İdris Yılmaz, Outliers (Çizginin Dışındakiler)'i inceledi.
08 Nis 01:10 · Kitabı okudu · 10 günde · 8/10 puan

I'm not a non-fiction reader. sometimes i read books in this genre but mostly i'm boring on the progressing. this time i did not get bored on progressing while reading a non-fiction book. the book has small fictional stories in it. maybe that's one of the reasons why I'm not bored while reading it. outliers is an advised book to learners of advanced english. i saw this book on a recommendation list at internet and decided to read. that's one of the reasons i read this book. the reader can learn many new words in the english version of the book. i'd also recommend to those who want to learn advanced english. also, the small success stories are very interesting. some examples in these stories will provide comfort for those who can not succeed.

Meryem Zengin, Peygamberimizin (s.a.v) Şahsiyeti ve Karakteri'yi inceledi.
04 Nis 08:01 · Kitabı okuyor · Beğendi · Puan vermedi

Resulullah saw , ramazanın son on gününde gecelerini ibadetle geçirir , hanımlarından uzaklaşır ve ev halkını namaz için uyandırırdı ... (Ebu Davud)

https://youtu.be/K0YEVNacmtw
"I have been searching from the bottom to the top for such a sight as the one I caught when I saw your fingers dimming the lights..."

Ruta/6208, Superman: For the Man Who Has Everything'i inceledi.
 18 Oca 16:22 · Kitabı okudu · 1 günde · 6/10 puan

This comic book written in 1985 by a dreamer I think. It's really funny and awkward actually. Because it's about DC's "black mercy" thing, and we saw that thing on CW in Supergirl. And we are living 2018.
Writer and drawer are editing this 1985 and we made it real in 2018. I am just sorry about that they couldn't see it.

Dovletgeldi, bir alıntı ekledi.
02 Oca 17:05 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

He saw lovers, and he saw crime. He learned much, but he never told.

Müşteri, John GrishamMüşteri, John Grisham

İlk Kürd Sahabeler
Öncelikle not düşeyim amacım ırkçılık ve ya bir tartışmaya mahal vermek değil. Maksadım pek çok kişinin bilmediği bir bilgiyi aktarmak ve yapılan bir tahrifatı göstermek.
Kaynaklarda bilinen ilk Kürd sahabeler: Caban el-Kurdî ve oğlu Meymûn el-Kurdî ve Zozan isminde bir kadın sahabedir.

Caban el- Kurdî, Resûl-i Ekrem tarafından Bazen bölgesine atanan bir validir. Kendisi aynı zamanda İslam’ın ilk valilerindendir. Peygamber Efendimiz (saw)’in belki de tartışmasız en meşhur ve en çok konuşulan hadisi olan şu hadis-i şerîfini nakleden kişi, Kürt sahabe Caban el- Kurdî’dir: “Sizlere iki ağır emanet bırakıyorum, onlara sımsıkı sarılın: Biri Kûr’ân-ı Kerîm, öbürü de benim Ehl-i Beyt’im. Bu ikisi asla birbirinden ayrılmaz ve havzada birlikte bana gelirler.” Tirmizî bu hadisi Cabir bin Abdullâh’tan, o da Caban el- Kurdî’den nakletmiştir.

Kaynaklarda bu hadis Türkçeye çevrilirken, el-Kurdî el-surdî olarak tahrif edilmiş. Daha sonra ortaya çıkınca matbaa hatası diye geçiştirilmiş.

Caban kelimesi kürtçe'de "gavan" yani büyükbaş hayvanların çobanı demektir. G-گ ve v-ڤ harfleri Arapça'da olmadığı için, g c diye v ise b diye telaffuz edilir.

İslam ve Kuran öyle bir İrşaddır ki, bir çobanı vali yapacak seviyeye getirmiş. Allah'a bu iki nimet için şükürler olsun...

Pavel Fyodoroviç Smerdyakov, On Küçük Zenci'yi inceledi.
 12 Ara 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

Agatha Christie'ye hayranlık duymama sebebiyet veren bir eser oldu, On Küçük Zenci. Müthiş zekası, harika kurgusu, ve bulması neredeyse imkansız olan katilleriyle, türünün Dostoyevski'si olduğuna olan inancımı perçinleştirdi. Hemen başlangıçta belirtmek isterim, Saw filmini izleyen ve beğenen kişilerin çok beğeneceği bir eser olacaktır, On Küçük Zenci.

Eserin ismi; yargının ve adaletin sınırlarından kurtulan, hak ettiği cezayı görmeyen on kişinin, Jigsaw misali, çeşitli sebeplerle ve birbirinden habersizce bir araya toplanıp, hak ettikleri cezayı çaresiz bir şekilde beklemelerinden gelir. Yazarın zekası sizinle alay eder sayfaları çevirdikçe. Çünkü bütün karakterler sizin için birer katildir. Hatta artık 'acaba katil ben miyim?' diye kendinizden bile şüphelenmeye başlayabilirsiniz.

----Spoiler----
Yargıcın adayı satın alacak kadar olan zenginliği nereden geliyor? Okuyanlar, düşüncelerini paylaşırsa memnun olurum. Ayrıca yargıcın cinayetleri işlerken esin kaynağının Raskolnikov olması çok anlamlı ve harika değil miydi:)
----Spoiler-----

Eseri bu kadar çok sevme sebebim olarak; cinayetlerin işlenmesinde ilham alınan kişinin benim için çok özel biri olması ve Saw filmine olan hayranlığım gösterilebilir. Agatha Christie ile tanışılmadıysa tanışılmalı ve bu muazzam eseri mutlaka okunmalı...

“Bazen gözlerin kapalıyken daha fazla şey görürsün.”

-

The Saw