Dosto'nun Müridi, Antigone'yi inceledi.
15 Mar 18:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Nefret etmek için değil, sevmek için yaratıldım.''

Antigone...Antik Yunan oyun yazarı Sophokles'in M.Ö. 440'lı yıllarda yazdığı eseri. Eserin dayandığı temel çatışma, günümüzün 'doğal hukuk-pozitif hukuk' tartışmalarının ilksel karşılıklarıdır denebilir. Bugünün Avrupa uygarlığı, sahip olduğu, büyüttüğü yönetim sistemini ve felsefesini, Antik Yunan toplumunun politik öğreti ve pratiklerine borçludur. Her ne kadar bu düzenin içselleşmesi için milyonlarca insanın ölmesi gerekse de.

Lannetli kral Oidipus, yaşadığı felaketten sonra kendini kör edip, Thebai'den ayrılınca, oğulları Polyneikes ve Eteokles yönetime dönüşümlü olarak geçmeyi ve biri tahttyaken ötekinin ülkeyi terketmesini kararlaştırırlar. Fakat Eteokles sözüne sadık kalmaz ve kardeşine hakkını vermez.Bunun üzerine Polyneikes kardeşine savaş ilan eder. İki kardeşin birbirlerini öldürmeleriyle tahta, Oidipus'un kardeşi Kreon geçer. Kreon Eteokles'e, krallara yaraşır bir cenaze töreni düzenlerken; Polyneikes'i vatan haini ilan edip cesedinin gömülmesini yasaklar, ve şehrin dışında vahşi hayvanlara parçalattırma kararı alır. Ve oyuna konu olan asıl olay yani Antigone'nin trajedisi bu krizle başlar.

Antigone, Kral'ın buyruğuna karşı çıkıp Tanrıların buyruğunu seçer. Burada önemli olan detay, Antigone gibi bir kadın karakterin, o dönemde bu şekilde destansı ve devrimci işlenmiş olmasıdır. Zira Hellenlerin kadına ve kölelere bakışı arasında pek de fark yoktu. Eserde Antigone'nin tam zıddı, ezik, edilgen kadın tipini Antigone'nin kardeşi İsmene temsil eder.

Fakat burada belirtmem gereken önemli bir diğer husus, Antigone'nin haklı öfkesinin ve İsmene'nin edilgenliğinin, günümüzün ve genel olarak modern edebiyatın birçok isminin yaptığı gibi, ''Feminist bir dille'' okunamayacağıdır. Evet, Antigone'nin direnişi ve eserin sonundaki tavrı, o dönemde bir kadın karakter için aykırı bir duruştur ve sonraki yüzyıllarda birçok eser için esin kaynağı olacak kadar güzel ve acıdır fakat bu tavrın kökeninde ''erkeğe'' değil ''yapay iktidarlara'' bir tepki söz konusudur. Çünkü Antigone, teşbihte hata olmasın ''cümlenin rızkını veren ol gani Zeus iken, yeryüzünün halifesi Kreon'a minnet eylemem!'' deyip tanrısal yasaların kutsiyetinden yana tavrını koyar. Eser ait olduğu zamanın mantığına göre değerlendirilmezse, hak ettiği kavrayış yolundan da sapılmış olur. Fakat hikaye ve karakterlerin günümüz psikoloji bilimi ve edebiyatı için birer simge olarak alınması doğaldır.

Kreon'un temsil ettiği sosyolojik durum, Avrupa'da insan haklarının kökeni ve iktidar bağlamında gerçekleşen ''stigma, ötekileştirme'' gibi politik davranışların çözümlenmesi konusunda fikir vericidir. Polyneikes'in vatan haini ilan edilmesi, cesedinin gömülmesine izin verilmemesi, Antigone'ye göre korkunçtur. Çünkü o artık bir ölüdür ve o haliyle ne bir hain ne bir düşman ne de bir tehdittir. Sonsuz bir karanlıkta başıboş bir hiçliktir ve her insan gibi gömülmeyi hak eder. Dikkat çeken bir başka detay Antigone'nin ''genç, küçük'' gibi sıfatlarla yaftalanmasıdır. Antigone'nin bir çocuk olması bu şekilde örtük ifade edilerek onun zayıflığı vurgulanır ve onun ''büyümeyi'' seçtiği an yok oluşu seçtiği görülür. Büyümek tanrısallıktan kopuk iktidara başkaldırı girişimidir Sophokles'e göre ve tanrıdan uzaklaştığı ölçüde vicdan ve mantıktan da uzaklaşması kaçınılmazdır.

Sevmek için yaratılan Antigone'nin İktidarın doğasında yer alan nefretle savaşı...

Yunanlılar bunu nasıl başardı? Bu edebî kalitenin hinterlandı neydi? Doğal hukuk mu yoksa insan aklının ürünü olan pozitif hukuk mu? İnsan yasaları kusura mahkûm mu? Bu sorular artırılabilir fakat kesin olan şey eserin değeri ve yarattığı yüzyılları aşan ölümsüz etkidir. Okuyun dostlar!

Özgür Özbey, bir alıntı ekledi.
15 Mar 12:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

TEKMESSA: Hasta olan biz değiliz, ama dert bizi eziyor.

Aias, Sophokles (Sayfa 36 - Maarif Matbaası-1941)Aias, Sophokles (Sayfa 36 - Maarif Matbaası-1941)
Kitap Kurdu, bir alıntı ekledi.
11 Mar 18:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

"En mutlu yaşam düşünmeden geçirilen yaşamdır."
Sophokles

Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 146 - Yeni Boyut Yayınları)Felsefenin Tesellisi, Alain De Botton (Sayfa 146 - Yeni Boyut Yayınları)
Emine Ay, bir alıntı ekledi.
 09 Mar 00:09

Sadık bir dostu reddetmek, kendi kendimizi hayatın en aziz bildiğimiz parçasından mahsur bırakmaktır.

Kral Oidipus, Sophokles (Sayfa 23 - undefined)Kral Oidipus, Sophokles (Sayfa 23 - undefined)
Emine Ay, bir alıntı ekledi.
 08 Mar 23:06

"Sabahleyin dört, öğleyin iki, akşam üç ayakla yürüyen yaratık hangisidir?"

Oidipus da şöyle cevap verir: "İnsandır; çocukluğunda iki eli, iki ayağıyla yürümeye çalışır; büyüdüğü zaman iki ayağıyla yürür; ihtiyarlığında da bir değneğe dayanır."

Kral Oidipus, Sophokles (undefined)Kral Oidipus, Sophokles (undefined)

Milattan önce beşinci asırda yaşamış Yunan yazar. Tragedya yazarı. Tiyatronun gelişmesinde katkısı olmuş. Çok fazla eseri olduğu halde günümüze gelebilen sayılı eserlerden bir Kral Oidupus. Üçlemenin ilki.
Oidupus kendi yazgısı ile savaşan bir karakter. Yazgısından kaçmaya çalışmış ama kacamamış. Kim kaçabilmiş ki...İnsanın yazgısı (kaderi) değişmez.
Betimlemeleri, canlandırması, anlatımı o kadar güzel ,akıcı ve sade ki.Kitabı okurken kendimi tamamen o dönemde tiyatroda izliyormuş hissine kaptırdım.Mitoloji de ilgim olduğu için çok sevdim kitabı.
Siz de mitolojiye ilgi duyuyorsanız okuyun derim.

Abdullah SAFİDEMİR, bir alıntı ekledi.
04 Mar 12:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Anne olmak ne garip! Evladından kötülük de görse, bir anne ondan nefret edemez.

Elektra, Sophokles (Sayfa 25 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Hasan Ali Yücel Klasikleri Dizisi Genel Yayın: 2571)Elektra, Sophokles (Sayfa 25 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları Hasan Ali Yücel Klasikleri Dizisi Genel Yayın: 2571)
Filiz Taşcı, bir alıntı ekledi.
28 Şub 23:30

"Kibirle söylenen büyük laflar, ağır bedeller ödeterek yaşlılıkta öğretiler sağduyuyu. "

Antigone, Sophokles (Sayfa 53)Antigone, Sophokles (Sayfa 53)