"Sadelik, iyilik ve doğruluk olmayan yerde büyüklük yoktur." {Lev Tolstoy}
8/10 puan verdi
·
Beğendi
Ütopya ve Gerçeklik Arasındaki Dans...
Zülfü Livaneli'nin eseri, sade anlatımı ve etkileyici metaforlarıyla dikkat çeken bir kitap. Küçük bir kitap olmasına rağmen çok şey anlatan bir Livaneli klasiğini ve ustalığını kitaba başlar başlamaz anlıyorsunuz.... Livaneli'nin anlatımındaki sadelik, okuyucunun hikayeye kolayca ulaşmasını sağlar. Gerçekçi metaforlar, adadaki yaşamın
Son Ada
Son AdaZülfü Livaneli · Doğan Kitap · 201350,4bin okunma
Reklam
HEGEL
"Sade olan basit değildir ve sadelik yoksulluktan değil bilinçli bir tercihten kaynaklanır."
128 syf.
9/10 puan verdi
·
Beğendi
·
26 günde okudu
Bu kitabı keşfettiğim için kendimi hazine bulmuş gibi hissediyorum. Yazarın ilk kitabıymış ama ne kadar derin bir birikime sahip olduğu oldukça net hissediliyor. Japon felsefelerindeki sadelik, yalınlık ve huzur yazarın kalemine de yansımış. Okurken huzurla dolduğumu söylemeliyim. Diğer kişisel gelişim kitaplarından oldukça farklı, içinde bolca felsefi çıkarımlar da var, ayrıca okuyucuya her bölüm sonrası uygulamalar veriyor oluşu da çok değerli. Ben en çok bölümlerin sonlarındaki kısa masalları sevdim, hatta daha da uzun olabilirmiş diye düşündüm açıkçası. Ikigai'yi biliyordum ama favori Japon felsefem kintsugi oldu. Belki de kendimle özdeşleştirdiğim için olabilir... Çok spoiler vermeden, herkese içten bir şekilde tavsiye ettiğimi söyleyerek bitireyim. Umarım kitabın devamı gelir :)
Güneşin Ruhu
Güneşin RuhuDeniz Şen · Ceres Yayınları · 20244 okunma
Sadelik, içinde netlik barındırır. Diğer herkes elinde metrelerce uzunlukta bir sorumluluklar listesiyle (aslında sorumlu olmadık­ları şeylerle dolu bir listeyle) etrafta koşuştururken senin listende sadece tek bir satır yazılı. Senin yönetmen gereken sadece tek bir şey var: kararların, iraden ve zihnin.
Hiçlik makamı en yüce makamdır. Doğallık, duruluk, sadelik, sakinlik, bilgelik içerir ... Börü Taluy ... ✍️🦂🌊🚢
Reklam
“Ölene dek sadelik .”
224 syf.
6/10 puan verdi
·
5 günde okudu
Halley Kuyruklu yıldızının dünyaya çarpacagina dair söylentiler... Bir kadın tarafından reddedilen İrfan'ın tüm kadınlara düşman olup, makaleler yazması... Bir grup mahalleli kadına İrfan'ın Halleyi anlatmasini dinlemeye giden kadının, onun kadınlara olan düşmanlığını bilip mektuplar yazarak İrfanı kendine sözleriyle aşık etmesi... İrfan'ın yüzünü görmeden Feriha ile evlenmesi... Ve kocaman bir yalandan ibaret olan Halleyin dünyaya carpma hikayesi... Toplumsal gerçeklerin mizahla şekillendirilip önümüze sunulduğu, ön yargı ve yerginin tersine dönebileceği, kadınların isterse aklını en iyi şekilde kullandigini anlatan guzel bir eser... İlk kez Hüseyin Rahmi Gürpınar okudum.Dilindeki sadelik ve akıcılık sıkılmadan okumanızı sağlıyor. Tavsiyemdir.
Kuyrukluyıldız Altında Bir İzdivaç
Kuyrukluyıldız Altında Bir İzdivaçHüseyin Rahmi Gürpınar · Yakamoz Yayınları · 201716,7bin okunma
Herhangi birinin tatlı su kaynağının yanında durup onu lanetlediğini, kaynağınsa hala içilebilir su vermeyi sürdüreceğini , çamur ya da gübre atsa bile onları çabucak dağıtıp temizleyeceğini , hiçbir şeyin dibe batıp kalmayacağını canlandır zihninde . Peki kendi içinde yapay bir kuyuya değil de gürül gürül akan bir tatlı su kaynağına nasıl sahip olabilirsin ? Özgürlüğünü şefkat , sadelik ve alçakgönüllülükle temkinli bir şekilde gözeterek .
Özgüvenin azaldığı yerde kibir yükseliyor. İçeride zayıflık arttıkça dışarıda gösteriş çoğalıyor. Sözcüklerle, yürüyüşle, maskelerle güçlü olunmuyor. Kollarını açıp, sonuçlara kilitlenmeden, gülümsemeni silmeden, korkularından eksiklerinde utanmadan, kaçmadan, saklanmadan, senden beklenen değil 'sen' olduğunda özgüven ve sadelik ışıklarını saçıyor.
Aret Vartanyan
Aret Vartanyan
Reklam
Çocuklarda en büyük korkulardan biri ‘kıtlık’mış. Bu hiç geçmiyor bence. Sürekli ihtiyacımız olmayan yeni şeyler almamızı başka nasıl açıklarız? Bolluk istiyoruz. Yarın bir gün kimsenin bir şeyi kalmazsa, bizde depo dolu olsun. Ben de toplamışım. Her şeyden toplamışım. İyisiyle kötüsüyle. Para kazandıkça, gerekli gereksiz almışım. Bir etek daha,
Çeşitlilik ruhta aşırılık doğurur,bedende ise hastalık;oysa müzikte sadelik,ruhlara ağırbaşlılık,beden eğitiminde ise vücutlara sağlık verir.
Sayfa 43
Babanın böyle davranmadaki amacı, oğlunun frugalitè et austèritè, yani sadelik ve azla yetinirlik yolunda eğitilmesinin, bedensel bakımdan da sağlıklı olmasının yanı sıra, o zamanlar için anlaşılabilmesi neredeyse olanaksız bir demokratik eğilim doğrultusunda, daha en başından “halka ve yardımımızı” gereksinen insanların yaşam koşullarına yakınlaşarak yetişmesiydi.
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.