Nereye gittiğini bilen adama, bütün dünya yol verir.
Ralph Waldo Emerson

Gökhan Aktaş, İnsanın Görkemi'yi inceledi.
10 Mar 20:54 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

"Bı­rakın, o davetsiz gelen insan, kitap ve kurum güruhunu şa­şırtıp afallatalım; ilahi gerçeği basit bir biçimde tebliğ ederek. Söyleyin, o istilacılar Tanrı burada olduğu için ayakkabılarını çıkarsınlar."

Bu felsefi zenginlik elbette ki Emerson gibi bir dahinin dizeleri olabilirdi... Kitap hem düşünsel hem de felsefi manada öyle yüksek bir konumda bulunuyor ki, ilk okumaya başladığımda heyecanlandığımı hissettim. Bu hissi bana yaşatan nadir birkaç kitaptan birisi olarak, eser büyük beğenimi kazandı. Abartılı övgülerden ne ben ne de Emerson hazzetmiyor olsa da; kitap gerçekten muazzam! Belki daha da fazlası.

Emerson'u dahi, dolayısıyla da eserini dahiyane bulduğumu söylemiştim. Dehanın çeşitleri vardır denilir: Sosyal, teknik, duygusal, akli veya sezgisel... olabilir. Emerson, kanaatimce sezgisel yapıda ve akli olarak dahiliğin sınırlarında gezinmektedir. Bu bağlamda tam bir sezgisel olan Nietzsche'nin Emerson'dan oldukça etkilendiğini bilmek de beni hiç şaşırtmamıştır.

Eserde, yazımsal olarak genel itibariyle kısa cümlelere dayalı ifade tarzı benimsenmiştir. Bu kısa cümleler arasında bazen konu dışına çıkılmış, bazen de yan dallara atlanmıştır. Bu açıdan Emerson'un eseri yazarken doğaçlama bir çalışma şeklini benimsediğini anladığımı düşünüyorum.

Eser ne anlatıyor? diye soracak olursanız; kuşkusuz panteizm ve teizm derim. Açıkça ifade edilmemesine, hatta terimsel ifadeler olmasa da, felsefi okumalar yapanlar panteizm unsurunu açıkça göreceklerdir. Ama spinozacı panteizm'in dinsel olarak daha yoğunlaşılmış bir halini düşünmeliyiz. Eser, etik konularına, aksiyom veya önermelere de girmemiştir. Doğa'dan esinlenme diğer panteist metinler kadar yoğun değildir. Çünkü tümtanrıcılık görüşüne "ilahi kelam" ezgisi karıştırılmıştır. Bu açıdan arkeik, modern veya sade haliyle insan aklına hitap eden bir yapıdadır. Her hangi bir bilgi veya kültür seviyesine sahip insan, eseri anlayabilir. Anlatılmak isteneni kavrayabilir. Kitapta değişik konu başlıkları olsa da aslen ve asli olarak insanın ruhsal yapısı hep ön planda kalmıştır. Tek cümleyle anlatmak gerekseydi, kitabın vitrini ruh'dur derdim...

Kitabı oldukça beğendim, beğenmediğim tek satırı da olmamıştır. Kitap son bölümünde teolojide hululiye olarak tabir edilen görüşe yakın fikirler barındırsa da fikri zenginlik açısından kıymet arzetmektedir. Tasavvuf'da vahdet olarak bilinen görüşe yakındır. Konuya sadece farklı bir perspektiften bakmıştır. Metinlerin özü, tasavvuftaki tin'e bakış açısı neredeyse aynıdır. Kesinlikle okunması gereken bir eser olduğunu düşünüyorum. Şiddetle tavsiye eder, keyifli okumalar dilerim.

Gökhan Aktaş, bir alıntı ekledi.
10 Mar 20:23 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kendi kalbinize güvenerek, başka insanların size daha çok güvenmesini sağlarsınız.

İnsanın Görkemi, Ralph Waldo Emerson (Sayfa 176)İnsanın Görkemi, Ralph Waldo Emerson (Sayfa 176)
Gökhan Aktaş, bir alıntı ekledi.
 10 Mar 20:20 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Sizi uyarıyorum. Her şeyden önce yalnız başınıza çıkın yola. Önünüzdeki iyi örnekleri, hatta insanların zihninde kutsal olanları dahi reddedin ve Tanrı'yı herhangi bir aracı, aranızda bir perde olmadan sevmeye cüret edin.

İnsanın Görkemi, Ralph Waldo Emerson (Sayfa 175)İnsanın Görkemi, Ralph Waldo Emerson (Sayfa 175)
Gökhan Aktaş, bir alıntı ekledi.
10 Mar 20:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Başka bir ruhun söylediklerinin doğru olduğunu içimde hissetmezsem, kim olursa olsun, onun ya da bir başkasının fikri olsun, onu bütünüyle reddederim, asla kabul etmem.

İnsanın Görkemi, Ralph Waldo Emerson (Sayfa 164)İnsanın Görkemi, Ralph Waldo Emerson (Sayfa 164)
Gökhan Aktaş, bir alıntı ekledi.
10 Mar 19:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

İnsanın içinde ne kadar iyilik varsa, o kadar hayat doludur.

İnsanın Görkemi, Ralph Waldo Emerson (Sayfa 162)İnsanın Görkemi, Ralph Waldo Emerson (Sayfa 162)
Gökhan Aktaş, bir alıntı ekledi.
10 Mar 19:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Nasılsak, öyle ilişkiler kurarız. Yakınlıktan ötürü, iyi iyiyi, kötü de kötüyü arar.

İnsanın Görkemi, Ralph Waldo Emerson (Sayfa 162)İnsanın Görkemi, Ralph Waldo Emerson (Sayfa 162)
Gökhan Aktaş, bir alıntı ekledi.
10 Mar 19:46 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Ancak doğruyu söyleyin, bütün doğa ve bütün ruhlar beklenmedik biçimde size yardım eder. Doğ­ruyu söyleyin, canlı ya da yabani her varlık, birer delil olur.

İnsanın Görkemi, Ralph Waldo Emerson (Sayfa 161)İnsanın Görkemi, Ralph Waldo Emerson (Sayfa 161)
Gökhan Aktaş, bir alıntı ekledi.
10 Mar 19:45 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Erdem, seninim ben. Kurtar beni. Kullan beni. Sana hizmet edeceğim, gece ve gündüz, az ya da çok. Erdemli olmayabilirim; ama erdemim. Sonra Yaradılış'ın son günü gelip çatar ve Tanrı çok memnun olur.

İnsanın Görkemi, Ralph Waldo Emerson (Sayfa 160)İnsanın Görkemi, Ralph Waldo Emerson (Sayfa 160)