Homeless, Şibumi'yi inceledi.
 16 May 22:49 · Kitabı okudu · 14 günde

DOĞRU İLE KURGU AYNI SOFRAYA BAĞDAŞ KURMUŞ, OTURMUŞ. BİR İNSAN DÜŞÜNÜN, HAYAL EDİN, BİRLEŞMİŞ MİLLETLER'İN İNSAN HALİ! RUS - ALMAN ORTAK YAPIMI BİR JAPON. 7 DİL BİLEN (BASK DİLİ DAHİL) BİR TERÖRİST AVCISI!

Onun adı Nicholai Hel. Rus annesiyle Çin Toprakları'na hakim olan bir Japon Generali'nin himayesinde yetişmiş ünlü bir GO oyuncusu. GO oyunu uzakdoğunun popüler strateji oyunudur. Bir çok savaş GO oyununun incelikleriyle dizayn edilmiştir. Tarihler 1940 - 1945 arasıdır. Yani 2. Dünya Savaşı cereyan etmektedir. Hel ile General arasında sıkı bir dostluk vuku bulmuştur. Ancak durumlar değişmiş, Pearl Harbor zaferinin getirdiği umutvari ortam gitgide yerini hengameye çevirmiştir. Japonların vatanlarına olan sarsılmaz bağlılığı bir türlü savaşın kaybedilmekte olduğu gerçeğini kabullendiremeyecektir. Hel için dönüm noktası atom bombasına dayanır. Japonların yenilmesiyle onun kaderi de ters düz olmuştur. General'e yaptığı son iyilikte 3 yıl Japonya zindanlarında çürümesine sebebiyet vermiştir. Şibumi'yi bulmak istemesi onu her daim yaşamın içinde tutmuştur.

Hel'in bir özelliği de paralı bir asker olmasıdır. Kitabın en önemli özelliklerinden birisi de gerçek yapıların, kuruluşların hikayeye sadık kalınarak belirli ölçülerle bize aktarılmasıdır. Ana Şirket ve OPEC, Doğu-Batı sentezinden hareketle dünyaya hükmetmektedir. Süper kahramanımız Hel ise bu iki şirketin bazen kurtarıcısı bazen ise bir numaralı düşmanıdır.

Kitap oldukça sürükleyici ve akıcı ancak mağara kısımlarında resmen gözlerim kitaptan kaçmağa çalıştı. Mağarayı gözümde canlandırmayı o kadar çok istedim ancak başaramadım. Mağarayı keşif uzun tasvirler etrafında bize anlatılmış ancak bana göre olmasa da olurmuş.

Yine 1972 Münih Olimpiyatlarında İsrailli atletlerin katledilişinden, Filistin Kurtuluş Örgütü'nden, Münih Beşlisi'nden söz edilir. Bunların gerçek olduğu da kısa bir Google araştırmasıyla karşımıza çıkacaktır.

Kitabı 13 günde notlar ala ala okudum. Notlarımı kaybettim yoksa bu değerli kitaptan daha kaliteli bir inceleme çıkarabileceğime inanıyordum. Ankara buluşması'nda bu kitabı önermiştim. Kitabı okuyunca iyi ki dedim. Sanki kitabı ben yazmışım gibi övünüyor insan garip :D Neyse uzun lafın kısası. Bu kitabı okumanızı şiddetle tavsiye ediyorum. E Yayınları'ndan okudum. Nicholai Hel'in taktiklerinin ilk baskılarda yayınlandığı ve sonraki baskılardan çıkarıldığı söyleniyor. Bu çoook üzücüü! Keyifli okumalar :)

Tertuliano Maximo, Can Pazarı'ı inceledi.
12 Mar 17:55 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Gerçek adı Kurt Erich Suckert olan yazarın kitabıdır. Malaparte 1940′ lara kadar faşizmi benimsemiştir. Faşizmi reddettikten sonra faşist partiden atılmıştır. Özgün adı La Pelle olan Can Pazarı, Mussolini’ nin düşmesinin ardından ittifak güçlerinin Napoli kentine gelişi sonrası şahit olduğu olayları anlattığı kitabıdır. Mussolini düştükten sonra Amerikan Yüksek Komutanlığı’ nda irtibat subaylığı görevine getirilmiştir.

2. Dünya Savaşı denildiğinde; Hitler, Yahudi Soykırımı, Pearl Harbor saldırısı, Japonya’ ya atılan atom bombaları, Normandiya Çıkarması gibi belli başlı olaylar aklımıza gelir.

Almanya’ da da kitlesel ölümler olmuştur. Mesela Dresden Bombardımanı. Hitler gibi bir hastanın liderliğinde olduğu için Almanya’ da çekilen acılar hep arka planda kalmıştır. İtalya’ da da aynı durum söz konusudur. Hitler ve Mussolini' yi desteklemeyen insanlar da kendi ülkelerinde faşizme karşı savaşanlar tarafından katledildiler.

Kitapta savaşın bir kenti nasıl bir yıkımla baş başa bıraktığının birçok örneği yer almaktadır. Yazar; İç savaş, açlık, çocuk fuhuşu, halk tarafından alınıp satıldığının farkında bile olmayan siyahi Amerikan askerlerinin oluşturduğu ekonomik pazar gibi konuları objektif, alaycı ve dramatik bir şekilde ifade etmiştir. Ailelerin çocuklarını fuhuş için satmaları savaşın yarattığı yıkımın en acı yüzlerinden biridir.

Pyria, Yağmur Sonrası'ı inceledi.
 26 Şub 23:00 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Olacakları bilseydik , yine de gider miydik ?

Eveet , adını sıklıkla duyduğum Sarah jio ile sonunda tanışmış bulunmaktayım . En popüler kitabı olan "Böğürtlen Kışı"na başlamayıp buna başlamamım sebebi konusunun bana daha ilgi çekici gelmesiydi. Konusunu söylemeyeceğim , kitabın arkasında tüm kitabı özetlemişler zaten. Konusu bana nedense çok tanıdık geldi , bazi filmleri özellikle "Pearl Harbor" filmini bana yâd ettirdi. Kitap hoşuma gitti gibi ama biraz hayal kırıklığına uğramadım diyemem , sanırım puanı yanılttı beni. Ancak bunun haricinde gayet akıcı, çerezlik bir kitap olduğunu söylemeliyim . Aynı tür kitap okumaktan sıkılanlara , biraz macera isteyenlere önerebilirim .

Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
21 Oca 23:18 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

Radyoda Besame besame mucho ..
"Iktidar kaç ruhluydu ???"
Afrika güneşi altında El Alameyn savaşı sürüyor ,radyo "böyle yaşamak istiyorum güneş anlımda şarkı söyleyerek mutlulukla" yı çalıyordu. ..
Amerika birleşik devletleriyle savaşa giriyorduk ,gazetelerimiz Pearl Harbor'a yapılan Japon bonbardımanını kutluyordu "Hawai göğü altında ,bir gece inersen, cenneti düşlersin "yayınlanıyordu (ama belki de radyo dinleyen halk Pearl Harbor'un Hawai'de olduğunu. Hawainin de Amerikan toprağı olduğunu bilmiyordu) ...
Paulus Stalingrad da her iki tarafın cesetleri arasında teslim oluyor ,biz "ayakkabımda çakıl var ,çok acıdı canım ay " diyorduk..

Kraliçe Loana'ın Gizemli Alevi, Umberto Eco (Sayfa 201 - Doğan kitap)Kraliçe Loana'ın Gizemli Alevi, Umberto Eco (Sayfa 201 - Doğan kitap)
Fatih Beyazkaya, Pearl- Harbor'dan Hiroşima'ya'yı inceledi.
 21 Oca 20:16 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Mükemmel bir analiz kitabı. İkinci dünya savaşına girmek için fırsat kollayan ABD'nin Japon saldırısını bilmesine rağmen kılını kıpırdatmadan Pearl Harbor'un yerle bir edilmesini izlemesine şahit olacaksınız. Savaşa girip Almanya'ya saf dışı bıraktıktan sonra Dünya'yı iki kutuba ayırdı. Doğu dünyasını SSCB'ye bırakırken kendisi Batı dünyasını ele geçirdi. Aynı senaryonun bir benzeri ikiz kule saldırıları idi. Bu sefer SSCB.'nin 1990 larda dağılması ile dünyayı tek kutuptan yönetmek için kendi beslediği Usame Bin Ladin hedef gösterilerek Afganistan işgal edildi. ABD'nin senaryolarını sürekli yaşıyoruz işte bu kitapta da ABD'nin Dünya Hükümranlığına doğru yol aldığı ilk basamağı göreceksiniz. İyi okumlar iyi bir Türk Milliyetçisi olan Levon'a saygınız artacak...

Tuğçe Eker, bir alıntı ekledi.
27 Eki 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Pearl Harbor'dan beri ilk kez Amerikan topraklarına saldirı yapılıyordu. Tarih 11 Eylül 2001 di.

Kadın, Yılmaz Özdil (Sayfa 7)Kadın, Yılmaz Özdil (Sayfa 7)
Fuat Kaan, bir alıntı ekledi.
09 Eki 2017

Pearl Harbor'ı Hatırlıyor musunuz?
Savaşa itirazım birini öldürmek veya anlamsızca ölmekten kaynaklanmıyordu, bunların önemi yoktu. Benim itirazım küçük bir odada açlık çekerek, ucuz şarap içerek kendi isteğimle ve keyfimce delirme hakkımın elimden alınmasıydı.

Ölüler Böyle Sever, Charles BukowskiÖlüler Böyle Sever, Charles Bukowski
Arzunalbant, Pearl- Harbor'dan Hiroşima'ya'yı inceledi.
21 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · Puan vermedi

Yazarın okuduğum ilk kitabi. Yazarın ideolojisi ile ilgili herhangi bir bilgim yok arkadaşım hediye ettiği için okumak kısmet oldu.
Kitapta Japon kültürü, 2. Dünya Savaşı, 2. Dünya savaşında ABD Japonya aralarinda gecen olaylardan bahsediyor. ABD nin 2. Dunya savaşına neden ve nasıl girdiğinden de söz edilmiş. Kitapta gecen konulardan en çok beni şaşırtan şey atom bombasıni kimlerin nasıl bulduğu ve ABD bin onu nasıl ele geçirildiği ile ilgili yazılanlar.
Şahsi kanaatim yazarın olayları yazarken çok fazla kişisel görüşünü bildirmiş oldugu, kahraman japon askerleri amansiz bir mücadele verdi, gibi bir cok ifade var.
Kitap sade bir üslûp ile yazılmış anlaşılmayacak kelimeler yok.
Tekrar arkadaşima tesekkur ediyorum. Eğer tarihle ilgileniyorsaniz okunacak kitaplar listemizde olması gereken bir kitap.
Kitapla kalin