Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
Dün 18:59 · Kitabı okuyor · Beğendi

Sağlıklı biriyle sağlam birinin; özgür biriyle bir mahkûmun ilişkilerinin uzun vadede rayında gitmesi olanaksızdı. Şanssızlık, insanı alıngan; sürekli acı ise adaletsiz kılar. Nasıl ki borç verenle alan arasında daima üzücü bir taraf olur ve birinin verici ötekinin ise alıcı rolünün gereğini yapması gerekirse, hasta da kendisine gösterilen ilgiye, yakınlığa karşı gizli bir kızgınlığı, isyanı içinde taşır. Aynı şekilde bu durumda da kabul edilebilir sınırı aşmamak için sürekli tetikte olmak gerekliydi; gösterilecek yakınlığın zaten yaralı kızı daha da yaralamaması için çok tedbirli olunmalıydı. Bir yandan herkesin ona prenses gibi davranmasını, çocuk gibi özen göstermesini isteyecek kadar şımarık; öte yandan bu ilginin ona zavallılığını anımsatması nedeniyle her tür yakınlığı reddedecek kadar öfkeli olabiliyordu.

Sabırsız Yürek (Acımak), Stefan ZweigSabırsız Yürek (Acımak), Stefan Zweig

Şans ya da şanssizlik diye bir şey yok nasip te olan ya da olmayan vardır...

Sıradan, bir alıntı ekledi.
10 Mar 16:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · Puan vermedi

Benim aradığım güç, yenmek ya da en azından yenilmemek için lazım olacak bir güç değil. Dışarıdan gelecek etkileri kesmeye yarayacak bir güç de değil. İstediğim, dışarıdan gelen gücü karşılayıp ona dayanmayı sağlayacak bir güç. Haksızlık, şanssızlık, üzüntüler, yanlış anlamalar, anlayışsızlıklar... Böyle şeylere sessizce direnmemi sağlayacak bir güç.

Sahilde Kafka, Haruki Murakami (Sayfa 791 - DK ePub)Sahilde Kafka, Haruki Murakami (Sayfa 791 - DK ePub)
Tek Umut Barış, Öyle Küçük Şeyler'i inceledi.
 01 Mar 13:27 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 6/10 puan

Metin ALTIOK ve Şükrü ERBAŞ'ın kitaplarını okuduktan sonra Kırmızı Kedi Kitabevinin tüm kitaplarını okumaya çalışıyorum, özellikle şiir kitaplarını. Bu kapsamda birkaç Haydar ERGÜLEN kitabı da okudum. Şükrü ERBAŞ gibi bir üstad ile aynı yayınevinde çalışmak hem bir şans hem de bir şanssızlık olmalı. İnsan ister istemez diğer şairlerle kendisini kıyaslıyor. Dolayısıyla diğer isimlerin işleri daha zor. Ama tüm bunlardan bağımsız düşünmek gerekirse okuduğum diğer kitaplarına nazaran da daha zayıf bir kitap. Şiirden çok sıkıntıdan karaladığı yazıları bir araya getirmiş gibi. Ben tat alamadım. Okumak isteyen olursa umarım beğenir.

handan sarıcaoglu, Havva'nın Üç Kızı'ı inceledi.
18 Şub 12:37 · Kitabı okudu · 4 günde · 7/10 puan

Öncelikle şunu söylemeliyim ki; kitabı asla beğenmedim. Çok yavan ve basit geldi bana. Beğendiğim tek tük kısımlar yok değildi ama genel itibarı ile çok yetersizdi. İlk defa Elif Şafak okuyorum ve bu kitabıyla başlamanın benim için şanssızlık olduğunu düşünüyorum. Diğer kitaplarına da şans vereceğim elbette lakin şevkim de kırılmadı değil.

Hafiften bir konuya değinim; Araf’da kalmış bir karakteri okuyoruz. Hiçbir konuda netliği yok. Ne aradığını, ne istediğini bilmeyen, sürekli bir arayış içerisinde olan biri. Din ve dinsizlik arasında kalmış, ailesinde gördüğü o karmaşıklığı yurt dışında gittiği bir üniversitede de yaşıyor. Sadece bu değil tabi birde hocasına duyduğu zaaf var aşk diye nitelenmiş ama bence kendini bulma ama bir türlü bunu başaramamanın verdiği bir hayranlıktı bu. Kendinde olmayan o netliği hocasında yakalayıp aşk zannetmesi aslında olan.

Şuna da değinmek istiyorum; bu hayatta belki de en sevmediğim şeylerden biri doğruyla yanlışı ayırt edememe, ortada bir yerlerde kalmışlık, hiçbir yere ait olamama durumudur. Bence insan iyi yada kötü birşeylere inanmalı ve arkasında durmalıdır. Bu anlattığım durum da bu kitap da oldukça göze batıyordu. Galiba okuduğum bir kitap da karakteri sevemediğimde o kitabı okumakta zorlanıyorum. Konu, kurgu da önemli tabi ama o bile çok zayıf kalmıştı bana göre. Hele o geçmişle günümüz arasında gidip gelmesi hiçbir yere bağlayamadım ama dediğim gibi yazarın diğer kitaplarına bu olumsuzluklara rağmen yinede şans vereceğim.

Aysu diye biri, Romeo ve Juliet'i inceledi.
07 Şub 22:10 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · Puan vermedi

Birbirine düşman iki aile, karşılıksız aşkın pençesinden yaralı bir Romeo ve aşkın varlığına bütün sadakati ile inanan bir Juliet.

Getirdikleri çocuklara asil olmanın ne demek olduğunu, bir aileye duydukları nefret ve kin ile aşılayan ailelerin çocuklarıdır Romeo ve Juliet. Fakat hiçbir söz, hiçbir nefret, yazgının önüne geçmeyi becerememektedir. Her ne kadar çocuklarını kendilerine bağlı bir şekilde yetiştirmiş olsalar da, çocuklarının duygularına sahip değillerdir.

Romeo çok önceden bir rahibeye aşıktır. Aşkına karşılık alamamaktadır. Çok acı çekiyor ve hiçbir şeyi umursamıyordur. Aşkı ve sevgiyi bir kadın da kaybettiğine inanmaktadır. Yakın arkadaşı Benvolio'nun ısrarı ile düşman oldukları ailenin verdiği şölene katılırlar. Romeo'nun umurunda değildir ve tek amacı dalga geçip, eğlenmektir. Fakat dans edenlerin arasından bir güzele görür görmez aşık olur. Şanstır ya, o güzel Juliet'tir, o güzel de Romeo'yu görür görmez aşık olur.

Aşkın karşılığını alıp, kalbinde besleyip büyüten Romeo, acılarından kurtulduğunu düşünürken, bir başka acının içine atılır. Juliet, ailesinin sürekli bahsettiği, nefret duyduğu Capulet’lerin biricik kızıdır.
İki genç, gerçeklerle yüzleştiklerinde aşkları ağır basan taraftır. Artık çok geçtir. Birbirlerine duydukları aşk, ailelerinin birbirine duyduğu nefretten çok daha fazladır. Aşka tutunup, umut ederler. Bu gittikçe büyüyen aşkın, ailelerini barıştıracağına inanırlar. Gizli bir evlilik ile inançlarını yerine getirirler.

Ailelerini barıştırmayı hedeflerken, Romeo büyük bir şanssızlık ve yenilgi ile Mercutio'yu öldüren Capuletlerin yeğeni Tybalt'u öldürür. Prensin yakalanmasını emrettiğini duyan Romeo, ailesinin kendisini Paris ile evlendirme isteğini duyan Juliet, tam bir çıkmaza sürüklenir. Ellerinde avuçlarında kalan umutları, inançları ve hayalleri, artık yoktur.

Düştükleri karanlığın içinde bir ışık arayan Juliet, bir Rahibin yardımıyla büyük bir oyuna girer. Bir iksir ile 2 gün ölü gibi gözekecektir. Rahip bir mektup ile Romeo'ya bundan bahseder fakat o mektup, Romeo'ya ulaşmaz. Paris ile Juliet'in evleneceğini duyan Romeo, döndüğünde Juliet'in öldüğünü zanneder. Önce Paris'i, sonrasında kendisini ölüme yollar. Juliet ise uyandığında çok geçtir ve o da bir hançer ile yaşamına son verir.

Bu oyunun kaynağı, Rönesans çağı ünlü İtalyan yazarı Boccacio'nun, Dekameron adlı kitabındaki 3.9 numaralı hikâyedir. Bu hikâye Shakespeare zamanında İngilizce tercümesi William Painter'in hazırladığı Palace of Pleasure (Zevk Sarayı) adlı bir tercüme hikâyeler antolojisinde bulunmaktaydı ve büyük olasılıkla Shakespeare'in kaynağı bu antoloji kitabıdır.

Bu oyunun Shakespeare çağından ta Cromwell devriminin sonunda kraliyetin tekrar Restorasyonu ve İngiliz tiyatrolarının yeniden açılmasına kadar tiyatrolarda oynandığına dair elimizde hiçbir belge bulunmamaktadır. İlk belgesi olan sahneye konulma 1741'de ve sonraki 1742'dedir. 1742'de Drury Lane, Kraliyet Tiyatrosunda sahneye konulduğu zaman oyunun şanssızlık getirdiği adı ortaya çıkmıştır. O sahneye koyuşta Helena rolünü oynayan aktris bayılınca yerini başkası almış ve kral rolünü oynayan aktör de bayılıp sonra ölmüştür. Daha sonra bu oyun ancak çok aralıklarda sahnelerde görülmüştür. 1832'de, Covent Garden Tiyatrosunda, şimdiki müzikallere benzeyen bir opera olarak sunulmuştur.
Helena, asiller sınıfına ait olmayan bir ailenin çok güzel bir kızıdır ve Roussillon Kontesi'nin aile şatosunda nedime olarak hizmet yapmaktadır. Kontes'in oğlu Bertram, Fransa Kralının vâsiliği altında eğitim için Paris'e gitmeye hazırlanmaktadır. Aralarında büyük bir sınıf farkı olmasına rağmen Helana uzun zamandır gizli gizli Bertram'i sevmektedir. Tam o sırada Kral'ın (Shakespeare çağında uzunca bir ülser olarak teşhis edilen) fistül hastalığından muzdarip olduğu haberi gelmiştir ve bunun ölümcül bir hastalık olduğu bilinmektedir. Helena'nın babası çok tanınmış bir doktor olup kızını da doktorluk üzerine yetiştirmiştir. Helena Kral'a gidip onu iyileştirebileceğini ama tedavi başarılı olursa Helana'ya kızın kendi istediği bir genç erkeği koca olarak almayı sağlaması için söz vermesini şart koşar. Kral bunu kabul eder; Helena'nın tedavisi başarılı olur ve Helena, Kralı'ın hayatını kurtarır. Kral çok sevinmiştir ve kabul ettiği şartı karşılanmaya hemen hazırdır. Doğaldır ki evlenmeyi hiç istemeyen ve tamamiyle bu evliliğe gönülsüz olan Bertram'ı, koca adayı olarak seçer. Helena, evlenmenin zorla olmamasını ve koca adayının evlenmeyi reddebilmesini kabul etmiştir. Ancak Kral, Helena'ya istediği bir evlenmeyi mutlaka gerçeklestirmeye zorlar.