mukavvadan adam, bir alıntı ekledi.
07 May 12:13 · Kitabı okuyor

Allah’ı sev ve aradığını Allah’ta bulursun.

"Paskal"

Tolstoy'un Risaleleri 2, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 75 - Çağaloğlu yayınevi)Tolstoy'un Risaleleri 2, Lev Nikolayeviç Tolstoy (Sayfa 75 - Çağaloğlu yayınevi)
Gizem Görgülüer, bir alıntı ekledi.
04 May 14:03

Pandomima' dan
Attığı bu çiçekler, Paskal' ın yüzüne, göğsüne dokundukça eliyle kalbini tutarak en can alacak yerinden vurulmuş bir yırtıcı hayvan gibi acı acı feryat ediyordu. Bir- iki dakika sonra tiyatrosunun iç tarafındaki toprağın üzerine oturarak, hâlâ güldürdüğü adamların kahkahaları devam ederken içini çeke çeke ağlıyordu.

Küçük Şeyler, Samipaşazade Sezai (Paskal)Küçük Şeyler, Samipaşazade Sezai (Paskal)
Hikmet Dokuzuncu, bir alıntı ekledi.
03 May 23:01

"Paskal'ın dediği gibi, 'Eğer insan bütün tabiat olmasaydı, her şeyle ilgilenmeye kabiliyetli olmazdı.'"

Varolmak, Nurettin Topçu (Sayfa 21 - Dergâh Yayınları)Varolmak, Nurettin Topçu (Sayfa 21 - Dergâh Yayınları)

-pandomima-
bu zavallı paskal o güzel eftalyayı seviyordu, bu nakıs vücut, o kemal-i hilkate aşık olmuştu!

ömründe bir kadının nazar-ı nevazişkaranesine, hiç kimsenin muamele-i mültefitanesine nail olamamıştı. kendisinden beklenen yalnız güldürmek!

hayatında herkesi güldürdüğü halde, mematında kimseyi ağlatamayan zavallı paskalın bu seferki hali taklit değil, ölüm gibi hakikattı.

Hikmet Dokuzuncu, bir alıntı ekledi.
11 Mar 14:56 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"İnsanda derin bir acıdır bu... (Paskal) nev'inde hristiyanları görmek ve onların tam da iskeleye yanaşmışken tek adım daha atamamak yüzünden, son vapuru kaçırdıklarına şahit olmak..."

Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 51 - Büyük Doğu Yayınları)Batı Tefekkürü ve İslam Tasavvufu, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 51 - Büyük Doğu Yayınları)
Murat çakır, bir alıntı ekledi.
 10 Mar 15:25 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Türk sosyalizmi ve Nurettin Topçu (Lütfü Şehsuvaroğlu )
°Ahlak ve insan görüşüyle Nurettin Topçu, ilahi prensipleri Kur' an' da bulunan bir kalp ahlâkını kabul ediyor, bu amaçla da 'insanın içine çevrilmesini' ön görüyordu.
Bir taraftan Sokrates' in insanı ölçü alan felsefesini benimserken diğer taraftan da YUNUS , MEVLANA, PASKAL ve BLONDEL gibi mistik ve fideist filozoflardan ilham ve işaret aldığını ileri sürüyordu.

İnsan idealizmini bu şekilde belirttikten sonra Nurettin Topçu, ikinci aşama olan milliyetçilik görüşünü,
"TÜRK' ÜN ANADOLU’NUN DOĞU KAPISINDAN, MALAZGİRT' TEN SONRA GİREREK MÜBAREK YURDU İSLAM' IN RUHU İLE DOLDUĞU BİN YILLIK BİR MİLLİYETÇİLİK" teorisine bağlamaktadır.
Görülüyor ki, Nurettin Topçu' nun milliyetçiliği bir çeşit Anadolu milliyetçiliği olup tarih ve toprak şuuruna dayanmaktadır.

Türk toplumunu tarih sahnesine çıkışını Nurettin Topçu, Türklerin müslüman oluşu ve Anadolu' ya girişiyle başlamaktadır.
BU TARİH, TÜRK TARİHİDİR; BU TOPRAK, ANADOLU TOPRAĞIDIR.
" MİLLET, TARİH İÇİNDEKİ HADİSELERİN YOĞURDUĞU BİR VARLIKTIR; MAZİDEN HÂLE DOĞRU GELEN VE BİZDEN AKIP İSTİKBALE GİDEN BİR NEHİR GİBİDİR."

Türkiye'nin Maarif Davası, Nurettin TopçuTürkiye'nin Maarif Davası, Nurettin Topçu
(Y), bir alıntı ekledi.
17 Şub 17:46 · Kitabı okudu

Ne kadar yalnızız, ne kadar yalnızız! Paskal'ın dediği gibi: "Yapayalnız ölürüz!"

O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 108)O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 108)
BANA FD DE, bir alıntı ekledi.
17 Şub 00:01 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

İki yüzlülük,alay,kendini beğenmek, bencillik... Bu aç kurdun elinde bütün yüzler morarmış,bütün gözler bulanmış, herkesin başarısı öbürlerinin ayaklarının altında ezilmesiyle ortaya çıkacakmış gibi bir çekememezlik,bir kin.Kimse kimseyi beğenmez,üstünden başımdan tutunuz da konuştuğu Fransızcaya kadarher şey alay için bir sebeptir.Zaten hep sahtekarlıktan ibaret olan bu paskal yüzünde göz dudağa,dudak çeneye güler...İğrenç bir şey özetle...

Eylül, Mehmet Rauf (Sayfa 59)Eylül, Mehmet Rauf (Sayfa 59)