Çok belirli bir konuda yazılmış akademik bir yayın olan bu kitabı alıp okumamın sebebi, günümüzde anadilde eğitim gibi konuları da içeren reformlar talep eden özellikle Kafkasyalı grupların Türkiye'ye göçlerini öğrenmekti. Bu gruplar tabi ki sadece 1856-76 yılları arasında göç etmedi, Rusya'nın Kafkasya'ya her baskısında Türkiye'ye göçler olmuştur. Fakat bu yılların özelliği; İmam Şamil (Şeyh Şamil) gibi halk önderlerinin çıkarak bağımsızlık mücadelesi vermesini de içeren yıllar olmasıdır. Çünkü bu hareketlenmelerden sonra, bölge üzerindeki baskı haddi aşmış ve büyük göçlere sebep olmuştur. Sonraki yıllarda da yerel direnişler yaşanmıştır ve hala da devam etmektedir. Bu kitap, daha çok Osmanlı ve bir kısımda Rus kaynaklarını kullanarak hazırlanmış akademik bir yayındır. Aynı zamanda Gürcü, Ermeni, hata İran kaynakları da taranırsa daha geniş araştırma yapılabileceğini düşünüyorum. Tabi sadece Kafkasya değil, aynı zamanda Kırım'dan Türk (Tatar) göçlerini de güzel şekilde anlatmış. Kırım göçleri konusundaki kaynaklara göre biraz yüzeysel olduğunu düşünüyorum. Fakat yine de güzel bir çalışmadır. Ciddi olarak ilgilenenler için tavsiye edebilirim, sıradan okuyucu için fazladır.

Yaren, bir alıntı ekledi.
06 May 13:12 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Çeçenistan, Avaristan, Çerkezistan, Gürcistan... bütün bunlar da acı çekiyor. Kafkasya taşıyla, toprağıyla, ağacıyla, hatta gökyüzüyle bir acı yumağına dönmüş (...)

Özgürlüğe Çağrı Şeyh Şamil, Sadullah Aydın (Sayfa 79 - Beka Yayınları, 3.Baskı)Özgürlüğe Çağrı Şeyh Şamil, Sadullah Aydın (Sayfa 79 - Beka Yayınları, 3.Baskı)
Yaren, bir alıntı ekledi.
01 May 22:04 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Hadi sen de ordan be, keklik gibi avlarlarmış! Sen herkesi Çeçen veya Dağlı mı sandın?

Özgürlüğe Çağrı Şeyh Şamil, Sadullah Aydın (Sayfa 19 - Beka Yayınları, 3.Baskı)Özgürlüğe Çağrı Şeyh Şamil, Sadullah Aydın (Sayfa 19 - Beka Yayınları, 3.Baskı)
Yaren, bir alıntı ekledi.
01 May 13:33 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

-Yüzbaşı! dedi. Şu... şu sözümü asla unutma. Dağıstan küfürle yaşayabilir, ama... ama zulümle asla!..

Özgürlüğe Çağrı Şeyh Şamil, Sadullah Aydın (Sayfa 14 - Beka Yayınları, 3.Baskı)Özgürlüğe Çağrı Şeyh Şamil, Sadullah Aydın (Sayfa 14 - Beka Yayınları, 3.Baskı)
Yaren, bir alıntı ekledi.
01 May 12:50 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Şeyh Şamil
"O halkını seven ve zulme karşı çıkan Müslüman bir alimdir."

Özgürlüğe Çağrı Şeyh Şamil, Sadullah Aydın (Sayfa 9 - Beka Yayınları, 3.Baskı)Özgürlüğe Çağrı Şeyh Şamil, Sadullah Aydın (Sayfa 9 - Beka Yayınları, 3.Baskı)

Bir dava, uğrunda ölünecek kadar değerli değil ise, uğrunda yaşanacak kadarda değerli değildir! / Şeyh Şamil

SEDA FIRAT BELLİ, Hacı Murat'ı inceledi.
24 Nis 07:42 · Kitabı okudu

Tolstoy'un 1896'da yazmaya başlayıp 1904'te bitirdiği ancak ölümünden sonra 1912 yılında yayımlanan romanıdır. Tolstoy bu kitabında Şeyh Şamil'in (Kitabın bazı yerlerinde Şeyh Şamil'den 'İmam' diye de bahsedilmektedir.) gözde komutanlarından Hacı Murat'ı anlatmaktadır. Şeyh Şamil tarafından öldürülmek istendiği için Ruslara katılan Hacı Murat'ın acı sonu sizi etkileyecek. Çok güzel ve nadide bir eser.

Namık incekara, Hacı Murat'ı inceledi.
21 Nis 02:18 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın sunumunda Tolstoy bu hikayenin bir kısmını yaşadım bir kısmını bilenden ögrendim birazını da hayalimde oluşturdum diyor. Demekki efsane gerçek ama acık kalan kısımları tamamlamış. Sürülmüş bir tarlada kolu kanadı kırılmış bir deve dikebinin hikayesiyle başlıyor.
Hacı Murat öyle bir adamki Ruslar tarafından bile saygı gösterilen komutanlardan. Aynı zamanda şeyh şamil in gözde komutanı ama aralarında ki anlaşmazlık neticesinde safını ruslar a geçiriryor.
Rus Kafkas savaşları zamanında olup bitenleri anlatıyor.
İki tarafa aslında bu baba yiğit adamın kendi safında olmasının onlara katacağı ayrıcalığın farkında. Ama ailesinin kırtulması için Ruslar dan söz alıp bir türlü yerine getirilmemesi ve ailesinin seyh şamil in elinde tehtit altında olması Hacı murat ı huzursuz ediyor ve ruslardan kaçıyor bunun üzerine yakalanması için askerler sevk ediliyor bir korulukta yiğitçe çarpışarak öldürülüyor.
Hikayenin akılı çıkgüzel. Sanıyorum ki Tolstoy okunması çok kolay bir yazar

Bağışlanacak Kitap İsimleri
Yarına kadar bu listeden istediğiniz kitabı söylerseniz kitabı kargo karşı ödemeli şekilde gönderirim.. Onun dışında ilçemin kütüphanesine bağış olacaktır..
1) Beastly- Alex Flinn
2) Gucci Kızları Şeytanın Bacağı- Jasmine Oliver
3) Çay Kokulu Hikâyeler-Yakamoz Yayınları
4) Umut Dolu Dilekler- Laura Florand
5) Fıstıklar Takımı- Lisi Harrison
6)Bir Yaz Gülüşü- Irıs Johansen
7) 1915 Çanakkale Savaşı- İbrahim Artuç (Haliliye Belediyesi bastırmış)
8) Özgürlüğe Çağrı- Şeyh Şamil
9) Aşk ve Gurur- Jane Austen (Martı Yayınevi-çeviri: Zeynep Yeşiltuna)

Rana, bir alıntı ekledi.
11 Nis 00:14 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Şeyh Şamil
Her şey düşer;
Gül düşer, can düşer, baş düşer...
Vatan düşmez, bayrak düşmez...

İkra, Fatih Duman (Sayfa 159 - Nesil)İkra, Fatih Duman (Sayfa 159 - Nesil)