Dosto'nun Müridi, İvan İlyiç'in Ölümü'ü inceledi.
 25 Tem 11:14 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Lev Nikolayeviç Tolstoy...Üstadım Dostoyevski'yi pek sevmemesi hasebiyle günahım kadar sevmediğim bu ''aksakallı dev''in teknik kudretini kabul etmeyeni 44 numara terlikle kovalarım. Rusya'nın bu nevi şahsına münhasır, mistik ve hastalıklı yazarlarının, en iyi işledikleri tema ölüm-yaşam ve bu iki kavram arasında gerçekleşen ruhsal bunalımlar iken, Tolstoy'un bu eserde neler başardığını varın siz hesâb edin,beni yormayın :)

Rusya'nın en bunalımlı dönemleri: 1800'lerin ortaları...Kalburüstü sayılabilecek bir ailenin üç çocuğunun ikincisi olan İvan İlyiç'in, herkesin başına gelebilecek hikayesi...Saygıdeğer ve zengin sayılabilecek bir babanın zeki oğlu İvan'ın Hukuk okulundan dereceyle mezun olması ve görevinde hızla yükselmesi ile evlilik ve akabinde gerçekleşen alelade hayatının bir kaza sonucu alt üst olmasını anlatan bu eser, sizi ölümün kıyısında dolaştırıp, orada size bir semaver çayı içirtip getiriyor. Psikolojik didiklemenin dibine vurulduğunu; bir aile babasının, hayatına ve işine aşırı odaklı bir işkoliğin en mutlu anında başına gelen beklenmedik bir olayla, karısı, çocukları ve iş arkadaşları ile ilişkilerinin değişimini ustaca göstermekle kalmayıp, hınzırca sizi kendine hayran bırakıyor.

Ölmeden ölmek ne menem şey bilmek isteyen dostlar! Alın okuyun,okutun. Hiç sevmediğim bu adamın tekniği bayaa bir teknik arkadaş :)

#Bibliyofil Muallime#, Semaver'i inceledi.
21 Tem 18:48 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 6/10 puan

Kısa kısa hikayelerden oluşmuş insan sevgisi, doğa sevgisi dolu yüreğiyle konuyu değil yaşamın parçasını işlemiş kitabında. Ancak oldum olası hikayelerle bezenmiş kitapları okumayı sevmediğim için okurken sıkıldım desem yeridir. Bu tarzda hoşlananlar için ise mükemmel bir eser..

İkra, bir alıntı ekledi.
21 Tem 18:29

İnsanoğlu bir bakıma semavere benzer. Semaver her zaman rafta serin serin durmaz, bazen içine kömür doldurup cayır cayır yakarlar.

Anton Çehov'dan Hikayeler, Anton ÇehovAnton Çehov'dan Hikayeler, Anton Çehov
#Bibliyofil Muallime#, bir alıntı ekledi.
 17 Tem 00:07 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Balığın az, kışın çok olması günah çıkartan papazı bile düşündürürdü.

Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 7)Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 7)
#Bibliyofil Muallime#, bir alıntı ekledi.
16 Tem 23:14 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Ölüm bildiğimiz kadar korkunç bir şey değildi. Yalnız biraz soğuktu o kadar..

Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 5 - Türkiye İş Bankası Yayınları)Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 5 - Türkiye İş Bankası Yayınları)
#Bibliyofil Muallime#, bir alıntı ekledi.
16 Tem 23:11 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 6/10 puan

Ölümün karşısında, ne yapsak, muvaffak olmuş bir aktörden farkımız olmayacak. O kadar, muvaffak olmuş bir aktör.

Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 4 - Türkiye İş Bankası Yayınları)Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 4 - Türkiye İş Bankası Yayınları)
⭐Merve⭐, bir alıntı ekledi.
15 Tem 21:07 · Puan vermedi

Küçük şeyleri unutamayanlar, en geri hatıraları da unutamayanlardır. Hafızalarının bu bahtsız kuvveti karşısında hiçbir memleket, hiçbir vatan tutamadan her yeri, her şeyi severek öleceklerdir.

Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 87)Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 87)