"Hayat yangın gibidir. Yoldan geçenin unuttuğu alevler, rüzgarın önüne katıp savurduğu küller ;işte, bir insan ömrü gelip geçmiştir. "
Hafif bir meltem çıktı, yerdeki kumlar havalanıp dönmeye başladı, giysiler kabardı, tüm meydanı gerçekdışı bir örtü kapladı. Gözlerimi etrafta dolaştırdım. Registan'ın çevresinde üç anıt, kuleleri, kubbeleri, cümle kapıları, baştan başa çinilerle, yaldızlı arabesklerle, ametistle, lacivert taşıyla ve işlek hatlarla süslenmiş üç devasa külliye yükseliyordu. Her şey görkemini korusa da, kuleler eğilmiş, kubbeler yarılmış, zamanın, rüzgarın, yüzlerce yıllık ilgisizliğin kemirdiği cephe duvarları oyuk oyuk olmuştu. İnsana tepeden bakan bu muhteşem ve dev anıtları kimse görmüyor, önünde beş para etmez bir oyunun sahnelendi görkemli bir dekor olarak duruyorlardı sadece.
"Gün gelir, dudaklarını yalayacak zamanı bile alır elinden hüda."
Zihniyetlerde görülen gelişimin ve fikri ilerlemenin kaçınılmaz kıldığı değişim, acılı bir sınavdan geçilerek gerçekleşmiştir.
Sayfa 280Kitabı okudu
Öyle bir an gelir ki tüm kararlar kötüdür; sorun, sonradan en az pişman olacağın kararı bulup seçmektir!
Sayfa 276Kitabı okudu
Uykusuz geçen gecelerin düşünceleri inatçı olur, benimkiler de durmaksızın geri geliyorlardı
Sayfa 266Kitabı okudu
Ne bilginler geldi, ne buldular! Mumlar gibi dünyaya ışık saldılar... Hangisi yarıp geçti bu karanlığı? Birer masal söyleyip uykuya daldılar.
Sayfa 224Kitabı okudu
İnsan asla her şeyi okuyamaz, her gün edinilecek o kadar çok bilgi var ki !
"Sizler bu dünya için değil ahiret için yaratıldınız. Denize atılmakla tehdit edilen bir balık korkar mı hiç?"
Sayfa 149Kitabı okudu
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.