Ayşegül Abbak, Sarnıç'ı inceledi.
13 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Sarnıç, Sait Faik Abasıyanık tarafından 1939 yılında yayınlanan 100 sayfadan oluşan bir öykü kitabı. İlk olarak Çığır Kitapevi tarafından çıkmış. Benim elimdeki baskısı ise Yapı Kredi Yayınlarına ait. Yazarın Semaver adlı öykü kitabından sonra yazdığı ikinci öykü kitabı ve 16 kısa öyküden oluşuyor. İlk kitabı olan Semaver de yer almayan öykülerine bu kitapta yer veriliyor ve yazarın hayatının belli dönemlerindeki gözlemlerine dayanıyor. Bursa da yaşadıklarını anlattığı öyküler Sarnıç, Beyaz Altın, Hancının Karısı, Ormanda Uyku, Gaz Sobası, Davut'un Anası, Loğusa adlı öyküleri. İstanbul'da yaşadığı dönemde yazdığı öyküler ise Kalorifer ve Bahar, Bir Karpuz Sergisi, Mavnalar, Gece İşi, Kim Kime Park, Plaj İnsanları adlı öyküleri olduğu düşünülmekte. Yurt dışında yaşadığı dönemde kaleme alınan öyküleri Grenoble'de İtalyan Mahallesi ve Marsilya Limanı adlı öyküleridir.
https://kitapgunesim.blogspot.com.tr/...t-faik-abasyank.html

Mehmet Aldemir, bir alıntı ekledi.
27 May 14:02 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Babamın İkinci Evi
Köy evinin içine ayak basar basmaz elbette, bir saman ve hafïf tezek kokusu yayılır. Biraz daha yaklaşınca yayıkların bulunduğu yerden ekşimiş bir ayran kokusu da burnumuza çarpacaktır.

Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 34)Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 34)
Mehmet Aldemir, bir alıntı ekledi.
27 May 13:35 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Fakat toprağın üstünde koşan, onun üstünde beş on para kazanmak kaygısıyla dönüp dolaşan insanlar ne tuhaf mahluklardı. Ve denize bir dakika durup bakmaya vakitleri olmadığını söyleyen bu insanlar ne zevksiz mahluklardı.

Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 14)Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 14)
Yusuf, bir alıntı ekledi.
27 May 01:14

Ha, söylemeyi unuttum;
Efendi Hazretlerinin evlerinde semaver gece gündüz kaynar ve ziyaretçilere üstüste çay verilir. «Artık içemem, af buyurun!» deninceye kadar.

O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Epub)O ve Ben, Necip Fazıl Kısakürek (Epub)
Çalıkuşu, bir alıntı ekledi.
21 May 23:11

İyi, halis ipekli mendiller hep böyledirler. Avucunun içinde istediğin kadar sıkar, buruşturursun; sonra avuç açıldı mı insanın elinden su gibi fışkırır.

Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 42)Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 42)
Çalıkuşu, bir alıntı ekledi.
21 May 23:04

Oluşundan önce duyulan şeyler çok defa felaketlerdir. Felaketlerin de kendilerine has kokuları olmasa, burnumuzdan gayri, köpeğinkinden daha hassas bir başka şammemiz olduğunu söyleyemezdim.

Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 92)Semaver, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 92)