Tuba Alparslan, bir alıntı ekledi.
14 saat önce

Kaliforniya’nın portakal bahçelerinde portakal toplamaya çıkmış yüzbinlerce tarım işçisinin günde üç portakal karşılığında bütün gün çalışmaya mecbur bırakıldıkları için karınlarını doyuramadıkları, fakat bahçe sahiplerinin fiyatları düşürmemek için toplanan portakalları denize döktükleri bir dünyada, bir bozukluk olduğunu görebilmek için Kaliforniya’ya portakal toplamaya gitmiş olmamız da gerekmez.

Müslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim ÖzdenörenMüslümanca Düşünme Üzerine Denemeler, Rasim Özdenören
merve, bir alıntı ekledi.
14 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

“ ...her insan sevdiği şeyi öldürür.”

Otomatik Portakal, Anthony Burgess (Sayfa 100)Otomatik Portakal, Anthony Burgess (Sayfa 100)
Ali Ceyhan, İnce Memed 3'i inceledi.
16 saat önce · Kitabı okudu · 14 günde · Puan vermedi

Bir hayali vardı İnce Memed'in portakal bahçeli bir evde, sevdiği kadın Seyran ile birlikte yaşamak. Ama hayat İnce Memed'ler için kendi hayallerini, tüm insanlığın hayalleri için feda etme üzerine kurulmuştur. "Mecbur insandır" o. Hiç bir zaman susan değil, her zaman çığlık atan,isyan edendir o. Hayatı akışına bırakan değil,hayata yön veren insandır o. Bencil değildir, toplumcudur.Hani neyime lazım, bana dokunmayan yılan bin yaşasın diyen biri asla olmamıştır o. Çünkü bilir ki bir insana dokunan ,bir insanı inciten, tüm insanlığa dokunmuş,tüm insanlığı incitmiştir.

İyi insan olmak da bunu gerektirmez mi zaten?

İnce Memed'in hiç bir zaman yaşanmayacak bir hayali vardı Seyran ile. Tıpkı orman içinde küçücük bir kulübede yaşamlarını geçirmek isteyen Bülent ile Rahşan gibi. Ama kaderin cilvesi midir bilinmez onların hayalleri başka insanların hayatı oldu.Onlar ise uğruna hayallerini feda ettiği insanların efsaneleri...

Yaşar Kemal ve Karaoğlan'a saygı ile...

Sena, bir alıntı ekledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

" Tanrı ne ister? Tanrı iyilik mi ister yoksa iyi olma seçeniğini mi? Kötülüğü seçen bir insan, kendisine iyilik dayatılmış bir insandan bazı açılardan daha üstün olabilir mi? "

Otomatik Portakal, Anthony Burgess (Sayfa 84)Otomatik Portakal, Anthony Burgess (Sayfa 84)
Serdar Glmz, Bir Elin Sesi Var'ı inceledi.
21 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Otomatik Portakal'dan tanıdığım Anthony Burgess'in okuduğum üçüncü kitabı.
Burgess bu kitabında da alışılmış tarzının dışına çıkmadan toplum ve birey arasındaki ilişkiyi evli bir çift üzerine kurguladığı hikaye ile inceliyor. Kitabın orjinal adı Malay dilinde karşılıksız aşk anlamına geliyor. Burgess kitabında da bireyin, tüketim toplumuna duyduğu karşılıksız aşkı anlatırken tüketim toplumunu öyle güzel ve yerinde eleştiriyor ki benim gözümdeki " hicivlerin efendisi" rolünü koruyor. Olayların aktarımındaki soğukkanlı ve açık anlatım sayesinde ürperten bu son derece kasvetli havasıyla birbirine tamamen karşıt kişiliklerdeki iki insanın nasıl olup da evlilik yaşantılarını sorunsuz devam ettirdiklerinin garipliğiyle bu çiftin yaşadıklarının bıçak sırtı hassasiyeti ve gerilimiyle öykünün değişik tür ve kalınlıktaki anlam katmanları kullanılarak inşa edilmesine olanak sağlayan yapısıyla kesinlikle bir başyapıt.

Kitap içeriği hakkında çokça güzel incelemeler yapılmış. Kitabı elbette öneriyorum ama Kadıköy Küçük Salon'da sergilenen oyunununda öneririm filmini de... Kitabı, oyunu ve filmi izleyince esere hayran kaldığımı söylemeliyim. İyi okumalar, seyirler :)

Sümeya Samıkıran, Otomatik Portakal'ı inceledi.
Dün 10:21 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Neresinden tutulsa elde kalan bir yapıt. Pavlov'u biz Eğitim fakültelerinde tanıdık. Bu bana hep garip gelmiştir. Neden hayvanlara uygulanmış bir yöntem Eğitim Psikolojisinde -ki burada Eğitimin yöneldiği kitle insan- öğretilir. Bu Davranışçı ekollerin, bir hakaret gibi değil de övülesi bir teknik olarak önümüze serilmiş olmasını hep utanç verici buldum. Bu eserle birlikte her ne kadar "hakketti" diyebileceğimiz örnekler verilmiş olsa da ben özellikle bu anlamda yerinde bir eleştiri buldum. Ayrıca özgür iradenin imha edilmesi veya varolmasının sadece burjuvazinin çıkarları doğrultusunda şekil alacağını da onaylamış bir eser. Bu açılardan değerlendirilince olağanı aşmış bir yapıt.

Okunmalı.