Halil Korkmaz, bir alıntı ekledi.
 4 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Köylüye Nasıl Kazandırdık!
“1954 seçimlerine giderken doların resmi kuru 280 kuruştu ama piyasada 20 liraya fırlamış, çivi, çay, kahve sıkıntısı çekiliyordu.
Menderes, İzmir’de köylülere yaptığı seçim konuşmasında: ‘Evet, hazinede altın yok ama biz o altını hazinden çıkardık ve karınızın gerdanına taktık!’ diyordu.
Paranın değerinin düşmesini ise köylüye şöyle izah ediyorlardı: ‘Karının boynundaki, beşibirliğin değeri 1950’de kaç idi?’
Köylü saf saf, 450 lira...
Şimdi kaç lira? 750 lira... Deyince, ‘Size nasıl kazandırdığımızı gördünüz mü? Diyor, köylü de onları alkışlıyordu.”

Politika Galerisi, Cihad Baban (Sayfa 148 - TİMAŞ)Politika Galerisi, Cihad Baban (Sayfa 148 - TİMAŞ)
C. Baybars, bir alıntı ekledi.
5 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Meclisin açılış töreni ve takip ettiği politika itibariyle bugünkü muhafazakar çevrelerin neden 23 Nisan’a cephe aldığını anlamak zordur. TBMM cuma günü, cuma namazı sonrasında, dualarla açılmıştır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 183 - Kronik Kitap, 1. Baskı: Ocak 2018, İstanbul)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 183 - Kronik Kitap, 1. Baskı: Ocak 2018, İstanbul)
_Aryy_, Serenad'ı inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Muhteşem bir romanın daha sonuna geldim. Zülfü Livaneli'nin kalemiyle tanıştığım ilk kitap ve asla son olmayacak.Diğer kitaplarını da kesinlikle okuyacagim. Kitap bende çok büyük etkiler bıraktı. Bu kitap sayesinde araştırmacı bir kimliğe büründüm .
Kitapta anlatılan hikâyeleri tekrar araştırıp daha geniş bilgiye sahip olmayı planlıyorum.
Nazi Almanyası hakkında en ufak bir bilgiye sahip degildim ,kitabi daha iyi anlamak için biraz araştırdım ve dahada araştıracagım. Kitapta çok guzel hikayelere de yer verilmiş. Onlarında not aldım onlara da bakacağım. Dedim ya bu kitap beni araştırmacı kimliğine bürüdü. Devlet meseleleri ,politika gibi konular beni pek sarmazdı ve araştırma gereği duymazdim açıkçası taki bu kitabi okuyana dek.
Birde Albert Einstein 'in Atatürk'e mektup yazdığını da bu kitap sayesinde öğrendim ve çok şaşırdım:)
Kitap çok güzel bil dille anlatılmış . Sıkılmadan okudum, uzunca kitabı hep bir merak duygusuyla okuyup bitirdim. Kitapta çokca yabancı isimler ,şehir isimleri ,mekan isimleri vardı ama bu beni rahatsız etmedi. Max ve Nadia ' nin öyküsü benide çok üzdü. Maya'nın abisiyle olan diyalogları da çok güzeldi. Kısacası çok güzel bir kitaptı çok beğendim.

Sangrariel, bir alıntı ekledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Briç, diyordum, golf, politika, kıravat mıravat. Onlar da böylesine aklı başında biriyle tanıştıklarına bayağı seviniyorlardı."

Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 11 - Can Çocuk)Küçük Prens, Antoine De Saint-Exupéry (Sayfa 11 - Can Çocuk)
çağrı keser, bir alıntı ekledi.
 14 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Ekonomi putları, politika putları, devrim ve ideoloji, müzik, spor, sinema putları. İrili ufaklı putlarıyla Batı ve Doğu, Hz. İbrahim'in, hakikatın şimşeği olan baltasına muhtaç. Adeta onu bekliyor.

İnsanlığın Dirilişi, Sezai Karakoç (Sayfa 101)İnsanlığın Dirilişi, Sezai Karakoç (Sayfa 101)
Fatih Beyazkaya, bir alıntı ekledi.
 23 Mar 23:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Medeniyetler Çatışması
Bunlar arasında Madonna ve Salman Rüşdi gibi hoşlanmadıkları kişiler de vardır. Daha da önemlisi, Müslümanlar çağı neden bu kişilerin temsil ettiğini de anlamalıdırlar. Saldırı, Müslümanların en zayıf olduğu anda, yozlaşmış yöneticilerin, yetersiz iktidarların ve zayıf düşünürlerin toplumlarına damgasını vurduğu bir zamanda geçiyor. Kadın, eğitim ve politika konularında içtihada her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyulurken, bu kişilerin çabaları -tüm retoriğe ve simgesel biçimlerine karşın- İslâm ruhundan açıkça yoksundur. Eski yöntemler ve mutlaklıklar, Müslüman toplumların etrafında girdap gibi dönen güçleri engellemeyecektir, içinde bulunduğumuz gayrimüslim çağı anlamadan Müslüman toplumun arınması mümkün değildir

Medeniyetler Çatışması ve Dünya Düzeninin Yeniden Kurulması, Samuel P. Huntington (Sayfa 241)Medeniyetler Çatışması ve Dünya Düzeninin Yeniden Kurulması, Samuel P. Huntington (Sayfa 241)
Peter Bornemann, bir alıntı ekledi.
23 Mar 23:16 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Osmanlı tarihinin en önemli reformatörleri arasında yer alması gereken Sultan Hamit, düşünmeye düşman fakat yeniliğe sanıldığı kadar kapalı olmayan rejimiyle, ödül vermeyi en etkin cezalandırma yöntemi sayarak. Osmanlı aydınını dar pratikçiliğe, bir tür aparetçik kişiliğe, toplumsal marangozluktan daha çok çarşı içi tenekeciliğe zorladı. İzlediği politika Namık Kemal türü aydınların çıkmasını zorlaştıran, Ahmet Mithat Efendi'yi bir model olarak ön plana çıkaran bir politika oldu.

Bilim ve Edebiyat, Yalçın KüçükBilim ve Edebiyat, Yalçın Küçük
yılmaz albayrak, bir alıntı ekledi.
23 Mar 22:47 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Nasıl oldu bilmem, birdenbire, sanki bir uçaktan bütün bir Türk ülkesini bir anda kavramışım gibi oldum. Ne sabahleyin okuduğum pis gazete, ne hocasını öldüren kıvırcık delikanlı, açıkcası şu İstanbul, daha doğrusu şehir denen bina ve insan, iş güç, politika, gazete, tiyatro, sinema, radyo, dedikodu aleminden öte bir başka Türk varlığını yaşayan varlığımın ölünceye kadar benimle beraber olacak ruhumla duydum. Bu, o yüz bin satan gazetelerin, adi romanların, çirkin ve meşhur sesli hanendelerin, ümitsiz, gününü gün etmeye çalışan politikacıların gürültüsünden sezilmeyen bir musiki gibi birşeydi. Aman yarabbi, ne güzeldi bu Türk sesi! Aman yarabbi, neler söylemiyordu! Dağ, yayla, kır, orman, aç, hasta, bakımsız, bilgisiz, cahil bir kalabalık şeklinde gösterilmek istendiği zaman, öyle olan insanların bulunduğu memleketti. Ama orada sesler vardı ki, hakikat denilen şeyin de aslı o seslerdi. Birdenbire akşam oluyor, keder basıyor, bilgisiz, cahil, aç ve hasta adam, ormanın kenarındaki çimenlere oturuyor ve kara koyununa meçhul bir sevgiliden kavalıyla söz açıyordu. Bu sözde bilgi, bu sözde...

Son Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık (Türkiye İş Bankası Yayınları)Son Kuşlar, Sait Faik Abasıyanık (Türkiye İş Bankası Yayınları)
Şüheda Büşra, Hayvan Çiftliği'yi inceledi.
23 Mar 22:38 · Kitabı okudu · 8/10 puan

"Bir isimden korkmak, gerçeğine yönelik korkuyu arttırır.." Hermione Granger
Hayvanlar, çiftlik sahibi Jones'ın adını dahi duymaktan o kadar çok korkmuşlardı ki adamın onlara yaptığı şeyleri hafızalarında silip, sadece korkmak gerektiğine koşulanmışlardı..
Hayvan çiftliği belirtildiği üzere siyaset, politika gibi birçok şeyi fabl türünden ele almış, bu şekilde biçimlendirerek okuyucuya sunmuş..
Kitap güzeldi ve fazla acımasızdı.. Her koşulda koyunların önce kandırılması ve bu sayede herkesin boyun eğmeye mahkum edilmesi genel hattıyla her toplumda var..
Bu kitaptan sonra insan "siyaset nedir, ne için gereklidir, doğru lideri seçmiş miyim?!" tarzı soruları kendisine yöneltiyor.. Açıkçası her ne kadar siyasi bilgim varsa da birçok şeyi öğrenmek gerek..
Hayvanlar inatla okumayı öğrenseydi bir şekilde bunun dizginini ele alırlar mıydı?!
Tarihte böyle olmuş muydu?!
İnsanı kendi içinde sorularla bırakan bir kitap.. Hep bilinçli olmak dileğiyle..

Aden, bir alıntı ekledi.
 23 Mar 22:15 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Yabancılarla içli dışlı oldun mu, sana milli politika güttürmezler. Direnmeye başlarsan, birini musallat edip yenik düşürürler. Körlemeden yenersen, başarı onların sayıdır. Nitekim Balkan da yenseydik, başarısı ordumuzu eğiten Alman heyetinin olacaktı. Balkan da o kadar rezilce yenilmeseydik Dünya Savaşı'na o kadar kölece girmezdik.

Kurt Kanunu, Kemal Tahir (Sayfa 217)Kurt Kanunu, Kemal Tahir (Sayfa 217)