İsmail | Synergy, bir alıntı ekledi.
15 saat önce · Kitabı okuyor

''Bir bilimsel yasa eğer sadece doğaüstü bir varlık izin verdiği sürece geçerliyse o zaman gerçek bir bilimsel yasa olmaz.''

Kara Delikler, Stephen W. Hawking (Sayfa 63)Kara Delikler, Stephen W. Hawking (Sayfa 63)
Kaside Diyalektik, Zamanın Daha Kısa Tarihi'yi inceledi.
19 saat önce · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Zamanın Kısa Tarihi kitabından sonra bu kitap, kütle çekimi kuvvetini yöneten yasalara özel bir önem veriyor. Kütle çekimi kuvveti, dört kuvvet kategorisi içinde en zayıfı olsa da, evrenin büyük ölçekli yapısını biçimlendiriyor. Genel görelilik kuramına göre geçmişte, zamanın gerçekten başladığı, büyük patlama denilen sonsuz yoğunluk durumunun olması gerekmektedir. Aynı şekilde, eğer bütün evren çökerse, gelecekte, zamanın sona erdiği, büyük çöküş diyebileceğimiz bir başka sonsuz yoğunluk durumunun da olması zorunlu. Bütün evren çökmese bile, kara delikleri oluşturmak üzere çöken herhangi bir bölgede tekillikler ortaya çıkacaktır. Bu tekillikler, kara deliğe düşen biri için zamanın sonu olacaktır gibi çıkarımlar yaptım :) okumanızı tavsiye ederim.

Erdem, bir alıntı ekledi.
Dün 04:40 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Öyle görünüyor ki biz yalnızca biyolojik makineleriz ve özgür irade bir yanılsamadan ibaret.

Büyük Tasarım, Stephen W. HawkingBüyük Tasarım, Stephen W. Hawking
Sıçrayan Midilli, bir alıntı ekledi.
22 Nis 22:39 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan davranışının gerçekte doğa yasaları tarafından belirlendiği düşüncesine teslim olduğumuzda, sonuçların karmaşık bir yolla ve çok fazla değişkenle belirlenmesinin, onları öngörmeyi pratikte olanaksız kıldığı yargısına varmak da akla uygun olacaktır. Bu nedenle, bir öngörüde bulunabilmek için insan bedenindeki trilyonlarca trilyon molekülün her birinin başlangıç koşullarının bilinmesi ve bir o kadar denklemin çözülmesi gerekirdi. Bu da bir kaç milyar yıl alırdı ki, karşımızdaki şahsın atacağı yumruktan kaçmak için bir parça geç kalabilirdik.

Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 32)Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 32)
Sıçrayan Midilli, bir alıntı ekledi.
22 Nis 22:32 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Doğa ve Doğa'nın Yasaları gecenin içinde saklıydı ;
Tanrı Newton olsun! dedi ve her şey aydınlandı.

Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 28)Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 28)

Gece sorusu
yabancı 1 kadın ve 1 erkek ünlünün hayatı film oldu ak ve size rol düşük bu ünlüler kim olsun isterdiniz
EDİT"FRİDA KAHLO/ STEPHEN HAWKİNG"

Sıçrayan Midilli, bir alıntı ekledi.
22 Nis 22:27 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Özledim :P
Niçin hiçlik değil de varlık var?
Niçin varız?
Niçin başka yasalar değil de bu bildiğimiz yasalar var?

Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 15)Büyük Tasarım, Stephen W. Hawking (Sayfa 15)
İsmail | Synergy, bir alıntı ekledi.
22 Nis 20:48 · Kitabı okuyor

Vatandaşın Anlayacağı Kafadan İzah Şekli: Güzel...
Kara deliğin olay ufku adı verilen bir sınırı vardır. Bu sınır, ışığın kütleçekim kuvvetinden kaçamayacağı bölgeyi belirler. Hiçbir şey ışıktan daha hızlı gidemeyeceği için de, olay ufku her şeyin içeri çekildiği sınırdır. Olay ufkundan içeri düşmek, Niagara Şelalesinde kanoyla gitmeye benzer. Çok hızlı kürek çekerseniz kaçma şansınız vardır ama şelalenin kenarına kadar gitmişseniz artık kaçamazsınız. Bir noktadan sonra geri dönüş yoktur.

Kara Delikler, Stephen W. Hawking (Sayfa 45)Kara Delikler, Stephen W. Hawking (Sayfa 45)
Ayhan Bal, Zamanın Daha Kısa Tarihi'yi inceledi.
21 Nis 22:14 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Bilinen fizik kitaplarının aksine kitap, konu hakkında en ufak bilgisi dahi olmayan birinin anlayacağı bir dilde yazılmış. Bu da kitabın akıcı olmasını ve konu olarak da meraklandırıcı özelliğini artırıyor. Kitapta evrenin nasıl, neden oluştuğu, nereye evrildiği fizik alanında ne gibi çalışmalar yapıldığı gibi konular tarihsel örneklerden yola çıkarak basit ve resimli örneklerle anlatılmış. Evren, uzay, zaman, kara delikler vb konulara ilginiz varsa mutlaka okuyun..

Stephen Hawking
“Bir kurbanın, eğer ki istiyorsa, kendi yaşamına son verme hakkı olmalıdır. Ancak bence bu büyük bir hatadır. Yaşam ne kadar kötü gözükürse gözüksün, her zaman yapabileceğiniz bir şeyler vardır. Mutlaka başarabileceğiniz bir şeyler vardır. Yaşamın olduğu yerde, umut da vardır."