1000Kitap Logosu
Resim
96 syf.
·
4 günde
·
Puan vermedi
Alman Filozof, Politik Ekonomist ve Devrimci Karl Heinrich Marx ile Alman Sosyalist, Filozof, Tarihçi ve Siyaset Bilimci Friedrich Engels'in ortak çalışması olan Komünist Manifesto. Önyargı olmaksızın öğrenebilmek için okumalıyız: Çünkü hep eksiğiz. Toplumumuz " -izm " ekini gördüğünde yargı etiketlerine başlar. Oysa ki bilinçli olabilmek için mütalaa etmek gerekir. Hemen hemen her dile çevrilen Komünist Manifesto, evrenin tarihini siyasi, sosyoloji ekonomi konularında ziyadesiyle etkileyen bildirilerden biri olmuştur. Amaçlarını her zaman ve her yerde eşit olacak şekilde ortaya koymaktan çekinmemiştir. Proleterya ve Burjuva arasında ki eşitsizliği konu edinmiş ve buna karşı çıkmıştır. Şimdiye kadar ki bütün toplumların tarihinin, bu sınıf eşitsizliği ve sınıfların arasında ki çatışma olduğundan bahis etmiştir. Bu eşitsizliğin, tüm ploretaryanın birlikte bir devrim yapmasıyla son bulacağı vurgusunu yapmıştır. Bu doğrultuda Marksist Bolşevikler Rusya'da Ekim Devrimi'ni gerçekleştirmislerdir. İşçi sınıfın kaybedecek bir şeyi olmamasına karşın kazanabilecekleri bir dünya var: Birlikle. Politika, ekonomi, tarih, sosyoloji vb. kitap severlerin kütüphanesinde bulunması elzem eserlerden biri.
Komünist Manifesto
8.0/10 · 10,2bin okunma
Okuyacaklarıma Ekle
“… sosyoloji insanın canlı dünyada benzersiz olduğuna inanır ve toplum olduğu kabul edilen karıncalar, arılar ve termitler topluluğu bile sadece olağandışı istisnalar addedilmekle kalmayıp aynı zamanda “kör içgüdü”ye itaat üzerine kurulduğu için anti-toplumun canavarca örnekleri olarak da görülür.”
Sayfa 19 - Türkiye İş Bankası Kültür
Alinasyon( Yabancılaşma)
Sosyoloji ve psikoloji çalışmaları bize , belli bir alet veya meslekle olan ilgisi günlük hayatında arttırdığı ölçüde bir kimsenin yavaş yavaş kendini bağımsız kişiliğini unutmaya doğru gidip , aletlerini kendi benliğinin yerine hissetmeye başladığını söylüyor. Mesela, her gün sürekli olarak sabah 8.00'den akşam 6.00'ya kadar civata ve vidalarla uğraşan bir kişinin duygu , düşünce ve karakter özellikleri yavaş yavaş değişecektir.
Toplumca kitapları, matematiği, sporu öğrenirsek; mutlu, sağlıklı, zengin olmayı da öğrenmiş oluruz.
224 syf.
Detaylı olmayan ,ama konuya dair konu başlıklarını ve sonraki okumalar için makale ve düşünür önerileri sunan bir araştırma kitabı. Medya, enformasyon ve toplum inşası gibi konularda yazarın kendi düşüncelerini değil de, düşünürlerin fikirlerini özet şeklinde sunduğu okuması kolay. Mest edici mi? değil, fakat okuyanı ''ben bunu niye okudum ki'' gereksizliğine de düşürmeden, kaynakça oluşturabilecek bir kitap.
Okuyacaklarıma Ekle
10bin öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.