Burçin Korkmaz, Zar Adam'ı inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Uzun süre aklınızda kalacak kitaplardan hatta kendinizi kaptırırsanız tehlikeli bir kitap diyebilirim.(iyi ki evde zar bulamadım neler olurdu kim bilir?)
"Bir insan ne kadar değişebilir?"
Bu soruya fazlaca kafa yoran bir psikanaliz uzmanı zarlara Tanrı gibi tapıyor herkese zar yaşantısını öğretmeye çalışıyor.
İnsanın hoşuna giden bir anlamsızlığı var . Uçuk bir hikaye.
Genellikle kendi ağzından anlatıyor ama arada bir herseyi dışarıdan izleyen biri anlatıyor gibi yazmasını da çok sevdim , kurgusu gayet başarılı.

Uzun zamandır okumak istediğim bir kitaptı. Nihayet başladım. Bir Psikiyatristin Gizli Defteri bu kitap benim için çok değerli bunun ilk nedeni şudur ki kitap bana hediye olarak geldi. Diğer nedeni de şudur ki ben Psikoloji okumak istiyorum ve bu eserin içindeki tamamen gerçek hayattan alıntılarla Gary Small ve eşi Gigi Vorgan ile beraber kaleme aldığı hayatlar bulunmakta. Kitabı okurken birçok bilmediğim terim ile karşılaştım. Düşündüm taşındım, bu iletide her öğrendiğim yeni kelimeyi sizlerle de paylaşmaya kadar verdim. Hem benim için hem de sizin için faydalı olacağını inanıyorum.

Başlayalım o zaman ;

> Psikiyatri: Hekimliğin ruh ve sinir hastalıklarıyla, kişide görülen önemli uyumsuzlukların tanımlanmasıyla ve bunların sağaltımıyla uğraşan uzmanlık dalı.

> Narsistik Kişilik Bozukluğu: Bu kişiler başkasının düşüncelerine ve isteklerine ilgisiz kalan kişilerdir. Kendini beğenmiş, başkalarının yaşattıklarına ve yaşadıklarına duyarsız kalan sürekli kendini ön plana çıkarmak isteyen kişiler narsistikdir.

> Histrionik Kişilik Bozukluğu: Hayatların da sürekli aşırı dramatik davranarak dikkat çekmeye çalışan insanlarda histrionik kişilik bozukluğu vardır.

> Terapötik: Tedaviye ait.

> İçgörü: Hastanın psikolojik işlevini ve kişiliğini anlamasıdır.

>İçgörü Yönelimli Terapi: Psikiyatri hastalarının hisleri, yanıtları, davranışları ve özellikle diğer kişilerle son ilişkilerinin son dinamiklerinde yeni içgörülerin değerini vurgular.

> Psikanaliz: Ruh çözümü.

> Nevrotik yada nörotik : Sinirceli

> Psikotik Olmak; geçici olarak gerçeklerden kopmak demektir. Bu rahatsızlık algılamayı ve algıların işlemesini değiştirir.

>Analist: Sorunların çözümü için teknikler saptayan ve geliştiren uzman kişi.

>Şizofren: Kişide, gerçeklerle olan ilişkilerin büyük ölçüde azalması, düşünce, duygu ve davranışlarda önemli bozulmaların ortaya çıkması gibi belirtiler gösteren bir ruh hastalığı.

> Psikoz: Her türlü ruh hastalığının genel adı.

> Sanrı: Gerçekte var olmayan şeyleri görmek, işitmek gibi dayanaksız algılama.

> Erotomani: Halk arasında "Eros Hastalığı" olarak bilinen "Erotomani" karışıklıksız, takıntılı ve platonik aşk olarak bilinir be kişinin birinin kendisine aşık olduğuna inandığım sanrılı bozukluktur.

> Antiseptik yada Nöroleptik de denir; Başka şizofreni olmak üzere psikozların tedavisinde kullanılan ilaçlar.

> Hiperseksüalite: Cinsel isteği çok artmış ya da aniden beliren kişiler için kullanılan terimdir.

> Delişmen: Delice davranışları ve tavırları olan, delidolu şımarık kimse.

> Kakafoni: Kakışma

> Ajite: Çok hareketli, yerinde duramayan akıl hastası.

> Entelektüalizm: Anlıkçılık

> Bipolar Afektif Bozukluk, riskli davranışlar nedeniyle ilişkilere ve kariyere zarar veren, tedavi edilmediği zaman intihara bile yol açan ciddi ruhsal hastalık.

> Tendon: Kasım kemiğe yapışma yeridir.

> Derin Tendon Refleksi: Refleks çekici ile kas tendonuna vurulduğunda o kasta kısa sürede olan kasılmaya denir.

> Hidrosefali: Beyin omurilik sıvısının çoğalmasıyla, beyin karıncıklarının, kimi zamanda kafatasının büyümesine yol açan hastalık.

> Hezeyan: Abuk sabuk konuşma, saçma sapan sözler etme, saçmalama.

> Parkinson Hastalığı: Titreme, kaslarda katılık, istençli devinimlerde azalma gibi belirtilerle kendini gösteren bir hastalık.

> Son kerte: Sonuçta

Deniz ATAÇ, Yasak Olmayan Hazlar'ı inceledi.
18 May 13:23 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Derin, daha derin. Psikanaliz, Freud, Nietzsche, Shakespeare üzerine yeterince okuyup bilgi sahibi olan herkes için ustalık kitabı diyebilirim. Tıpkı güzel bir yemek üzerine yenilen hafif ve lezzetli tatlı gibi düşünebilirsiniz kitabı. Felsefe ile ilgili herkes tarafından beğenileneceğine inanıyorum. İçinde bulunan metaforlar da tatlının üzerine konulan ek lezzet sunuyor. Yemekten çok bahsettim idare edin. (:

Semra, bir alıntı ekledi.
14 May 01:51

Nestroy
Her atılım ilk başta
göründüğünün ancak yan büyüklüğündedir. Ama sorarım
size, insanlar ellerine geçirdikleri bir şeyi ne zaman karmakarışık,
ne zaman eciş bücüş bir duruma sokmamıştır?

Kendi Kendine Psikanaliz, Sigmund Freud (Düşünen  Adam Yayınları EPUB)Kendi Kendine Psikanaliz, Sigmund Freud (Düşünen Adam Yayınları EPUB)
Semra, bir alıntı ekledi.
14 May 01:42

Herkesin bir ruh yaşamı var,
dolayısıyla herkes kendine bir psikolog gözüyle bakmakta;
ancak, gerektiği gibi hakedilmiş bir unvana benzemiyor bu.
Anlatıldığına göre bir yerde "dadılık" arayan bir kadına
sormuşlar, çocukların dilinden anlıyor musun? demişler o
da "Elbette" diye cevaplamış, "ben de bir vakit küçük bir
çocuktum."

Kendi Kendine Psikanaliz, Sigmund Freud (Düşünen Adam Yayınları EPUB)Kendi Kendine Psikanaliz, Sigmund Freud (Düşünen Adam Yayınları EPUB)
Semra, bir alıntı ekledi.
 14 May 01:18

...söz, birbirimize duygularımızı
açıklamada başvurduğumuz bir araçtır; başkalarını
etkilemek istiyorsak, izlememiz gereken bir yoldur. Sözler
dille gelmez rahatlıklar salar insanın içine, beri yandan korkunç
yaralar, Herşeyin başında eylem vardı. Ona şüphe
yok, söz sonradan geldi, eylemin yumuşayıp söze
dönüşmesi bazı koşullar altında uygarlığın sağladığı bir
basandır. Ama yine de söz işin başında bir büyü, majik (sinirsel)
bir eylemdi, hâlâ da bu eski gücünü geniş ölçüde
korumaktadır.

Kendi Kendine Psikanaliz, Sigmund Freud (Sayfa 13 - Düşünen  Adam Yayınları EPUB)Kendi Kendine Psikanaliz, Sigmund Freud (Sayfa 13 - Düşünen Adam Yayınları EPUB)
Mustafa Büyüksoy, Siyah Deri Beyaz Maskeler'i inceledi.
13 May 20:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Fanon'un Yeryüzün Lanetlilerinden sonra kendi alanında yazmış olduğu siyahların psikopatolojisi diyebileceğimiz bir kitap.

Hem beyazın siyah hakkındaki yargılarına değiniyor hemde böyle beyaz bir uygarlıkta siyah olmanın açtığı yaralara psikanaliz yöntemiyle inceleme yürütüyor.

Aslında çoğumuz bu uygarlık düzeninde maskeler takarak yaşıyoruz. Siyahları düşündüğümüzde onlar iki kat maske takmak zorundalar.

Ezilen ya da öteki rengi, ideolojisi, dili, dini neyse onu maskelemek zorunda. Bu kimi zaman bir zorunluluk kimi zaman da kişinin kendi kimliğini beğenmediği için ya da bir aşağılık kompleksine kapıldığı için gerçekleşiyor.

Fanon siyah derinin üzerinden beyaz maskeleri çıkarmaya davet ediyor tüm ezilenleri, ötekileri.