N. Emre Yılmaz, bir alıntı ekledi.
 17 Mar 10:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Publius Cornelius Scipio Africanus Major, Kartaca Fatihi, Hannibal'ın Felaketi
Ben, Roma'nın bu büyük gününde Hannibal Barca'yi yenerek Roma'yı kurtardım. Şimdi de gelmiş beni rüşvetle suçluyorsunuz. Kapitole gidip tanrıya dua edeceğim ve diyeceğim ki: Tanrım Roman'nın başından benim gibi komutanları esirgeme. Scipio bu anlamlı konuşmasından sonra kapitole gidip dua etti ve villasına çekildi. Üç yıl dışarı çıkmadı ve üzüntüsünden öldü. Vasiyeti gereği mezar taşına şunların yazılmasını istedi: "nankör vatan, sana kemiklerimi vermeyeceğim!"

Dio's Rome Volume 5, Cassius DioDio's Rome Volume 5, Cassius Dio
N. Emre Yılmaz, Dio's Rome Volume 1'i inceledi.
04 Mar 22:41 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Cassius Dio'nun geniş Roma tarihi kitap serisi. Aeneas'in İtalya'ya varışı ve Roma'nın kurulması ile ms 229 yılları arasındaki zamanı kapsayan roma tarihini yazmıştır. Roma tarihi hakkında detaylı bir perspektif sunan yirmi iki yılda yazdığı seksen kitabın çoğu günümüze kadar gelmiştir. Etrüsk kurucuları Remus ve Romulus'un babaları ve Ilyon prensi Hektor'un kuzeni olan Aeneas'in Truva'dan kaçışı ile kurulan Roma tarihini işler. Kurt tanrıça Lupa tarafından beslenen iki evlat, Roma şehrinin kurulma hikayesi için İtalyan mitolojisine Etrüskler aracılığıyla geçmiş olan bir hikayeye göre, Türklerin mağarada kurt tarafından beslenen çocuk motifi ile birebir aynıdır. Romus ve Romulus iki kardeştirler ve Roma şehrini kurmuşlardır. Bir ırmağa bırakılırlar ve dişi bir kurt onları sudan çıkararak bir mağarada emzirir. Daha sonra çiftçi bir aile tarafından bulunarak evlat edinilirler. Roma şehrini kurmak için de kurt tarafından emzirildikleri yeri seçerler. Bu yerin etrafını çevirirken tartışmaya başlar ve kavga ederler bunun üzerine Romulus kardeşi Romus’u öldürür. Böylece kurduğu kent devletinin ilk hakanı kendisi olur. Kardeşleri besleyen Lupa kara renkli olarak betimlenir. Tabii bir diğer rivayete göre de, Roma'nın 7 tepesinden Palatinus tepesine cikan evlatti Romulus. Tanrilardan isaret beklemislerdir. Romulus 12 tane kuş gördüğü için şehri kurma işi ona kaldi. kardesi Remus'u, Roma şehrinin sur çizgilerinden alay ederek geçtiği için öldürdüğü söylenir. Sabinlerin kizlarini bir hile ile kacirarak nüfus durumunu emniyete almistir. Sabinler krali Titus ile bozuşmuşlardir haliyle. Bir düelloya davet etmiştir. Tam birbirlerine gireceklerken sabin kadinlari araya girerek mutlu olduklarini, kavgaya gerek olmadigini soylemislerdir. boylece Titus ile birlikte kral olmuslardir. Roma ilk devlet ve ordu duzenine Romulus zamaninda kavusmustur. Ilk eser daha çok bu şekilde kuruluşu anlatmaktadır.

N. Emre Yılmaz, bir alıntı ekledi.
 10 Şub 16:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Roma'ya değinecek olursak Dio ile, Scipio gerçeğini gözardı edemeyiz. Scipiolar, soy olarak Roma'nın belki de gördüğü en adil, kudretli, güçlü ve azimli ailelerden biridir. Sicilya'nın cenubunda, Sahra Afrikası'nın şimalinde, günümüzde Tunus adı verilen topraklarda kurulmuş olan Kartaca, ticaret, denizcilik, hukuk ve yönetimde, Roma dahil birçok medeniyetin kat kat üstündeydi. Sebebi, tıpkı Roma gibi, Troia kökenleridir. Tek fark, Kartaca'nın ara kökenleri Fenikelilerdir. Fenikeliler, modernizasyonun en hızlı olduğu medeniyet olarak hızla büyümüşlerdi. Kartaca da bu kökenleri ile güçlenmiş ve güçlü Etrüsk geçmişinin gölgesindeki Roma'ya kafa tutar olmuştur. Hamilcar Barca zamanında başlayan bu gerilim, oğlu Hannibal zamanında zirveye ulaşır ve Hannibal, fillerle dolu ordusu ile hem denizden hem de İberya üzerinden Roma'yı fethe girişir. Pirene dağlarını aşar ve Roma hudutlarına kadar gelir. Hannibal, Kartaca senatosunun kendisine destek yollamamasından ve kardeşi Hasdrubal Barca'nın ölümü ardından bocalar ve zafer rüzgarları terse döner. Böyle bir anda yükselen Publius Cornelius Scipio, öncülleri ile Hannibal'ı yıpratır, Zama Muharebesi ile kesin sonucu elde eder. Devamında Afrikanus cognomenini alacak Scipio, Kartaca'ya kadar girer, bütün şehri yakar ve üzerine tuz döker. Ama bunu yaparken, Kartaca hukuğunu, demokrasi sistemini, kültürünü, Roma'ya entegre ederek Roma'nın dünyanın gelmiş geçmiş en büyük devleti olmasını sağlar. Tabi bu, onun da adının lekelenmesinin önüne geçemez. Scipio, Roma'ya döndükten sonra rüşvet ile suçlanır. Roma'yı Roma yapan en önemli kişilerden olan Scipio yok olmaktan kurtarıp en güçlü hale getirdiği ülke tarafından suçlanır ve bütün masumluğuna rağmen gururu kırılır. Üçüncü Pön Savaşı ile Kartaca'nın bir özerk devlet olarak tarihten silinmesini sağlayan ve gelmiş geçmiş en iyi komutanlardan olan Hannibal'ı dahi yenen Scipio, nankörlüğe yenilmiştir.
Bu eser, Roma'nın nasıl olduğunu, kendi öz kültürünü nasıl diğer kültürlerle besleyip gerçek bir homojen medeniyet yarattığını özetler. Roma için, sonsuza dek yaşayacak, derdi Vergilius, belki de haklıydı, kim bilir?

Dio's Rome Volume 5, Cassius DioDio's Rome Volume 5, Cassius Dio

Dizi Tavsiyesi: Rome (2005-2007)
Çoğu kişi Spartacus'ü bilir, ama ondan biraz önce çıkmış Roma'yı pek bilmez. Ben de şans eseri denk gelip Roma'nın iki sezonunu da izledim. İzlediğim en iyi dönem dizisiydi. Oyunculukları, dönemine göre iyi olan çekim teknikleri ve en çok da senaryosuyla kendisi favorilerime girdi.

Konudan bahsedecek olursak, Caesar'ın son zamanlarını ve ondan sonraki taht kavgalarını, politik çekişmeleri anlatan bir dizi Rome. Fakat asıl ana karakterler Lucius Vorenus ve Titus Pullo adında 13. lejyondan iki asker (Vorenus yüzbaşı, Pullo er). Bu nedenle yer yer savaş sahneleri görsek de daha çok politik bir dizi. Kleopatra'dan tutun Brutus'e kadar birçok tarihî karakter dizide başarıyla canlandırılmış. Ve elbette Roma'nın kozmopolit yapısı da dizide büyük yer ediniyor, halktan birçok karakter görmek de mümkün

Son olarak, dizi cinsellik ve şiddet açısından +18. İki sezon toplam 22 bölümden oluşuyor ve her bölümü yaklaşık 1 saat. İzleyeceklere şimdiden iyi seyirler.

Dipnot: http://www.filimadami.com/film/6824/rome/ dizi hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Rome, 1. sezon 11. bölüm (2005, dizi)
-İsimlerin bir ağırlığı var, değil mi?
-Bir kediye balık diyebilirsin, ama o yüzemeyecektir.

N. Emre Yılmaz, Dio's Rome Volume 4'i inceledi.
24 Oca 14:52 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Augustus bütün ihtişamı ile göçerken bu diyardan, Tiberius ile tanrısallaştı aslında. Tiberius, vefalı manevi oğul olarak babasının izinde yürümüştür. , Pannonia, İllirya, Rhaetia ve Germania'daki seferleriyle kuzeydeki sınırların temelllerini atmış, Antik Roma'nın en büyük generallerinden birisidir. Julio-Claudian hanedanı'nın devamı olan Tiberius'u anlatan Dio'nun en etkilendiği olay ise, Tiberius'un Augustus döneminde en güçlü ikinci adamken emekliliği seçmesiydi. Tıpkı Dio gibi Augustus'u da etkileyen bu durum onu vasi olarak atamasına kadar etkileyecektir. Tabi bu eserde Germanicus'un yükselişi ve Asya seferi ile düşüşüne de değinilir. Dio, anlatır ki, Germanicus ve Tiberius'un oğlu Drusus, küçük bir kuvvetle isyanı bastırmak ve lejyonları tekrar hizaya getirmek üzere bölgeye gönderildiler. Ancak isyanı bastırmakla kalmak yerine Germanicus isyancıları toplayıp, ele geçirecekleri tüm ganimetleri ikramiyeleri olarak alabileceklerini söyleyerek Ren'in öteki yakasındaki Germen topraklarına bir sefer düzenledi. Germanicus'un birlikleri Ren nehrini geçerek Ren ve Elbe arasındaki toprakları çabucak işgal ettiler. Buna ilaveten Tacitus, Teutoburg ormanı'nın kuşatıldığından ve yıllar önce bir Germen kabilesi tarafından pusuya düşürülen Publius Quinctilius Varus komutasındaki üç Roma lejyonu ve onlara bağlı Auxiliary Kohort'una ait sancağın geri verilmesinin talep edildiğinden bahseder. Tiberius'un ataleti yüzünden, genç Germanicus Roma'nın düşmanlarını ciddi biçimde püskürtmüş, isyancı bir gücü bastırmış ve kayıp bir Roma sancağıyla Roma'ya dönerek şaşkın Tiberius'la karşılaştırıldığında gerçek bir Augustus ışığına sahip olduğunu göstermiştir eserinde. Dio ve sonradan Tacitus özetle şu şekilde anlatır Tiberius'u ; "Karakterinin de farklı dönemleri vardır. Augustus zamanında özel bir vatandaş yahut yüksek görevliyken, hayatının parlak ve itibarlı zamanlarıydı; Germanicus ve Drusus hayatta olduğu sürece kurnazca erdem sahibi birisi tavırları takındığı zamanlardı. Yine annesi hayattayken iyi ve kötünün bir bileşimiydi; Sejanus'u severken ya da ondan korkarken ise zalimliğiyle adı kötüye çıkmış olmasına karşın ahlaksızlıklarını saklamıştı. Nihayet, korku ve utanma duygusundan sıyrılınca kendi heves ve düşkünlüklerine meyletmiş, her türlü ahlâksızlığa ve rezalete bulaşmıştır."

N. Emre Yılmaz, Dio's Rome Volume 3'i inceledi.
24 Oca 13:53 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dio, altılama Tarihinin üçüncü cildinde, Augustus ile Marcus Antonius'un mücadelesini, Marcus'un Kleopatra'ya zaafı ile Actium'da hezimete uğrayışını anlatır bu eserinde. Artık Roma İmparatorluğa evrilmiş ve sınırları giderek büyümektedir. Dio, bu büyümeyi, sadece toprak fethi ve lejyon gönderimi ile değil de, o bölgelerin kültürlerini öğrenmeyi ve kendi kültürü ile sentezlemeyi öğütler ki o topraklar daimi olabilsin. Pax Augusta'nın önemine de değinir. Eyaletlerdeki düzeni sağlayan Augustus, geleceğe sonsuza dek kalacak hem maddi hem de manevi güzide eserler bırakmıştır. Ankara'daki Augustus Tapınağı girişinde yazan Res Gestae Divi Augusti yazıtı, Dio için de Augustus tarafından kaydedilen emekleriyle gururlanan imparatorun en önemli eseriydi.

N. Emre Yılmaz, Dio's Rome Volume 2'i inceledi.
21 Oca 13:17 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Dio, bu eserinde emperor Septimus Severus'un mimari hayranlığına da değinmiştir. Anadolu dahil birçok bölgede muazzam güzel yapılar yaptıran Severus'un kendisini ölümsüz kılmak adına bunları yaptığını düşünür nitekim haklıdır. Ilk siyahi imparator olan Severus, leptis magna'da doğmuş olup Kartaca kökenlidir. Topraklarını Fırat ötesine genişletti ve cendere köprüsü gibi bir eser sundu. Ayrıca perge şehrini çok beğenmiş ve geliştirmiştir. Mermer caddelerle donatıp şehirleri görkemli kılmıştır. Istanbul'u alıp yakmış sonra da daha muazzam şekilde dizayn etmiştir. Hipodrom da onun zamanında yapılmıştır. Doğu seferlerine yer veren Dio bu eserinde yer yer olarak da Britanya adasına da değinmiştir. Kelt kavimlerle olan ilişkileri ile kelt paganlığının günümüze ulaşan bilgilerin çoğu Roma ve Dio'ya aittir.