Meyletme gafil gönül
Karanlık sevdalara
Zaman harcama, zamansız davalara
Senin sevdan ALLAH sevdası
Senin davan HAKKIN davası

Levent Kılıç, bir alıntı ekledi.
08 Mar 18:23 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sade yüreğimi değiştiremem. “Senin sevdan yüreğimin yağıdır.” Bun­ dan gayrı ne istersen iste benden. Bitmemiş bir şiirimde “kesip attığın tırnağa - kurban olurum.” diyorum.

Leylim Leylim, Ahmed ArifLeylim Leylim, Ahmed Arif
Kasım İ., Leylim Leylim'i inceledi.
 03 Mar 13:37 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · Puan vermedi

Diyarbekir'in Âfat Çocuğuna,

Keko, merhaba. Şiirlerin yetmedi bir de mektuplarınla dağladın yüreğimi! Özelini okudum, affet hemşehrini... "Okumayacağım," dedim. Roquentin "sana gönderiyim mi ?" dedi. Kitap bu, hem de senin kitabın, gönlünden de kopmuş, nasıl kabul etmem. Hem o da seni çok seviyor.
Apé Yaşar, "İnsan bu dünyada gövdesi kadar değil, yüreği kadar yer kaplar, " diyor. Sen gittikten sonra, dünyada büyük bir boşluk oluştu.
Senin mektuplarını okuyunca, sevdanın ne kadar ulvi bir şey olduğunu bir daha idrak ettim. Sen ki haksızlık karşısında boyun eğmeyen, halkın acısını kendi acın olarak gören, bir şair, bir halk çocuğusun. Sevdaya boyun eğdin; yalvardın, yakardın, küfrettin, hem de kendine... Ah, Keko! İnsanoğlu nankördür. Senin Leylan "Sevilmek insanı iyi edermiş, demek ben hiç sevilmemişim," diyor. Sevda akıl işi değildir, Keko. Kalp, aklın önüne geçer. Kalbin verdiği karar insanı hüsrana uğratır.
Sevmek insanı iyi etmese de insan eder. Sen, insanlığın başkentisin, Keko. Mektuplarını da şiirlerin gibi kafanda kurgulayarak mı yazdın? Ulan vicdansız, insan böyle mi mektup yazar? Bizde de yürek var. Az mı cigara yaktık; şiirlerine, mektuplarına... Mektuplarında küfretmişsin, hem de öyle böyle değil. Kimine güldüm kimini de çok yaratıcı buldum. Küfür acz insanın işidir derler ya öyle değil, Can Yücel küfürlü şiirler yazdığı için mahkemeye verilmiş. O da bir hikâye anlatarak kendini savunmuş. Hülâsa geçeyim:Doktor, basur olan bir hasta için iğne vermiş, götüne vur demeye utanmış o da "totona vur," demiş. Hasta anlamadan çıkmış, sürekli doktoru arayarak ne yapayım?" demiş. Doktor sinirlenmiş,"Götüne sok," demiş. Demem o ki küfür acz insanların işi değil. Bazı duygular ya susularak ya küfrederek anlatılır. Birkaç mektubunu yarım bırakmışsın. Neden? Kim tamamlayabilir ki senin mektubunu...Mısraların kiminin yarasına merhem oluyor kiminin yarasını da kanatıyor. Tılsımlı mısraların var, Keko. Umut veriyor, parmakları cigaraya götürüyor, namussuza mızrak tutuyor.
Sen Nazım'ı seviyorsun ben sevmiyorum. Bir de sevdadan bahsetmiyor mu? Deli oluyorum! Sevdayla alakası yok Nazım'ın...Ama delikanlı bir çocuk; halkının yanında, namussuzun karşısında olmuş. Değişen bir şey yok, Keko. Her gün, aynı günü yaşıyoruz. Kuşları vuruyorlar, yılanları büyütüyorlar. Ne İnce Memed var ne de sen varsın. Hem seni İnce Memed'e benzetiyorum. Sen de bir Ince Memed'sin. Ne senin yiğitliğin şayiadır ne cesaretin ne de sevdan...Gözler gördü, kulaklar duydu, kalpler işitti.
Leyla'ya boyun eğmene de çok kızıyorum!
Bu da senin imtihanın, kaderinmiş. Anlıyorum seni ya da anlar gibi oluyorum. Sevda uğruna kim yanmadı ki? Samimiyetiyle,sevdasıyla mısra döken az oldu. Sahi, sen neden evlendin? Leyla evlendi diye mi? Bizim hemşehri Sezai'nin sevdası da büyük! Hâla evlenmedi. Bunlar bizim bildiğimiz sevdalar bir de bilmediğimiz sevdalar var. Belki onların sevdaları daha büyüktür. Haksız mıyım, Keko?
Leyla'nın kocası yiğit adam mı, modern adam mı bilemedim. Modern adam öyle şeylere pek takılmaz. Yiğit adam, deliye döner; ya kendini, ya da hanımını vurar.
Ah, Keko. Biliyorum;yazmasaydın acın azalmayacaktı, deliye dönecektin.
Mektuplarında sıkıntılarını da dile getirmişsin. Sanatçının kıymetimi olur, betonlaşmış bir ülkede. Halkın yanında olan sökülür, dövülür, zikilir. Saray soytarısı olanlar baştacı edilir. Seni bilen de pek yok. Geçenler de yarışmayı yöneten senin eserini sordu;soruyu cevaplayan bilmedi. Hem de Türkçe ögretmeniydi. Hiç sorma, sinirlendim. Televizyona elimdeki tesbihi fırlattım. Senin halk için çektiğin acılar, hapisler, sürgünler bizim utancımız. Sen başı dik, yiğit, âfat bir adamsın. Okuyan, yazan insan aç olur. Okuyana düşman, düşünene düşman, sorgulayan düşman, itaat edene dost, bizim sistem. Neylersin, Keko. İbni Haldun "Coğrafya, kaderdir," diyor. Kaderimizi az da olsa biz çizmiyor muyuz?
Yaşıyoruz, başka da kötü bir haber yok, Keko. "İnsan" , "insanlık" ne kadar da uzun kelimeler...Senin mısraların gibi...Düzyazıya vursan, roman olur! Senin insanlığın da, sevdan da tarihe yazıldı. Müsterih ol.
Mektuplarını okuyunca bayağı delirdim. Çok kızdım, çok sinirlendim. Hem Leyline hem de tırnak kadar değeri olmayan puştlara...Leylin'in yazdığı mektupları da merak etmiyorum, değil. Şiir, namuslu bir iştir. Arada bir ben de yazıyorum. Acım azalsın diye...Okuyunca, anlayınca acım çoğalıyor. Boş ver, Keko. Acı olmazsa, sevinç yaşanmaz. Sevinç, acının içinde gizli...Hem bizi insan eden, adam eden acı, yoksulluk değil mi? Kitaplar, halkı uyandırmıyorsa, yarasına merhem olmuyorsa ne diye var? Sen mektuplarında bu hususlara iyice değinmişsin. Değişen bir şey yok dedim ya, edebiyat kaç puştun elinde...Dini kullandıkları gibi edebiyatı da kullanıyorlar. Puştların kitabı İslamiyetten çabuk yayılıyor.
Lafı uzun tuttum, Keko. Kusura bakma. Senin ruhun da bedenin de çok yoruldu. Yorgunluğunu Leyla almadı belki toprak alır. Seni okuduktan sonra, tutup her canlıyı sevesim var; uçan kuşu, yüreksiz insanı, yeni açmış çiçeği...Sen miras olarak yüreğini, kitabını, inancını, cesaretini, sevgini bıraktım. Bize sevmeyi öğrettin. De hayde, huzurlu uykular, Kekom... Yüreğinden öperim.
Hemşehrin

Bu hengâmede Ahmed Arif savaştı, bu dünyadan Ahmed Arif geçti.

Gökhan Aktaş, Gözleri İntihar Mavi'yi inceledi.
 27 Şub 21:28 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Öncelikle uzun zamandır okumak istediğim -pek çok kısmını ezbere bilsem de- bu kitabı bana yollayan sayın DUA ya çok teşekkür ederim. Kendisi hiç üşenmeden kitabı bana yollamış ve oldukça sevinmeme vesile olmuştur.

Kitap bana göre en başarılı şiir kitaplarındandır. Efsanedir. Muazzamdır...
Her bir satır insanın duygularına hitap eder. Ve aşka işarettir. Aşkın umutsuz, acı dolu, ayrılıklarla bezenmiş o garip, kimsesiz, mahzun tarafını anlatır.

Eğer giden bir vapurla biten bir ayrılık hikayesi ise sevdan, Yusuf Hayaloğlu senin hislerinin tercümanıdır. Eserde tebessüm edeceğiniz, neşeli şiirler belki yoktur, ama kendinizden bir acı hatıraya dokunan pek çok satır vardır. Hırçınca söylenmiş, sokaklara sinmiş türkü tadında şiirler vardır...

Eser üzerine söylenecek çok şey olsa da, okuyucuya en güzel cevabı sanırım gene eserin kendisi verecektir, kendisini tanıtacaktır. Keyifli bir okuma vadeden bu eseri tavsiye eder, iyi okumalar dilerim.

Hatıran Canlanır'sa Maziden Tuz Bas Yüreğ'ine kanasın pas tutmuş sevdan Hep sorardın'ya Beni Ne Kadar Seviyorsun diye Sana Olan Sevgimi bilmek istersen Çık Gel Bana Göreceksin bir tek Senin adın Yazar Mezar Taşımda bir dua Etmek istersen sana Olan Aşkımı Gõmdüğüm Mezarın Başında bir avuç toprak Al Avuçuna ve kokla Derinden Ey Imansız ìşte o an Ben Geleyim Aklına:))

Metin Özdemir, bir alıntı ekledi.
21 Şub 20:25 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Daha küçük yaşlarında mahallede tüm akranların topa, penaltıya, gole koşarken sen özellikle kalede kalmayı, kaleci olmayı tercih ettin. Herkesin top ve gol peşinde koşma gibi bir sevdası varken, senin topu bekleme ya da atılacak golü kurtarma gibi bir sevdan yokken kendini hep kalede, kaleci olarak buldun. İyi bir kaleci olmayı düşlemediğin halde, üstelik bunu beceremeyeceğini bile bile –bunu yediğin gollerin sayısını bildiğimden söylüyorum– onca kişi arasında hep sen kaleci oldun. Aslında daha o zamanlar anlamalıydın yazmaktan başka gidecek bir yerinin olmadığını. Geciktin. Susmalara da gidebilirdin. Ona da…

Ayna Çarpması, Murat ÖzyaşarAyna Çarpması, Murat Özyaşar

Bir ılık rüzgarın serinliğidir, içimde sevdan.Tarifi yok bir mutluluktur aşkın. Vazgeçilmezim oldu gözlerin, sesini duymasam kaybeder ahengini dunyadaki bütün sözler.Senin sesin melek sesi...

Güzel Kız

Ey güzel kız yazmakla anlatılmaz cemalin,
Nur cemaline baksam düzelir mi bu halim?
Müsaaden var ise iki kelam diyeyim,
Belki de ben Allah’tan sana bir hediyeyim.

Çok güzel gözlerin var, kalbin demi çok güzel?
Allah’ım sanki seni ayrı yaratmış özel,
Bakışların gizliden şu gönlümü yakıyor,
Damarımdan daima senin sevdan akıyor.

Belki bana kızarsın bu sözleri duyunca,
Belki deli olursun bunları okuyunca,
Ama n’olursa olsun gönül söz dinlemiyor,
Gönlüm, gönlüne gitti gayrı geri gelmiyor.

Bu sözler sana olan duygumun üçte biri,
Bir kez vuruldum sana artık dönemem geri,
İster vur, ister öldür ben senden çok hoşlandım,
O ilk bakışın var ya işte o anda yandım.

Muhterem Taş