Sebebi Telif-İsmet Özel
Diyorum hepimizin bir gizli adı olsa gerek 
belki çocuk ve ihtiyar,belki kadın ve erkek 
hepimiz,herbirimiz gizli bir isimle adaşız 
yoksa şimdiye kadar hesapların tutması lâzımdı 
hayatımıza kendi adımızla başlardık 
bilmediğimiz bu isim,hesaptaki bu açık 
belki dilimi çözer,aşkımı başlatırım 
aşk yazılmamış olsa bile adımın üzerine 
adımı aşkın üstüne kendim yazarım.

-Sebebi Telif-
Girmem,girmedim mangalara 
Yer etmedi adalet duygusu 
içimde benim 
çünkü ben 
ömrümce adle boyun eğdim. 
Yıldızlı gökten bana soracak olursanız 
kösnüdüm ona karşı 
onu hep altımda istedim.

-Sebebi Telif-
Başkalarının aşkıyla başlıyor hayatımız 
bakıp başkasının başkayla kurduğu bağlantıya 
aşka dair diyoruz ilk anı bu olmalı 
ilkönce damarlarımızda duyuyoruz çağıltısını 
uzak iklimlerin 
kokusu gitmediğimiz şehirlerin önceden 
bir baş dönmesiyle kabarıyor hafızamızda 
sonra ayrılıklar düşüne dalıyoruz: 
Bize ait olan ne kadar uzakta!

Bir Yudum Kitap
Şimdi ne olacağını bilememek, nasıl diyelim, felaket bir huzursuzluk veriyor insana. Sonra, Stefan Zweig "Ah bu belirsizlik nasıl da acı veriyor şimdi bana." diyor. Yeni bir haftaya başlarken, bütün toz bulutlarından kurtulmayı diliyoruz sevgili okur. Kitaplar iyi gelsin hepimize. Var olun. 

Berkan M. Şimşek - Leopold'un Sabunu

Koç Üniversitesi Yayınları, s.311-312

 

-ACABALAR-

Cafer Âlim'le Leopold'un Sabunu için düzenlenen lansman kokteylinde tanışmıştım. Oldukça etkileyici, esprili, sıcakkanlı bir adam. Onunla konuştukça edebi çalışmalarına (ya da şimdilik "çalışmasına" demek daha doğru olur) kaynaklık eden zekâsına daha iyi şahit oluyorsunuz. Hatırlıyorum, kokteylden dönerken kendi kendime "Vay be," demiştim, "demek klasikleri böyle insanlar yazıyor." 
Beni tereddüde düşüren asıl nokta da bu. Birinde gördüğünüz zekâ parıltıları ya da dışadönük, çarpıcı bir kişilik, onun iyi bir yazar olduğunu kanıtlamak için yeterli mi? 
Birçok okurun ve eleştirmenin aksine, ben Cafer Âlim'in Leopold'un Sabunu üzerindeki tartışmasız hak sahipliğine inanmıyorum. Kitabın başka bir yazar tarafından ve şok edici ithamlarla yeniden yayımlanması da, kitabın gerçek sahibi konusundaki şüphelerimi iyice pekiştirdi. 
Ya kitabı gerçekten de Cafer Âlim yazmadıysa? Ya bütün kitap bir başkasının eseriyse? Ya o kadar kutsallaştırdığımız Cafer Âlim edebi bir hırsızsa? 
Sonuçta Cafer Âlim’in cazibesi, kitabı onun yazdığını göstermiyor. Hele ki son iddiaları da göz önünde bulundurursak, bizim Cafer Âlim'i Leopold'un Sabunu'nun yazarı olarak tanımış olmamızın tek sebebi, onun kitabı yayımlama konusunda elini çabuk tutmuşolması.
Yakın zamanda birileri Leopold'un Sabunu'nun gerçek sahibi olduğunu iddia eden bu yeni yazarı, “Cafer Âlim olmaya çalışmakla” suçladı. Bense bu olayı biraz daha farklı görüyorum. Olaya karşı duruşumuzu az biraz değiştirirsek, karşımızda asosyal ve kendini aslında insanların zihninde hiçbir geçerliliği olmayan yasal yöntemlerle savunmaya çalışmaktansa, kararı okura bırakan cesur bir yazar görüyorum. Onun karakterleriyle örnek vermek gerekirse, Mümtaz Ayaz’ın sessiz baskınlığına karşı koyan, sözgelimi o "Bu adamınkitabını çalalım,” dediğinde ona karşı koyabilecek bir yazar görüyorum. Cafer Âlim'in tamamen zıttı bir karakter görüyorum. Cafer Âlim olmaya çalışmayıp, bir yandan da bir yerlere gelebilmek için Cafer Âlim olmak gerekmediğini her şeyden önce kendine ispatlamaya çalışan bir yazar görüyorum. Tüm o dipnotlar bana bunu söylüyor. 
Leopold'un Sabunu'nun bu yeni baskısı, büyük ihtimalle telif yasaları gereği toplatılacak. Bu olmadan önce kendiniz için bir şey yapın. Kitabın bir de bu versiyonunu okuyun. Cafer Âlim’e ait bir baskıyı da yanınızda bulundurun. okurken ikisini karşılaştırın. Değişiklikleri bulun. O değişikliklerle ilgili notlara göz atın. Kitabın gerçek sahibiyle ilgili kararınızı ondan sonra verin ve bu kararı veren bizzat siz olun. Tıpkı yazarın istediği gibi

Başkalarının aşkıyla başlıyor hayatımız
yaprakla yağmurun aşkı meselâ
kim olsa serpilen coşturuyor bizi
imreniyoruz başkalarının mahvına.
Yağmur mahvoluyor çarparak
kendini parçalıyor mâşukunun açılan kıvrımında
yaprak dirimle irkiliyor nazlı ve mağrur
silkiniyor vuran her damlayla.

Sebebi Telif

Her Mısrada Hikaye Barındıran Şair

Kendisiyle sürekli ters düşsem de, eleştirirken en az onun kadar insafsız olsam da bu kitaba üç şiir için şapka çıkartırım.

''İçimden Şu Zalim Şüpheyi Kaldır Ya Sen Gel Ya Beni Oraya Aldır.''
''Sebebi Telif''
''Karlı Bir Gece Vakti Bir Dostu Uyandırmak''

İsmet Özel'i bende katlanabilir kılan şiirlerdir bunlar. Güzel ve asidir bu şiirler, çalmasa da fonda müthiş bir keman sesi duyuyormuş hissi veren sözleri vardır bu şiirlerde.

''Bize ait olan ne kadar uzakta.'

“Her şeyden evvel iki tür yazar vardır: Sırf ele aldığı konu için yazanlar ve sadece yazmak için yazanlar. Birinci tür, kendisine insanlarla paylaşılmaya değer görünen düşüncelere yahut tecrübelere sahiptir, ikinci türdekiler ise paraya ihtiyaç duyar ve dolayısıyla esasen para için yazarlar. Onlar yazmak için düşünürler ve düşüncelerini eğip bükerek uzattıkça uzatmalarıyla kendilerini ele verirler;keza yarı doğru yarı yanlış, ters, sahte,zorlama ve kararsız olan düşüncelerini işleme tarzıyla ve bir de kaypaklık sevgileriyle, ki böylelikle olmadıkları gibi görünebilirler.Onların yazılarındaki açıklık ve sarihlik eksikliğinin sebebi budur.
Dolayısıyla sırf sayfayı doğdurmak için yazdıkları çok çabuk fark edilir, kimi zaman en iyi yazarların bile durumu böyledir;
sözgelimi Lessing'in Dramaturgie'sinin kimi bölümleri, hatta Jean Paul'ün romanlarının çoğu.Bu anlaşılır anlaşılmaz kitap dehal fırlatılıp atılmalıdır, çünkü zaman çok değerlidir.
Doğrusunu söylemek gerekirse, yazar sayfayı doldurmak için yazmaya tevessül eder etmez okuru aldatmaya başlamış demektir; çünkü onun yazma bahanesi söyleyecek bir şeylerinin olduğudur. Para için yazmak ve telif hakkının korunması aslında edebiyatın yıkımıdır. Okunmaya değer herhangi bir şey yazacak olan ancak mutlak anlamda ele aldığı konunun hatırı için yazan insandır.(Sırf ele aldığı konunun hatırı için yazmadıkça kimse okumaya değer herhangi bir şey yazamaz.) Edebiyatın her dalında eğer sadece birkaç kusursuz kitap olsaydı, kim bilir bunun ne büyük bir faydası olurdu! Bunu tasavvur etmek güç. Yazarak para kazanmak mümkün oldukça böyle bir şey asla söz konusu olamaz.Sanki para lanetlenmiş gibi görünmektedir, çünkü öyle veya böyle para için yazmaya başlar başlamaz her yazar derhal soysuzlaşmaktadır.
En büyük adamların en büyük eserleri ya hiçbir karşılık beklemeksizin ya da çok az bir şey elde ederek yazmak zorunda kaldığı dönemden kalmadır. Bu, şu İspanyol sözüyle de teyit edilmektedir: “Para ve onur aynı kesede bulunmaz.”
Gerek Almanya'da gerekse başka ülkelerde, günümüz edebiyatının içler acısı durumunun baş müsebbibi kitapların para kazanmak için yazılıyor olmasıdır.Para ihtiyacı içerisinde olan herkes oturup bir kitap yazıyor; halk da onu para verip alacak kadar budaladır. Bunun ikinci sonucu dilin yıkımıdır.
Bir sürü kötü yazar yeni basılmış olan kitaplardan -demek istediğim bu gazeteci taifesinin yazdıklarından- başka bir şey okumayan bu okur kitlesinin ahmaklığı sayesinde hayatını sürdürmektedir.Gazeteci taifesi bunlar için en uygun isimdir.Daha açık bir dille söylemek gerekirse bunlar "günlük işçiler"dir..."

Artur Schopenhauer(ŞOPAR) / Okumak Yazmak ve Yaşamak Üzerine (Yazarlık ve Üslup üzerine bölümü syf;53,54)