak bana.
Eğer beni sağlık bağışından yoksun bırakırsan, inancın lütfunu bana bırak.
Eğer insanlara zarar verirsem, özür dileme gücünü ver bana.
Ve eğer insanlar bana zarar verirse,
affetme ve merhamet gücünü ver bana.
Tanrım!

Mahatma Gandhi Otobiyografi, Mahatma GandhiMahatma Gandhi Otobiyografi, Mahatma Gandhi

Artık ‘özür’ kelimelerini duyduğumuzda teşekkür etme ihtiyacı duyduğumuz zamanlarda mıyız?

SINIRSIZ SAYGI
Bu yaziyi Richard Dawkins'in Tanri Yanilgisi kitabinin 28. sayfasinda bulunan " Hak Edilmeyen Saygi " baslikli yazisindan alintilayip cok az kendi düsüncelerimide harmanlayip kitabdaki cümlelerin yerlerini degistirerek ve birbirlerine ekleyerek tekrar uyarladim. Alintiladigim cümlelerin sonunda bir sayfa numarasi var. Bunu cümleyi alintiladigimi fark edebilmeniz ve kitabin kendinde cümlenin aslini aramak istediginizde bulabilmeniz icin yaptim. Birde sahtekar muamelesi görmemek icin tabi.
Toplumumuzda neredeyse herkesin ( dindar olmayan dahil ) kabul ettigi söyle yaygin bir sani vardir : dinsel inanc bilhassa saldirilara karsi savunmasizdir ve olagandisi kalinlikta bir saygi duvariyla korunmasi gereklidir ki bu saygi her insanoglunun birbirine göstermesi gereken saygidan farkli bir siniftadir ( s. 28-29 ) .
Din.... merkezinde bazi fikirler barindirir ve biz bunlari kutsal ya da mübarek veya benzeri kelimelerle adlandiririz. Bunlarin esas anlamlari " iste hakkinda kötü söz söyleme izninizin olmadigi bir fikir ya da bir kavram; kötü söz kesinlikle söyleyemezsiniz. Neden söyleyemezsiniz ? Cünkü söyleyemezsiniz " ( s. 29 )
Bunun herhangi bir aciklamasi yoktur söyleyemezsiniz iste.
Eger birisi sizin onaylamadiginiz bir partiye oy verirse, bu konuda onunla istediginiz kadar tartismakta serbestsiniz; herkes bir görüs bildirecek ama kimse kendini rencide edilmis hissetmeyecektir. eger birisi vergilerin artmasi ya da azalmasi gerektigini söylese, bu konuda elestiri yapmakta özgürsünüz. Ancak diger taraftan, birisi " Bir Cumartesi günü elektirik dügmesine bile dokunmamaliyim cünkü inanclarima aykiri " dese, ona söyle dersiniz " Buna saygi duyarim. " ( s. 29 )
Neden bazi seyleri desteklemek yada tartismak tamamen mesrudur da Kainat'in nasil meydana geldigiyle ve onu kimin yarattigiyla ilgili bir fikir beyan etmek yasaktir ? Kutsal konular oldugu icin mi ? genelde dinsel görüslere itiraz etmemeye aliskiniz ancak elestirdiginizde bu itirazlari biraz seslendirdiginizde ortaya cikan hiddetin boyutlari cok ilginctir. Ancak meseleyi mantiksal olarak düsündügümüzde, bu konulari diger konular gibi tartismaya acik olmasi icin hicbir sebeb yoktur ; .......... ( s. 29 ). Bu sorulari din taraftarlarina sorsaniz kanit göstermelerine gerek yoktur.
Ifade özgürlügü, " icinde nefret olan bir ifade " icermemeyi sart kosar. fakat nefretin yapmasi gereken tek sey, kendisinin dinsel oldugunu ispatlamaktir; ve ispatladiginda da artik nefret sayilmaz. Bir örnek, ABD'de 2004 yilinda oniki yasinda bir cocuk üzerinde " Escinsellik günahtir, Islam bir yalandir, kürtaj günahtir " yazan bir tisörtü okulda gimek istemistir. Bulundugu okul cocugun bu tisörtü giymesini yasaklamistir. Cocugun ailesi okulu mahkemeye veriri. Ailenin avukati savunmasinda ifade özgürlügü yerine anayasadaki din özgürlügü maddesine basvurmustur. Bu dava ailenin zaferiyle sonuclanmis cocuk tisörtü okulda giyme hakki kazanmistir.
ABD'de papaz Rick Scarborough söyle diyordu : " eger es cinsellere hakaret etmemi engellemeye calisirsaniz, bu benim ön yargi özgürlügüme tecavüz etmektir " diyerek siyrilamazsiniz. Ancak sunu diyerek kurtulabilirsiniz : " Bu benin din özgürlügüme tecavüz etmektir " Düsündügünüzde, bu iki ifade arasinda fark nedir ? Bir kez daha din koz olarak her seyin üstüne cikmistir ( s.32 ).
2006'da Danimarka gazetesi olan Iyllands - Posten, islam peygamberi olark bilinen Muhammedi tasvir eden on iki adet karikatür yayinladi. Danimarka hükümetinin özür dilemesi icin isterik taleplerde bulunuldu. ( Ne icin özür dilenecekti ? Karikatürleri onlar cizmedi ya da yayimlamadi. ( s. 33 ). Bir cok avrupali hükümet bi sekilde özürdiledi. Danimarka hükümeti cevaben, saygin liberal gazeteler araciligiyla siddeti kinadilar ve ifade özgürlügü hakkinda göstermelik beyablarda bulundular. Müslümanlarin " cektikleri aci " yasadiklari derin " incinme " ve " kalp kirikligi " icin "saygi" ve "duygudaslik " hislerini bildirdiler.
Eger insanlar bir 7'nci yüzyil vaizini kendi ailelerinden daha cok seviyorlarsa, bu onlara kalmis. Ancak onlardan baska kimse bunu ciddiye almak zorunda degil ( s. 35 ). Zorunda degillerdir tabi ama eger ciddiye almaz ve sayginizi tam olarak göstermezseniz fiziksel tehditle karsilasirsiniz ( s. 35 ). Yillar önce, seckin yazar Salman Rüstdi bir roman yazdi diye ölüme mahkum edildi. Danimarkalilar tam anlamiyla özgür basinin bulundugu bir ülkede yasarlar ki bu, cogu Islami ülkedeki halkin anlamakta zorluk cektigi bir seydir ( s. 33 ).
Durup dururken insanlari kirmayi veya incitmeyi desteklemiyorum. dine asiri ayricalik taninmasi beni hem sasirtiyor hem ilgimi cekiyor ve essiz bir küstahlikta saygi gösterilmesi beni rahatsiz ediyor. Aramizda cocukluk cagindan itibaren dinin yöntemleriyle yetistirilmis olanlar bu korkuncluklara karsi duyarsizlasmis olabilir.
Saf bir görüs acisina sahip toy bir insan daha berrak bir algiya sahip olacaktir. ( s. 39 )

Serkan Kökkaya, bir alıntı ekledi.
Dün 21:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Peki bizim stratejimiz nedir?
Strateji tuhaf bir şeydir. Ona sahipseniz, her olaydan, her tesadüften bir avantaj yakalarsınız. Her an ne yapmanız gerektiği bellidir. Stratejeniz yoksa dünya çok karanlık görünür. Hemen her gelişme başınıza açılmış yeni bir derttir. Ne yapmalı sorusuna cevabınız yoktur.

Türk'üm Özür Dilerim, İskender Öksüz (Sayfa 131 - Panama Yayıncılık)Türk'üm Özür Dilerim, İskender Öksüz (Sayfa 131 - Panama Yayıncılık)

Sadece düşünün ve hayal edin
Bir arkadaşınız var. Lise de aynı sınıfa düşüyorsunuz. Müzik zevkleriniz sevdiğiniz derler her biri aynı. Arkadaşlığınız güzel bir şekilde ilerliyor. Lise dönemi işte bilirsiniz türlü iğrençliklerde şakalar yapıyorsunuz yeri geliyor canınızı yakıyorsunuz ama bi ufak gülümseme ile canınızın yanması geçiyor. Beraber okuldan çıkıp trene biniyorsunuz. Tren demişken şu banliyö trenlerden elbette. Trene binmek için bilet alıyorsunuz ve arkadaşınız her gün sadece 2 durak sizinle geliyor. Trenden inmeden o kağıt biletleri gemi yapıp size veriyor. " Al bunu gidene kadar oynarsın eve gidince de at " diyor.

Bir gün hava çok soğuk hastasınız ve yağmur yağıyor. Üzerinde gri bir hırka var. Kendisi M beden giyerken XL almış olduğu hırkayı giydiğinize içerisinde kayboluyorsunuz. " Al bunu üşüyeceksin " dediğiniz halde " saçmalama be kızım ben üşümem erkek adam üşümez ama senin gibi minnoş kızlar üşür " diyip gülerek trenden iniyor. O geceyi arkadaşınızın verdiği hırka ile geçiriyorsunuz. Sonra teslim ediyorsunuz ve diyor ki " ıslanmış kedi yavruları gibi eve göndermedim seni, bir süper kahramanım "

Koskocaman bir sınıfta herkesi güldüren, dinlediği müziklerle millete " kardeş nasıl dinliyorsun " dedirten bir insan düşünün. Kıvırcık saçları ile oynamanıza izin veren, beraber basketbol oynadığınız eğlendiğiniz bir insan hayal edin işte..

Ve sonra mezun olduğunuzu, mezuniyetten sonra telefonunuzun bozulduğunu ulaşamadığınızı düşünün.

Bir gün Kızılay'da yürürken acelece koştururken bu arkadaşınıza denk geldiğinizi sımsıkı sarıldığınızı 2 saat ayakta sohbet edip hasret giderdiğinizi ve mutlaka görüşelim deyip ayrıldığınızı düşünün.

Şimdi ise şunu düşünün.
Takvim 13.03.2016 'yı gösteriyor. Saat ise 20:30 'u gösteriyor. Güven Park'ta patlama olduğunu biliyor ve yana yakıla arkadaşlarınıza mesajlar atıyorsunuz. Hepsi hayatta.. Ama o heyecan ile birini unutuyorsunuz. Unutulacak bir insan değil ama o lisede en sevdiğiniz arkadaşınız olan, 1 hafta evvel Kızılay'da karşılaşıp " mutlaka görüşelim haftaya" dediğiniz arkadaşınızı unutuyorsunuz işte..

Sonra bir mesaj
" kardeşim Elvin kayıp bulamıyoruz haber alabildin mi ? "
bu mesaj ile başınızdan kaynar sular dökülmesi bir oluyor.
Arıyorsunuz, haber almak için çırpınıyorsunuz, saatler geçmiyor dakikalar asla ilerlemiyor. Dua etmekten başka şansınız yok.
Saat güç bela 12 oluyor ama herkesler Elvin'i arıyor. Bulamıyoruz ulaşamıyoruz. " Anne ben otobüse bindim eve geliyorum " dediğini söylüyor annesi.

Sonra gece 02:00 - 03:00 sularında hala bir umut ararken bir arkadaşınız "özür dilerim" deyip bir fotoğraf gönderiyor. Hayatını kaybedenlerin listesi..

Allah'ım ne olur olmasın ismi olmasın diyerek dua ederken ismini görüyorsunuz.. Sonrası yok işte.. Sonrasında Elvin yok.. Görüşelim dediğiniz canınızdan çok sevdiğiniz arkadaşınız yok..
Cenazesine gidiyorsunuz hava soğuk. Cenazeye giderken ne giydiğimi ne yaptığımı sonrasında yanımda olan üniversitede tanıdığım arkadaşımdan dinlediğim vakit dalga geçiyor sanmıştım ama öyle imiş.
Elvin üşürken kalın giyinemem deyip ince bir gömlek siyah bir pantolon giyip gitmişim cenazeye. Ve en sonunda arkadaşımla armızda geçen konuşma şu oldu
+ iyi misin
- Ne kadar iyi olunabilirse
+ Hastasın gibi
- Değilim iyiyim
+ Yüzünü yıkayalım mı
-İyiyim gerçekten
+ Dün neler dediğini hatırlıyor musun
- Düne dair tek hatırladığım şey Elvin'i toprağa koydukları an
+ Ne dediğini söylememi ister misin ama ağlamayacaksın tekrar.
- Ne demiş olabilirim ki
+ Benim kardeşim daha küçük, çok üşür o toprağa koymayın nolur daha ufacık lan nasıl kıydınız diye bağırdığını hatırlamıyo musun
- Benim kardeşim gerçekten çok küçük ama
+ Ağlamayacaksın söz verdin..

Lisedeyken dalga geçerdik bu ölüm konusu ile
" ohooo ölsen ne ağlayacağım ki, kafama sim döküp halay çekerim cenazende " lafını etmiştim. Önce gülmüş ardında da " sen öldün diye ben de gitar falan çalarım herhalde arkandan ne üzüleceğim " demişti. Sonrasında ise " Ağlama olur mu sakın ölürsem falan " deyip güldüğünü ve benim de ağlamamak için söz verdiğimi gayet iyi hatırlıyorum..

Özür dilerim kardeşim. Sözümü tutamıyorum. Özür dilerim affet.. Seni çok özlüyorum..

Ali Seyfi, bir alıntı ekledi.
Dün 20:28 · Kitabı okudu · 8/10 puan

senin için şahane özür cümleleri hazırlamıştım
kapı ağzında duran valizim geldi aklıma
vazgeçtim!

Aslında Herkes Haklı, Ali Lidar (Sayfa 47)Aslında Herkes Haklı, Ali Lidar (Sayfa 47)