Teksen Taşcı, Süperpoze'yi inceledi.
 22 Mar 09:19 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Kuantuma ilgin merakın varsa gözün kapalı alabileceğin bir eser. Akıcılık ana karakterin sempatikliği eserin kurgusu gerçekten çok güzel. Sonunun süpriz bitmesi ayrı bir hava vermiş kitaba.

Sümeyye, Şeytanın Gözyaşları'ı inceledi.
21 Mar 21:45 · Kitabı okudu · 3 günde · 10/10 puan

Kitabın dili akıcı okurken sanki dedektif vaara ben oluyorum ve olayların içine dalıyorum kitap süprizlerle doluydu o yüzden elimden bırakamadım çok sürükleyiciydi gibi şeyler söyleyemeyeceğim maalesef katilin bile baştan kim olduğu belliydi ama çevirmen mi çok iyi iş çıkarmış yoksa yazarın samimiyetinden mi bilemiycem ama güzel akıcı okurken sıkılmayacağınız bir kitap ve süprizlerle dolu olmaması hiç süpriz olmadığı anlamına gelmiyor beklentiyi yüksek tutmamakla beraber okunmaya değer bir kitap

°Yağmur M°, İsimle Ateş Arasında'yı inceledi.
 19 Mar 17:02 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 9/10 puan

~~Süpriz bozmayan ipucu içerir~~~

Nazan Bekiroğlu ile 3.karşılaşmamız.

Yeni bir yolculuk yapmaya azıcık zorlanmış olsam da halimden memnun bir şekilde başladım okumaya. Kitabın ilk sayfaları attığım bir adımla ansızın çukura düşmüşüm gibi hissettirdi. Nerdeyim, ne anlatılıyor ,hangi dili konuşuyor anlayana kadar biraz ilerlemiş, çeşitli  çiçek kokularını özenle hazırlayan bir dükkanın önüne varmıştım. Burada kendisi küçük bir şişe içinde bir koku uzattı.
"Filbahri kokusu. Ezelden izler taşıyan bir kokudur. Kokla bunu, ancak bu sekilde yolculuğa çıkabiliriz."

Önceden tecrübem var tabii Yol Hali'nden. Onla yolculuk yapmanın şartlarını az buçuk biliyorum. Kendisi önce tarihi bir mekana uğrar, gerçek yolculuk mekanda değil zamanda yapılır der, dokunduğu her noktanın hikayesini düşünerek , aynı havayı solumuş medeniyetlerin aynı toprağa basmış insanlarını, aynı noktaya değmiş bakışları ve bunların kalplerinde yansımalarını hissederek hayal etmeye çalışır. "Geçmiş, şimdiki zamanda yaşanan bir an " a dönüşür; canlı cansız farketmez,  onun ilgi alanına giren her varlığının ruhu kendi kalbiyle birleşip , vicdanında işlenir. Ortaya yepyeni bir bakış açısı sunar. Biraz yorucudur ama bu onun üslubundan alınan lezzete engel değildir.

Velhasıl kabul ettim ve kokladım. Zamanda yolculuğumuz başladı.

Kanuni' nin son dönemleri. Devlet düzeninin yavaş yavaş bozulmaya başladığı, hile ve yolsuzlukların arttığı ,makamlara ehil olmayanların getirildiği ,çürümenin başladığı zamanlar. Yeniçeri Ocağı'nda, devşirme gence yeni bir isim vererek Esame defterine kaydeden bir Yeniçeri Katibi' nin basucunda bulduk kendimizi ve hikayemiz başladı.

Yeniçerilerin kalplerini yokladık.
Huzursuzdular.
"Hünkarımız savaş meydanında bizimki kadar hiçe sayılmış bir hayat olmayı göze alınca, biz de o zaman onun ki kadar kıymetli bir hayat olurduk " inancındaydılar.

Zamanında 150 yılda 7 padişahın hüküm sürdüğü tahtta, sonrasında dört yılda sırasıyla geçen 6  padişaha uğradık. Kimilerinin şehzadeyken kendilerini  ölüm mü taht mı beklediğini bilmeden Kafes'lerde  yönetme istidatlarını kaybettiklerini gördük, kiminin rahata düşkünlüğünden kiminin ise gücünü yitirmiş bir ordunun hükümdarı olarak esir düşmekten korktukları için ordusunun başında savaşa gitmekten çekindiğini farkettik. Karşılıklıydı sorunlar, tek bir taraf suçlanamazdı ama iletişimleri yoktu.

Sonrası ise...

"Anlatmayı seven yazıcılar için dahi anlatılası değildi. Susulası geçilesiydi. Bazı çilenin yazılması yoktu."
Ve bu acı sadece insanların değil turnaların da hayatlarına bedeldi.

Dayanamadık...Geri döndük. Nazan Hoca' nın "Adaletten çok merhamete meyletmiştir. Kadındır. İyi ki padişah değildir! Şefkatle de tarih olmuyor ki" sözü ikimiz içindi.

Filbahri kokusunun etkisi geçerken o naif insanı kürsüde cesur bir şekilde tarih dersi verirken gördüm.Tarihçiler tarafından Vakai Hayriye olarak kayıtlara geçen olayı anlatıyordu ve ekliyordu:
"Tarihle geçmiş aynı şey degildir"(bir kısmı için bakınız: #28177669)

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Nazan Bekiroğlu'na göre "İsim varlıktan evveldir. Bu yüzden hikmet kelimenin kalbine inmiştir."
Yine " Her hissettiğimi kelamla görünür kılma alışkanlığında olsam da şair değilim ben" diyor. Bunları öğrenince kendisinin neden hissedebildiği tüm duyguları, kokuları ve renkleri dahi kelimelerle tanımlamaya çalıştığını anlayabiliyoruz. Bir fizikçinin tabiatın dilini anlayabilmek için matematikle haşır neşir olması gibi, o da kendi doğasındaki işlemleri çözmek için kelimelerle uğraşıyor sürekli. İsimlendirebildiği nisbette hislerine tahammül edebiliyor, mantığına yatırabiliyor. Yoksa o isimlerin tanımlanamadığında ateşe dönüşüp varlığıyla kalpleri yakacak  mahiyete sahip olduğunun farkında. Buna en güzel örneği ise her fırsatta işlediği Aşk konusu.
Yazarın ilk üçünde Tolstoy'un Anna Karenina'sını görmek pek de şaşırtmıyor artık. Çünkü kendisi dokunduğu her karakteri adeta Anna gibi işleyip, yargılamayı vicdanımıza bırakıyor. Belki de bu kitabı tarihi bir romandan öte yapan özelliği budur.

Bu romanı ve diğer romanlarındaki üslubun özelliğini ise en güzel  Mustafa Kutlu  özetlemiş:

"Şarka mahsus sanatın temeli olan hikmet ve ahengin izdivacıdır bu."

Kitapta ilk defa karşılaştığım ve çok ilginç bulduğum kelimeler var , onları da paylaşmak isterim.

SEMENDER: Ateşte yanmayan masal yaratığı.Yeniçeriler, padişahı korumak için kendilerini herşeye siper ettiklerinden bir diğer isimleri de buymuş.

KAZAN KALDIRMA: Yeniçeri Ocağı'nın isyan etme, meydan okuma, otoritenin zayıf olduğu vakitlerde ise daha da kişisel isteklerini kabul ettirmek için yaptıkları eylem.

ABDULLAH: Devşirmeler ailelerinden alınıp, tüm geçmişleri silinerek isimleri Esame defterine farklı bir isimle kaydedilirken baba adı kısmına Abdullah ( Allah'ın kulu) yazılırmış. Hatta bütün bir Osmanlı tarihinde babasının adı Abdullah olanlarda bir yabancılık ihtimali bu yüzden aranırmış.

Üsluba uyum sağlayabildiğimizde farklı diyarlara götürebilecek ve kelimelerin büyüsüyle tanıştıracak olan bu romanı tavsiye ediyor ve keyifli okumalar diliyorum. :)

Merve Duygun Akartürk, Ruhlar Dükkanı'ı inceledi.
19 Mar 14:45 · Kitabı okudu · 20 günde · Beğendi · 8/10 puan

sayfa 300 den sonra beynim fena karıştı çünkü olay ve kişiler sürekli değişti e tabi daha heyecanlı oldu . kendini vererek okuduğunda anlamaman imkansız olaylar bağlantılar dehşet güzel sadece böyle harika başlayan bir kitabın sonunun daha etkileyici olmasını isterdim süpriz bir son mesela.

Ali AÇIK, Böğürtlen Kışı'ı inceledi.
17 Mar 12:38 · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 9/10 puan

Dramatik bir konu etrafında dolanan,adım adım bulmaca tadında ilerleyen kurgusuyla merak unsurunu sürekli diri tutan bir kitap.Yurekleri sızlatan konusu bir yana,aile içi iliskilerdeki sorunlara da eğilmiş.Sonunda süpriz bir sonla hikaye tamamlanıyor.

Kaç defa rüyama girdin,
Sayısını unutum,
Oysa görmek isteyerek uyusam,
Göremezdim de,
Misafir olmayı mı severdin,
Süpriz yapmayı mı..
Bu gece misafirim olcak mısın yine ?
Gündüz gözlerin karşımda,
Gece düş'te..

birkul

Mükemmel bir polisiye romanı. Gerçekten hiç sıkılmadan okudum. Sonu o kadar supriz bir şekilde bitiyor ki insan sonunda kalakalıyor. Şaşırtıcı ve güzel bir roman. Kesinlikle okumalısınız.

mehmet temiz, Kardeşimin Hikayesi'ni inceledi.
 08 Mar 22:42 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Zülfü Livaneli bu kitabında esas olarak, tehlikeli ve hastalık derecesindeki aşk temasını işliyor. Her gün medyadan takip ettiğimiz bu tür olayların farklı bir şekliyle, daha doğrusu farklı şekilleriyle okuyucuyu tanıştırıyor.

Her kitabında olduğu gibi bu kitabı da, akıcı, sürükleyici, gizemli ve bilgilendirici bir şekilde yazılmış olup çok süpriz ve etkileyici bir final bölümüyle sonlanıyor.

Her ne kadar anlatım tekniği , yazarın daha önce yazdığı ''Serenad'' kitabını andırsa da , içerik bakımından çok farklı konular ihtiva etmektedir.

Kitapta anlatılan konu : Trakya'nın Karadeniz kıyısında bir köyde bir gece bir kadın öldürülür. O köyde tek başına yaşayan ve bazı ruhsal rahatsızlıkları olan emekli inşaat mühendisi Ahmet Arslan adlı kişi de ,öldürülen kadını son görenlerden biridir. Bu olayla bağlantılı olarak , olay hakkında bilgi almak üzere köye gelen gazeteci bir genç kızın yolu, Ahmet Arslan'la kesişir. Sonrasındaki gelişen olaylar , binbir gece masallarının anlatım şeklini aratmayacak biçimde sürdürülen geçmiş ve geçmişteki derin bir aşkın öyküsü kitabın ana konusunu teşkil etmektedir.

Yazar, her kitabında yaptığı okuyucuyu bilgilendirme işlemine burada da devam etmekte olup, bu kitabında da , kadınlara yasak olan Athos dağı, hiçbir şey yiyip içmeyen ve ibadet etmeyen keşişler, orta asyadaki işkenceyle mankurt haline getirilen insanlar ... vs , gibi, daha bir çok bilgiyi konuyla ilişkilendirerek okuyucuya aktarmaktadır.

Aşırı duygusallık ve duygusuzluğun insana, neler yaptırabileceğini böylesine gizemli bir konuyla bizlere anlatan bu eseri ben beğenerek okudum ve okunmasını da tavsiye ediyorum.

Tarihi, çeşitli sorularla ve sorgularla çeşitli yerlerinden deşmek, buzdağının görünmeyen kısımlarına ışıklar tutmak ve ortaya çıkacak yeni ve süpriz sonuçlara açık olmak (görmezden gelmemek-kabullenebilmek-korkmamak) ve bu doğrultuda ön yargılarımızı yıkmak, hepimizin görevi olmalı değil midir?

Aksi takdirde tarihi olmuş, bitmiş ve kemale ermiş dokunulmaz bir sihirli küre ve kıymeti kendinden menkul değerler manzumesi gibi algılarsak derin yanılgılara düşeriz.
Tarihi anlama konusunda en büyük yanılgılardan biri de, olayları etik doğru ve yanlışlar bazında değil de, kişiler bazında ele alışımız olmuştur. Bu yanılgıdır ki, tarihimizi gerçek ve normal düzleminden çıkarmış, efsane haline getirmiştir. Oysa realite şudur ki; milletler, tarihini; geçmişinden ders çıkarmak, gününü ve geleceğini anlamlandırmak için okurlar, efsaneler oluşturmak için değil.
Y. Mehmed BAHADIR

mehmet temiz, Kumarbaz'ı inceledi.
 28 Şub 15:15 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yazılalı 150 yıldan fazla olmuş olan bu kitabı, okuyup bitirdiğimde, ''acaba bu anlatılanlardan 150 yılda değişen bir şey oldu mu ? '' diye kendi kendime sordum. Bu sorunun cevabını da yine kendim verdim. ''Bana göre hiçbir şey değişmemiştir.''

Bırakın kumar oynamayı, benim kahve kültürüm bile yoktur. Kağıt oyunlarını bilmem, Bildiğim okey ve tavla vardır. Onlara da elimi sürmeyeli yirmi yıldan fazla olmuştur. Sadece gençlik yıllarımda ve özellikle de mesleğimin ilk yıllarında mecburiyetten, çalıştığım kurumun lokaline gittiğimiz günlerde, arkadaşlarla okey oynadığımız zamanlar olmuştur ama kesinlikle parasına değil. Sadece kaybedenin masaya gelen çay,kahveyi ödemesiyle sonuçlanan oyunlardı bunlar. Bu durum bile beni çoğu zaman rahatsız ederdi.

Bütün bunları anlatmamın sebebi, bu kadar uzak ve yabancı olduğum bir konu olan kumarın insanları ruhsal olarak nasıl etkilediğini merak etiğimi bildirmek içindir. Bakıyorsunuz sabah akşam yüz yüze bakan insanlar bir masa etrafında toplanıyorlar ve birbirlerinin ceplerindekileri çalmak için her türlü uğraşı veriyorlar ve sonunda çalıyorlar. Ama ertesi gün yine birbirlerinin yüzlerine bakabiliyorlar.Yine arkadaş olabiliyorlar. Bu nasıl bir duygudur ben bir türlü anlayamadım. Tabii ben, burada, kahvehanelerde ve lokallerde arkadaşlar arasında oynanan basit kumardan bahsediyorum. Ben bunu bile anlayamazken, büyük kumarhanelerdeki kumarbazların ruh halini hiç hayal edemiyorum.

İşte kitap, tam da bunların iç dünyasına bizi götürüyor. 150 yıl öncesinde yazılmış olması hiçbir şeyi değiştirmiyor. Bu günde durumun aynı olduğundan hiç şüphem yok.
Konu, büyük bir kumarhanede, özellikle rulet masasındaki oyuna ve oynayanlara yoğunlaşıyor. Bir kumarbazın oyun oynarken yaşadığı ruh hali mükemmel bir şekilde bize yansıtılıyor. Bu kişi, bir kontes, bir prens, bir general veya aylarca çalışıp boğazından kısarak biriktirmiş olduğu bir miktar parayla o masaya oturmuş birisi de olabilir. Kitapta yazılanlardan anladığım kadarıyla bu durum hiç bir şeyi değiştirmiyor. Hepsinin de ruh hali aynı. Müthiş bir kazanma arzusu hakim oluyor ve bu arzu, bu hırs hiç bir zaman engellenemiyor ve acı sonuç mutlaka devamında geliyor.

Kitabın ön planında , bir Avrupa şehrinde yaşayan bir grup insanın, Rusya,'daki yaşlı büyükannenin ölümü ile kendilerine kalacak olan mirası beklemeleri, fakat büyükannenin ölmemesi üzerine ortaya çıkan durum ve yaşanan olaylar anlatılıyor. Daha doğrusu oldukça süpriz sayılacak olaylar. Arka planda ise yukarıda bahsettiğim gibi kumar konusu işleniyor.

Olaylar, çok güzel kurgulanmış ve sağlam bir hikaye haline getirilmiş. Oldukça akıcı ve sürükleyici bir şekilde okuyucuya yansıtılmış. Kısaca söylemek gerekirse; Dostoyevski'den harika bir konu, harika bir anlatım, harika bir akıcılık, ve mutlaka okunması gereken bir kitap.