Çınar'ın Kapak Resmi

Bir gün gözlerimin ta içine bak
Anlarsın ölüler niçin yaşarmış.
Sezai Karakoç/ Mona Rosa

Yalnız yaptıklarımızdan değil, yapmadıklarımızdan da sorumluyuz.
Moliere

CEMAL SÜREYA’NIN SOYADI HİKAYESİ:
Cemal Süreya ve Sezai Karakoç üniversitede sınıf arkadaşıdır. Ve sınıflarında 'Muazzez Akkaya' isminde bir de kız varmış. İkisi de bu kızı gizliden gizliye severlermiş. Sınıfta gün boyu aynı kıza duydukları ilgiyi birbirlerine anlatırlarmış. Hatta Muazzez'e yazdıkları şiirleri birbirlerine okurlarmış. Sonra bu aşk, zamanla kızışmış ve birbirlerine 'ben elde ederim, sen edersin' derken 'kim elde edecek?' diye iddiaya tutuşmuşlar. Kaybeden büyük bir bedel ödeyecek demişler. Ve bu bedel ömrü boyunca üzerinde kalacak. Bedene fiziksel bir zarar olmayacak diye de karar kılmışlar. Ve sonunda adını değiştirmeye gelmiş olay..
Cemal Sürey(y)a kazanırsa ;Sezai Karakoç'un soyadı 'Karkoç' olacak..
Sezai Karakoç Kazanırsa ; Cemal Süreyya'nın soyadı 'Süreya' olacak.
Tahmin ettiğiniz gibi kızı Sezai Karakoç elde eder ve onunla çıkmaya başlar. Cemal Süreyya da gidip tek 'Y' harfini attırır soyadından..
İşte Süreyya'dan Süreya'ya geçiş dönemi böyle olmuştur..
Peki sonrasında ne oldu?
Muazzez Akkaya Sezai Karakoç'un kendisi ile bir iddia sonucu çıktığını öğrenir. Biraz da sorunları olan Muazzez bunu kaldıramaz ve okulu bırakıp ve memleketi olan Geyve'ye gider.
Sezai Karakoç bu duruma çok üzülür ve Muazzez Akkaya'ya ithafen Mona Rosa'yı yazar. Şair Karakoç,1950 yılında Mülkiye'de öğrenci iken yazmıştır bu şiiri ancak 2002 yılına kadar yayımlanmamıştır...

Çeyrek saatlik okumanın gideremediği kederim olmamıştır.
/Montesquie

Düşünmeden Öğrenmek Faydasız, Öğrenmeden Düşünmek Tehlikelidir" Konfüçyüs

Çınar, Bereketli Topraklar Üzerinde'yi inceledi.
15 Oca 01:37 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Dünya klasikleri diye bir şey tutturmuşuz.Ancak kendi klasiklerimizi görmezden geliyoruz.Kendinden geçmişinden kültüründen bir şey bulmak isteyen her okuyucuya tesir eden bizi anlatan bu muhteşem kitabı herkese tavsiye ediyorum.
Batının bize yıllardır okutmaya çalıştığı modasınin geçmemesi için her yıl onlarca yayın evinin yeniden yayınladığı romanlara karşı belkide zor bulacağınız bu kitap o kitaplardan kat be kat ruhunuza işleyecek.

Çınar tekrar paylaştı. 15 Oca 00:56

İnsanı ederince sevmek için önce edebince hoşça bak zâtına!

Çınar, Kişisel Ataleti Yenmek'i inceledi.
 15 Oca 00:37 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Atalet, üşenme, erteleme, bunlar hakkında bir sıkıntınız varsa aradığınız kitap bu.
Yazar ataleti ve şekillerini farklı şekilde o kadar ayrıntılı anlatmiski ataletin her durumunu nedenlerinin farkına variyorsunuz.

Çınar, Lüzumlu Adam İshak Alaton'u inceledi.
15 Oca 00:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Bir gayrimüslim olmasına rağmen ülkenin en karanlık dönemlerinde bile ülkesini terketmemis en zor şartlarda bile mücadelesine devam etmiş bir insan azminden inancından mücadelesinden örnek alınacak bir yaşam öyküsü.

Çınar tekrar paylaştı. 14 Oca 23:01

Bir kişinin ulaşacağı en yüksek mevki “insan” olmaktır.