• 224 syf.
  Merhabalar :)
  Araştırma tarzında yazılmış güzel bir kitap. Hakkındaki birkaç incelemeyi okudum, okuyanların büyük bir kısmı kitabı iyi değerlendirememiş diye düşünüyorum. Kitap mitler ve onların kökenleri açısından bilgi sunmakla beraber farklı mitlerin farklı versiyonlarını da gösteriyor. Bu açıdan ben kitabı beğendim.
  Okurken sıkılmadım, en çok Yunan ve Nors mitolojilerini sevdim. Yunan mitolojisine Rick Riordan'ın "Percy Jackson ve Olimposlular" serisinden hafif bir aşinalığım vardı, bu kitapla biraz tekrar yapmış ve yeni şeyler öğrenmiş oldum.
  Mitolojiyle ilgilenenler için güzel bir kitap diye düşünüyorum, eğer mitler hakkında bilginiz yoksa ve öğrenmek istiyorsanız o zaman sizin için olağanüstü bir kitap.

  Keyifli okumalar :)
 • 288 syf.
  ·2/10·
  Sözde korku özde sıradan, basit bir kurgulu çocuk kitabı. Benim ilkokul üçüncü sınıfa giden kuzenimden gördüğüm kadarıyla bizim dönemde Harry Potter, Percy Jackson meşhurken şu anki çocuklar arasında anlamsız ve tehlikeli bir şekilde korku kitapları ve filmlerine ilgi var. Bu gerçekten yola çıkıp çocukların okuduğu kitapları ve izlediği filmleri göz önünde bulundurarak konuşuyorum; İnanın bu kitabı on yaşındaki o kuzenim bile korku niyetine okumaz. O kadar korkudan- gerilimden noksan, hayal kırıklığı sebebi bir kitap. Hiçbir aksiyon, macera, ürperti yok. Tahmin edilebilir bir şekilde başlayıp bitiyor, merak unsuru dahi yok. Kimseye tavsiye etmem.
 • 568 syf.
  ·1 günde·Beğendi·8/10
  percy jackson serisi kadar olmasa da güzel bir kitaptı. iskandinav mitolojine de girerek mitolojik olguları tanıma açısından güzel bir seri. okuyup güzel zaman geçirilebilir
 • 552 syf.
  ·10/10
  Ben kitap satan ablaya yeni bir seriye başlamak istiyorum dediğimde bana Percy Jackson ı önermişti . Aldım ve okudum.Pişman oldum mu peki?
  ASLA ama keşke bana ilk seriyi verseydi .Ben Percy Jackson hakkında hiçbir şey bilmeden basladim bu seriye . PJO Kayıp Kahramanları okuduğum zaman çoğu şeyi anlamamış olmama rağmen devam ettim.Kitabın kendine çeken bir büyüsü olduğu inkar edilemez. Ha bir de ilk önce bu kitabı okumuş olmam benim için baş karakterlerin Annabeth ve Percy yerine Jason ve Piper olduğunu söylemeliyim .Ve doğal olarak Percybeht kitaplarda daha baskın ama bu benim Jasper sevdamdan vazgeçirmedi ;) siz siz olun her seriye ilk kitaptan başlayın derim :D
 • 207 syf.
  ·3 günde·6/10
  Narnia Günlükleri serisinin ilk kitabı Büyücünün Yeğeni. Büyücünün Yeğeni yayınlanma yılı açısından yedi kitap arasında sondan bir önceki kitap olsa da hikaye olarak olayların başlangıç noktasını, Narnia ülkesinin kuruluşunu konu aldığı için serinin birinci kitabı olarak geçiyor ki serinin yazarı C.S Lewis de zaten bu sırayla okunmasını öneriyor. Bazı seriler vardır, örneğin Percy Jackson serisi. Bu seriler genel olarak çocuklara hitap eden seriler olarak bilinirler. Narnia Günlükleri de öyle bir seri. Ancak şöyle bir şey var ki ben Percy Jackson serisini de yakın zamanda okuyup bitirdim ve o serinin de çocuklara hitap ettiği söylense de ben okurken bir hayli keyif aldım hatta o serinin çocuk kitabı olarak anılmasını eleştirdim. Narnia Günlükleri ise (henüz birinci kitabını bitirdiğimi de göz önünde bulundurursak) gerçekten bilindiği gibi çocuk kitabı olarak geldi bana da.

  Fantastik edebiyatı çok sevdiğim ve bu alandaki hemen her şeye el atmak istediğim için Narnia Günlükleri serisine de başlamak istedim .Çünkü bilindiği üzere bu alanda klasik hale gelmiş bir seri diyebiliriz Narnia Günlükleri için. Serinin ilk kitabı olan Büyücünün Yeğeni'nin ilk çeyreğinde inanılmaz sıkıldım. Başlarda bir türlü ısınamadım kitaba neyse ki sonlara doğru daha iyi bir hale geldi kitap. Çocukların okusalar belki çok sevecekleri bir kitapken ben belki de bu nedenle aradığımı bulamadım Büyücünün Yeğeni'nde. Belki serinin devam kitaplarını okudukça bu hissiyatım biraz körelir ve seriye daha çok ısınabilirim diye düşünüyorum.
  Narnia Günlükleri serisi sanırım daha çok peri masalı tadında bir seri. Daha önce çok fantastik kitap okusam da masal tadında olanların sayısı pek azdır. Kitapta sevdiğim şeyler kitabın sonlarına doğru Narnia ülkesinin kurulduğu kısımlar, kitapta yer verilen çizimler oldu diyebilirim. Ama dediğim gibi tek bir kitap özelinde değil de seri bittikten sonra bir bütün halinde değerlendirmek daha doğru olabilir bu seriyi çünkü zaten olaylar göz açıp kapayıncaya kadar oldu bitti kitapta. Narnia Günlükleri serisinin filmleri de var. Seriye dair ilk film 2005 yılında vizyona giren Aslan, Cadı ve Dolap. Seriyi beyaz perdeye uyarlamaya karar verenler serinin ikinci kitabından itibaren filmleştirmeye başlamışlar. Yani Büyücünün Yeğeni'nin filmi yok. Ben de ikinci kitap olan Aslan, Cadı ve Dolap'ı okuduktan sonra filmini de izlemeyi planlıyorum. Narnia Günlükleri'nin ilk kitabı olan Büyücünün Yeğeni'ne pek fazla ısınamadım maalesef. Tabii devam kitaplarını okuduktan sonra daha iyi bir fikre sahip olurum seriyle ilgili. Yine de bu ilk kitabı ilköğretim çağındaki çocuklar okusa çok seveceklerine eminim. Kim bilir belki ben de serinin tamamını okuduktan sonra seriyi çok sever hale gelirim.
 • 363 syf.
  ·7/10
  Bu kitap sınavımda çıkacağı için zorunlu olarak okumaya başlamıştım. Tabii eğer kitabı okumazsam beni öldürmekle tehdit eden psikopat arkadaşımın da büyük bir etkisi var Fantastik bağımlısı olan ben bu kitabı daha önce nasıl okumamışım bilmiyorum. Benim için çok sıkıcı başlayan kitap bir anda kesintisiz aksiyona ve maceraya dönüştü. İlk kitap için gayet muazzamdı. Manyak arkadaşım kadar olmasa da artık ben de bir Percy Jackson hayranıyım. Okulda arkadaşlarıma bu kitabı okutmak için bin bir takla atıyorum. Taklacı güvercine döndüm yeminle. Bence vakit kaybetmeden okuyun.
 • 552 syf.
  ·25 günde·Beğendi·9/10
  Veeeee Percy Jackson geri dönüyor!

  Tabi ilk kitapta kendisinden sadece kayıp olduğu söz ediliyor ama isminin geçmesi bile benim içimi kıpır kıpır ediyor. Rick Riordan’ın hatta Percy Jackson serisinin bendeki yeri çok ayrı. Çünkü ilk defa gerçek anlamda kitap alışkanlığımı kazanmamı sağladı. Her ne kadar üzerinde 12 yaş yazsa da benim için her yaşta okunacak bir yazar Rick Riordan.

  Kitaba gelecek olursak işler daha çok karışıyor. Tam anlamıyla böyle anlatabilirim. Jason bir anda hafızasını kaybetmiş bir şekilde bir okul otobüsünün arkasında kendine geliyor. Yanındaki kişiler onu tanıyor fakat onun kendi ismini bile hatırlayamayacak kadar kendinde olmaması işleri çıkmaza sokuyor. Bunun yanında kendine daha gelemeden canavarlarla ustalıkla savaşması kendisiyle birlikte herkesi şaşkına uğratıyor. Bu kadar usta olması için kampta eğitilmesi gerektiğini herkes biliyor ve Melez Kampı’na yanında en yakın arkadaşları olduğunu iddia ettikleri Piper ve Leo’yla vardıklarında en büyük sorun işte o zaman belli oluyor :Jason Melez Kampı’na ait değil!

  Açıkçası ilk önce Percy olmadan nasıl ilerler diye düşünmedim değil ama Rick Riordan ilk serideki gibi yeni karakterleri öyle bir sevdiriyor ki bir bakmışsın serinin ilk kitabı bitmiş! İlk seriyi okuyanlar bilirler ki en son kitapta asıl en önemli kehanet verilmişti. Kitabı okuyunca cidden bu kehanetin aslında nelere yol açacağını ve neleri getireceğini siz de göreceksiniz.