serdar öğretmen, Tek Adam - Cilt 2'i inceledi.
9 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kurtuluş Savaşı’nın hangi şartlar altında başlatıldığı, neleri göze alarak yola çıkıldığını gözlerim yaşararak ve bir o kadar da gurur duyarak; göğsüm kabararak okudum. Atam’ın en yakınındaki silah ve düşünce arkadaşlarının bile şüpheye düştüğü anlarda; soğukkanlılığını koruyarak kendine ve düşüncelerine gerçekten ne kadar inandığını ve ileri görüşlülüğüne hayran kalmamak elde değil.

Şerife Karakaya, bir alıntı ekledi.
10 saat önce · Kitabı okuyor

Her kim olursa olsun, içinde bulunduğu şartlar ne olursa olsun, insanlık onuruna saygı duyulmasını ister.

Ölüler Evinden Anılar, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 124)Ölüler Evinden Anılar, Fyodor Mihailoviç Dostoyevski (Sayfa 124)
Koalamundo, Kürk Mantolu Madonna'yı inceledi.
 13 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 7/10 puan

Gelelim ünlü eserlerden biri olan Kürk Mantolu Madonna'ya. Çok büyük bir okur kitlesi olan bu eseri sadece açıklamaktan ziyade bende bıraktığı hisleri de buraya kaydetmek isterim. Aşk dolu, genç ama içine kapalı Raif Efendi tablosunu görüp hayran kaldığı Madonna'nın( Madonna delle Arpie eserine benzetilen) ressamına - ki tablodaki kadındır- aşık olur. Kendi deyimiyle hayatının anlamlanmasına sebep olan Maria'sının sevdalısı Raif. Belki çoğumuzun hayran olduğu gıpta ile baktığı bu aşk... İleride okuyacaklar için zaten kısa olan bu hikayenn gidişatına yönelik ipucu vermek istemem. Kitapta Raif Efendinin yaşadığı hayat içinde Mariasını kondurduğu,kalbinde oturttuğu yeri ve onsuz dakikalarda bile yaşadıklarını bu denli samimi yansıtması kitabı okurken gerçekten çok etkiliyor insanı. Ne varki beni Raif efendiyi dışardan bir göz olarak tanımlayan Raif Efendi'nin memur arkadaşı yani bizim hikayeci sesimizin de ayrı bir etkilediğini söylemek isterim. Zaten her şey onun Raif Efendiyi tanımak için aldığı o kara kaplı defterle başlayıp bitmiyor mu. Birileri biz inanmasakta kapılarımızı ısrarla kapatsakta bizi görebiliyor. Ben bu sıcak aşkı sevdim ama kendimce kızdım. Hem Maria hem Raif Efendi'ye ben olsam sorardım bu kadar tamamlanmışlığı tek bir soruyla harcamak zaman kaybetmenin vakti mi diye?Ayrıca Raif efendi şartlar ne olursa olsun daha atılgan olmalıydı. Hem bu aşk buna değmez miydi? İkili ilişkilerde içimize attıklarımız büyük boşluklara neden olmuyor mu? Bizi konuşabilme ve adım atabilme cesaretinden alıkoyan bu sonsuz bekleyişe ve belkide ilerde çok kötü bir sonla karşılaşacağımız duruma iten bu hareketsizlik değil mi? Hem hayata küsmek de nedir hele ki sizi bekleyen başkaları varsa tek biri için herkese küsmek niye ? Kitapta birçok eski kelimenin dipnot şeklinde açıklanması kitabın sürükleyiciliğine darbe vurmamak açısından da çok güzel düşünülmüş gerçekten. Benim kitaplardan kendime çıkardığım dilekler olur . Sanırım bundaki dileğim ruh eşlerimizi bulduğumuz anda bırakmamak için var gücümüzle çırpınmak olacak. Ne yazık ki şimdi çabalamak bir yana dursun bulması bile mucize olsa da. Tertemiz dilli samimi bir eser. Gidebilecekler için ise İstanbul ve Ankara olmak üzere nisan ayında bu eseri sahnede izlemek mümkün. Keyifli okumalar.

Mhtrm.Tş. Oğuz Altay Kağan / Kızıl Elma Ülküsü, bir alıntı ekledi.
15 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

İki Kör
Bir parktaki iki kör dilenciden bahsederler. Beş on metre oturup iki kör dilenci. Birisi ellerini açıp, köre yardım edin, köre yardım edin, diye seslenir, diğeri boynuna bir yazı asmıştır: “ Bahar ne kadar güzel ama ben körüm.”

İnsanlar birinci dilencinin önünden yüzüne bile bakmadan geçerken, diğerine avuç avuç para verirler.

Bütün şartlar aynı olmasına rağmen üsluptaki farklılık neticeyi nasıl da değiştiriyor değil mi? Bir düşünün, çok kolay elde edebileceğimiz halde, istemeyi bilmediğimiz için nelerden mahrum kalmışızdır.


İstemeyi bilmek çetin mesele…

Satır Arası Hikayeler, Serdar TuncerSatır Arası Hikayeler, Serdar Tuncer
Murat çakır, bir alıntı ekledi.
17 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

‘’Yatam ol, ya tam öl!’’ emrinin imtihana çektiği nesil!..İşte sizinki!.. Size bitişik nesillerin,tecrübe üstüne tecrübe, devamlı iflası neticesi, ya büsbütün çürüyüp gitmek; yahut mazi, hal istikbal arasındaen soylu muhasebeyeulaştırıcı korkunç şartlar fırınında tuğla gibi pişip tam sertleşmek…

Tanrı Kulundan Dinlediklerim, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 218 - Büyük Doğu yayınları)Tanrı Kulundan Dinlediklerim, Necip Fazıl Kısakürek (Sayfa 218 - Büyük Doğu yayınları)
Ali celik, Yemen Ah Yemen'i inceledi.
22 saat önce · Kitabı okudu · 5 günde · Puan vermedi

Kitabinin da adinda anlaşılacağı üzere o
Osmanlı devletinin birinci dünya savaşı öncesi ve sonrasinda Yemen de geçen mücadelesini anlatiyor..
İngilizlerin kışkırtması ile bazi arap kabilelerin askerlerimizi nasil sirtinda vurduğunu ve askerlerimizin yokluk ve zor şartlar altında ingilizlere karsi savaşını, destansı mücadelesini,kahramanlıklarını ve fedakarliklarını anlatiyor..Yazarin dilli akici ve sadece tarihe ilgisi olanlar icin güzel bir kitap

Nihal ATSIZ, Özdeyiş, 6. Sayı, Mart 1947
Millete ve vatana bağlılık bakımından birkaç türlü vatandaş vardır. Bunların başında kahramanlar gelir. Hiçbir karşılık beklemeden kendisini her zaman millet ve vatan uğruna harcayabilenler, kahraman vatandaşlardır. Bu birinci sınıfın sayısı oldukça azdır.

İkinci sınıfı iyi vatandaşlar teşkil eder. Bunlar tek başlarına ve her zaman kendilerini kendi istekleriyle feda etmeseler bile, iyi bir ad bırakmak bahasına kendilerini feda edebilen kimselerdir. Kutlu görevler için, ülküler için kendilerini harcayan bu iyi vatandaşlar, yanlarında kendilerine benzeyenleri gördükçe cesaretlenir ve birinci sınıfa yaklaşırlar.

Üçüncü sınıf, kendilerini feda edebilecek yaratılışta olmamakla beraber, başka her hususta fedakarlığa katlanabilen, hatta kendisini feda etmek gerektiği zaman, bu fedakarlığı hiçbir istek duymadığı halde katlanan, yani kaçmayı düşünmeyen vatandaşlardır.

Dördüncü sınıf, vatan ve millet için ancak başka bir kazanç karşılığında fedakarlık yapabilen, fakat hiçbir zaman kan fedakarlığına girişemeyen ve kan fedakarlığından kaçınmak için her çareye başvuran, her hileyi yapan kötü bir sınıftır.

Bir de hainler vardır ki, onlardan bahsetmeyi lüzumsuz buluyorum. Hafızaları biraz yormakla, bunun birçok örneğini baş rolü oynayan büyük adamlar, ancak ilk iki sınıftan çıkmıştır.

Gerçekten büyük adam olanı ayırmak pek de kolay bir iş değildir. Çünkü, şahsiyetleri tarafsız olarak incelemeye engel çok şey vardır. Bu engellerin başında propaganda gelir. Propaganda kötüye kullanıldığı zaman o kadar fena şeydir ki, bazan büyük adamları değersiz kimseler olarak gösterdiği gibi, bazan da alelade kişileri büyük adam diye tanıtabilir. Hele, tek taraflı propaganda nice gerçekleri ortadan silmektedir. Bereket versin ki, bir propaganda, asıl gerçekleri hiçbir zaman sonuna kadar gizleyemiyor. Doğru olan şey ergeç ortaya çıkıyor.

Mesela Osmanlı sadrazamlarından Gedik Ahmed Paşa büyük fetihler yapmış büyük bir vezir gibi gösterilir. Bu yanlış telakki iyice yerleşmiş, hatta şair Yahya Kemal “Gedik Ahmed Paşa’ya Gazel” diye güzel bir şiir bile yazmıştır. Fakat gerçek hiç de böyle değildir. Gedik Ahmed’in fetihleri diye gösterilen şeyler, muhteşem ve yenilmez Osmanlı ordusu ile bazan savaşsız, bazan kısa bir savaşla elde edilmiş ve küçücük devletlere karşı kazanılmış ucuz başarılardır.

Değersiz Gedik Ahmed, haksız yere böyle şişirildiği gibi, II. Abdülhamid de haksız yere küçültülmüş, müstebit, zalim, hatta hain gibi gösterilmiştir. Bu da İttihatçıların propagandası sonucudur. Halbuki son zamanlarda yapılan bazı ilmi yayınlar, Sultan Abdülhamid, lehinedir. Henüz şahsiyetinin değerini tam manası ile bize bildirecek bir kitap yazılmamış olmakla beraber, şimdiden şu gerçeği kabul edebiliriz ki, ittihatçılık dokuz on yılda mahvettikleri imparatorluğu 33 yıl dağıtmadan tutabilmiş olmakla, Abdülhamid büyük bir iktidar sahibi olduğunu göstermiş ve aleyhindeki yayınların haksız olduğunu ispat etmiştir. Hele kanlı oyunlara asla girmemesi de, kıyıcı olduğu hakkındaki iddiaları çürütecek bir delildir. Bundan başka, mevkiinin sorumluluğunu iyi kavramış bir kimse idi. İstanbul’a yürüyen ve içinde düzenli kuvvetlerden çok Rumeli’nin türlü soylara mensup başıbozuk döküntüleri bulunan Hareket Ordusu’nu dağıtmak, Abdülhamid’in elinde idi. Fakat saltanatını korumak için bile olsa, buna yanaşmadı. Paşaları, çok kuvvetli muhafız kıtalarını Hareket Ordusu üzerine yürütmek için izin istemişler, fakat o, halife olmak dolayısıyla müslümanı müslümana kırdıramayacağını söyleyerek bunu reddetmişti.

Gedik Ahmed ile II. Abdülhamid örnekleri tarihin birçok ünlüleri üzerinde uygulanınca malum telakkilerden başka türlü sonuçlar alınacağı muhakkaktır. Bundan başka tarihteki şahıslardan hangisinin büyük olduğunu araştırırken zaman, çevre ve imkan şartlarını asla gözden kaçırmamak gerekir. Yavuz Sultan Selim, acaba Balkan Savaşı’nda padişah olsaydı ne yapabilirdi? Belki hiçbir şey yapamaz , belki pek az şey yapardı. Fakat davranışları ve uğraşmaları ile büyük adam olduğunu herhalde ispat ederdi. Bundan dolayıdır ki, büyüklüğü başarı derecesiyle ölçemeyiz. Başarı, zamanın, yerin, çevrenin, daha önce o şartları hazırlayanların, biraz da tesadüf ve talihin işidir.

Osmanlı padişahlarından Genç Osman, hemen hemen hiçbir şey yapamamıştır. Bununla beraber pek büyük bir şahsiyettir. Çok önemli planları vardı. Şehid edilmeseydi, bugünkü Türkiye’nin manzarası bambaşka olacaktı.

O halde, hangi şahsiyetlere büyük adam demeli? Bunun esasları şunlardır:

1. Büyük adam, her şeyden önce iyi niyet sahibi adamdır. İcraatındaki amiller, toplumun yükselmesidir. Kendisinin bir çıkar kaygısı yoktur.

2. Büyük adam, her devirde erdem ve meziyet diye tanınan vasıfların birçoğuna sahip olan adamdır.

3. Büyük adam, özel hayatında da yüksek ve temiz olan adamdır. Birtakım meziyetleri olan reziller, hiçbir zaman büyük adam değildir.

4. Mevkii için milleti feda eden değil, aksine gerektiği zaman millet uğruna mevkiini, hatta hayatını verebilen adam büyük adamdır.

5. Gerçekleri görebilen, acı gerçeklere cesaretle bakabilen, haksızlık bilmeyen adam büyük adamdır.

6. Sözü ile işi arasında zıtlıklar bulunmayan, yalan ve hiyleden payı bulunmayan adam büyük adamdır.

7. Büyüklüğün şartlarından biri de zekadır. Ahmaklardan büyük adam çıktığını tarih kaydetmemiştir.

8. Adam seçmesini, her işin ehlini bulmasını bilen adam büyük adamdır.

9. Büyük adam olmak için ailevi şartlar da vardır. Her aileden büyük adam yetişmez. Soysuzlaşmış, çürümüş, morfinoman veya alkolik ailelerden büyük adam çıkmaz.

10. Büyük adam, şeref hususunda çok titizdir. Verdiği sözden asla dönmez. Bu hususta, Hindenburg misali çok manalıdır. Mareşal Von Hindenburg, Almanya cumhurbaşkanlığına seçileceği zaman, o aralık Hollanda’da sürgün hayatı yaşayan Kayzer Wilhelm’den müsaade almış, subay çıkarken imparatora sadık kalacağına dair yeminle cumhurbaşkanı olmak arasına ahlaki bir tezat görerek onun fikrini sormuştur. Hindenburg, Kayzer Wilhelm’in, üzerinden yemin şartını kaldırması üzerine cumhurbaşkanlığını kabul etmiştir. Sözüne bu kadar sadık olan adam, elbette büyük adamdır.

11. Büyük adam, sorumluluktan kaçmaz. Balkan Savaşı’nda Edirne’yi savunan merhûm Şükrü Paşa, kahramanca döğüşüp de tutsak düştükten sonra, adı bütün dünyayı tuttuğu halde, kendisini yine sorumlu saymış, esirlikten döndüğü zaman kendisini “divân-ı harb”e verilmesini istemiştir. Şükrü Paşa da bunun için büyüktür.

***

Sözün kısası, büyük adam pek seyrek yetişir. Bir millet için büyük adam yetiştirmek ne kadar büyük bir mutluluksa, yetiştirmemek de o kadar büyük bir felakettir. Bundan daha büyük ve korkunç olan felaket ise, alelade adamları büyük sanacak kadar gafilleşmektir.

Fatih Beyazkaya, bir alıntı ekledi.
 21 Mar 21:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Rusya Tarihi
Yaroslav'dan sonra müşahede ettiğimiz bu parçalanma keyfiyeti, Batı Avrupası'ndaki" Feodalizm „ devrini andırıyorsa da, Rusya'nın kendine mahsus şartlarından doğan durumları vardı. Evvelâ ayrı knezler bir sülâlenin âzası idiler. Sonra coğrafî şartlar ve ekonomik gelişmeler Batı Avrupası'ndakinden farklı idi.

Rusya Tarihi / Başlangıcından 1917'ye Kadar, Akdes Nimet Kurat (Sayfa 37 - Türk Tarih Kurumu)Rusya Tarihi / Başlangıcından 1917'ye Kadar, Akdes Nimet Kurat (Sayfa 37 - Türk Tarih Kurumu)
Fatih Beyazkaya, bir alıntı ekledi.
21 Mar 21:48 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Rusya Tarihi
Yaroslav'ın hâkimiyeti yıllarında Rusya'da hıristiyanlık tamamiyle yerleşti. Kilise teşkilâtı tamamlandı. Rusların bir "millet,, halinde birleşmesi için en lüzumlu şartlar sağlanmış oldu. Rusya'da ilk yazılı kanun kitabının da bu knez zamanında kaleme alındığı biliniyor.

Rusya Tarihi / Başlangıcından 1917'ye Kadar, Akdes Nimet Kurat (Sayfa 36 - Türk Tarih Kurumu)Rusya Tarihi / Başlangıcından 1917'ye Kadar, Akdes Nimet Kurat (Sayfa 36 - Türk Tarih Kurumu)

Evliyanın ruhlarından istifade edebilmek için bazı şartlar vardır. Birincisi; tanımak, bilmek. İkincisi; inanmak. Üçüncüsü; sevmek. Sevmek lafla olmaz, yolunda gitmekle olur.

Hüseyin Hilmi Işık