Hande, bir alıntı ekledi.
Dün 00:55 · Kitabı okuyor

En dayanamadığı şey buydu işte. Durmadan kabahat işleyen kabahatlinin cezasız kaldığını görmek ve buna katlanmak.

Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 41)Yenişehir´de Bir Öğle Vakti, Sevgi Soysal (Sayfa 41)
Neslişah Özbay, Tutkulu Perçem'i inceledi.
12 Mar 21:16 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Londra, Paris, neresi olursa olsun, Yenişehir'den bir türlü ayrılamamak Bachelard'la açıklanabilir. "Mekan, peteklerinin binlerce gözünde, zamanı sıkıştırılmış olarak tutar" der kendisi. Yenişehir'de Bir Öğle Vakti'nde görüleceği üzere şehrin ayrıntıları capcanlıdır, hem bir gözlemcinin, hem de bir yaşayıcının şehridir Yenişehir. Ne yazık ki kitap yarım kaldığı için aynı iki şehirle bir önce-sonra karşılaştırması yapamıyoruz.

Sema, Yenişehir'de dergi satıyor. Yanında Ömer var, yeni eşi. Sema'nın üniversitede hocası. Eski hocası diyelim, ikisi de 12 Mart zamanında şutlanıyorlar üniversiteden çünkü. Hapis günleri geçiyor, önce Hasan'la evleniyor Sema. Hasan, üniversiteden arkadaş. Yoksul çocuğu, mücadeleye girişi bundan. Yapamıyorlar; hapis, mücadele yoruyor. Hasan hapisteyken bir mektup geliyor Sema'nın ayrılmak istediğine dair. Ayrılıyorlar, Sema Ömer'le evleniyor. Hasan'dan olan çocuğu Ali, Hasan'ın anası Hayriye'ye kalıyor.

Dergi satma işini bırakıp kalabalık bir dolmuşla Hayriye'ye giderken Sema yorgun. Ucu bucağı olmayan bir mücadeleyi sürdürürken yıpranmış. "Her insandan biri olmak; şu anda Sema'ya en iyi gelen tek düşünce bu." (s. 19) Sema'nın sorgulayışı öncelikle kendine yönelik. Hayriye, ailenin babası Sefer, Hasan ve evlat Ali. Her biriyle yaşanmış anılar, gecekondu mahallesinin anıları geliyor aklına Sema'nın. Su basmış evde sabahlara kadar su boşaltmalar, Sefer'in satıp parasını alamadığı naylon leğenler, Ali'nin gürbüzlüğü, Hayriye'nin tutunabilme savaşı. Zor bir hayata alışık olmadığı için Sema'nın Ömer'e kaçtığını söylersek belki haksızlık olur, belki olmaz. Fakat çocuğu ardında bırakması, çocuğun küskünlüğü, Sema'nın işin içinden çıkamaması bu noktada başlıyor.

Sema'daki suda yaprak gibi sürüklenme hadisesini güvensizliğin, sevgisizliğin getirdiği aşırı sevgide bulabiliriz. Hasan'la Sema'nın fakülte dönemindeki konuşmalarını, anlatıcının bir iki cümlesini alıyorum:

"Sema sevilmeyi hep hak etmediğini sanıp sevilmemekten ödü kopanlardandı."

Özgeci insanlardır bunlar, yani hep kendilerinden verirler. Sevilmeyeceklerini düşünürler, bu yüzden aşırı, aşırı olmasına rağmen içten bir sevgi gösterirler. Sonuç önemli değildir, bir görevmiş gibi yaparlar bunu. İnsanlar arasında var olabilmek, tutunabilmek için koşulmuş gibi. Sonsuz sevgi göster ve insanlar da seni sevsin. Bazıları kötü anılmamak için de yapar bunu, sanıyorum yapmacıklık burada başlıyor. Sema'nın kaygıları gerçek, bu yüzden yanlış veya doğru yapıp yapmadığını bilmiyor, sadece yapıyor.

Yıllar önce, daha en başta Ömer'le birlikteyken Ömer'in Anadolu'ya gitmesi, ilişkinin boyutunun tam olarak ortaya çıkmaması dedikodulara sebep oluyor fakültede. Sema daha birinci sınıfta, Ömer grubun lider kadrosunda, Hasan da üçüncü sınıfta iki kez çakmış bir öğrenci. Neyse işte, dedikodu falan oluyor, Hasan Sema'yla konuşup anlamak istiyor işi.

"'Peki sen neydin yani, durumun yani, Ömer'in yanındaki durumun neydi? Sormama kızmıyorsun ya?'
'Durumum ne olabilir? Yetiştirmem gerekiyordu kendimi, daktiloya yazıyordum bazı şeyleri, Ömer'in önerdiklerini okuyordum.'
'Kızım, aklın yok mu senin?'
'Nasıl olacak, akıl şıp diye olmaz ki, geliştirmek, beslemek gerekir onu?'
Hasan bu sözleri, bir insanlaşmış tavşanın yumuşaklığıyla söyleyen Sema'ya içi yanarak bakmıştı."

Eh, daha da bir şey söylemem.

Bundan sonrası Sema'nın üst sınıf ailede büyüme süreci, bir de Ömer'in arkadaşlarıyla toplandığı bir gecekondu ortamı. 50 küsur sayfa bir şey zaten, son daktilo sayfasının fotoğrafıyla bitiyor. On numara roman olacakmış, belli. Guzel bir kitap benim için keyifli oldu bu burda bitmez devamı var .. Diğer eserleri de, Tutkulu perçem gibi sürüklici size de okutmuş kadar oldum. Kitabı :)

Neslişah Özbay, bir alıntı ekledi.
12 Mar 18:38

Sesi cılız çıkıyor. Dergi başlığını doğru haykırmadığının bile farkında değil.bugün cılız, bugün yılgınım. Yine de hiç bir şeyi değiştirmiyor bu durum. Ömer on adım ötesinde, bir yandan satış yapıp bir yandan polis, komando kolluyor. Arada, Sema'nınki gibi cılız çıkmayan sesiyle, derginin sloganın da şaşırmadan hiç, bağırıyor. Oysa Sema'ya, Ömer de, cïlız görünüyor uzaktan, on adımlık uzaktan bile. Kötü bir gün, yeniden başlamalı! Ama şurada, tam piknik'in önünde dizilmis, yaptığımız iş, ne bugüne <kötü> sıfatını verişimden,ne de benim öyle, bir çocukluk hastalığını hatırlarcasına bunalıvermemden, etkilenmiyor hiç; daha önce ne kadar satabildik, ya da satamadıksa, her şey onca yürüyüp gidiyor bu öğlen de. Ömer'in polis komando kollaması bile de, genellikle beklendiği zaman gelir, herkesin beklediği, hatta nerdeyse gelmesini istediği zaman. Sema artık öğrendi bunu. komandoların, ne zaman ve niçin dehşet saçtıklarını da.

Hoş Geldin Ölüm - Tutkulu Perçem, Sevgi SoysalHoş Geldin Ölüm - Tutkulu Perçem, Sevgi Soysal
Neslişah Özbay, bir alıntı ekledi.
12 Mar 15:55

<<Niye hep Yenişehir'deyim? Yenisehir'deyiz?>> bu soruyu sorup duruyor Sema.
Elinde bir yığın dergi. On adım ötesinde Ömer, on adım daha ötede Cem. Buradan Çankaya'ya kadar, ya da Ulus'a kadar, onar adım aralıkla dizilmiş de olsak, yine bu anasını sattığımın bulvarın da sıkılıyorum."
Sema <<Sıkılmak>> ve <bunalmak> sözcükleri kullanışı kadar yakın, ya da uzak, önemli değil, kullandı işte!
<<İki süper güce güce karşı halkın bağımsızlığı!>>

Hoş Geldin Ölüm - Tutkulu Perçem, Sevgi SoysalHoş Geldin Ölüm - Tutkulu Perçem, Sevgi Soysal
özlem, bir alıntı ekledi.
09 Mar 14:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

İnsan sıcaklığına, dostluğuna karşı durmamacasına artan özlem ne hatalar yaptırabilir kişiye.

Şafak, Sevgi Soysal (Sayfa 40)Şafak, Sevgi Soysal (Sayfa 40)
ozakiabi, bir alıntı ekledi.
08 Mar 00:46 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Yeni kapıları açmak gerek, yanlış kapıları, doğru kapıları, ama açmak, mutlaka açmak.

Sevgi Soysal

OT Dergi Sayı: 61, KolektifOT Dergi Sayı: 61, Kolektif
özlem, bir alıntı ekledi.
07 Mar 10:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

....daha çok güzelliğe alıştırılmış, daha doğrusu tuhaf bir güzellik anlayışı içinde yetiştirilmiş bir insanın, çirkinli-güzelli bir bütünde bile, tek gözünü kapayarak güzeli ayırmaya kalkışmaktan kurtulamayışı. Ya da güzel şık bulduğu şeyler için her türlü atılganlıktan çekinmeyen, cesareti güzel bulduğu için cesur olan, ama çirkinliğe, gereğinde çirkin olmaya, gereğinde çirkin de olabilecek yüzünü karşılamaya hiç mi hiç cesareti olmayan kişiliğinin temeldeki korkaklığı onu şaşırtan.

Şafak, Sevgi Soysal (Sayfa 18)Şafak, Sevgi Soysal (Sayfa 18)
cansu tekcan, Yürümek'i inceledi.
05 Mar 02:41 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Uzun bir süredir Sevgi Soysal'ı merak edip de yeni okuyabildim. İlk kez okudum ama bende diğer kitaplarını da alıp okuma isteği yarattı.Beklentimin biraz altında tabii bunun sebebi benim Sevgi Soysal'ı hep çok merak etmemden kaynaklı olabilir. Sığ bakınca basit gibi görünen ama aslında derin düşünceler barındıran bir kitap olmuş. Farklı bir tarzı var benim hoşuma gitti, kalemi kuvvetli yani. Yer yer sıkıldığım oldu ama bir yerden yakalayıp "bu daha güzel, daha farklı anlatılamazdı" dedirttiği için sevdim ve diğer kitaplarını merak ediyorum yazarın.

Hasan Güven, bir alıntı ekledi.
28 Şub 21:18

Savaş eksilmiyordu, önce babalar eksildi,
sonra ağabeyler eksildi
Savaş eksilmedi.

Tante Rosa, Sevgi SoysalTante Rosa, Sevgi Soysal