Sümeya Samıkıran, Yılkı Atı'ı inceledi.
 18 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Liseyi Yozgat'ta okuduğumdan olsa gerek lisede Edebiyat hocamız Yozgatlı Ömer Seyfettin derdi Abbas Sayar için. Abarttı ya da değil bilemiyorum ama güzel bir kitap. Anlatımda sadelik hakim.

Neslişah Özbay, bir alıntı ekledi.
16 Mar 18:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Babası hemen: “Şimdi, şimdi söylerim!” dedi. “Hey! Pyotr!
İşitiyor musun? Emret, oğlum, çabuk olsunlar.”
Pyotr mükemmel yetiştirilmiş bir uşaktı, gelip Küçük-
bey’in elini öpmedi, yalnız uzaktan eğilerek ona selam ver-
mekle yetindi, sonra kapının arkasında kayboldu.
Arkadiy hancı kadının getirdiği demir maşrapayla su içi-
yordu. Bazarov ise piposunu yakmış, atların koşumlarını çö-
zen arabacıya yaklaşmıştı.
Bu sırada Nikolay Petroviç telaşla: “Ben buraya faytonla
geldim ama, senin araban için üç at vardır,” diyordu. “Yal-
nız bizim fayton iki kişiliktir, onun için, bilmiyorum arka-
daşın...”
Arkadiy alçak sesle babasının sözünü kesti:
“O arabada gider!” dedi. “Çok rica ederim, onunla böy-
le resmî olma. O öylesine candan, öylesine sadelik seven bir
insandır ki, göreceksin...”
Nikolay Petroviç’in arabacısı atları dışarı çıkarmıştı.
Bazarov arabacıya doğru döndü:
“Haydi kımılda bakalım, kabasakal!” dedi.
Orada bulunan, ellerini gocuğunun arka ceplerine sok-
muş olan bir başka arabacı: “İşitiyor musun Mityuha, Beye-
fendi sana nasıl bir ad verdi? Gerçekten de kabasakalsın ha-
ni!” dedi.
Mityuha yalnız kalpaklı başını salladı, ter içinde kalmış
olan ortadaki atın dizginlerini çözdü.
Nikolay Petroviç: “Daha çabuk, daha çabuk, çocuklar, ace-
le edin!” diye bağırdı. “Size birer votkalık bahşiş veririm.”
Atlar birkaç dakika içinde koşulmuştu. Baba oğul fayto-
na yerleştiler; Pyotr arabacının yanındaki yere bindi, Baza-
rov ise arabaya binerek başını deri yastığa gömdü. Sonra iki
araba da yola koyuldu.

Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç TurgenyevBabalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev
Özge, Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu'yu inceledi.
 15 Mar 12:57 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Zweig'ı bu kitap ile okumaya başladım. Sonra bu kitabı Satranç izledi. Sürükleyici, bir solukta okunan muazzam kurgulara sahip bu öyküleri ve yazarı geç tanımanın hüznü içerisindeyim. Yaptığı psikolojik tahliller, dil ve üsluptaki sadelik ve akıcılık beni çok etkiledi. Bilinmeyen Bir Kadının Mektubu aşkını tek taraflı yaşayıp aşkının kendisini yok etmesine izin veren bir kadının, yazar olan R.' ye ölmeden önce yazdığı mektuptan oluşuyor. Asıl garip olansa R'nin hiçbir karşılaşmalarında bu kadını 'tanımaması'.
Bir kadının sadakati ve bir erkeğin umarsızlığı başka nasıl anlatılabilirdi ki?

Gökçe, bir alıntı ekledi.
 13 Mar 23:03 · Kitabı okudu

Çerçeveletilecek cümleler
Okul uzasa bir dönem uzar, altı ay sonra gene mezun olunur, neyse ne dedim. Bana, sabah yetişilmesi gereken belediye otobüslerinden, geçilmesi gereken vizelerden finallerden, tek ders sınavlarından, hocaların tavırlarından, alelacele kılınan ikindi namazlarından, fakültedeki kızların yapmacık jest ve mimiklerinden, apartmandaki sıhhi tesisat sorunlarından, pazartesi sendromlarından, gelecek kaygısından, vırttan zırttan bahsetmeyin; sadelik imandandır, dedim. Verdiğimiz nefesi almama ihtimalimizin olduğu o anı yaşarız her an, gelecek'in geleceğini nereden çıkardınız, dedim. Ben diye başladığı cümleleri ben diye bitiren biri vardı aramızda, sen bi dur hele, dedim. Benliğin yok edilmesinin gerekliliği hakkında bir vaaz çekerken içimde oluşuveren o devasa benliğin tehlikesinden, bahsettim.

Uyanmak Üzere Olan Bir Adam, Hasan Harmancı (Sayfa 71)Uyanmak Üzere Olan Bir Adam, Hasan Harmancı (Sayfa 71)
engin divir, bir alıntı ekledi.
13 Mar 00:40 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Sadelik
Bizim formülümüz sadeliktir, çünkü bu içinde hem güvenilirliği hem düşük maliyeti barındınyor.
— Discover dergisi, 8 Eylül 2005

Geleceği İnşa Eden Adam, Elon Musk (Sayfa 144)Geleceği İnşa Eden Adam, Elon Musk (Sayfa 144)
Oğuzhan Afacan, bir alıntı ekledi.
11 Mar 02:49 · Kitabı okuyor · Beğendi

Talât Paşa ve Sonu
Talat Paşa sadeliği, alçakgönüllülüğü severdi, resmi günlerde onun bir redingotla yetindiğini görürlerdi. Bu sadelik Sultan Reşat’ın hoşuna gitmezdi, emrindeki bakanların parlak üniformalar içinde şatafatlı elbiseler giymesini isterdi. Talat Paşa’nın bu haline kızıyordu. Enver Paşa’yla haber gönderip hepsinin böyle selamlığa gelmesini arzu ettiğini kesin bir dille bildirmişti. Talat Paşa yanıt olarak; “Osmanlı Devleti’nin bakanları görünüşe ve gösterişe sarf edecek paraya sahip değillerdir.

İki Devrin Perde Arkası, Samih Nafiz Tansu (Sayfa 176 - Parola)İki Devrin Perde Arkası, Samih Nafiz Tansu (Sayfa 176 - Parola)
Hafize, Gençlerle Başbaşa'yı inceledi.
10 Mar 11:12 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Rahmetli Ali Fuat Başgil'i övme gereği duymuyorum lakin başarıları ve eserleri gün gibi ortadadır. İncelemek amacıyla elime alıp bir anda okuduğum bir kitap oldu. Dilindeki sadelik ve akıcılık sayesinde nerede başlayıp nerede bitirdiğinizin farkında bile olmuyorsunuz. Değer verdiğiniz bir yakınınız ( babanız, abiniz, dayınız veya amcanız... ) ile konuşuyor, dertleşiyor gibi oluyorsunuz.

Piyasada bir çok kişisel gelişim kitabı bulunuyor. Açıkça eleştireyim önüne gelen, daha kendini geliştiremeyen insanlar acemice insanlara ' şunu yap, bunu yapma ' gibi gereksiz temkinlerde bulunuyor. Peki bunların bir etkisi var mı ? Şahsen ben sadece meraktan okuyorum.

' Gençlerle Başbaşa ' başucu kitabı niteliğinde... Eserin aslı daha uzun fakat burada özet niteliğinde alınmış; çok da güzel olmuş. Tavsiye edilir...

Semih Mir, İnce Memed 1'i inceledi.
 09 Mar 16:47 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sayfa sayısı çoğu insanı korkutmasın öyle heyecanlı öyle sürükleyici ki nasıl bittiği anlaşılmıyor Yaşar Kemal dönemin ve bölgenin gerçeklikleri çok sade ve her kesimden okuyucunun anlayabileceği bir sadelik ve etkileyicilikle dile getirmiş Yaşar Kemal gerçek bir türkiyeli

Merve Topal, Güzel Gölgelik'i inceledi.
 08 Mar 21:46 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hani bazı insanlar vardır ya? Samimiyeti yüzünden okunan.. Baktığında muhâtabına bir samimi bir sadelik ve derin bir hissîlik aşılayan.. İşte böyle bir şaire ayna görevi gören bir kitap, Güzel Gölgelik..
Daha okunmaya başlamadan önce şöyle bir elinize aldığınızda eminim ki ne demek istediğimi çok iyi anlayacaksınız. Kitapta şairin mâzisinden derin ve hoş izler taşıyan fotoğraflar dikkatinizi çekecektir ilk bakışta. Her bir şiirin derûnunda yatan mânâda fotoğraflarla ebedîlik bulmuş anıların bir yansıması..
Şairin şiirlerinden bahsedecek olursak;
Bir ilkbahar sabahı yeni açmış masum bir goncanın küçük beyaz taç yaprağına tutunmuş mahcup bir katre-i jale misali...
Yahut yaz sıcağında koşturup, dinlenmek için geniş bir ceviz ağacının altında oturan yetim bir çocuğun kızaran yanaklarını okşayarak serinleten bir rüzgar..
Bembeyaz karla kaplı bir günde dışarıdan gelip aceleyle soğuktan üşümüş el ve ayaklarını ısıtmak isteyen bir ailenin, fokurdayan çaydanlığıyla üzerinde kestane pişirdikleri sıcak bir soba..
Bazen de sonbaharda kafayı dayayıp cama vuran yağmuru izledikten sonra pencereyi açıp damlaların parmaklarının arasından keyifle süzülmesine izin vermek gibi..
Velhasılı kelam, şairin de dediği gibi sözü fazla yormamak lazım.. Vesilesiyle ilk defa bir kitaba inceleme yazıyorum. Şiddetle tavsiye edilir.

Kadının Öyküsü
LİLİTH, Yahudi ve bazı hıristiyan inançlarında Adem'in aslında ilk eşidir. İnanışa göre Lilith, Âdem ile aynı zamanda ve aynı anda yaratıldığından Âdem'in kendisine eşit olduğu görüşündeydi. Bu yüzden, kadın erkeğe seslendi(Lilith, Âdem'e): 'ben senin altında yatmak istemiyorum'. Ve erkek karşılık verdi: 'Ben senin altında değil üstünde yatmak istiyorum; çünkü sen altta olmayı hak ediyorsun ve ben üstün olmayı hak ediyorum'. Kadın karşılık verdi: 'İkimiz de eşitiz; çünkü ikimiz de topraktan yaratıldık'. Ve her ikisi de birbirlerini anlamayı reddettiler. Bu yüzden Lilith lanetlendi. Ve her gün yüz şeytanının (Lilith'in oğulları) ölmesini göze aldı.

HAVVA, İsrail Tanrısı Adem'i Cennet bahçelerine bekçi diker cennetin her türlü nimetinden yararlanmayı Adem'e helal kılar. Bir tek iyilik ve kötülük bilme ağacına yaklaşmamasını emreder. Fakat yılan kadını kandırarak Adem'den yasak meyveyi kopartmasını istetir ve başarır. Yasak meyve yenilir yenilmez Adem ve Havva'nın gözleri açılır ve çırılçıplak kalıverirler. Yılan, Tanrı'ya başkaldırının aracı olarak tabiatı Adem'in eğri kaburga kemiğinden yaratıldığından eğri olan, doğruluktan sapmaya ve günaha daha meyilli olan Havva'yı seçmiş ve başarılı olmuştur. Tanrı'nın emrini çiğneme ilk günah ve suçtur. Suçun sahibi ve kaynağı ise kadın(Havva)'dır. Tanrı ilahi mahkemede erkeği ve kadını yargılar ve cezalandırır. Bu cezalar Tekvin III/16-17'de şöyle ifade edilir:
''Zahmetini ve gebeliğini ziyadesiyle artıracağım. Ağrılar içinde çocuk doğuracaksın. Ve isteğin kocana olacak. O da sana egemen olacak.'' Kadının cezası erkeğinkinden daha ağırdır. İsrail Tanrısı, cezaları verirken en çok kadını suçlamıştır.

PANDORA, Yunan mitolojisinde kötü bir kadındır Pandora. Yeryüzünde yaşayan tüm insanların kötülüklerden, pis ve ağır işlerden, bulaşıcı yıpratıcı ağır hastalıklardan uzak yaşadığı Altın Çağ'a son veren kötü varlıktır. Efsaneye göre Kral Tanrı Zeus, Prometheus'un insanlara vermek için ateşi çalmasına öfkelenir ve insan ırkının(o zamana kadar sadece erkekler) başına bela olacak bir ırk yaratılmasını ister. İçine ölümlülerde bulunan insan sesi ve gücü koydurur. Tanrıçalar kadar güzel genç bir kızdır Pandora. Ancak yüreği Zeus'un isteği ÜZERİNE KÖPEK YÜREĞİNDEN, tabiatı ise TİLKİ TABİATINDAN yaratılır. Günümüzde ''Pandora'nın kutusu'' kötülüklerin dünyaya saçıldığı bir başlangıç, Pandora da karalar içinde kapkaranlık bir dünyanın tanrıçası olarak resmedilir. Pandora, kadının bütük kötülüklerin anası ve erkeğin düştüğü yanlışların baş sorumlusu kabul edilmesinin en sarsıcı örneklerinden biridir.

TRUVALI HELEN, tarihin ilk büyük savaşının, Doğu-Batı arasında geçen ilk büyük savaşın, hakkında destanlar yazılan bu efsanenin, suçlusunun ve sebebinin bir kadın olması tesadüf mü ?

SAPPHO, Lirik şiirleriyle ünlü Yunan kadın şair, M.Ö 7.yüzyıl sonunda Lesbos'ta(Midilli Adası) doğdu. Sappho kadınların ve genç kızların oluşturduğu bir çevrede başı çeken kişilikti ve birçok şiirinde ele aldığı konularda neredeyse tamamen kadınlarla ilgiliydi. Hatta sadece kız çocuklarının gidebildiği, kızlara özel okulu onun açtığına dair veriler mevcuttur. Sappho, çevresindeki kadınlarla, genç kızlarla ilgili çok içli dışlıydı, kişilere duyduğu sevgiyi(bazen de nefreti) büyük bir sadelik ve tutkuyla dile getirirdi. En ünlü şiirlerinden birisi bir kıza ilanı aşkıdır. Sappho'nun günümüze ulaşan parçalarında bedensel ilişkilere dair açık seçik göndermeler olmamasına rağmen, zamanın otoriteleri tarafından eşcinsellikle ilişkilendirildi. Ona Lesbos'lu anlamına gelen 'Lesbian' derlerdi, kendisi eşcinsellikle ilişkilendirildiği için lezbiyen kelimesi de buradan doğmuştur.

HYPATIA, İskenderiyeli matematikçi ve yeni-platoncu kadın filozof. Kendini matematik bilimine adayarak oldukça iyi yetiştirmiş, dünyanın güneş sistemindeki yörüngesinin ''Elips'' şeklinde olduğu bulgusuna ulaşmış, mükemmel zekada ve donanımda, seçkin bir bilim insanıdır. Ayaktakımı hıristiyanlar tarafından bindiği arabadan indirilmiş, çırılçıplak soyulup ''Kadınlığı aşağılanarak'' kadın olmaktan öte hiçbir vasıf taşıyamayacağı anlatılarak, taşlanmış, haddi bildirilmiş sonra da kiliseye götürülmüş ve insanlık dışı bir biçimde eti kemiklerinden keskin midye kabuklarıyla kesilip ayrılarak ve titreyen organları ateşe atılıp yakılarak infaz edilmiştir.

Kısacası, kafalarının içinde beyin yerine şeytan taşıdıkları için kadınlardan iyi fikirler üretilemeyeceği gibi bir bağnaz düşünce yüzünden bildiğimiz ve hiç bilemeyeceğimiz binlerce kadın harcanmıştır.

Konuyu binlerce satıra uzatmak mümkün, elimden geldiğince KADIN'ın hikayesini anlatmaya çalıştım, umarım günümüzdeki BAKIŞ'a gelinen yolun anlaşılmasında biraz da olsa faydası dokunur.

Tüm Kadınların Dünya Emekçi Kadınlar Günü Kutlu Olsun.

Dünyayı Eşitlik Kurtaracak.


- Notlar + Derlemelerim, P.o.k.e.r.f.a.c.e