• 2. Dünya Savaşına merakı olanlar için bildiklerinin tazeleneceği bir bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Kitabın girişinde, savaşın tümünden ayrıntılarıyla bahsedileceği hissine kapılıyorsunuz ama daha çok atom bombası üretiminin gerçekleştirilmesi üzerinde duruluyor. Hitler'in en büyük arzularından biri atom bombası üretip kullanmak. Bunun için çok çalışıp epey de yaklaşıyor amacına fakat İngiltere'nin sabotajları buna engel oluyor. Daha sonra da Hitler'in böyle ölümcül bir silaha sahip olmasını engellemeliyiz! çıkışını yapan Amerika hazıra konuyor ve 'Alsos Görevi' ile atom bombası üretim raporlarını Avrupa'dan yeni kıtaya kaçırarak bilim adamlarının çalışmalarıyla üretimi tamamlıyor. Sonrası ise malum. Aynı amaçta olup uzay çağı bilgisine herkesten önce ulaşmayı hedefleyen diğer bir ülke de Stalin yönetimindeki Rusya. Ama Amerika kadar hızlı değiller ve sadece bilim adamı ajanları sayesinde Amerika'dan sonra nükleer bilgilere ulaşabiliyorlar. Bu dönem uzun bir süre devam edecek olan Soğuk Savaş adını alıyor.
  Atom bombasının, üzerinde kullanılmak istenilen Japonya'nın zaten savaşı kaybettiği ortadaydı. Pearl Harbor saldırısının intikamı da daha önceden çeşitli katliamlarla alınmıştı. Fakat atom bombası kullanımının meşru gösterilmesi gerektiğinden Japonya abartılmış ve ciddi bir tehlike olarak lanse edilmişti. Eğer atom bombası üretimi Almanya'nın teslim olmasından önce tamamlansaydı yüksek ihtimalle bomba Japonya değil Almanya'ya bırakılacaktı diyerek iyi okumalar diliyorum.
 • Pearl Harbor’daki yıkıcı saldırı, Roosevelt’e ihtiyaç duyduğu savaş sebebini sağlamış oluyordu. Savaş ve Barış Çalışmaları Grubu’nun Amerikan İmparatorluğunu, Luce’un sözünü ettiği Amerikan Yüzyılı’nın kurulması için bir savaşa ihtiyaç vardı.
 • Saldırıdan iki hafta önce son olarak, Başkan Roosevelt, acil olarak şahsen Winston Churchill tarafından uyarılmıştı. Roosevelt Japon saldırısının başarılı olması için bu uyarılara Pearl Harbor’ın hava savunmasını azaltarak karşılık vermişti.
 • Pearl Harbor’ın Japon saldırısına karşı savunmasız kalması İçin bilinçli olarak bazı adımlar atılmıştı.
 • Sibumi
  #Net Spoiler içerir
  BAKTIN TOPARLANMIYOR bodozlama YAZ KURTUL :)
  "Ne yazarsan yaz kitabı okumadan anlaşılmayacak nasıl olsa ...
  "Sibumi'ye "aşk " ile degil (Duygusallık seni öldürür " unutma :)))
  şiirsel matematikle " bakacağız :) bu yüzden kızlar Hel'i unutun :)

  "Sibumi bana ne dedi ?
  Beynimizin kurulmuş motor niteliğine yeni kitaplarla yükleme yapmazsak ..
  Düşünme hızımız giderek artacak ve kendi kendini yakacak mı?
  (Kafamızdaki başıboş düşüncelerden kaçmak için mi çok fazla kitap okuyoruz? )

  Şibumi bize ne öğretir ..

  Şematik olarak düşünmek, boşluğun içindeki sonsuz ihtimalleri kendine özgü matematik ve şiiri birleştirerek kullanamak ..
  "Akıl ve ruh " bütünlüğü sağla ..problemi çöz ..hamleni yap ve yola devam et.

  Soyut şeyleri (fark et )sevgi duy ,günlük teferuattan uzaklaş. .

  "Sibumi " nin kalbi şu cümlede çarpar

  "Ifade dolu bir sessizlik "

  ışte burda ermiş olabilirim :) sıradan görünenin içindekini görmek ,gizli üstünlüğü keşfetmek , kendini kanıtlamak gereğini duymamak
  Ruhsal rahatlığa erişmek ama pasifize olmamak ..hakimiyet peşinde olmayan bir OTORİTE. .. dostuna da düşmanına da yakın bir GÖLGE .. mükemmel değilmi ?bence öyle ...

  FUSEKI / kitap size nerede açıldı ?
  Ilk yarıda kitabın tümü açıktı ..
  SABAKI/köşeye sıkışıp ondan kurtulmak istediniz mi ?
  Hayır gerek görmedim
  SEKİ/ eşitlik ve serbestlige nasıl ulaştınız
  Kiraz ağaçlarının altında gezebildigim zaman
  UTTEGAE /Risk aldığın yerler ?
  Hemen hemen hepimiz "sansürlü " okuduğumuz için risk alamadık maalesef
  SHICHO/SALDIRI
  "Babamla olan zaafimdan vuruldum
  TSURU NO SUGOMORI herkes kendi cephesine çekilirken ...inceleme yazmadan veda etmek olmazdı ... bu son noktadır
  Sabakiyi en çok burda hissettim cünkü yazmak istediğim o kadar çok şey vardı ki "güçlü ve esnek bir manevra " yapmam mümkün değildi :)))

  "Trevanian kimdir?
  Ana şirket ,CIA, OPEK ,Münih olimpiyatları Israil ,Amerika,Araplar,ikinci dünya savaşı, fosfor bombası,atom bombası ,Pearl Harbor,Japon/Rus savaşı ,bask bölgesi ve dilleri bunların hepsini ayrı dosyaladım"

  Kitap ilk yarıda beni benden almıştır ..ikinci yarıda ise daha ziyade "Auction" ritmine girdiği için okuma hızınız yükselir ..yani Serbest düşüşe geçersiniz "düşünme _eyleme katıl der ...

  "Yukarıdan aşağıya parmağıyla okuyan dikkat çeken kelimelerde sağa doğru ilerleyen , fiziksel ve duygusal kargaşadan nefret eden üstüne üstelik bir kaç yerde beni güldülebilen "kötü adam " DİAMOND'u
  sevdim ... :))

  Hel ise insanlar arasındaki eşitlik sacmaliğini yok etmek için doğmuş ,altı dilde konuşan ,beş dilde düşünen
  Ismi en sevdiğim olan (Nicholai,Nikoli,Nikola daha da rus kültürüne gidersek Grişa'ya kadar gider )
  Annesi Rus (kominist zannedilen bir Attillacı :) babası bildiniz üzre Nazi (kanıtlı değil ) "göz rengi olarak icad edilmemiş bir antik cam yeşili " bakışlı olarak aklımda kalacak olan ADAM :)

  Kitabı okuma serüvenime gelince neden 112 gün ve aslında 2 gün ve neden SIbumi ...
  Öncelikle ilk adam olan sevgili sahafim Mustafa hocamın "Sen hâlâ bu kitabı okumadığın için eşitlenemeyiz " bakışı ki dünyanın en şeker adamıdır normalde

  Ikinci adam olarak tabiiki "sabah da darlarım" tehditleri ve beynimin içinde yankılanan ilahi "Okuuuuu" bestesini sahibi "sevgili Tuco Herrera " ona şu sebeple ayrı bir teşekkür etmek isterim ki 112 gün önce ilk seksen sayfayı okuyup kenara koyduğum kitabı ısrarla "baştan başlaaaaa " dediği için :) böylece baştan başlayıp bambaşka bir bakış açısıyla okuyup bitirdim inceledim :) sağ olsunlar var olsunlar ..

  Daha yazacak çok şey var ama bitirmek zorundayım :))
  Dip not olarak ..
  Eğer yeni bir dil öğrenmek isteseydim bu kesinlikle "Mandarin'ce dir ..
  Ve bir Haize_ Hegoa olduğum için Tanrıya sonsuz şükran :)))

  Iyi ki varım :)))
 • "Kanada'ya inemez miyiz?" diye sordu yaşlı adam... Kaptan kestirip attı, "Zürih'e dönüyoruz" dedi. Emir böyleydi.
  Pearl Harbor'dan bu yana ilk kez Amerikan topraklarına saldırı yapılıyordu Tarih, 11 Eylül 2001'di. O yaşlı yolcu, dolara hükmeden, Amerikan Merkez Bankası'nın efsane başkanı Alan Greenspan'di..
  Yılmaz Özdil
  Sayfa 7 - Kırmızı Kedi
 • DOĞRU İLE KURGU AYNI SOFRAYA BAĞDAŞ KURMUŞ, OTURMUŞ. BİR İNSAN DÜŞÜNÜN, HAYAL EDİN, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER'İN İNSAN HALİ! RUS - ALMAN ORTAK YAPIMI BİR JAPON. 7 DİL BİLEN (BASK DİLİ DAHİL) BİR TERÖRİST AVCISI!

  Onun adı Nicholai Hel. Rus annesiyle Çin Toprakları'na hakim olan bir Japon Generali'nin himayesinde yetişmiş ünlü bir GO oyuncusu. GO oyunu uzakdoğunun popüler strateji oyunudur. Bir çok savaş GO oyununun incelikleriyle dizayn edilmiştir. Tarihler 1940 - 1945 arasıdır. Yani 2. Dünya Savaşı cereyan etmektedir. Hel ile General arasında sıkı bir dostluk vuku bulmuştur. Ancak durumlar değişmiş, Pearl Harbor zaferinin getirdiği umutvari ortam gitgide yerini hengameye çevirmiştir. Japonların vatanlarına olan sarsılmaz bağlılığı bir türlü savaşın kaybedilmekte olduğu gerçeğini kabullendiremeyecektir. Hel için dönüm noktası atom bombasına dayanır. Japonların yenilmesiyle onun kaderi de ters düz olmuştur. General'e yaptığı son iyilikte 3 yıl Japonya zindanlarında çürümesine sebebiyet vermiştir. Şibumi'yi bulmak istemesi onu her daim yaşamın içinde tutmuştur.

  Hel'in bir özelliği de paralı bir asker olmasıdır. Kitabın en önemli özelliklerinden birisi de gerçek yapıların, kuruluşların hikayeye sadık kalınarak belirli ölçülerle bize aktarılmasıdır. Ana Şirket ve OPEC, Doğu-Batı sentezinden hareketle dünyaya hükmetmektedir. Süper kahramanımız Hel ise bu iki şirketin bazen kurtarıcısı bazen ise bir numaralı düşmanıdır.

  Kitap oldukça sürükleyici ve akıcı ancak mağara kısımlarında resmen gözlerim kitaptan kaçmağa çalıştı. Mağarayı gözümde canlandırmayı o kadar çok istedim ancak başaramadım. Mağarayı keşif uzun tasvirler etrafında bize anlatılmış ancak bana göre olmasa da olurmuş.

  Yine 1972 Münih Olimpiyatlarında İsrailli atletlerin katledilişinden, Filistin Kurtuluş Örgütü'nden, Münih Beşlisi'nden söz edilir. Bunların gerçek olduğu da kısa bir Google araştırmasıyla karşımıza çıkacaktır.

  Kitabı 13 günde notlar ala ala okudum. Notlarımı kaybettim yoksa bu değerli kitaptan daha kaliteli bir inceleme çıkarabileceğime inanıyordum. Ankara buluşması'nda bu kitabı önermiştim. Kitabı okuyunca iyi ki dedim. Sanki kitabı ben yazmışım gibi övünüyor insan garip :D Neyse uzun lafın kısası. Bu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. E Yayınları'ndan okudum. Nicholai Hel'in taktiklerinin ilk baskılarda yayınlandığı ve sonraki baskılardan çıkarıldığı söyleniyor. Bu çoook üzücüü! Keyifli okumalar :)