Ağlamak için gözden yaş mı akmalı? dudaklar gülerken, insan ağlayamaz mı? sevmek için güzele mi bakmalı? çirkin bir tende güzel bir ruh, kalbi bağlayamaz mı?hasret; özlenenden uzak mı kalmaktır? özlenen yakındayken hicran duyulamaz mı? hırsızlık; para, mal mı çalmaktır? saadet çalmak, hırsızlık olamaz mı? solması için gülü dalından mı koparmalı? pembe bir gonca iken gül dalında solmaz mı? öldürmek için silah, hançer mi olmalı? saçlar bağ, gözler silah, gülüş kurşun olamaz mı?” Victor hugo
“İttihatçılıktan, Kuvvacılığa nasıl geçtin?
Evet, Süleyman Askeri öldükten sonra Halil Paşa’nın Bağdat’taki birliklerine katıldım. Ne yazık ki bir süre sonra Bağdat da İngilizlerin eline geçecekti. Biz de 7. Ordu’yla birleşmek için Halep’e çekildik. Orada Mustafa Kemal Paşa ile karşılaştım. Salih Fansa’nın köşkünde kalıyordu. Vazifesinden istifa etmişti; hepimiz gibi üzgündü, öfkeliydi, çaresizdi. Sarılıktan yeni kurtulduğu için oldukça da halsizdi. Ama benim gibi bir grup zabitin isteğini kırmayarak, bizimle sohbet etti. Trablusgarp’ta karşılaştığımız o günden hatırlıyordu beni. Hatta seni de sordu. ‘Basri Bey’in yanında genç bir adam daha vardı. Hani sivil olan, o arkadaşınız ne yapıyor?’ diye, işte Halep’teki o köşkte filizlenen ahbaplığımız, Kurtuluş Harbi’nin başlamasıyla, hakiki bir silah arkadaşlığına dönüştü. Evet, Milli Müdafaa Hareketi’ne katıldım. Yunanlarla yapılan muharebelerde bulundum, Büyük Taarruz’da ön saflardaydım... İzmir’e giren ilk Türk birliklerinin arasında ben de vardım. Cumhuriyetin ilan edilişinin akabinde de İstanbul’da bu mühim vazife tevdi edildi bana. Şüphesiz ki bu tercihi yapmalarında uzun yıllar Teşkilat-ı Mahsusa’da çalışmamın etkisi olmuştu.”
Reklam
“Yemin etmiştin,” dedi aşina olduğum sesin sahibi. Pelerinin altından çıkardığı eliyle, masanın üzerini göstererek sürdürdü sözlerini.“Kur’an,silah ve bayrak üzerine yemin etmiştin! Vatan için, hürriyet için, kardeşlik, eşitlik ve adalet için kanının son damlasına kadar mücadele edeceğine söz vermiştin.”
Bugünün onlarca yarına bedelken, pişmanlık doğar söylediklerinden, korkarsın. Bir silah gibi sözlerini düşünüp, kalkan olduğun sırtından geçerken hayat, kaybolduğun yerde aranmıyorsan eğer gerek kalmadan bulunmaya, acıyla terk edersin.
Yahudi Terörü
İngiliz kuvvetlerini hedef alan Yahudi saldırıları giderek arttı; bu saldırılar kimi zaman Yahudi savaşçılara verilen idam cezalarına misilleme olarak gerçekleştiriliyordu. Temmuz 1946'da İrgun, o zamana kadarki en ses getiren terör eylemini gerçekleştirerek İngiltere'nin Filistin karargâhına ev sahipliği yapan King David Oteli'ne saldırı düzenledi. Otel, dikenli tellerle, makineli tüfeklerle ve devriye gezen askerlerle korunuyordu. 22 Temmuz 1946 günü öğle vakti, otelin mutfak girişine bir kamyon yanaştı. Kamyonun içinden çıkan Arap gibi giyinmiş adamlar, süt güğümlerini indirip binanın içine doğru yuvarlamaya başladılar. Süt güğümlerinin içine patlayıcılar yerleştirildiğini veya adamların İrgun üyesi olduğunu kimse tahmin edememişti. Saat 12:37'de meydana gelen patlama binada büyük hasara yol açtı ve aralarında 15 Yahudi'nin de yer aldığı doksan bir kişinin ölümüne yol açtı. Buna benzer terör eylemleri gerek kendi ülkelerinde gerekse Filistin'de İngilizlerin moralini epey bozmuş, Amerikalı Siyonistlerin teröre verdiği desteğin kanıtı saydıkları bu olaylar, öfke ve hayal kırıklığı yaratmıştı. Şubat 1947'de İngiltere Başbakanı Clement Attlee, New York Belediye Başkanı'nın "adam, silah ve para" satın almak için toplam 2 milyon pound toplamak hedefiyle Siyonist bir kampanya başlattığı yönünde kulağına gelen haberlerden yakınmıştı. Attlee, "Amerika'dan ısmarlanan silahların, Filistin'deki Ingiliz askerlerini vurmak için kullanılması"nı protesto ediyordu.
Sayfa 76 - Say YayınlarıKitabı okudu
1937 yılının Eylül ayında bir resmî görevlinin öldürülmesinin ardından İngilizler AYK'nın faaliyetlerini yasakladılar ve el-Hüseyni Lübnan'a kaçarak sürgünde yaşamaya başladı. Ayaklanmanın önderliğini, çoğu köylü olan yerel komutanlar üstlendi. İsyan büyük ölçüde, kırsaldaki yoksulluktan ve Yahudilere gizlice toprak sattığından
Sayfa 63 - Say YayınlarıKitabı okudu
Reklam
1.000 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.