Deniz Gültekin, bir alıntı ekledi.
19 May 15:41 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aşk hiçbir zaman mükemmel değildir. Kusurları nasıl değerlendirdiğine göre bu macera tüm zorluklara değer.

Rome, Jay Crownover (Sayfa 317 - Aspendos Yayıncılık)Rome, Jay Crownover (Sayfa 317 - Aspendos Yayıncılık)
Deniz Gültekin, bir alıntı ekledi.
19 May 15:38 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Deneyimlerimiz bizi bugünlere getirir; bu bilgiyle ne yapacağımız ise gelecekte kim olacağımızı belirler. Bir noktada kendimi “keşke” seslerine kaptırmış ve bunu unutmuştum.

Rome, Jay Crownover (Sayfa 317 - Aspendos Yayıncılık)Rome, Jay Crownover (Sayfa 317 - Aspendos Yayıncılık)
Deniz Gültekin, bir alıntı ekledi.
19 May 15:35 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bana öğretmek konusunda çok etkili olduğu bir konu, sonunda hak ettiğine karar verdiğin şey için ısrarcı olmakta hiç yanlış bir şey olmadığıydı.

Rome, Jay Crownover (Sayfa 313 - Aspendos Yayıncılık)Rome, Jay Crownover (Sayfa 313 - Aspendos Yayıncılık)
Deniz Gültekin, bir alıntı ekledi.
19 May 15:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ancak insanlar birbirini sevdiğinde ve denemeye gönüllü olduğunda, her yaranın iyileşebileceği açıktı.

Rome, Jay Crownover (Sayfa 238 - Aspendos Yayıncılık)Rome, Jay Crownover (Sayfa 238 - Aspendos Yayıncılık)
Deniz Gültekin, bir alıntı ekledi.
16 May 01:16 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hayat ve ölüm, önce ve sonra, o zaman ve şimdi; kendime bir dayanak bulmakta çok fazla zorluk çekiyordum. Bir eşikten düşecekmişim ve geri dönüşü olmayacakmış, kaçınılmaz düşüş sonumu getirecekmiş gibi hissediyorum.

Rome, Jay Crownover (Sayfa 85 - Aspendos Yayıncılık)Rome, Jay Crownover (Sayfa 85 - Aspendos Yayıncılık)
Deniz Gültekin, bir alıntı ekledi.
16 May 01:10 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kendi savaşlarımı yalnız sürdürmeye o kadar alışmıştım ki, birinin beni öyle koşulsuz sevmesi fikri bana epey yabancıydı.

Rome, Jay Crownover (Sayfa 61 - Aspendos Yayıncılık)Rome, Jay Crownover (Sayfa 61 - Aspendos Yayıncılık)

Spartacus, Rome ve The Tudors seyircisinin evi gibi bildiği Kolezyum, gerçekliğinden şüphe edilecek kadar görkemli bir amfitiyatro. Komutan Vespasianus’un Neron’un sarayının yerine 1. yüzyılda yaptırdığı Kolezyum’da tiyatro oyunları, taç giyme törenleri, idamlar, hayvan ve gladyatör dövüşleri düzenlenirdi. Bu dövüşler o kadar kanlıydı ki zemin çadır bezi ve kumla örtülürdü. Bir zamanların ölüm mabedi Kolezyum, bugün kötü hatıraları kovmak için dünyada bir yerde idam cezası kaldırıldığında ışıklarını beyazdan altın rengine çeviriyor.

Roma tarihindeki İlk Köle Savaşı üzerine. Roma tarihinde üç köle savaşı vardır ve Spartaküs'ün ayaklanması üçüncüsünü teşkil eder. Bu arada, bu ayaklanmaların tümü feodalizmin ortaya çıkışından çok öncedir ve köleliğin ortadan kalkmasıyla alakaları yoktur.


https://www.google.com/...ar-against-rome/amp/

Dizi Tavsiyesi: Rome (2005-2007)
Çoğu kişi Spartacus'ü bilir, ama ondan biraz önce çıkmış Roma'yı pek bilmez. Ben de şans eseri denk gelip Roma'nın iki sezonunu da izledim. İzlediğim en iyi dönem dizisiydi. Oyunculukları, dönemine göre iyi olan çekim teknikleri ve en çok da senaryosuyla kendisi favorilerime girdi.

Konudan bahsedecek olursak, Caesar'ın son zamanlarını ve ondan sonraki taht kavgalarını, politik çekişmeleri anlatan bir dizi Rome. Fakat asıl ana karakterler Lucius Vorenus ve Titus Pullo adında 13. lejyondan iki asker (Vorenus yüzbaşı, Pullo er). Bu nedenle yer yer savaş sahneleri görsek de daha çok politik bir dizi. Kleopatra'dan tutun Brutus'e kadar birçok tarihî karakter dizide başarıyla canlandırılmış. Ve elbette Roma'nın kozmopolit yapısı da dizide büyük yer ediniyor, halktan birçok karakter görmek de mümkün

Son olarak, dizi cinsellik ve şiddet açısından +18. İki sezon toplam 22 bölümden oluşuyor ve her bölümü yaklaşık 1 saat. İzleyeceklere şimdiden iyi seyirler.

Dipnot: http://www.filimadami.com/film/6824/rome/ dizi hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.