1000Kitap Logosu

Sadelik

152 syf.
·
Puan vermedi
Teknoloji, yaşam, dizayn, iş hayatı ve tasarımda, sadelik ve karmaşıklığı dengelemek açısından on yasa kuralını sunuyor kitap bize. Sadelik=akıl sağlığı diyerek, yaşamın her türlü alanında, sadelikten taraf olmamız gerekirken, bir yandan da teknolojiyi de yerinde kullanabilir hale gelmek için ipuçları veriyor. Yazar ilk başta kendi ailesi, çocukları üzerinden teknolojinin insanları nasıl esir aldığını anlatarak başlıyor kitabına.. On yasa kuralını başlıklar halinde sunarak, şekillerle örneklendirip, yaşamı sadeleştirmenin yollarını sunmuş bize yazar kitabında. Sağlıklı yaşamın akıl sağlığından da geçtiğini belirterek, sadeliğe yer verip kolayca hayatımızı yaşanılır kılmanın yollarını anlatıyor. Dünyaca ünlü grafik tasarımcısı yazar Maeda’nın dijital çağda basitlik konusundaki bu tavsiyeleri bize sadelik ve basitliğin, hem iş hem de teknoloji dünyasını nasıl yönlendirebileceğimizi gösteriyor, rahatlıktan ödün vermeden hepimize sadeleşmeyi öğretiyor. Tavsiye edebileceğim harika bir kişisel gelişim kitabı. Okuyunuz. #HayatınızaYerAçın ^ ^ #alıntı Teknoloji yaşamımızı daha da doldurdu ancak, aynı zamanda biz de öyle rahatsız edici bir şekilde ‘dolu’ hale geldik. ^ ^ @stabilkitap #kişiselgelişim #johnmaeda #bloghemsire
Hayatınıza Yer Açın
Okuyacaklarıma Ekle
2
48 syf.
Sanırım şimdiye kadar okuduğum en tatlı kitap bu kitaptı. Derinlemesine hiçbir anı ele alınmamış kitapta. Aksine herbir nokta çok sade ve bu sadelik çok hoş bir tatlılık katmış. Kitap beni, kendi çocukluğuma, anılarıma götürdü. Aldığımız Kur'an-ı Kerim dersleri, sıranın bize gelmesini beklerken hissettiğimiz o tatlı kaygı ve daha nicesi. Bence bu tatlı ve güzel kitabı herkes okumalı. Benim için rahatlatıcı bir etkisi oldu. Gülümseyip durdum, aşık olmuş insanlar gibi. Bazı yerlerde de boğazım düğümlendi. Ama şu noktaya değinmeden geçemeyeceğim. Küçücük bir çocuğa, insan neden babasının tabut içinde götürüldüğünü gösterir ki... Muallim Naci, bu konu da bir eleştiri yapsada, yine de o insanların iyi niyetini düşünüp cümlelerini hafifletiyor. Bana kalırsa bir yazar yani Muallim Naci şu kısacık kitapta, böyle bir noktaya değinmeden geçemiyorsa ruhunda pekte iyi anılar bırakmamış o tabutun götürülme anı. Bu kitabı okumayı düşünen herkese tavsiye ederim. Zaten okumakla pekte bir şey kaybetmezsiniz az bir yüzünüz gülümser az da içiniz burkulur ama sonuç olarak hoş bir anı kitabı okuduğunuzu hissedersiniz. Okuyacak olanlara ve okumayı düşünen herkese keyifli okumalar.
Ömer'in Çocukluğu
7.6/10
· 3.664 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
11
83 syf.
·
Puan vermedi
Önyargıyla yaklaştığım bir kitaptı aslında. İsmi satranç ve 82 sayfa. Teknik terimlere boğulmayı ve ne zaman ter hesaplarını yaparım diye düşünmüştüm. Ancak daha ilk sayfalarda başlayan akış beni de beraberinde sürükledi. Öyle çok aman aman bir mekan yok 2-3 isim de kafi görülmüş. Sadelik durumu ise bana 2017 yapımı Sniper: The Wall filmini hatırlattı. Sadece bir duvarın arkasındaki iki asker ve nişancı Juba! Dr.B konuya dahil olunca asıl heyecan başladı benim için. Hiçlik ile sınanması ve tam her şey bitti derken eline geçen satrancın hayatına girmesi… Hiç beklemediğim ise satranç isimli kitaptan Nazi zulmüne uzanan köprü…Daha fazlası için bir solukta okumamızı şiddetle tavsiye ederim. “Çünkü bilindiği gibi dünyada hiçbir şey insan ruhu üzerinde hiçlik kadar ağır bir baskı uygulayamaz."
Satranç
8.6/10
· 163,5bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
17
496 syf.
·
7 günde
·
8/10 puan
Dönem kitabı.
Filmini çok severek izlemiştim. Sonunda kitabını da okuyabildim. Dönem filmleri ve kitaplarını çok seviyorum. Hem ortamından hem diyaloglarından incelik, sadelik akıyor. Kitabı okurken fark ettim ki filmindeki görsel şölen meğer yazarın betimlemelerine layık olabilmek içinmiş. Şahane anlatımlar, tasvirler okudum. Betimlemeleri beni sıkar mı demiştim kitabı okumadan önce ama yok, çok beğenerek okudum. İyiki bu kadar ayrıntılı anlatmış. Sanki oradaymış gibi oraları görmüş gibi hissettim. Kitabın başında kadın karakterin delidolu hallerini okuyup yaşadıklarının sonunda kahkahalarının tebessüme evrilmesine şahit oluyoruz. Kitapdaki karakter tahlillerini çok sevdim. En etkilendiğim karakter hangisi oldu bilemiyorum. Hepsi kendine özgü kişiliklerdi. Bu kitabı bir kitap okuma grubuyla okumuş olup, uzun uzun karakterler hakkında konuşmak isterdim. Olaylar ve olaylara gösterilen tutumlar çok eleştiriye açık ve çok yönlü bakılabilir olaylardı. Ben beğenerek okudum. Okuyacak olanlara iyi okumalar diliyorum
Çılgın Kalabalıktan Uzak
Okuyacaklarıma Ekle
160 syf.
·
10 günde
·
6/10 puan
Eser Timaş yayın evinin Dünya klasiklerinden çıkıyor. Çok bilenen bir yazar olmasına rağmen ben kendisi ile henüz tanışmamıştım ve bu tanışmamız bu kitap ile oldu. Nobel ödülü kitaplara biraz daha ağırlık ve şans vermeye başlamam ile edindiğim kitaplarsan birisi. Ve iyi ki de almışım dediğim eserlerden bitanesi. . Kitapta ilk aşk hikayesi okuyorsunuz. Kahramanımız gözünden anlatılsa da yer yer bu çiftin mektuplarına yer verilmiş. Aynı zamanda eser yazarın hayatından oldukça fazla etkilenmiş ve izler taşımakta. Bu zor dar kapıdan geçen aşk hikayesi içerisinde yer yer felsefik sorgulamalar, dini sorgulamalar olay akışını bozmadan yerleştirilmiş satırlar arasına. . Herkesin kolaylıkla okuyabileceği bir sadelik ile yazılmış eser. Keyifli hızlı ve çok tadında bir okuma oldu.
Dar Kapı
7.8/10
· 1.295 okunma
Okuyacaklarıma Ekle
1