AYSUN ÇAM, Suikast Meleği'yi inceledi.
18 saat önce · Kitabı okudu · 3 günde · 8/10 puan

Fransız ihtilalinin gerçek yüzünü anlatan, bir tarih romanı için akıcı bir eser..Ama benim gibi konuya biraz yabancıysanız anlamakta güçlük çekebilirsiniz. Kitap bittikten sonra kısa bir araştırmayla taşlar tam anlamıyla yerine oturuyor..

Onur UYGUN, Kıskaç'ı inceledi.
24 May 02:48 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

2.Abdülhamide yapılan suikasti ayrıntıları ile anlatan bir eser. Kitapta daha çok suikast girişiminde bulunanların yaptıkları planlara ağırlıklı olarak yer verilmiş. Yıldız istihbarat teşkilatındaki hafiyelerinde bu girişime karşı yaptıkları da kitapta akıcı bir uslüpla anlatılmış. 2. Abdülhamid Han’ın dönemini anlatan bir kitaptan ziyade belirli bir olay indirgenmiş olması o dönemi merak edenler için kısıtlı bir kaynak olarak gösterebileceğini söyleyebilirim. Böyle olmasına rağmen o dönemde dönen oyunları bir nebzede olsa açıklayan bir eser. Pek çok kişi ismi olmasına rağmen bölümler arası kopukluk oluşmamış ve bu durum kitabı sürükleyici hale getirmiş. İyi okumalar

Duygu Büyükbaş, bir alıntı ekledi.
22 May 20:13 · Kitabı okuyor · Beğendi

“Mukadderat denen bir şey var mı, yok mu bilinmez. Fakat Mustafa Kemal’i yok etmek isteyenler o hayattayken memleket dışında birer birer öldürülmüşler, bir takımı da suikast yüzünden asılmışlardır.”

Çankaya, Falih Rıfkı AtayÇankaya, Falih Rıfkı Atay
Derya, bir alıntı ekledi.
 22 May 18:52 · Kitabı okuyor

Sezar düşerken Brutus' a Yunanca, "Sen de mi, çocuk," diye bağırdı ve bu ya bir tehdit "Görürsün sen, oğlum! , ya genç bir dostun ihanetinin yarattığı dokunaklı üzüntü "Sen de mi, çocuğum?" ya da bazı şüpheci çağdaşlarının düşündüğü gibi, Brutus'un aslında kurbanın öz oğlu olduğunun nihai ifşasıydı ve bu sadece bir suikast değil aynı zamanda bir baba katliydi. Ünlü Latince ifade, "Et tu, Brute? (Sen de mi , Brutus?) Shakespeare'in uydurmasıydı.

Spqr Antik Roma Tarihi, Mary BeardSpqr Antik Roma Tarihi, Mary Beard
Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
21 May 01:00 · Kitabı okudu · 9/10 puan

1298 yılında Osman Gazi Bizanslıların düzenlediği suikast planlı bir düğüne davet edilir. Fakat eski dostu Harmankaya Tekfuru Köse Mihal durumu gizlice Osman Gazi'ye bildirir. Osman Gazi kırk yiğidini kadın kılığına sokup düğüne götürür. Tekfurlar düğün yemeği sırasında Osman Gazi'yi öldürmeyi planlamışlardı. Osman Gazi daha çabuk davranıp savaşçılarına saldırın işareti verir. Kayılı savaşçılar tekbir getirerek düşmana saldırırlar.

Bursa'nın Fatihi Orhan Gazi, Özcan F. Koçoğlu (Sayfa 6)Bursa'nın Fatihi Orhan Gazi, Özcan F. Koçoğlu (Sayfa 6)
Semrâ Sultân, bir alıntı ekledi.
18 May 19:04 · Kitabı okudu · 9/10 puan

1896 Ermeni teröristlerin Osmanlı Bankası'nı basıp Büyük Güçleri müdahaleye çağırmaları; Düvel-i Muazzama'nın Abdülhamid'i tahttan indirme planlarına başlaması; Sultan'a karşı başarısız bir suikast girişimi.

Abdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa ArmağanAbdülhamid'in Kurtlarla Dansı, Mustafa Armağan
Ömer Öztürk, bir alıntı ekledi.
 17 May 21:38 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Şimdi çocuklar ölmeyecekse suikast iptal ediliyor..
Sergey'e yapılacak suikast ilk seferinde başarısızlıkla sonuçlanır,
çünkü Kalyalev dükle birlikte arabada bulunan çocukları öldürmeye yanaşmaz.

Başkaldıran İnsan, Albert Camus (Sayfa 203 - Can)Başkaldıran İnsan, Albert Camus (Sayfa 203 - Can)
salih, bir alıntı ekledi.
 17 May 06:11 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Gazi Mustafa Kemal Paşa sevgisi
Çankaya'da kâtip olarak görev yapan Haldun Derin'in, Atatürk'ün vasiyeti gereğince artık Cumhuriyet Halk Partisi'nin malı oldukları için kitapları kitaplıklarından indirilip sandıklara yerleştirirken içlerinden biri dikkatini çekecekti. Bu, kırmızı maroken ciltli ve Çanakkale Savaşı üzerine bir kitap. 1932 yılında Gazi'ye armağan edilmiş. Haldun Derin, kitabın kapağını açtığında İngilizce yazılmış bir ithafla karşılaşacak:
"Büyük bir kahraman, asil bir düşman ve alicenap bir dost onuruna,Türkiye
Cumhurbaşkanı Gazi Mustafa Kemal Hazretlerine Haşmetli İngiltere Kıralı'nın
Hükümetince sunulmuştur." (183)
Düşmanın "asil" olarak anılması, ancak onun gerçek bir "insan" olması ile olanaklı değil midir?
Can düşmanı, ona ihanet emiş ve birkaç kez suikast düzenlemeye kalkışmış Çerkez Ethem'in gönderdiği şu telgraf başlı başına bir anlam taşıyor:
"Her şeye rağmen üfulü azim zayidir." (184/185)
O, düşmanlarının bile övgüsünü kazanan bir "insan" dır.

Atatürk: Ben de Bir İnsanım, Çetin Yetkin (E-KİTAP)Atatürk: Ben de Bir İnsanım, Çetin Yetkin (E-KİTAP)
Yusuf İslam, bir alıntı ekledi.
15 May 23:18 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Suikast, hükümdarın şehrin kuzeyindeki Meydan bağı adlı konağından sabah namazını kılmak için camiye giderken, 8 Mayıs 1450 tarihinde, şehrin güneyindeki Çınar bahçesinden geçerken meydana geldi. Rivayete göre gece Abdüllatif bir rüya da görmüştü. Güya rüyasında o bir tas içinde başının kendine sunulduğunu görmüş
ve korku ile uyanarak, Nizami'nin şiirleri ile fal bakmaya başlamış ve "baba katiline hükümdarlık nasip olmaz ; nasip olsa da altı aydan fazla sürmez" beyti çıkmıştı. Abdüllatif, suikast sırasında türkçe olarak "Allah ok teğdi" diyerek aundan düşmüş, bunun üzerine
yanındakiler kaçışmışlar, suikastçılar ise hükümdarın üzerine atılarak, başını kesip, Uluğ Beg medresesinin kapısında teşhir etmiş-
lerdi.

Timur ve Devleti, İsmail Aka (Sayfa 82)Timur ve Devleti, İsmail Aka (Sayfa 82)
Rumeysa, Kurt Kanunu'yu inceledi.
14 May 22:45 · Kitabı okudu · 13 günde · 9/10 puan

Kemal Tahir'ciğimle ilk tanışmam oldu, Kurt Kanunu. Biraz uzun sürdü bitmesi. Ama bu kitabın kötü olduğu manasına gelmesin, benden kaynaklandı. Bu aralar isminde Kemal geçen yazarlara bilhassa Türk Edebiyatına kafayı sardığım doğrudur.

Geleyim kitaba:
Öncelikle Kemal Tahir'in dili sade ve akıcı. Konusu tarih ama kesinlikle sıkmıyor, gayet rahat akıp gidiyorsunuz satırlardan sayfalara...

İzmir suikast girişimini duymayanımız yoktur. Mustafa Kemal'e yönelik suikast girişimini anlatıyor. Tahir, olaylara farklı pencereden baktırıyor biz okurlarına. Nasıl mı? Bugüne kadar hep suikast edilmek istenilen taraftan olayları dinledik, okuduk. Kemal Tahir ise; suikastçilerin objektifinden anlatmış olayları.

Kara Kemal Bey ve Abdülkerim Beyler kara listede yer alan kişilerden yalnızca ikisi. Emin Bey var bir de, siyasetten elini eteğini çeken. Tahir'in üç ana karakter üzerinde durarak anlattığı bir kitap Kurt Kanunu.

Kara Kemal ve Emin Bey arasında geçen bir konuşma:

-"Sorumluluktan korktuğum için politikayı bıraktım' dedin. Bir şey söyleyeceğim inanamayacaksın, bende sorumluluktan korktuğum için bırakmadım politikayı."

Aslında üzerinde konuşulması gereken bir kitap ve yazar. Ben beğendim. Çok daha iyi yorum ve tespitler yapılır. İstediğim kıvama gelemedim hâlâ, benim gözden kaçırdığım çok yer olduğu muhakkak.

Kitap ile...