Ayşe Karabacak, Peri Gazozu'yu inceledi.
18 Mar 16:48 · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Ercan Kesal’ın çocukluk, gençlik ve yetişkinlik zamanlarından anılarını birbiri içinde anlattığı, gözümüzün önünden bir film şeridi gibi geçen insan hikayelerinden oluşan kitabı.

e-kitap olarak okuduğumdan sanırım, başta ekranın yapaylığından olsa gerek çok içine girememiştim. Ama kalanını bir oturuşta okuyunca zihnimde bir Anadolu entelektüelinin, görmüş geçirmiş tüm anıları, hoş bir yer ayırdı kendine.

İçinde 31 başlıklı, her başlığın içinde minik hikaye örgüleri var. Okurken; dün konuştuğumuz halde, telefon açıp tekrar babamla konuşmama vesile oldu babasıyla olan imrendirici anıları. Şuanda da gözlerim doldu yine yazarken.
Velhasıl beğendim yahu. Daha ne diyeyim
.

Kafam oldu sana Çorum...İçinde şuanda leblebi kavuruyorlar,geldi mi kokusu ? Verem mi bi 100 gram?

-Mecnun-

Violet
Günlerdir zihnini meşgul eden şeyleri toparlayıp kağıda dökmenin peşindeyi
Ama ne kalem yazabildi gerçekleri
Ne silgi silebildi anlamsızlıkları
Ne beyaz kağıt yeni bir başlangıca sürükledi
Ne de şair anlatabildi çaresizliğini
Ruhu bu çözümsüzlüğe anlam veremiyordu bedenide aniden olan bu sarsıntıdan bitkin düşmüş bir vaziyetteydi.
İçinde bulunduğu durumdan sıyrılmaya çalışırken ruhunu aydınlatan bir parıltı gördü;
Anlatılır ya hani karnında kelebek uçuşmaları evet şuanda hissettiği oydu
Anlamsız bir şekilde sırıtmaktaydı ve parıltı ona doğru yaklaştı
Merhaba aşk dedi
Yutkundu ne diyecekti düşün düşün...
Merhaba parıltı
Sen dedi sonra
Ruhumun karanlığa sürüklenen noktasında parıldadın, kışın doğan güneş kadar umut saçtın anlayacağın çözümsüzlüğüme çözüm oldun
Sonra Ahh bu masallar nekadar trajik diye kahkahalarını savurdu Boşluğa doğru

Anın fotoğrafını çekiyorum şuanda. ..
Gözyaşı yanağımdan süzülürken ben kalemime söz veriyorum artık ona yazılacak tüm sözler. ...

Vedalar bunu gerektirir. .. giden kalan hep tartışılır. .. Uçsuz bucaksız onsuzluğa yelken açılır, perde kapanır en güzel hikaye son bulur. 
Üstüne destan yazsam ne fayda. ..
Kalemime küsmem asla, yaşatmak için , ders çıkarmanız için artık sığınırım tek başıma aşk romanıma. ..

Emre AK, Çanlar Kimin İçin Çalıyor?'u inceledi.
 09 Mar 08:42 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 10/10 puan

Yazar bu Kitapta harika şeyleri harika üslupla anlatıyor..Kitabın ismi şuanda bile güncelliğini yitirmemiş bir deyim ve bu isim,kitabın içerdiği Konuya da güncellik garantili kanaati uyandırıyor.İnsanlık yüzyıllar sonra da bu kitabı benim gibi konusu hala güncel diye niteleyebilir.

Emre AK, Anna Karenina'yı inceledi.
07 Mar 15:52 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 9/10 puan

Toplumun şimdiki bilinç düzeyi ile değerlendirdiğimde Harika ve şaheser bir kitap diyemem ama o zamanlarda yazılabilecek en iyi kitap olmaya aday..Zeitgeist'e pek yakın bulmadım.Ve fakat şuanda dahi bu üslupla yazabilecek yazar bulmak çok zor..

Dilara Demirkol, İlk Müslüman'ı inceledi.
05 Mar 11:28 · Kitabı okuyor · Puan vermedi

Kendisini agnostik Yahudi olarak tanıtan bir yazardan ilk kez böylesine bir kitap okuyorum. Şuanda iyi gidiyor. Dili akıcı ve anlaşılır, örneklemeler güzel.

Emirhan Altun, Yoldaki İşaretler'i inceledi.
04 Mar 21:48 · Kitabı okudu · 16 günde · 8/10 puan

YOLDAKİ İŞARETLER
Mısır direnişinin öncüsü,İslami bir dik duruş sergileyen kişilikti Seyyid Kutub…..
21.yy toplumuna baktığımızda Kur’an ve Sünnet’ten uzaklaşmış,yozlaşmış bir toplum görmekteyiz.94 yıl önce batılı emperyalist toplumların elimizden gasp ettiği yüce hilafet makamını şuanda mumla arar dereceye gelmiş durumdayız.Hani diyoruz ya rüyamız diye işte bizim rüyamızı çaldılar,hayallerimizle oynadılar.İslam toplumunun yeniden toplanıp,tabir i caizse yeniden İslam’ın rönesansı olabilmesi için Kur’an ve Rasulunün sünnetinin toplumumuzda yeniden yer etmesi lazım gelir.Bizim hepsini yapmadan önce cahiliye denen illetten tez zamanda kurtulmamız lazım,İslam cahiliye dini değildir,İslam ne bilime ters gelir,nede irfana.Bizler İslam topluluğu olarak İslam’ın temiz ahlakı ile yetişmeli ve yetiştirmeliyiz.Binaenaleyh ilk görevimiz olarak yukarıda da zikrettiğim ilahi nizama göre yaşamaktan zorla ve baskıyla men eden,İslam’ın metodu ve bakış açısı ile uyuşmayan cahiliye toplumundan pratiğini kökünden kazımamız lazım gelir.Biz ve cahiliye ayrı yolların adamıyız zikrimiz ve fikrimiz aynı olamaz.Eğer cahiliyeye uyduğumuzda metod ve yolumuzdan şaşarız.Bu tavrımız ile büyük fedakarlıklar yapmamız gerekmektedir.İlahi nizamın yeryüzünde tekrar hakim olabilmesi için ,yeryüzüne tekrar yerleşmesi için,cahiliyenin hayat tarzını ortadan kaldırmak için harekete geçen ve Allah’ın yardımına mazhar olan o ilk neslin yolundan gitmek istiyorsak başka çaremiz yoktur.Kur’an ı azimüşşan on üç yıl boyunca nazil olmuştur.Mekki ayetlerde genellikle İslam’ın temel unsurlarından bahsetmekte olup,akideyle meşgul olmuştur.Kur’an burada insana insan olma vasfıyla hitap ediyordu.Mekki ayetlerin diğer bir vasfı ise insanlara kim olduğunu ve bu hayat ı dünyeviyeye neden geldiğini,nereye gideceğini ve gittiği yerde sonunun ne olacağını açıkça beyan etmiştir.Risaletin ilk başlangıcından beri davet edilecek ilk konunun akide olması ve Rasulullah s.a.v’ın ilk adımını tevhidi tebliğ ederek atması,insanlara hak olan Rablerini tanıtarak onlara ibadet etmelerini ve Allah’ın uluhiyetini insanlara açıklaması ….dediğim gibi evet,bunlar Allah’ın hikmeti gereğidir.Cahiliye toplumuna efendimizin risaleti gelmeden önceye bakacak olursak toplum yozlaşmış,alkol,zina ve sapıklık gibi cahili etkenler baş göstermekteydi.Kur’an ı kerim yeryüzüne indikten sonra toplumun ahlaki değerleri yerine oturmuş,cahili toplumda ahlaki bir ıslahat yapılmıştır.Topluma Allah’ın kelamı geldikten sonra toplum,sosyal zulümlerden arındırlmış,kalpler ve ruhlar şeriat’ın hükümleri ile pak bir hal almıştır.
BİNAENALEY İNSAN KALBİYLE,TÜM BEDENİYLE ALLAHA KUL OLMALIDIR.DİĞER TÜM SİSTEMLERİ REDDEDER SADECE VE SADECE ALLAH’IN ŞERİATINA BAĞLI KALIR VE KULA KUL OLMAMAYI HAYKIRMALIDIR.
ALLAH ÜMMETİ MUZAFFER VE MÜREFFEH KILSIN!!

EMİRHAN ALTUN

Dilek Kuzun, Ağlayan Söğüt'ü inceledi.
04 Mar 18:09 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · Puan vermedi

Şuanda okuyorum, kitap gayet akıcı. Şuana kadarki görüşlerim olumlu. Hatta okuduğum yere göre sonunu merakla bekliyorum. Biran önce bitirmek için sabırsızlanıyorum.

cumanız mübarek olsun

Ey merhamet edenlerin en merhametlisi olan Allah'ım!ellerimizi açtık,boynumuzu büktük,yanlız sana ibadet ediyor ve yanlız senden yardım diliyoruz.Dualarımızı kabul eyle ya Rabbi!Ey bütün dertlere şifa bahşeden Rabbimiz!Hasta gönüllerimizi iyileştir,dertli kullarına deva,hasta kullarına şifalar ihsan eyle ya Rabbi!Bütün işlerimizin akıbetini hayırlı eyle.Bize dünyada ve ahirette iyilik ve güzellik ver!Bizleri cehennem azabından koru ya Rabbi!Ya Rabbi şuanda huzurunda büyük bir ümitle sana el açan,vatanına milletine hizmet için,vatanına kurban olsun diye eline kına yakılan yiğitlerin,mehmetçiklerin,annelerin,babaların ,kardeşlerin,eşlerin,çocukların,komşuların yapmış oldukları duaları kabul eyle.Kalplerindeki güzel ve halis istekleri sen makbul eyle..Hep birlikte büyük bir çoşkuyla askere uğurladığımız evlatlarımızın yurtlarına sağ salim dönmelerini nasip eyle.Askerlerimizin istikballerini parlak,yüzlerini ak eyle ya Rabbi!Bu aziz vatanı korumak,islamın sancağını dalgalandırmak için cepheden cepheye koşan,ve bu uğurda canını feda eden bütün şehitlerimizin ruhunu şad eyle Ya Rabbi!...(Amin)