• Dualar, yüreğinizin semtine uğramadan çıkıyorsa ağzınızdan,
  kendi sesiniz bile yabancı düşüyorsa kulaklarınıza,
  şiir okumalısınız..

  Akif İnan
 • Betonun hüznünden doğdum
  suyun isyanından
  güneşin kırılganlığına dokunup
  geliyorum.

  Sana söz yakışır, ağzını hazırla.

  Kırık bir şehir hikâyesinden doğdum,
  kırk meseleden
  bardaklar ve demli çaylara dokunup
  geliyorum.

  Sana söz yakışır, elma de.

  Aslı ve Astar’ı olmayan bir hikâyeden doğdum,
  karşı’lar ve balkonlardan
  korna seslerine karışıp
  geliyorum.

  Sana söz yakışır, ağzını hazırla.

  O eski hikâye bitti,
  şaşkınlığımdan doğdum
  denize düştüm
  kuruyup geliyorum.  Aslında
  hazin bir öyküdür bu
  anlatmaya yakışmaz sesiniz
  yanımdaki bütün sandalyeler boş,
  alabilirsiniz.

  Oturunuz.

  …bolerokuşlarlaleliihvan
  birden, gaseyan…gaseyan…gaseyan.

  …sonra sarışın kadınlar esmer olup
  balkonlara çıktılar
  ben terk ettim beyaz çerçeveli bir fotoğrafı
  ve dönmedim bir daha.

  Resmim,
  zayıf yüzlü, gülümsemeye yakın neredeyse
  hastane penceresine dayalı
  ahşap ve toz kokan bir gecede çekilmişti.

  Gaseyan…
  yıllar sonra kente çıktım
  örümcek ağlarının, paslanmış kapıların ardından
  kente çıktım,
  yıllardır sallanan bir sandalyenin ardından
  tozlar içinden,
  uzaklara ve karalara yazıldığım mektuplardan
  beyaz çerçeveli bir fotoğraftan,

  gaseyan.

  Burkuldum ve ağladım
  kırmızı bir danstı her şey, oynadım.
  tenim ve ellerim yoktu
  kimse görmedi.

  Kimse görmedi, saçlarım uzamadı yıllardır.
 • Siz gittiniz, gittiniz.
  Ben kaldım, kaldım, kaldım,
  Sesiniz kaldı, onda kaldım.
  Yöneldim yüzünüze baktım,
  Yöneldim gözlerinize baktım.
  Orada yansıyan bana baktım.
  Yalnızlığımı nasıl anlayacaktım.
 • Oğuz Atay yaşarken beklediği değeri çevresi ve okurları tarafından göremediğini bildiğim, anlaşılamayan, kitaplığımızda popüler kültürce Olric sayıklamalarından etkilenilerek alınmış Tutunamayanlar kitabıyla tanıdığım bir yazardı. Birçok okur gibi Tutunamayanlar kitabıyla başlayıp, yarıda bırakmış tekrar başlamış, tekrar bırakmış hüsrana uğrayanlardan biriydim. Ta ki üç gün öncesine kadar. İstanbul okur buluşması kapsamında seçilmiş olan Oyunlarla Yaşayanlar benim için ilklerin kitabı, ilk Oğuz Atay ve ilk tiyatro eseri kitabım.

  Tür olarak yabancı olduğum ve bilgimin izlemek dışında kısıtlı olduğu tiyatro, kitap olarak bana biraz uzak olsa da Oğuz Atay ‘ı tanımada güzel bir başlangıç olduğunu düşünüyorum. Bana göre; diğer kitaplarının ana teması insanların hayata tutunma çabalarını konu edinmek ve eserlerinin tamamında bir bütünlük var ise bu kitapla kendinizi çok yormadan Atay ‘ın dünyasına adım atabilirsiniz.

  Oyunlarla Yaşayanlar adıyla birebir bütünlük oluşturacak bir konuya sahip. Kitapta oyunlarla(tiyatro) yaşayan bir aileyi; en ufak bir diyaloğu piyese çeviren, tiyatro ile nefes aldığını hissedebilen emekli öğretmen Çoşkun Ermiş ‘in varoluş çabalarıyla kötü bir sona vardığı trajikomik dünyasını ele almakta.

  Kitap Çoşkun Ermiş ‘in evini betimleyerek başlıyor ve tüm anlatı hemen hemen bu evde geçiyor. Ara ara bu sahne karartılarak diğer mekanlara geçişler olsa da bu geçişlerin amacı da yine Çoşkun Ermiş ‘in ruh halini okura tam anlamıyla hissettirmek. Kitaba başladıktan birkaç sayfa sonra tüm karakterlerin analizini yapabilecek bilgiyi edinmenize rağmen Çoşkun karakteri için aynısını söylemek zor. Zaten kitabın oturtulduğu ana zeminde bu varoluş sancılarını, hayatı anlamlandırma çabasını, sorgulama ve hayata tutunma çırpınışlarını Çoşkun karakteri üzerinden okuyucuya yaşatmak. Bu yüzden kitap boyunca adeta deli mi bu adam diyebileceğiniz gerçek yaşam ile yazmakta olduğu tiyatro eseri arasında sıkışıp kalmış bir karakterin sizleri de bu oyuna dahil etmeye ve sorgulamaya sevk ettiğini görüyorsunuz. Çoşkun Ermiş ‘in ruhunun anlam bulduğu bu oyuna neredeyse tüm karakterler; Çoşkun ‘un oğlu Ümit, kaynanası Saadet Nine, arkadaşı Saffet, tiyatro eseri yazmasını destekleyen Emel ve tiyatro sahibi Servet de dahil olsa da neyin gerçek neyin oyun olduğunu anlayamayacak okuyucuyu oyundan uzaklaştıran biri var kitapta. Hayatın gerçek misyonunu üstlenmiş konuşmaları ve realitesiyle Çoşkun ‘un zoraki evlendiği karısı Cemile.

  ‘’-Oyun oyun. Biraz da gerçek oyunlarla ilgilensen iyi olur. Mesela benim para kazanmak, evi için sahneye koyduğum şu dikiş dikme oyunlarımla, Ümit ‘in her sınıfı iki yılda geçme oyununu düzeltsen biraz. Ya da paralarını içkiye yatırma oyununu adam etsen. Erken emekli olma oyununun bize neye mal olduğunu bir düşünsen… Ne dersin? ‘’

  Kitabın ana teması dışında; Oğuz Atay ‘ın yaşadığı dönemde kendisinin de içinde bulunduğu aydın kesimin, batıya dönük yaşam biçimini benimsemeye başladığı yıllarda yaşadıkları abartıları, avam bir şekilde yabancılaşmalarını, toplumun alt kesimlerine duymuş oldukları küçümseme ve aşağılanmaları, okumuş kesimin ben oldum havalarını ince ince ironi yaparak eleştirmekte olduğunu görüyorsunuz.

  ‘’-çizgi çizmesini bilmeyenler hemen meşhur oluyorlar. Sanatı öldürdüler! ‘’
  ‘’-Ey milletim dinle! (Durur. ) Şu anda, hepimiz burada seni kurtarmak için toplanmış bulunuyoruz. Çünkü ey milletim, senin hakkında, az gelişmiştir, geri kalmıştır gibi söylentiler dolaşıyor. Ey sevgili milletim! Neden böyle yapıyorsun? Neden az gelişiyorsun? Niçin bizden geri kalıyorsun? Bizler bu kadar çok gelişirken geri kaldığın için hiç utanmıyor musun? Hiç düşünmüyor musun ki, sen neden geri kalıyorsun diye durmadan düşünmek yüzünden, biz de istediğimiz kadar ilerleyemiyoruz. Bu milletin hali ne olacak diye hayatı kendimize zehir ediyoruz. Fakir fukaranın hayatını anlatan zengin yazarlarımıza gece kulüplerinde içtikleri viskileri zehir oluyor. Zengin takımının hayatını gözlerimizin önüne sermeye çalışan meteliksiz yazarlarımız da aslında şu fakir milleti düşündükleri için, küçük meyhanelerinde ağız tadıyla içemiyorlar…’’
  ‘’-Olsun. Önce film artisti olursunuz o zaman, sesiniz hemen güzelleşir. ‘’
  ‘’-Yabancı ülkelerden getirilen Bunalım Tanrılarının ülkemize bir oyunudur bu. Ülkede kötü günlerin habercisi rüzgarlar esiyordu. Aslında büyük dalgalanmaların başlangıcıydı bu. Ülkenin insanları daha insan olduklarını yeni anlıyorlardı. Millet olmanın heyecanından duydukları bir sarsıntıydı bu. Bu heyecanın içinde ithal malı bir bunalımın yeri yoktu. İşte ne yazık ülkenin aydınları, ülkenin göz bebekleri, binbir sıkıntıyla yetiştirilen, adam başına düşen yıllık gelirden oldukça yüksek pay alan okumuş takımı Ecnebi Bunalım Tanrısının büyüsüne kapıldı: Dünya Nimetlerinden usandığını haykırmaya başladı; dünya nimetlerini yaşamadan, onlardan usandığı kuruntusuna kapıldı. Meyhaneleri ithal malı bunalımlarla doldurdu. Daha biz doyasıya yaşmamıştık ki; büyük ve güzel şeylerin özlemini çekiyorduk henüz. Biz daha feraha çıkmamıştık ki, dünya nimetlerinden bıkalım, bunalımlar geçirelim…’’


  Bu kitabı; yaşadığı dönemde çevresine küskün, günlüğüne ‘’Benden haberleri bile yok’’ diye yazan Atay’ın kırgın ruhuyla sadece burjuva kesimi eleştirmek, iğnelemek amacıyla yazdığını iddia etmek diğer eserlerini ve Atay ‘ın edebi kimliğini bilmemek olur. Oğuz Atay ‘ın birkaç kitabını ya da sadece Tutunamayanları okuyan herkes yazarın amacının bu olmadığını Çoşkun Ermiş gibi gerçek hayatın ona sunmadığı huzuru, çoğu zaman ön plana çıkardığı çirkin yüzünü görmek istemeyip; aslında hobi olarak edinebileceği tiyatro eseri yazma uğraşını hayatının merkezine alarak fazlaca kendini kaptırması ve bu yanılsamada kötü bir sona varmasını, hayata tutunamayan bütün insanların bir örneği olarak ele aldığını anlayacaktır. Zaman zaman hemen her insanın içine düştüğü bu durum bazen konunun kitaplar, bazen spor, bazen iş, bazen aşk, bazen alışveriş vs gibi hayatta araç olacak birçok unsurun amaç olarak sahiplenilip hedef alındığı her hayatta görülebilir.


  Hayatın hep bir tek düzeliğe çoğu zaman kalıplara oturma çabasından alıkoyup renklendirmeye, değiştirmeye çalıştığımız dünyamızda Çoşkun Ermiş ‘in dediği gibi ‘’belki de insanlar aynı oyunları oynuyorlar, hayatlarını birbirine benzer oyunlarla geçiriyorlar. ‘’ Bu yüzden çoğu zaman düştüğümüz boşluklardan çıkma çabamız da kendimizi kandırıp inandığımız başka bir oyuna adım atışımızı getiriyor.
  ‘’-insanların hayatı zaten daha önceden yazılmış oyunlarla geçiyormuş. Belki biz yani siz demek istiyorum, bizim için yazılmış oyunları değiştirmek, yani kaderimizi değiştirmek yani oyunlarımıza anlam vermek için, onları yeni baştan kendimize göre yazmak için…’’

  Bir an Çoşkun Ermiş ‘cesine;
  Hayat bir oyunsa ve her büyük tiyatro oyuncusu gibi sahnede öleceksek; büyük meseleler yüzünden harcamış olalım hayatımızı, küçük meseleler yüzünden yıpranıp ölerek değil.
 • Can tüter bacasından soğuk evlerin
  Sesiniz ardınıza düşerse bir gün
  Dönüp bir bakın.
 • İnsan dediğin daldaki meyve değildir. bedendeki huzur gibi olmalı , elma olsan yanındakileri koparsalar aldırmazsın ama el olsan eğer ayağına diken batsa acısını hisseder yumruklunursun.
  Sizde çorba oralarda açlar varsa , elinizde bi parça mendil orada ağlayanlar biçareler varsa , içinizde bir damla vicdan ama orada yoldan çıkanlar varsa. , Allah aşkınıza söylesenize mesafelerin ne engeli var.
  Eliniz yetişmiyorsa sesiniz duyulmuyorsa Nefesiniz yetmiyorsa , kalkıcak ve ateşin düştüğü yere gideceksiniz. bi başımıza belkide bütün dünyayı kurtaramicaz , ama bunun için çırpınıcaz hatta belkide ,
  Burada bir kelebek kanat çırpsa , bir çok hayatı değiştirmeye neden olabilir.
  O küçücük kanatlarıyla ve hepimiz herbirimiz o kelebek gibiyiz , fakat büyük bir farkla bizim kelebeğimiz fırtınaya sebep olmaz ama kanatlarını açar fırtınaya karşı insanlığı koruyabilir.
  Yani hepimiz bir damlayız kanatlarımızı insanlığa karşı korumak ve bir koruyucu haline gelmemiz içimizdeki merhametliğin göstergesidir.

  Züleyha AKSANGUR 🍂