Tuğba, bir alıntı ekledi.
9 saat önce · Kitabı okuyor

İyice incelendiğinde, akıllı tasarımın sorunu iki katına çıkardığı ortaya çıkacaktır. Bir kez daha, bunun sebebi, tasarımcının anında kendisinin kökeniyle ilgili daha büyük bir sorun doğurmasıdır. Bir lohusa otu (veya bir evren) gibi olasılıksız bir şey tasarlama yeteneğine sahip herhangi bir varlık, lohusa otundan daha olasılıksız olmak zorundadır. Bu berbat kısır döngüyü sonlandırmak şöyle dursun, Tanrı kısır döngüyü alabildiğine şiddetlendirir.

Tanrı Yanılgısı, Richard DawkinsTanrı Yanılgısı, Richard Dawkins
Muhammed ışık, bir alıntı ekledi.
23 May 19:55 · Kitabı okuyor · Beğendi · 10/10 puan

Her şeyi bilen,
Geleceği gören Tanrı
Gelecekteki fikrini değiştirmek için,
Her şeye gücü yetme özelliğini kullanabilecek mi?

Tanrı Yanılgısı, Richard DawkinsTanrı Yanılgısı, Richard Dawkins
DeliBilge, bir alıntı ekledi.
22 May 00:32 · Kitabı okuyor · Beğendi

Her canlının kalbinde yatan şey ateş değildir, sıcak nefes değildir, bir “yaşam kıvılcımı” değildir. O bilgidir, kelimelerdir, komutlardır. Eğer mecaz istiyorsanız ateşleri ve kıvılcımları ve nefesi boş verin. Onların yerine bir milyar birbirinden ayrı dijital karakterin kristal tabletlere kazındığını düşünün. Yaşamı anlamak istiyorsanız titreşen, çarpan jelleri veya yaşam sularını boş verin, bilgi teknolojisi hakkında düşünün.

Kör Saatçi, Richard Dawkins (Sayfa 141)Kör Saatçi, Richard Dawkins (Sayfa 141)
Black Hole, bir alıntı ekledi.
21 May 15:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Eğer Arkansas'ta doğup, Hristiyanlığın doğru, İslamiyetin yanlış bir din olduğunu düşünüyorsanız, çocuklukta beyninizin yıkanmasının kurbanısınız. Afganistan'da doğsaydınız aynı beyin yıkaması ile tam tersini düşünecektiniz.

Tanrı Yanılgısı, Richard DawkinsTanrı Yanılgısı, Richard Dawkins
Tuğba, bir alıntı ekledi.
21 May 12:46 · Kitabı okuyor

Ambrose Birece'nin "dua etmek" fiilini nasıl akılcılıkla tanımladığını hatırlayın: "Kâinatın kanunlarının tek bir talepçi namına feshedilmesini talep etmek. Bu, itiraf edildiği üzere alçakça bir taleptir."

Tanrı Yanılgısı, Richard DawkinsTanrı Yanılgısı, Richard Dawkins
Tuğba, bir alıntı ekledi.
21 May 12:43 · Kitabı okuyor

Hangi ölçütlere göre seçim yapacağız? Eğer dinsel ahlaklar arasında seçim yapmamızı sağlayan bağımsız bir ölçütümüz varsa, aracılık yapan şeyi aradan çıkarıp, din olmadan doğrudan doğruya ahlaki seçimimizi yapmamıza engel olan nedir?

Tanrı Yanılgısı, Richard DawkinsTanrı Yanılgısı, Richard Dawkins
DeliBilge, bir alıntı ekledi.
20 May 17:32 · Kitabı okuyor · Beğendi

Darwin (Türlerin Kökeni isimli kitabında ) şöyle yazmıştır:

Eğer birbirini izleyen, sayısız, küçük değişimlerle oluşması olanaksız herhangi bir karmaşık organın var olduğu gösterilebilseydi, teorim kesinlikle çökmüş olurdu.

Bunun üzerinden yüz yirmi beş yıl geçtikten sonra, hayvanlar ve bitkiler hakkında Darwin'in bildiğinden daha fazlasını biliyoruz ve hala birbiri ardı sıra gelen sayısız küçük değişimlerle oluşamayacak karmaşık bir organ bilmiyorum.

Kör Saatçi, Richard Dawkins (Sayfa 117)Kör Saatçi, Richard Dawkins (Sayfa 117)
Emre başatlı, bir alıntı ekledi.
20 May 13:28 · Kitabı okudu · 9/10 puan

gen makineleri olarak yapılmış ve mem makineleri ile yetiştirilmiş olsak da, bizim yaratıcılarımıza karşı çıkacak gücümüz var. Biz, dünya üzerinde yalnızca biz, bencil eşleyicilerin tiranlığına karşı isyan edebiliriz.

Gen Bencildir, Richard DawkinsGen Bencildir, Richard Dawkins
Tuğba, bir alıntı ekledi.
 20 May 12:18 · Kitabı okuyor

Herhangi bir şey tasarlamaya yeter karmaşıklıktaki bir yaratıcı akıl, yalnızca ve yalnızca uzun kademeli bir evrim sürecinin son ürünü olarak ortaya çıkabilir. Yaratıcı akıllar evrim geçirerek ortaya çıktıkları için, ister istemez evrene sonradan katılırlar ve bu sebepten ötürü, onun tasarımından sorumlu olamazlar. Tanrı bu tanıma göre bir yanılgıdır ve sonraki bölümlerin göstereceği gibi, zararlı bir yanılgıdır.

Tanrı Yanılgısı, Richard DawkinsTanrı Yanılgısı, Richard Dawkins
Jackson Darkice, Tanrı Yanılgısı'ı inceledi.
 19 May 00:40 · Kitabı okumayı düşünüyor · Puan vermedi

Tanrıyı reddetmiyorum fakat kabulde etmiyorum. Elimizdeki kaynaklar ne kabul etmemize nede yoksaymamıza yetmez. Dinler konusuna gelince dinlerin ve peygamberlerin araştırdığım kadarıyla doğru olmadığını gördüm. Tabiki inanan herkese saygılıyım yeterki iyi insan olsunlar. Ancak eğer bir tanrı varsa buda bilimdir diye düşünüyorum. Okumayı düşündüğüm yüzlerce kitap var belki buda onlardan birine örnek.