Roman Ya Da Hikaye
Merhaba, hikaye yazmak üzerine konuşmak istiyorum bugün.

Ben hikaye yazmayı seviyorum. Daha önce yazdın mı ya da bu ne ukalalık diyenleriniz çıkabilir. (Şimdi düşündüm de böyle bir girişe bu ne ukalalık diyen birisinin benden daha ukala olacağı kesindir.) Evet, bir kaç hikayem var, ama bunlardan bahsedecek değilim size. Sadece hikaye yazmayı neden sevdiğimi anlatmak istiyorum. Çok duymuşsunuzdur, hikayeciler roman yazamayacak kadar tembel kişilerdir diye. Belki de duymamışsınızdır, belki de şu an burada uydurdum ben bu şeyi- olgu, aksiyom, hipotez, varsayımı-artık hangi kelimenin karşına yazarsınız örnek olarak bilmiyorum. Evet, hikayeciler, ya da bazı hikayeciler ya da ben, tembeldir/tembelim bu doğru, ama en azından tembelliğimin bilincindeyim, diğer bazı ya da tüm hikayeciler gibi.

Roman yazmak çaba ister, özveri ister, planlama ister, koordinasyon ister, ister de ister, bir de fikir ister tabi. Hikaye de ne ki. Bir fikrin olsun , etrafında dön dur, sonunda bir şeyler çıkar elbet. Roman gibi iki, üç, elli ya da beş yüz on sekiz karakter yaratmanız istenmez sizden. İsterse hiç olmasın karakteriniz, yine sizi okuyacak bir deli bulunur bu dünyada.

Romanın aklı başında insanlara hitap ettiğini, hikaye okuyanların bir parça kırık olduklarını düşünenlere hak vermemek elde olmuyor bazen, bu kadar olumsuz kelimenin bir arada kullanılmasını mazur görmenin elde olmadığı gibi, haklısınız. Bir kere romanın ana karakterleri var, daha önce söylediğim gibi. Romancı bu karakterlerle istediği gibi oynayabilme özgürlüğüne sahip, evet. Ama sadece romanının bir yerinde,bu karakterlere öz geçmiş verme, karakter özelliklerini açıklama, ya da fizikteki gibi bir ilk hız belirleme özgürlüğü bu. Romanın bütünlüğü açısından bir kere verilen bir daha geri alınamıyor. Olaylar, zamanlar, yerler, tüm o 5N1K şeyleri, belli bir düzene göre oturtulmak zorunda. Yoksa aklı başında roman okuyucusu sizi kale almaz, büyük alışveriş merkezlerinin kitap sepetlerinde çürümek zorunda kalırsınız hayatınızın en verimli çağında. (Aslında büyük bir ihtimalle o sepete bile layık görülmezsiniz diyecektim ama şu güzel sabahta moralinizi bu kadar bozmak istemem.)

İşte roman okuyucusu hep bir beklenti içinde olur, o hazırlanmıştır çünkü bir emek sarf etmeye, almıştır kitabını eline. Yazar vermelidir istediğini ve o bilmektedir gerçekten ne istediğini. Bilmezse roman okuyucusu olamaz zaten. Yazar da bunun bilincinde hazırlıklarını yapar, planlarını çıkarır, o amerikan dizilerinde gördüğümüz ipli çivili olay örgüsünü, kafasında ya da defterinde ya da abartarak duvarında oluşturur. İlham gelmesini beklemez, hep vardır zaten içinde o fikir, sadece çıkartır dışarı. Ne okuyacağının bilincinde olan okur, güvenli bir şekilde eline alır kitabı ve bitirir. Mutludur elbette, istediğini, parasının /emeğinin karşılığını almıştır. O gerçek bir okuyucudur ve yazar da iyi adamdır.

Hikaye yazarı ise uzaktan seyreder bu ikiliyi ve hayıflanır, ben neden bu kadar başarılı olamıyorum diye. Başarılı bir insan hikaye yazamaz çünkü. Hikaye insanlarla, olaylarla, ya da genel roman elemanlarıyla yazılmaz hiç. Bir fikir gelir ve gider. Başlar hikaye yazarı yazmaya, ayrıntılı bir şey kurgulamasına ya da detaylı karakter analizi yapmasına gerek yoktur. Okuyucu bağlanmayacaktır ki karakterine, o kadar zamanı yoktur, o kadar tahammülü yoktur. Başladığı gibi biter hikaye ve bilir hikayeci, ne kadar karışık olursa o kadar okunmaz olacaktır eseri. O yüzden boğulmasına gerek yoktur detaylarda, zorlu betimlemelerde. Roman yazarı ne kadar bağlı kalmak zorundaysa konuya, hikayeci o kadar özgürdür. İstediğini yapabilir, çünkü onun ne yaptığına güvenen bir okuyucusu yoktur. Alışmıştır hikayecinin pisliklerine hafif kırık okuyucu. zaten bu kırıklığın sebebi biraz da hikayecidir. Hikaye biter, hem yazarken hem okurken biter - roman gibi yarına kalmaz. Kalması da gerekmez zaten, yazıldığında ve okunduğunda insanı mutlu olması yeterlidir o iki garip kişinin.

Ama romancı gibi kitabı bittikten sonra oturup keyfine bakamaz hikayeci. Yazmak isteyendir o çünkü. Kimse okumasa da kafasındaki şeyleri aktarmak ister sürekli. Her hikaye yeni bir fikir, yeni bir heyecan, yeni bir başlangıçtır onun için. Bu açıdan bakarsak, romancı uzun ve düzeyli ilişkilerden hoşlanırken, hikayeci başlangıçları sever hep. Başlangıçlar yeter ona, çünkü bilir her başlayan bitecektir eninde sonunda, uzun ya da kısa olması önemli değildir hiç bir şeyin. Hayata ne kadar çok tekrar başlayabilirsen, o kadar çok zirve anları yaşarsın der kendi kendine ve yeni bir hikayeye başlar. İşte bu yüzden romancının romanını bitirdiğinde yaşadığı tatmin duygusuna, hikayeci başlangıçta ulaşmıştır bile.

Romancı ne kadar mükemmeliyetçiyse, hikayeci o kadar dağınıktır. Romancı ne kadar oturaklıysa, hikayeci o kadar havadadır. Ve romancı ne kadar gerçekse, hikayeci o kadar tutarsız, o kadar saçmadır. Ve yine işte bu yüzden romancılar ölmeye yakın arkalarına baktıklarında, gördükleri onca büyük esere rağmen hala bir tatminsizlik duygusu yaşarlar, hikayeciler ise hep küçük mutluluklar görürler dümen sularında.

O kadar yazmama rağmen, hala neden sevdiğimi anlayamadığınızı görüyorum gözlerinizde hikaye yazmayı. Normaldir, özetleyeyim efendim: Tembel biriyim ben ve zora gelemiyorum, gelince kaçıyorum. Yeterli herhalde siz değerli roman okuyucuları için bu açıklama, hikaye okumayı sevenler zaten çoktan kaçmış buradan. Ben de onların yanına gideyim artık. Güzel perşembeler

Alev Alatlı
Oysa, aslolan, hakkın helal edilmesi olmalıydı. Helalleşmek olmalıydı.

Helalleşmek, mahkemede dava kazanmaktan daha üstün olmalıydı.

Çünkü, her yasal hak, helâl değildir.

Suruç ile Kobani'nin arasında çizgi çekmek, Birinci Dünya Savaşı galiplerinin kılıç hakkı olabilir ama helâl değildir.

Keza, iflas eden kardeşinizin haraç mezat satışa çıkarılan evini satın almanız yasal hakkınız olabilir ama… ama helâl değildir.

Oysa, tarihin bu noktasında yasal haklardan feragat, kişisel çıkarlardan fedakârlık, kamu yararına gönüllü özveri, zekâ geriliği değilse beceriksizlik sayılır.

İmar ruhsatı olan bir müteahhid, şehrin ufkuna tecavüz ederken yasal olarak suçsuzdur.

Yeni ve çok daha ucuz bir enerji türünün pazara girmesini önlemek üzere üretim haklarını satın alıp sümen altı eden bir petrol şirketi de yasal olarak suçsuzdur.

Raf ömrünü uzatmak için ekmeğin hamuruna kanserojen madde katan gıda üreticisi, formülü ambalajın üstünde yazdığı sürece suçsuzdur.

Bir kalem darbesiyle atar ergenleri sokağa döken yazar, alevler afakı sardığında suç mahallinde değilse, olayları evinden izliyorsa, suçsuz sayılacaktır.

21.yüzyılın en yaman toplumsal projesi, helâl olanı, yasal olanla örtüştürmek olsa gerek.

Kadim değerlerle rabıtası zedelenen özgürlüklerin şerden yana bükülmelerinin önüne geçmek, yasaların tanıdığı haklardan insanlık veya Allah adına feragat emenin garipsenmeyeceği bir dünya yaratmak.

Tarih bize öğrettiği, ister en mükemmel yönetim sistemini, ister ekonomik kalkınmayı gerçekleştirmiş olsun, bir medeniyetin sevgi ve nefs terbiyesi dumura uğramış, manevi enerjisi tükenmişse, o medeniyeti, ne Birleşmiş Milletlerin tüzüğü, ne Helsinki beyannamesi, ne AIHM mevzuatı, ne de üstün silâhların kurtarabildiğidir.

Siz, dünya beşten büyüktür demiştiniz, Sayın Cumhurbaşkanım.

“Galile etkisi” derler. Oligarşi hükümdar olduğunda, umuma hitap eden ve fakat “umumun zihniyetini” yansıtmayan sözlerin öfke uyandırması, husumet çekmesi, bastırılmaya çalışılması usuldendir.

Velâkin, “Evrensel dolandırıcılığın hüküm sürdüğü zamanda gerçeği söylemek devrimciliktir” diyen George Orwell hayatta olsaydı, sizi ayakta alkışlardı, efendim.

Daniel Defoe, Robin Cruose'nun müellifi de ona katılırdı: “Hakikatı gören, başkaları farklı düşünüyorlar diye onu haykırmaktan çekiniyorsa hem budala, hem de alçaktır. Bir adamın benden başka herkes aldanıyor demesi güçtür, şüphesiz; ama sahiden herkes yanılıyorsa o ne yapsın?”

Bu alıntıyı hatırlarsınız. Rahmetli Cemil Meriç, Bu Ülke'de kullanmıştı. Yeri gelmişken, bana layık gördüğünüz bu ödül, rahmetliye çok yakışırdı. Önümüzdeki yıllarda değerlendirmeye almanızı umarım.

Evet. Dünya, Güvenlik Konseyinin, Standard&Poor'sun, IMF'nin, beynelmilel medya kartellerinin, muhtelif strateji uzmanlarının nadan dünyalarından büyüktür.

Ve bence sizin kalbî dostlarınız, varolmanın, bu gezegende yaşayakalmanın dayatılagelenlerden daha insancıl yollarının olduğunu görebilen sanatçılar ve edebiyatçılar arasındadır, Sayın Cumhurbaşkanım.

Bu büyük ödül, benim olduğu kadar hayatımın önem ve hareket merkezi olan ailemindir.

Hazirunun arasında seçebildiğim okurlarımındır.

“Or'da kimse var mı?” dörtlüsünün cesur yayıncısı Mustafa Demirkanlı'nındır. Yazmaya devam etmemi mümkün kılan yayıncım Faruk Bayrak'ındır.

Merhametin zaafla karıştırılmadığı, kul hakkının gözetildiği, kinsiz, kibirsiz, sade ve sakin yaşamın hüküm sürdüğü bir dünya özleyen, yükselen trendlerle birlikte yükselmek değil, çoğu kez onlara rağmen yazan bağımsız meslektaşlarımın, sanatın muhasebeleştirilmeyeceği bir dünya özleyen bağımsız meslektaşlarımındır.

Fezâ, bir alıntı ekledi.
19 Mar 14:39 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Aşk, özveri ve içtenliğe dayanır. Sevenler arasında beden ve zeka, çevre ve sınıf bakımından ayrılık olmamalıdır.

Sabahattin Ali, Asım BezirciSabahattin Ali, Asım Bezirci
İsmail | Stalker, Fındık Kabuğu'yu inceledi.
 17 Mar 21:19 · Kitabı okudu · 5 günde · 5/10 puan

Farklı bir kitaptı benim için. Girişte, gelişmede ve finalde de hep bir zorlama ile okudum diyebilirim. Yazarın anlatımı değişik geldi. Diğer kitaplarını okumadım gerçi. Fındık kabuğu adlı eser kaba taslak olarak bir annenin karnındaki bebeğin, kendi iç aleminden dünyayı görerek, okuyuculara aktarması diyebilirim. Anne, baba ve babanın kardeşi arasında dönen bir ihanet zinciri. Spoiler yoktur. Zaten başta da belli. Annenin kayınbiraderi ile aşk yaşaması ve babanın bu olaydan maddi ve manevi etkilenmesi. Doğmamış bir cenin -ben bebek diyorum- bu olayları görerek, duyarak, ve yaşayarak farklı bir ruh haliyle bizlere yansıtıyor.

Aslında kapakta da belirtildiği üzere Shakespeare'nin Hamlet de nasıl bir komplo düzeni gördüysek, nasıl içimizi kemirdiyse, bu eserde de başka bir kurgu ile uyarlandığını görüyoruz. Yazar, evlilik ve ebeveynlik durumunda insanların nasıl bir özveri ile ayakta durmasını, eğer ki bunu başaramazlarsa, hatanın veya durumun en güzel ve kolay yoldan nasıl çözüleceğini ortaya koymaya çalışıyor. Bir de işin içine polisiye girmiş gibi yorumlar olmuş ki alakası yok. Derim ki bu eser edebiyat literatüründe.

Son olarak bir bebeğin ağzından olayları duymak, onun verdiği hassasiyeti hissetmek gerçekten güzeldi ama beni doyurmadı. Doyurmadığı için de sevemedim. Belki bu bir cinsiyet karmaşası olduğu için belki de asla bir annenin ve rahmin içinde neler döndüğünü bilemediğim için. Bu duygulardan yoksun olmak, kitaba soğuk olmamı gerektirir mi emin değilim? Bunu kadınlara, 9 ay boyunca bir yavruyu ezmeden, düşürmeden koruyan annelere sormak lazım...

"Bir günlüğüne sağlık çalışanı olsanız" adlı yeni yazım
TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARIMIZIN TIP BAYRAMI KUTLU OLSUN

Sizi bir günlüğüne sağlık çalışanı yapsak. Rica etsek bir gün erkenden kalksanız, bir kısmınız beyaz önlük, bir kısmınız yeşil, bir kısmınız mavi elbise giyseniz. Kiminiz acilde, kiminiz poliklinikte, kiminiz ASM'de olsanız. Sadece bir gününüz doktor, hemşire, laborant vs. olsanız. Hasta olmayı kimse istemez çok zordur da Allah kimseyi o hâle düşürmesin ama peki ya bir de işin bu boyutunu düşünün bakalım.
Gün boyu elinizde steteskopla, kan tüpleriyle, ilaçlarla gezseniz. Siz bir acıya katlanamazken her türden onlarca acıya katlanan insanlarla beraber olsanız ve doktor hiç kendisini hastasının yerine koymuyor derken siz kendinizi doktorunuzun yerine koysanız. Bir günlüğüne kendinizi değil de başkalarını düşünseniz. Para kazanma değil insanlara faydalı olmak, insan hayatı kurtarmak gayesi içinde bir gün o hastanelerde siz de doktor olsanız. Sabah işe başlayıp daha belki çayınızın son yudumunu almadan içeriye hasta almaya başlasanız. Gün içerisinde bir çok hastaya baksanız ve farklı farklı hastalıklara şahit olsanız. Ardından bir ameliyata girip o soğuk odalarda yatan hastaya zor olduğu kadar orada bulunan tüm sağlık çalışanlarına da ne kadar zor olduğunu görseniz. Bir hastanın hayatını kurtarsanız, bir çocuğun yüzüne gülümseme olsanız, bir refakatçiye el uzatıp destek çıksanız. Çok değil bir gün sağlık alanında çalışsanız. Gün içinde belki ölüm haberi vermek zorunda kalsanız. Bir hastanın geleceği sizin o ellerinizde saklı olsa. Bir saatliğine size bir can emanet etsek. En sevdiğiniz filmler varken, herkes bayramda ev gezerken siz acil serviste olsanız. Hep en güzel anları kaçırsanız. Yemeğiniz soğusa ve hastane konularına karışsa. Akşam nöbet tutsanız ve uykunuzu bu mesleğe bu vatana feda etseniz. Gelen hastalara bakıp çocuklarınızı, anne babanızı, sevdiklerinizi hatırlasanız. Onları dün geceden beri görmediğinizi anımsasanız. Ardı ardına binlerce hasta ve yakınları ile ilgilenseniz. Bir kazaya uzaklardan seyirci olmak değil de bizzat o kazaya müdahale eden olsanız. İlk siz yardıma koşsanız. Gece boyu çalışsanız bayram, tören, tatil, yaz, kış, kar, tipi, sel demeden calışsanız. Sabah da yorgun bir şekilde evin yolunu tutup eve varsanız ve o gün yaşadıklarınızı eşinize, çocuklarınıza belli etmeden güler yüzle günüm iyi geçti deseniz. Sahi siz bir gün doktor olsanız, bir saat hemşire olsanız, bir dakika sağlık çalışanı olsanız. Onların dertlerini anlasanız. İnsanlara hizmet etmek uğruna kendi hayatlarını feda eden o insanlara karşı ne kadar saygı ile yaklaşmamız gerektiğini görseniz.
Sonra da gözlerinizi açıp tarihi görseniz ve takvimde 14 Mart yazsa...

"Her türlü özveri, sabır, emek ve büyük bir fedakarlıkla çalışan tüm sağlık çalışanlarımızın 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun

14 Mart Tıp Bayramı:)))
Ülkemizin her köşesinde, insan hayatının kutsallığından ödün vermeden, sağlıklı toplum olabilme yolunda “ÖNCE İNSAN” ilkesi ile gece gündüz özveri ile çalışan tüm hekim arkadaşlarımızın -14 Mart’ta bu vatan için mezun veremeyip canlarını veren tıbbiyelileri de unutmadan- ve tüm fedakâr sağlık çalışanlarının 14 Mart Tıp Bayramı kutlu olsun...

Sağlık çalışanlarına yönelik şiddet olaylarının yaşanmadığı günlerin tez zamanda gelmesi dileğiyle...

Bazı kızlar vardır ortam diye tuttururlar ortam kurmayani cahil sanarlar. Erkeklerle kardeşim diyerek sarılırlar öperler . Sonra sevgililerine o benim kardesim ya sacmalama falan diye trip atarlar. En son ne olur biliyomusunuz ?

Erkekler ortama giren kızları ortam mali yaparlar kanka ayağına öperler sarılırlar . Kardeşim dediği o çocuk kız dönüp gittiğinde ilk arkasından bakandir(özlediği için canım yanlış anlamayin hemen) :) bunun en sonunda da hani bahsettiğim kardeşim o benim sacmalama diye trip atılan o sevgili çok kıskanç olduğu için terkedilir ve kardeşle sevgili olmaya başlanır . Bu kızların vala aşkım ilk sensin yalaniyla ebediyete kadar yarışır :)

Ufak bir not : Bir erkek sizi gerçekten seviyorsa sizin onu sevmeniz dışında bir şey istemez bilginiz olsun .

He ben ortamciyim kardeşim senin düşüncelerin beni alakadar etmez diyosan eğer şunu bilmemiz isterim .

Ortamda kız olmak Güven ,Özveri,Tecrube ister .

Bunları nye yazıyorum başıma geldi cevremde gördüm sonu hep hüsran bitti . Bazı şeyleri yaşamadan da tecrübe edebilmeli insan ...

Nur Akdemir, bir alıntı ekledi.
13 Mar 11:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Yaptığınız her fedakarlık sizi boğuyor. Üstelik bu kararı verdiniz diyelim, sınırsız özveri de karşınızdakini sıkmaz mı?

Paramparça, Duygu Asena (Sayfa 97 - doğan kitap)Paramparça, Duygu Asena (Sayfa 97 - doğan kitap)
bhmflzf ( Mehmet ), bir alıntı ekledi.
10 Mar 22:16 · Kitabı okudu · İnceledi

Deli miyiz ne? Eğitimciler ne yapmak istiyorlar, biliyor musun? "Sistemi değiştirmek". Tam bir mizah örneği: Kendilerine uygulanan ücret sistemini eleştirmekten aciz olan bu insanlar sistemi de­ğiştirecekmiş! Ne olağanüstü bir gayret, ne büyük bir özveri! Karşılığı parayla ödenen bu özveri ve sevgi karşısında duygu­lanmamı beklemesinler! 

Zorunlu Eğitime Hayır, Catherine Baker (Sayfa 260 - Ayrıntı Yayınları)Zorunlu Eğitime Hayır, Catherine Baker (Sayfa 260 - Ayrıntı Yayınları)

Sydney Carton
"Bu adamın içinde tükenmişlik, çevresinde bu çölle , yolunun üzerindeki bu sessiz taraçanin karşısında durduğunda bir an, onurlu hırslar,özveri ve azimle dolu hayallerin önündeki boşlukta uzandığını gördü. Bu güzel hayal şehirde aşklar ve güzellikler neşeli balkonlardan ona bakiyor , hayatın meyveleri bahçelerde olgunlaşıyor ve umut suları önünde pırıl pırıl parlıyordu. Bir dakika geçmemisti ki hepsi yok oldu. Bir kuyuda birikmiş gibi duran evlerin arasından tepedeki odasına tırmanarak kendini üzerindeki kıyafetlerle dağınık yatağına bıraktı ve yastığı boşa akan göz yaşlarıyla sırılsıklam oldu.
Güneş hüzünlü hüzünlü yükseldi; güneşin üzerine vurduğu hiçbir şey, sahip olduğu yetenekleri ve güzel duyguları kullanma becerisinden yoksun , kendi yararı ve mutluluğu için bir seyler yapmayı beceremeyen, dahasi bu feci halinin farkında olan ve bu feci halin onu tüketmesi pahasina kendinden vazgecen bu adamdan daha hüzünlü değildi."

Iki Sehrin Hikayesi/ C.Dickens