Mübalağa anarşisttir, zıddını celbeder
Tabiatıyla iki kesimin arasında bitmez-tükenmez tartışmalar çıkıyor. Tarih gibi ilmî bir konu siyasi zeminlerde siyaset malzemesi yapılıyor. Cumhuriyet tarihi, Osmanlı tarihi ile kavga ettiriliyor. Ömrümüz karşılıklı ifratlarla, tefritlerle, iftiralarla, övgü sövgü ve mübaláğalarla geçi- yor. "Mübalağa anarşisttir, zıddını celbeder." (Bediüzza- man) Neticede öyle oluyor. Bir taraf "Biiiz Viyana kapıların- daaa!" diye bağırırken, öbür taraf Osmanlı'yı tümden yok arz edip "Biiiz bu Cumhuriyetiii" diye başlayan nutuklar lıyor. Bir taraf "Cennetmekân-Ulu Hakan Abdülhamid Han" derken, diğer taraf "Kızıl Sultan" diyor. Böylece tarih ibret vesikası olma özelliğini yitiriyor. Çok önemli uzlaşma alanlarımızdan biri daha göz göre gö- re elden gidiyor. Konu önemli... Çünkü ortak geçmişimiz, aynı zamanda ortak geleceğimizdir. Cumhuriyet tarihini Osmanlı tarihi ile kavga ettirmenin ortak geçmişimize haksızlık olduğunu, ortak gelece- ğimizin bu kavgadan çok şey kaybettiğini düşünüyorum. Aslında böyle bir kavganın bilimsel boyutu yoktur. Zira milletlerin tarihi bir süreç içinde gelişir. Devletler isim ve rejim değiştirseler de bu sürecin parçalarıdır. Bu anlamda Osmanlı Devleti Selçuklu Devleti'nin devamı, Cumhuriyet Türkiye'si ise her ikisinin devamıdır. Yani aslolan millettir.
Sayfa 193Kitabı okudu
İslam ülkeleri
Çünkü; birbiriyle boğuşanlar, müsbet hareket edemezler.
Sayfa 17 - RNK NeşriyatKitabı okuyor
liberalizm
Baylar! Soyut özgürlük sözcüğünün sizi aldatmasına izin vermeyin. Kimin özgürlüğü? Bu, bir kişinin bir başka kişi karşısındaki özgürlüğü değil, sermayenin işçiyi ezme özgürlüğüdür.
Sayfa 202 - Serbest Ticaret Sorunu ÜzerineKitabı okudu
Buna nasıl tahammül ediyorlar? Her günü pes etmeden, umutsuzluğa kapılmadan, intihar etmeden, hatta siyaset tartışmaya devam ederek nasıl atlatıyorlar?
Apôtre ne demek? Benim Apôtre'larım yoktur!
Gazi'nin, Milli Mücadeledeki en yakın arkadaşları ile de arasındaki mesafenin gene ister istemez açıldığı, kimsenin gözünden kaçmayacak kadar belliydi. Gazi şimdi yeni açılan devirde kimlerle çalışacaktı? Etrafına kimleri alacaktı? Milli Mücadelenin mihnetli yıllarının vefalı çile ve iş arkadaşlığı acaba devam edecek miydi? Bu kaygılı sorular, hem onun o güne kadar ön planda yürümüş bazı mücadele arkadaşlarının, hem bu gelişmeyi izleyen Meclis ve siyaset çevrelerinin fikirlerini durmadan yoruyordu. Hatta bir gün hem de onun en eski ve vefalı arkadaşı Ali Fuat Paşa tarafından bu soru Gazi'ye soruldu: - Senin Apôtre'ların (Havâri'lerin, çevrende en yakınların) kimlerdir? Cevap, pek beklenilen gibi olmadı: - Apôtre ne demek? Benim Apôtre'larım yoktur!
Sayfa 45 - Remzi kitabeviKitabı okudu
TvNet Bin1- Kitaptayazmaz
youtube.com/live/E1OK-dhjKg... youtube.com/live/E1OK-dhjKg... 🔹 Geleceğin büyük savaşı kapıda mı? 🔹" Tanrıyı Kıyamete Zorlamak " komplo mu , inanç mı,siyaset mi? 🔹" Siyonizm ve Evanjelizim hangi "Tevrat" için üretildi?
Rubin

Rubin

@3R1K
·
29 Kasım 21:18
Kitaptayazmaz Ada Abi
📺 TvNet Bin1 İsmail Halis'e youtu.be/6BbcujAQUv4?si=... 🕦2️⃣3️⃣:3️⃣0️⃣ 🗓️3️⃣0️⃣🔹1️⃣1️⃣🔹2️⃣0️⃣2️⃣3️⃣ Perşembe 📺 Tv5 Derin Düşünce ' de 🕦2️⃣3️⃣3️⃣0️⃣ 🗓️0️⃣1️⃣🔹1️⃣2️⃣🔹2️⃣0️⃣2️⃣3️⃣ Cuma Tüm takipçilerimizi bekleriz... #️⃣Kitaptayazmaz #️⃣AdaAbi #️⃣Bin1️⃣ #️⃣Derin Düşünce
Aslında o, yâni demokrasi hiç gelmiyecek! Neden mi? Çünkü saltanat ve diktatörlük zihniyeti kemiklerimize öylesine işlemiş ki,...
– Slogan İlkelin İdeolojisi
Karanlıkta kavga olmaz. İdeolojiler, uçurumları aydınlatan hırsız fenerleri. İstemesek de onlara muhtacız. Kaosu kosmos yapan insan zekası, tecrübelerini ideolojilerde sergilemiş. İdeolojiye düşmanlık, tek izm’e teslimiyettir: obskürantizme. İdeolojiler siyaset dünyasının haritaları. Haritasız denize açılınır mı? Ama harita tehlikeli bir yolculukta tek kılavuz olamaz. Pusulaya da ihtiyaç var. Pusula: şuur. Tarih şuuru, milliyet şuuru, kişilik şuuru. İdeolojilerin peşine takılanlar pusulasızdırlar. Gemi ya kayalara çarptı, ya batağa saplandı. İdeolojilerin ışığına göz yumanları sloganlar yönetir. Karanlık kinlerin birbirine saldırttığı çılgın sürülerin savaş çığlığıdır, slogan. İlkelin, budalanın, papağanın ideolojisidir. Düşünce ile çığlık bağdaşmaz. Şuurun sesi çığlık değildir. Yabani bağırır, medeni insan konuşur. Bu çocuklar yıllarca konuşturulmadı. Hınçlarını üç beş kelime ile suratımıza tükürüyorlar. İdeolojileri yasakladığımız için hışımlarına uğradık. Demokrasinin demopedi olduğunu kimse düşünmedi. Aczin hürriyetperverliği yalanların en namussuzu. Bahşedilen hürriyet, ölmek ve öldürmek hürriyeti. Toprak sarsılıyor. Hep birden esfel-i safiline yuvarlanmak istemiyorsak, gözlerimizi açmalıyız. İnsanlar sloganla güdülmez. Düşünceye hürriyet, sonsuz hürriyet. Kitaptan değil kitapsızlıktan korkmalıyız. Bütün ideolojilere kapıları açmak, hepsini tanımak, hepsini tartışmak ve Türkiye’nin kaderini onların aydınlığında fakat tarihimizin büyük mirasına dayanarak inşa etmek. İşte, en doğru yol.
BU ÜLKE .Cemil Meriç Sayfa 95.96Kitabı okudu
Türk Tarih yazıcılığı için
Bu Türk tarih yazıcılığı için vahim bir netice doğurdu ki Bence utanılacak bir şeydir insanlar gerçekten soğukkanlı bir tarih okumak istediklerinde ecnebilere müracaat ediyorlar Bu çok açık bir şey sol versiyon için Feroz Ahmet tercih edilir mesela Bernard Lewis okunur Hatta bugün bile yabancılar okunur bir ara Fransız tarihçileri okurlardı
Sayfa 106 - İnkılap YayınlarıKitabı okudu
O, artık diplomat bir siyaset adamıdır. Batı devletlerinin temsilcileri İzmir'e taşınmaya başlarlar. Paris'teki eski mağrur galipler konseyi, şimdi doğrudan doğruya temennilerini ona ve "şeref duyarak" arz eder. Halbuki daha iki yıl önce İngiltere Başvekili Lloyd George onu bir macera adamı sergerde ve ünlü İngiliz politikacısı Lord Balfur da "bir haydut" olarak ilan etmiyorlar mıydı…
Sayfa 24 - Remzi kitabeviKitabı okudu
250 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.