Fotoğrafımın Hinata olması Naruto'yu izlemediğim ve okumadığım şeklinde de olabilir :P karakterlere bakarken denk gelmiştim sadece :)-öyle bir belirteyim bilgi sahibi olmadığımı göstereyim istedim-

Bu kitabı hediye eden Mustafa abiye çok teşekkür ederim, yüreğine sağlık abi ^_^ ilk manga okuma serüvenimi bu kitapla atıverdim vesilenle.

Kitabın düzenini ve çizimlerini sevdim özellikle tepkilerin yakın versiyon çizimi çok iyi olmuş güldüm epey. Arada heyecanlanıp evde dışımdan okudum ve pek tabi kardeşimin tuhaf bakışlarına maruz kalarak akıl, fikir diliyorum sana abla diye serzenişlerine tanık oldum :P

Karakterleri tam kafamda oturtamadım lakin Naruto'nun rahatlığı ve eğlenceli tavrı dikkatimi çekti ve sevdim baya.
Özellikle ''Ben, ben Uzumaki Naruto! Sevdiğim şeyler hazır ramen, daha sevdiğim şey ise İruka Sensei'nin ısmarladığı İçiraku ramen, sevmediğim şey hazır ramene kaynar su koyduktan sonraki üç dakika .'' repliği unutamayacaklarıma girdi. :D

Tavsiye ederim farklı bir deneyimlere doğru yolculuk iyi gelebilir ^_^ keyifli okumalar dilerim.

Habibe, Babaya Mektup'u inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın adından dahi anladığınız üzere bu onun babasına seslenişi. Ve benim aklıma gelen ilk soru şu neden "Babaya Mektup". Belli ki kırık dökük bir hayat dedirtiyor insana.
Bu Franz Kafka'nın satır aralarıma gizlediği hayat öyküsü aslında. Anlattığı yalnız babası değil kendi hayatı da aynı zamanda. Çocukluğunu, gençliğini, yetişkinliğini ve tabi bunlarla birlikte acılarını da dökmüş bu mektuba. Aslı 104 sayfa imiş. Bir ara Milena'ya gönderecekken daha sonra ne gerçek sahibine ne de sevdiği kadına gönderebilmiş. Mektubun yarıya kadar olan kısmı biraz daha dokunaklı olmakla birlikte diğer yarısı biraz daha fikir üzerine kurulu. Bazı yerlerde 'Ah zavallı Franz' dediğiniz olcaktır. Mesela bir gece deli divane su istediğinde babasının onu alıp dışarı çıkardığını ve orda bıraktığını ve bu anının Franz'ın hayatında derin bir travma sebebi olduğunu öğrendiğinizde. Daha bunun gibi onlarca an onlarca yaşanmışlık ve yaşanmamışlık var genç Franz'ın hayatında. Onunla sohbet ediyormuş gibi hissettiriyor bu mektup. Sanki bir çay bahçesinde oturmuşsunuz da onu dinliyormuşsunuz gibi.
Sıkılmadan okunur. Franz Kafka severlere ve hiç denememişlere duyurulur.
Minik alıntı:
"Sende hiçbir etki yaratmayan şey, benim mezarım olabilir"

Habibe, Kayıp Hayaller Kitabı'ı inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Yitirilen umutların, ardına düşülemeyen hayallerin, masum insanların üzeri kötülükle, yoksullukla, imkansızlıklarla örtülü hayatlarının kitabı.
Bir aşk düşünün yaktığı yeri küle çevirmiş. Hayatları yakıp yıkmış ardında tutunacak dal bırakmamış kimseye.
Bazen küçük bir çocuğun bazense artık iyice yaşlanmış bir dedenin ağzından anlatılan yitirilmiş bu sevda öyküsünü okurken kendinizi dedenizin dizine yatmış sobanın çıtırtılarını duyarken bulacaksınız. Sanki kış geceleri anlatılan hikayeler gibi.O kadar masalsı o kadar merak uyandırıcı ve o kadar efsunlu bir anlatım. Bir sonraki sayfayı çevirirken "Eee sonra ne olduu?" demiş gibi hissedeceksiniz. Dede "gülüm" dedikçe siz kederleneceksiniz.

İlk kez bir Hasan Ali Toptaş romanı ile kesişti yolum. Gerçekten dedikleri kadar akıcı ve naif bir anlatımı var. Hiç yormuyor 1 günde bitirdim tabi boş bir gündü ondan ötürü de olabilir :) Demek ki neymiş o büyülü ortamı yakalamak için İhsan Oktay Anar gibi 279 tane bilinmeyen kelime kullanmasalar da oluyormuş :) Birde dikkatimi çeken bir şey var yazarla ilgili, kitap isimleri o kadar hoş ki. Gerçekten adı yeter dedikleri türden..

Habibe, Gülünün Solduğu Akşam'ı inceledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · Puan vermedi

Adı: Gülünün Solduğu Akşam
Yazar: Erdal Öz

Kitabı görür görmez hiçbir fikrim olmayarak okumalıyım dedim. Sanırım beni çeken bir şey vardı, o zaman nedenini bilmediğim. Arka kapağı okudum sonra bir "Acaba?" sorusu çarptı zihnime. Bilimsel yazılmış bir biyografi okuyacak zihinde değildim o sıralar. Takasa koydum ama yine içim rahat değil. Ne güzel söylemiş Erdal bey, bu kitabı hüzünlü bir roman sürükleyiciliğinde okusalar da bir roman olmadığını bilsinler. Her bir kelimesi yaşanmıştır.

Kitap Deniz Gezmiş'in en son dönemini yine onun dilinden ve gönlünden anlatıyor. Erdal Öz 1 hafta gibi bir süreçte onu dinliyor ve yazmaya koyuluyor sonra aniden tahliye edilişiyle birçok nokta aydınlanamadan kalsa da o yüreğinden geçenlerle birlikte bu anıları romanlaştırıyor tıpkı Deniz ile en başta konuştukları gibi. Tabi yalnız Deniz değil Yusuf ve Hüseyin gibi daha adını geçiremediğim birçok dava arkadaşının dilinden de dinliyorsunuz bazı noktaları.
Her ne kadar bir roman havası taşısa da öyle okuyamıyorsunuz. Bir dönemin karanlığını en derinden hissediyorsunuz. Siyasi görüşünüz ne olursa olsun bazı şeyler insanlığınızla alakalıdır ve üzülerek söylüyorum insanlığımdan utandım. Sonunu bilerek çevirdiğim her sayfa beni biraz daha üzdü. İnsan doğar, büyür ve ölür diyor babasına son mektubunda. Ama hangi babanın yüreği böylesi bir ölümü taşıyabilir ? İşte cevap veremediğimiz sorulardan biri.
Bu kitabı tüm yargılarınızdan sıyrılıp kendi ideolojisinin izinde yürüyen bir adamın son anlarını paylaşmak için okuyun. Ondan sonra da oturup biraz düşünün bir insanın ölümü insanlığın ölümü gibi değil miydi ?
Keşke ölmek,öldürmek savaşmak zor olsa da barışmak kolay olsa ne güzel olurdu.

Hakkında fazlaca bilgi sahibi değilim o yüzden yalnızca insanlığımızın ölümüne üzüldüm bir de davasında kararlı 3 gencin gülümseyerek o sehpaya çıkışına. Şu kadar söylüyorum bu kitap siyasi bir belgesel gibi okunsa da aslında şu sıralar dünyanın sürüklendiği karanlık çağı anlatıyor. İnsalığın her geçen gün yok edilişini anlatıyor. Gücü anlatıyor,insanları yok yere öldüren o zalimlerin gücünü. Nesnel bir şekilde okudum ama sonunda nesnel kalmam mümkün olamadı.

Teşekkürler Erdal Öz, son soluklarında dahi yanında durduğun bu 3 gencin sözlerini, anılarını bizlere taşıdığın ve bunu bir sorumluluk olarak bildiğin için.

Sıcaktan ruhum daraldi
ve ben kalkıp bu duvara
Boydan boya
Fotoğrafını astım
Gecenin karanlığında bile ışıldıyor gözlerin
Ne kadar da keskin
Bir kılıç gibi
Ne kadar da donuk
Bir silahın namlusu gibi
Bir uçtan bir uca bir
Bir ipin en gergin yerinde
Ve en dargın hayalindeyim ben bu saatlerin
Bak uyku bile almıyor beni koynuna
Kafam karışık,kafam dolu
Kafam içinde cehennemi taşıyor
Ben bilmem sigaram bilir
Elinde tuttuğun çakmağın
her zerresine tabi olan bu zulüm bilir
Kalıp yakar misin,gidip yanar misin
Bir sen bilir

Iki Hikâye Iki Kahraman 1. Bölüm
Not: Dört bölüm tek bölüm haline getirildi. Bu uzunlukta daha üç bölüm daha çıkacak diye düşünüyorum ama bilmiyorum, kestiremiyorum nereye varacak, ne olacak.. Bu bölümden sonra şimdiye dek hiçbir yerde kullanılmayan bir yöntem kullanacağım... Bu yeni yönteme güveniyorum şimdilik. Tabi iyi bir teknikle yazabilirsem ve dramayı verebilirsem çok iyi olacak...

Adı Suat Karasaçan, kavurucu bir yaz günü, aydınlık bir evde 1955 yılında İstanbul’da doğdu. Doğarken kahkaha atıyordu. Babası doğarken kahkaha atmasına anlam veremediği için üç beş ay korkudan çocuğu kucağına alamadı. Bir cami önünde bırakmak istiyordu ama annesi sevmişti çocuğu. Annesinin ona ilk öğrettiği kelime ''anne''.. Sokaklarda koşmadı, dışarıda pek gezmedi, dizi kanamadı, toprağı yemedi, kaçak göçek yapılardan nefret etti. Çünkü o evlerden çıkan çocuklar onu hep dövüyordu. Bütün derdi kendine ait bir ev, bir bahçe olsun istiyordu. On altı yaşında babasının tapularını çalıp babasının tapu üzerindeki ismi çizip kendi ismini yazdı.. Bağıranları hiç sevmiyordu, sessiz bir kaplan gibi avını saatlerce bekleyebiliyordu. Mahalledeki çocuklar toplanıp onu dövüyordu o da köşe başlarında gizli gizli saklanıp herkesi tek tek yakalayıp dövüyordu.. Elbebek gülbebek sıcacık evinde büyüdü. Liseyi çok iyi bir dereceyle bitirdi. İlkokuldan üniversiteye kadar aldığı bütün takdirleri ve karnelerini sakladı, özenle korudu. Hukuk kazandı. Aslında anlatılacak pek mühim bir hikâyesi yok. Babası da hâkimdi, oğlunun da hâkim veya savcı olmasını istiyordu. Yemek istedi, önüne koyuldu. Mutfağa gidip hazır yemek bile almadı. Dert yandığı pek bir şey olmayınca, soru da sormazdı. Kahramanımıza gelecek olursak Adı: Ulaş Soysöken. Anlatacak çok şeyi var. Çünkü mutfağa değil çarşıya inip bir şeyler alıyor, mutfağa getiriyor, onları birleştiriyor/karıştırıyor sonra yemek denilen bir şeyi yapıp yiyordu ailece. Bir kış gecesi, yıkık dökük, karanlık; sekiz kişilik bir evde doğdu. O da İstanbulluydu, 1955 yılında İstanbul’a bağlı bir köyde doğdu. Doğarken normal bir insan gibi o da ağlıyordu. Çirkin bir yüzü vardı, hem de fakfakirdi. Babası onu sekiz ay boyunca kucaklamadı, o kadar çirkindi. Köy okuluna giderdi, paltolunun paçaları hep çamurluydu, ayakkabıları yırtık olmasa da yırtılıyordu çarçabuk, annesinin ördüğü eldivenleri giyerdi, haylazın tekiydi. Annesinin ona öğrettiği ilk kelime ‘’yap’’. Kendisinin cevizleri yoktu, ara sıra komşusundan çalıp bakkala götürüyordu. Sadece cevizlerle kalsa iyi, kendisinde olmayan her şeyi çalıyordu. Mesela: Şeftali, can eriği gibi şeyler. Sattığıyla içinde dert olan çikolatalar, şekerler falan alıyordu. Liseyi dışarıda çorap, leblebi, tıraş bıçağı falan satarak okudu. O da hukuk bölümünü okumaya başladı. Tercih etmesinin nedeni de devamsızlık sorunun olmaması. Böylece hem çalışabilir hem de okuyabilirdi.

Yıllardan bir yıl, günlerden bir gün Ulaş İstanbul'a geçirdiği dördüncü yılın sonuna doğru dolandırıldı. Beş parasız ortada kaldı. Hem ağlama tuttu hem de öfke. Ne yapıp edip para kazanması gerekiyordu. Düşündü, çok düşündü ama işin içinden çıkamadı..

Ulaş, yağmurlu bir sabah uyandı yatağından takvimler 29 Nisanı gösteriyordu. Karnı açtı, yavaş yavaş kendine gelmeye çalıştı. Yatağın kenarında duran tütünü aldı önüne, bir sigara sarmaya başladı. Bir an durup düşündü, gece yarı aç uyumuştu. Hala kendisini dolandıran adamı düşünürken buldu kendini. Nasıl bulacağını, bulduğunda ne yapacağını düşünüyordu. Şöyle boş bir arsada bulsam dedi. Arkasından yavaşça, sessizce yanaşsam ve birden omuzlarına ağır bir darbe indirip bütün gücünü, direncini bir anda tüketsem ve üzerinde duran tomar tomar paraları alsam dedi.. Sonra vazgeçti bu düşünceden. Gerçekleşmeyecek hayallerle düşünüp moralimi daha da bozmamalıyım dedi. Açtı, neyi görse saldıracak bir ruh haline giriyordu. Sigarasını ateşleyip ateşlememe arasında kaldı. Açlıktan karnından sesler geliyordu. İçse belki kusar ve daha da kötü olmaktan korkuyordu. Midesi bulanacaktı ama içinde bir şey olmayınca daha da kötü olurdu. Tekrar başını yastığa gömüp hayaller âlemine daldı. Bir lokantadan karnı tok çıkıp bir bisikletle parkları dolaştığını hayal etti önce. Bisiklet belki onun sevincinin bir sembolü olduğundan bisikleti düşündü. Neden bir arabayı düşünmedim diye bir düşünce geçmedi aklından ama bisiklet belki de bir mutluluğunun sembolüydü onun için. Bilmiyordu bunu, düşünmedi sembolleri, anlamları, imgeleri… Bir süre parkları dolaştıktan sonra durup bir kahvehaneye geçmek ve orada konuşulan her şeye kulak kesilip notlar tutmayı düşündü. Notlarına türlü türlü şeyler yazacaktı… Kimisi akşam dövdüğü karısını anlatacaktı, kimisi yeni doğan çocuğunu, kimisi evlenmek istediği kadını, kimisi yeni gireceği işi, kimisi haylazlıklarını, kimisi yalnızlıklarını anlatıp duracaktı. Diğer taraftan ülke sorunlarını dinleyecekti, İstanbul ve ülkede nam salan kabadayıları, kumarhane sahiplerinin raconları da elbette düşecekti muhabbetlere, oradan da kağıtlara.. Gazete köşelerinde iş arayanlar da oturur muydu kahvehanede? Otururlardı elbette. Kendisi de hikayeleri not alacaktı.. Gözlerini odasında tekrar gerçeklere açınca bu düşünceden de vazgeçti. Bir gece kulübesinde olduğunu hayal etti. Sol ya da sağ elini kaldırmayı hayal etti. Fark etmezdi onun için hangi elini kaldırdığı sadece eğlenmek, karnı tok bir şekilde çılgınca eğlenmeyi hayal ediyordu. Bulutları kendine basamak yapıp yarabilirdi bütün yıldızları, gezegenleri. Güneş de yakamazdı o zaman Ulaş’ı, dev göktaşlarını elinin tersiyle de itebilecekti. Gözlerini kapatıp başını omuzlarından geriye doğru çekip çılgınca oynamak, hiç durmadan, hiç nefes almadan kendi başına ritimsiz ve ahenksiz oynamak istiyordu.. Gözlerini tekrar odasında gerçeklere açtı ve ne yapacağını bilemeden yerinden kalktı mutfağa doğru gitti. Yalnızdı ve dolap en soğuk yüzüyle karşıladı...

Hazırlanmaya başladı, üzerine hiç dikkat etmeden bir şeyler aldı. Sokağa fırladı, sokak kalabalıktı, sokak nefes alıp veriyordu, sokak herkesin korkusuzca gezeceği bir yer değildi. Anarşizm ve faşizm kavgası sokaktaydı. Gece sığınak değil bir kaçıştı. Ama öğle vaktiydi ve güvenli olduğunu düşünüyordu. Herhangi bir marketten geçerken dışarıda duran meyve-sebze kasalarına yaklaşıp bir iki domates, biber, salata veya başka bir şeyler de olabilir hemen ellerini uzatıp, kaçırıp bir köşede yemek istiyordu. Bunu canı pahasına yapacaktı ama nasıl? Hırsızlık yapmak hak yemektir diye bir düşünce geçti kafasından. Sonra bu hırsızlık değil adil olmayan durumda adaleti sağlamaktır dedi kendi kendine. Kendini böyle ikna edebildi, etmeliydi. Hırsızlık yapmak için böylece kendini cesaretlendirebilirdi. Ama bunu nasıl dışarıya anlatabilecekti ki.. Anlatsa dahi anlarlar mıydı? Birisi çıkıp her aç olan çalsa memleket ne olacak dese ve onun peşinden binlerce paralı, tam para ümidini taşıyan yarı paralı ve yarı para ümidini taşıyan parasız insan koşmaz mıydı? Etraf dolandırıcılarla, hırsızlarla kaynıyordu. Köylerden şehirlere ekmek peşinden gelen nice insan telef olup gidiyordu. Kimisi para kazanıp köyüne evlenmek için dönmeye niyetliydi, kimisi babasının borçlarını ödemeye niyetliydi, kimisi ailesine para göndermeye niyetliydi, kimisi kendine yeni bir hayat kurmaya niyetliydi, kimisi kan davasından kaçıp şehre sığınmıştı... Herkes bir dertle gelmişti İstanbul'a.. Sokaklar dert yanıyordu, İstanbul bir canavardı, öldürmeye, ağlatmaya hazır bir canavardı. Polisler canavardı, halk canavardı, ama ortada canavar yoktu. Köylüler dolandırılıyor, şehirliler ise en kurnaz rollerine bürünüyordu. Sokaklar bölüşmüş, bölüştürülmüş; caddelerin bir tarafı alınmış diğer taraf savaş yeriydi. Onların dışında duranlar ise dava uğruna her yeri yakıp yıkmaya gönüllü birer nefer-idiler. Duvarlara direniş yazıları yazılıyordu. Köylü-emekçi yazıları, faşizm yazıları, şeriat yazıları, laikçi yazıları... Her türden yazılar vardı. Kim haklı, kim haksız bilemiyordu. Bilmek istemiyordu. Başını bunlarla yoracak ne zamanı ne de kafası vardı. Basit düşünüyordu çünkü basit yaşadı. Karın doyurmak meseleydi ve karnını doyurmak istiyordu. Bir grup insan bir duvarın kenarında oturmuş yemek yiyorlardı. Hallerinden belliydiler, işçilerdi. Yanlarına yanaştı, açım demeden işçiler yemeğe davet etti. Oturdu sofraya birlikte yemek yediler. Yemek yerken işçilerden biri onun lokmalarını sayıyordu. Bir lokma fazladan alsa sanki yemek biter ve aç kalacak gibi bir korku taşıyordu. Gözü onun lokmalarındaydı. Bir başka işçi bunu fark etti ve onu gözleriyle uyardı. Ne de olsa aynı toprağın insanlarıydılar ve birbirlerini anlıyorlardı.. Karnı doyduğu için mutluydu. İşçilerden birine ben de çalışmak istiyorum burada, siz ne iş yapıyorsanız ben de o işi yapmak istiyorum dedi. İşçiler biz bilmeyiz onu patron bilir dediler. Öğle paydosu biter bitmez patron gelecek ona bir sor istersen dedi işçilerden en yaşlısı, hallinden belliydi ki en tecrübelisi de o idi. Beş dakika geçmeden geldi patron. Hızlıydı, takım elbisesi ayna gibi parlıyordu, bakışları sertti. İşçilere baktı sonra duvara baktı, ''duvar bitmemiş siz burda ne halt yiyorsunuz, yevmiyeyi iki katına mı çıkaracaksınız'' diye biraz azarladı. En yaşlı olan patrona karşı eli bağlı bir şekilde durumu izah etti ve patronu gülümsetmeyi de başardı. Yeni gelen genci de söyledi. Patron hiç düşünmeden kabul etti. Ve öğleden sonra çalışmaya başladı. Gün bitiyordu, akşama alacağı üç beş kuruşla iki günlük yeme içme parasını çıkardığını düşünerek mutlu bir yüz ifadesi yerleşti her hücresine..


Akşam işçilerle beraber oturup beklemeye koyuldular patronu. Bir saat önce patron iş sahibine gidip yevmiyeleri alacaktı ama daha gelmedi.. Beklediler gelmedi, beklediler gelmedi... Yatsı oldu, yatsı bitti. Ama patron gelmedi, gelmiyordu bir türlü. İşçiler, ''eve gidelim, yarın sabah yine geliriz buraya, patronun işi çıkmıştır'' diyerek dağıldılar. Karnı acıkmıştı, dükkânlar kapanıyordu tek tek. Karanlığı bir mağara sığınağı gibi gördü. Bir marketin önünden geçerken, marketin içine kasaları taşıyan tek bir işçi vardı. Market işçisi, marketin içindeki kasaları düzenliyordu, dışarıda bir domates kasası duruyordu. Gözüne kestirdi, kaçıracaktı o kasayı. Fazla gecikmeden hızlıca kasaya koştu. Aldığı gibi koşmaya başladı kasayla. Bir yandan kaçırırken diğer yandan bir kasa domatesin ona kaç gün yeteceğini düşünüyordu. Kaç kez somunla domatesi yiyeceğini düşünüyordu. Sabahları tok karnıyla rahat bir sigara da içecekti… Koşarken düşünüyordu bunları. Domatesler de kan kırmızısı gibiydi, belli ki köy domatesleri, belli ki taze domateslerdi. Market işçisi peşine düştü. Olabildiğince hızlı koşuyordu fakat ayağı kaldırımla yolun arasındaki boşluğa denk geldi, bütün hızıyla düştü. Hemen toparlanıp birkaç domatesi eline aldı, tekrar koşmaya başladı. Market işçisi, Ulaş’ın peşinden gitmekten vazgeçip domatesleri karanlıkta toplamaya çalıştı. Küfürler yağdırıyordu hırsıza, bunu patronuna nasıl açıklayabilecekti? Geride marketi açık kalmıştı, patlamamış domatesleri kırık kasaya toplayıp markete doğru hızlı adımlarla yürüdü. Markete vardı ve marketteki eşyaların yerli yerinde olduğundan emin olmak için hemen her yanını dolaşıp her yeri kontrol etti. Şükürler olsun dedi ve hemen orada duran sandalyeye attı kendini. Gece tenhaydı. Sokak aralarında kayboldu. Eve ilk suçuyla döndü. Hukukçu olmakla, hırsız olmak arasında duran o ince çizgide yürüyordu. Belki de böyle daha iyi bir hukukçu olabilirdi. Açlığı görmeyen hukukçu, tam bir hukukçu olabilir miydi? Olmazdı elbette. Kan/ter içinde kalmıştı, hem korku hem de tarif edemediği inanılmaz bir duygu vardı üzerinde. Odasına geçti gaz lambasını yaktı ve domatesleri yemeğe koyuldu. Yedikten sonra yatağının başında oturup birkaç dal sigara içti ard arda. Sabah alacağı paranın ümidiyle uyudu...


Evin sessizliği, sabahın şerri, ruhun sıkıntısı, bedenin zayıflığı, zamanın uzunluğu, kalbin sabırsızlığı, kabusların işkencesi doluşmuştu odaya.. Bütün korkuların, arzuların, özlemlerin, isteklerin içinde gözlerini tekrar hayata yani gerçeklere açan Ulaş. Ulaş, neredeydi? Kimdeydi? Ulaş, dünyanın neresindeydi? Ulaş'ın varlığı ile yokluğu insanlara anlam veriyor muydu? Verse dahi ne zaman ve nasıl verecekti? Ulaş, elbette bunları düşünmüyordu, elbette bu soruların farkında değildi ama yaşıyordu, içindeydi. İçinde olduğundan dolayı nerede olduğunu da bilmiyordu ya... Birisi Ulaş'ın hem içini hem de dışını görerek gözetleseydi dışarıdan, Ulaş'a söyleseydi bütün olup bitenleri.. Ulaş inanır mıydı? Tanrı hangi eliyle dokunmuştu Ulaş'ın hayatına? Ulaş, sadece sabah gözlerini açtı yatağında, aylardır yıkanmamış kirli yatağından, haftalardır yıkanmamış elbiselerini giymeye çalışıyordu. Aklından geçen tek düşünce yarım yevmiyesini almak ve bir güzel karnını doyurmaktı. Manayı aramıyordu, zira kendisi manaydı.


Suat Karasaçan ise derslerine yetişme heyecanıyla yataktan çıktı. Gece boyu ders çalışmıştı. Yorulmuştu ve şimdi de derse yetişmeye çabalıyordu... Bütün gece ders çalışıp sokakları kirletenlere karşı mücadele vermek istiyordu. Sokakları savaş alanına çeviren anarşistlerden nefret ediyordu. Ülkede var olan en büyük tehdit önce anarşizmdi sonra hırsızlık sonra gettoya dönmüş mahalleleri medenileştirmek, iyileştirmek bunlara yönelik önlem niteliğinde kanunlara ya da mahkeme kararlarına imza atmaktı. Haklıydı, sokaklardan geçilmiyordu. Her yerde ölümler, cesetler, öldürmeler, intiharlar, çılgınlıklar, cinnetler, haraç kesenler, kabadayılar, mafyalar, çeteler, askerler, polisler... Bu sokakların bir an önce temizlenmesi gerekiyordu. Suat, geçmişte tokat yediği sokaklardan intikam almak istiyordu. Artık intikamını kişisellikten çıkarıp memleket meselesine dayandırmıştı. Medeni duruşu, üslubundaki naziklik, efendi tavırları, ağır başlılığı ile hocaların ve arkadaşlarının gözdesiydi. Her türlü örgüt Suat'ı kendi safına çekmek istiyordu ama o hepsini geri çeviriyordu. Hiç şüphesiz korkusuzdu, cesareti ile de ön plandaydı. Memleketin en gözde kurumuna girecek, en hızlı yükselecek olan ender adaylardan biriydi. O nedenle derse geç kalmamıştı hiçbir zaman ve hiçbir zaman notsuz, hazırlıksız gelmemişti derslere. Askeri düzen Suat'ta tezahür ediyordu. Üzerini hızlıca giydi, pijamalarını özenle düzenli bir şekilde dolaba yerleştirdi. Kalemlerini aldı, notlarını çantasına sıkıştırdı, anahtarları her zaman çantasındaydı. Giyinip çıkması on dakikadan az sürdü. Bu da olağan-dışı bir durumdu Suat için ve yeterli bir şekilde hazırlanıp hazırlanmadığı sorusu kafasını meşgul etse de çıktı evden.


Evin altında işlek bir market vardı. Marketten meyve suyunu, peynirini aldı, hemen diğer yanında duran pastaneden simidini aldı ve otobüs durağına geçti. Otobüs durağında beklerken kahvaltısını yaptı. Otobüs geldi, bindi ve otobüste eksik bir şeyler var mı endişesi ile korkusunu bir anda yaşayarak çantasını kontrol etti. Unuttuğu veyahut eksik bir şey yoktu. Dersin olduğu sınıfa girince sınıfı boş buldu. Kantine indi, bir çay içmek istiyordu canı. Sabah kahvaltısını çaysız yaptığından midesini iyi hissetmiyordu. Kantinde çayını alıp oturacak bir yere aradı. Köşede boş bir yeri bulur bulmaz oraya yöneldi. Tam oturacakken yanından geçen birisi ona omuz atarak geçti. Çayı yere döküldü, hiç ses etmeden geriye dönüp baktı. Baktığı yerde kendisini korkunç bir şekilde kestiren uzun saçlı, top sakallı, esmer yüzlü bir gençle göz göze geldi. Suat ''abi biraz daha dikkat etseydin, az daha sıcak çay üzerime dökülecekti'' der demez karşıdaki hazırlamıştı lafını. Kalın ve gür bir sesle ''etmezsem ne olacak lan''.. Suat, üzerine gitmek istedi fakat ideallerini düşündü ve geri çekildi hiçbir şey demeden. Türkçesinden belliydi ki adam Kürt'tü, bu da potansiyel bir tehdit anlamına geliyordu. Suat'ın kaybedecekleri vardı. Hiç şüphesiz ki orada bakan kişinin de idealleri vardı ama önem derecesi değişiyor. Suat, şahıslarla muhatap olup ideallerinin gerisine düşmek istemiyordu.. Onun ideali ülkenin en üst makamlarında oturanları muhatap alıp, onları yenmekti, yıkmaktı ve kendi düşüncesine göre toplumu biçimlendirmekti. Bütün bunları düşündü, biraz bekledi sonra tekrar bir çay daha aldı. Oturdu boş bulduğu ilk yere çayını yudumlarken ağzı biraz yandı. Elleri ve parmakları hala titriyordu, içi öfkeyle, kızgınlıkla doldu bir an.. Onu orada boğazlasaydı hiç pişman olmazdı ama yapmadı, yapamadı. Zayıftı, kaybedeceği çok şey vardı. İdealler bazen insanı çok zayıflatıyor diye düşündü.. Bir kalem ve defter çıkarıp karalamaya başladı.. Başlığı atmıştı çoktan: ''İdeallerin Büyüklüğü ve İnsanın Zafiyetleri'' başını kaldırmadan yazmaya koyuldu. Öfkeyle, hırçın bir şekilde yazıyordu. Yazmak ona kuvvet veriyordu, avunacak en büyük tesellisiydi. Omuzuna dokunan bir elle kendine geldi. Sınıf arkadaşı Resul idi. Resul'le merhabalaştıktan sonra sınıfın neden boş olduğunu sordu. Resul de hocanın 1 Mayıs etkinliğine katıldığını söyledi. Suat, hocanın dersleri boş verip böyle bir etkinliğe katıldığı bilgisi karşısında apışıp kaldı. Ki, hoca derslerinde bir dakikayı bile boş geçirmiyordu. Derslerini sıkı sıkı işliyordu, hocanın bir felsefesi vardı kendine şiar edindiği: ‘’Ülkesini en çok seven, işini en iyi yapandır’’ sözü onun için her şeyi özetliyordu… Böyle bir hocanın gün süresince bütün derslerini bırakıp alana gitmesine önce inanmadı sonra bilginin kaynağını sordu. Resul de ''ocakta toplantıdaydım, ocaktakiler söyledi, onların eli uzun oğlum, biliyorlar''.. Resul'un söyledikleri karşısında ve biraz önce yaşadığı olay karşısında daha da öfkelendi, daha da kızgınlıkla doldu... Kendi kendine ''hoca da dersleri bırakıp alana gidiyorsa ya bunlar çok güçsüzleştiler ya da çok güçlüler ki kendilerini korumaya bile ihtiyaç duymuyorlar'' dedi. Resul bunu duyunca ''öyle, bizimkiler çalışmıyor, okumuyor abi'' diye sitem etti. Bir anda sessizlik oluştu aralarında. Resul, Suat’a bakarak neler yazdığını sordu. Suat, hiçbir şey demeden devam etti yazmaya. Resul, biraz daha sessiz kaldıktan sonra tekrar Suat’a bakarak ‘’Suat senin aramızda olmaman, ocakta bulunmaman büyük bir kayıp, gel bize katıl. Bizim senin gibi okuyan, çalışan, uğraşan kişilere çok ihtiyacımız var’’ dedi, kendinden emin bir dille… Resul, böyle amaçları peşinden koşan, didinen bir arkadaşla arkadaş olmaktan gurur duyuyordu. Bir de kendi davasına çekebilseydi ömür boyu onunla dost olup asla bırakmamaya kararlıydı. Böyle insanlarla kolay kolay tanışılmıyor olduğunun farkındaydı ve bu şansını kullanmak için çırpınıyordu. Dört yıl boyunca hiç bıkmadan, usanmadan davet ediyordu. Suat, biraz durup bekledikten sonra Resul’e baktı ‘’abi, ben böyle iyiyim sizi anlıyorum hatta iyi işler yaptığınızı da biliyorum ama ben tek kalmak istiyorum’’ dedi. Suat’ta kendinden emin bir şekilde konuştu ve kesin bir yüz ifadesiyle dile getirdi. Resul, tekrar selam verip yerinden kalktı ve çıktı kantinden. Suat, ardından uzun uzun baktı, düşündü, tekrar yazıya gömüldü daha hızlı düşünüyor, daha hızlı yazıyor, daha hızlı öfkeleniyordu... Okumak, çok okumak; düşünmek, çok düşünmek; çalışmak, çok çalışmak... Bütün hayatını bu doğrultuda çiziyordu.


Ulaş, evden hızlıca çıktı… Güzel yapılmış bir kahvaltının hemen arkasında iyi sarılmış bir sigara içmek onu gün içinde iyi hissettirmesine yetecekti. Evden çıkınca kalabalığa karıştı. Hızlı adımlarla dün çalıştığı yere gitti. Vardığında diğer işçilerin çoktan bekliyor olduklarını gördü. Kimisi simit yiyor, kimisi çayını yudumluyor, kimisi sigara sarıyor, kimisi sigara içiyor, kimisi başını iki avucunun arasına yerleştirmiş caddeye bakıyor, kimisi duvarın kenarında oturmuş aralarında konuşuyorlar.. Vardı ve selam verdi. İşçilerden birkaçı başını sallayarak karşılık verdi. O da bir köşeye geçti beklemeye koyuldu. İşçilerin halini süzdü, kimsede neşeli bir yüz görmedi. Ulaş da oturup okulunu düşündü, son senesiydi. Mayıs ayının sonunda finalleri vardı ve finallerden sonra rahatına bakabilecekti. Öyle ümid ediyordu. Köyüne döndüğünde belki de bir avukat olarak dönebilecekti. Dersleri iyi olmasa da sınıfı geçmesi ve mezun olması ona yetiyordu şimdilik. Bütün hayatı boyunca duvarda, inşaatta, fırında, bahçede çalışmayacaktı ya. Babasına da yardım ederdi böylece, edebilirdi. Böylece önce kendi karnını doyuracak, sonra aileninkini sonra da varsa bir düşüncesi gezebilecekti istediği yerleri. Başka derdi yoktu, olmaması gerekiyordu. Çünkü gözlerini açtığından beri yoksulluk vardı, bir ekmeği kazanmanın derdi vardı. Bütün derdi bu olunca herhangi bir düşünce ve fikir peşinden de koşamadı. Düşünceler ve fikirler karın tokluğundan sonra başlayan bir şey. Bekliyor, okulun biteceğini düşündükçe ara-sıra gülümsüyor kendi kendine. İstanbul’un güzel bir yerinde bir daire tutacağım dedi, daireyi bürom olarak kullanacağım, ayda on dava alırsam bu işi götürürüm diye düşündü. Belki de Ankara’da kurulmuş olan barolar birliğine üye olacaktı, baronun amaçları ve faaliyetleri hoşuna gidiyordu. Genç bir baroydu altı yedi yıllık ya vardı ya da yoktu. Genç olduğu için şimdiden orada yer almak istiyordu. Hızlı yükselirdi, daha çok para alabilecekti. Düşünüyordu bütün her şeyi. Ama şu iki ayın geçmesini bekliyordu. Mayıs-Haziran bir geçseydi. Bir an önce kavuşsaydı sonuna..


Bekliyorlar, bekliyorlar… Hemen duvarın dibinde oturan bir işçi içlerinden en tecrübeli ve yaşça en büyük olan işçiye seslenerek ‘’Ali abi bunlar gelmedi, bunların yerini yurdunu da bilmiyoruz, daha ne kadar bekleyeceğiz böyle’’.. Soru Ali abiyi sıksa da ümitli olmaya çalıştı, biraz gülümsedi, geriye dönüp soruyu soran zayıf, esmer işçiye baktı ‘’gelecekler, gelmez olurlar mı, patronumuz iyi adamdır, disiplinlidir. Patron gelmemezlik etmez, gelip en azından bizi bilgilendirir’’ dedi. Buna kendisi inanıyor muydu hiç bilmiyorum ama bu sözleri ettikten sonra işçi derin bir nefes çekti ya.. Yaşlı işçi bir sigara daha yaktı. Ayakta bekliyordu, patronun gittiği yöne bakıyordu. Belki tekrar oradan döner, bilmiyoruz. Dakikada yüzlerce insan oradan görünüyor, geliyor ve geçiyor.. Sanki herhangi bir surat kaçırırsa patronu kaybedecek gibi bakıyordu. O gelen insanlardan biri de patron ve patronun yüzünü ilk o görmek istiyordu. Belki de patron oradan görünür de duvara bakarsa bizim burada olduğumuzu da görsün gibi bakıyordu. Bir süre sonra korkmaya başlamış olmalı ki yerinde duramaz oldu ve gidip gelmeye, etrafımızda volta atmaya başladı. Bir sigara daha yaktı. Orada bulunan yirmi işçinin gözü yaşlıdaydı, çünkü o bu işi bulmuştu ve onları yaşlı işçi çağırmıştı. Bekliyoruz, sigaralar yanıyor, son paralarla son çaylar alınıyor, ağaçların gölgeleri kısalıyor, herkesten sesler yükselmeye başladı. İşçilerden biri yaşlı işçiye doğru yanaşarak, yaşlı adamın ellerinden tuttu ve yüzüne zavallı bir ifadeyle baktı, ağlamaklı konuşmaya başladı ‘’abi yemin billah üzerimde beş kuruş yok, on gündür bu işte çalışıyoruz, bütün biriken paramı de bu on günde yediğimize, içtiğimize harcadım, şimdi bir çay yok ki içeyim’’ diye sitem etti. İki dizinin üzerine çömelip ağlamaya başladı. Diğer işçilerden bazıları kızmaya başladı, bazıları bağırmaya, bazıları da izlemekle yetindi. Gücü kuvveti yerinde olduğu görünümünü dışarıya veren heybetli duruşuyla insanları etkileyen işçilerden biri yaşlı işçinin üzerine yürüyerek ‘’ulan bu işi alırken yerini yurdu hiç mi sormadın, dolandırıcı mı değil mi hiç mi bakmadın. Sen nasıl bir işçisin sen nasıl bir iş buldun bizi de kendini de yıprattın, öldürdün be’’ yaşlı işçi ile diğer işçinin arasına diğer işçiler girdi. Sinirler gerginleşti, öfke kendini iyiden iyiye hissettiriyordu. Artık yaşlı işçiye yaşından ve tecrübesinden dolayı bir güven kalmadığı gibi bir bağlılık da kalmadı. Saygınlığını da hepten kaybetti. İşçilerden biri on dokuz yaşındaydı, yerinden kalkıp Ali abinin karşısına geçti ve yüzüne bakarak ‘’Ali bizi mahvettin’’ diye bağırdı. Kimse ne yapacağını bilemedi, tartışmaya başladılar aralarında… Kim ne diyor, neyi konuşuyor anlaşılamıyordu.

Ulaş, baktı ve tekrar dolandırıldığını iyiden iyiye anladı ve terk etmek için yerinden kalktı, ardına bile bakmadı. Biraz uzaklaşınca işçilerin daha şiddetli tartıştıklarını duydu ve seslerden biri kulağına geldi ‘’Ali bizimle oyun oynadı, o da bu dolandırma işinin içinde’’ dedi. Ulaş bunu duyunca tekrar döndü. Bu defa kim tarafından dolandırıldığını biliyordu ya.. Peşini bırakmamaya kararlıydı. Gerçekten dolandıran kişi belli miydi…

Çok eskiden okuduğunuz kitapları hatırlıyor musunuz? Bir kitabı kütüphaneden iki defa alıp okuduğum olmuştur.Tabi kitabın ortalarına gelince hatırlıyorum.

Çizmeli Kedi, Kanatlar ve Küller Sarayı'ı inceledi.
11 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Herkese merhabalar!
Bugün nasılsınız faslını hızlıca geçerek, uzun zaman önce okuyup hala yorumunu girmediğim Kanatlar ve Küller sarayının yorumunu gireceğim. Yani umarım bunu bugün yapacağım çünkü nedense kitaba karşı hem oldukça olumlu düşüncelerim hem de oldukça olumsuz düşüncelerim var.
Gelelim kitaba. Her zamanki gibi bölüm bölüm inceleyeceğim ki söyleyeceğim detayları atlamayayım.
Şimdi uzun zamandır beklediğimiz bu kitaptaki olay akışı nasıldı? Bana göre oldukça akıcıydı ama çoğu kitapta olduğu gibi bu kitapta da kusurlar var. İnsanlar bile mükemmel değilken onların yazdıklarının da mükemmel olmayacağını düşünen biriyim ben zaten.
Kitapta olması gerektiğini düşündüğüm ek sahneler ve öne çıkacağını düşündüğüm karakterlerin daha da arka plana atılmış olması bana göre bu kusurlardan ilki. Tabi bu kusurlardan ikincisi de gereksiz, kitabı uzatmak için yazılmış olduğunu düşündüğüm, ek sahneler.
İkinci olarak karakterler nasıldı? Galiba bu yorumda uzun uzun övebileceğim tek yer burası olacak. Rysand, Feyre, Mor, Cassian ve Azriel. Kitabı okumamın tek sebebinin bu olduğunu söylemek isterdim ama bunu söyleyebilmem için Rysand ve Feyre’yi oradan çıkartmam gerekiyor. Tamam. İkinci kitapta her şey güzeldi, hoştu. Karakterler o kadar abartı durmuyordu ama bu kitapta o kadar abartıldı ki Feyre, biz de ondan bir şey beklerler olduk. Fakat ne oldu bir savaş çıktı, bütün karakterler yerlerde. Eee o kadar güç gösterisi nereye gitti? Hani Yüce özellikleriniz?
Sonra bir de yeni eklenmiş ve yarım kalmış karakterler geldi. Üç beş tanesini gerçekten sevebilirdik hatta favorimiz bile olabilirdi ama olur mu ana karakterlere boş boş sahneler yazmak daha önemli. Ne olacak ki zaten bu seri Ryshand ve Feyre’nin çocuklarının aşk hayatına kadar uzar.
Sonra gelelim Haybern Kralına bu adam kim? Gücü ne? Amacı ne? Bütün bunların bu kitapta olucağını düşünürken bunlar da atlatmıştı.
Son olarak çeviri nasıldı? Çeviri gözle görülecek şekilde kötüydü. O kadar göze batıyordu ki hani ikinci kitaptaki Cassian’a Eyvallah yaptırma sahnelerinin üzerimdeki travmasından daha kötüydü.
Kitaba yorum yapmaya devam ettikçe kitap gözümde daha da düşüyor. Bundan da şunu anlıyorum ki bir kitabı ne kadar seversek sevelim bir kusuru var ve bu kusurlar düşündükçe daha çok gözümüze batıyor. O yüzden bu kitabın yorumu da bu kadar. Genel olarak bakınca sevdiğimi düşündüğüm bir kitap olmasına rağmen detaylara inince o kadar da güzel değilmiş diyorum.
Gelelim son meseleye kitabı bu kadar gömmüş olmama rağmen böyle bir puan verdim. Neden? Çünkü dediğim gibi her ne kadar sonradan çok fazla göze batan detaylar olsa bir Cassian, Azrieli ve Mor gibi muhteşem detayları da atlamamak gerek. Ayrıca Feyre de sonunda davranışlarını düzeltip kendini sevdirmeye başlamışken ve ilk verdiğim puanı değiştirmek istemediğim için bu kitabın puanı da böyle olmuş oldu.
Herkese keyifli okumalar dilerim!

En hayırlı genç odur ki, ihtiyar gibi ölümü düşünüp âhiretine çalışarak, gençlik hevesâtına esir olmayıp gaflette boğulmayandır. Ve ihtiyarlarınızın en kötüsü odur ki, gaflette ve hevesatta gençlere benzemek ister, çocukcasına, hevesât-ı nefsaniyeye tâbi olur.

Tertuliano Maximo, Cesur Yeni Dünya'yı inceledi.
 13 saat önce · Kitabı okudu · 15 günde · Beğendi · 8/10 puan

Kitabı sadece bilim kurgu veya distopya kategorisine sokmak biraz haksızlık. Toplumsal düzen, ekonomik sistem, bireysel haklar, özgürlük gibi ucu açık birçok konuya değinmiş ve sorgulanmasına vesile olmuş bir kitap.

Yazarın öjenik görüşü kitapta şartlandırma yoluyla bireylerin topluma adapte edilmesi, lsd kullanması da soma olarak yansımıştır.

Kitaptaki karakterlerin isimlerinin gerçek kişilerin isimlerinden esinlenerek oluşturulduğu malum. Mustafa Mond karakterinin isminin Mustafa Kemal Atatürk ve Sir Alfred Mond isimlerinden geldiği üzerine genel bir kanı var. Huxley’ in ojenik görüşü göz önünde alındığında, mk ultra deneyinde görevli olan arkadaşı Humphrey Osmond isminin de es geçilmemesi lazım.

Herkes herkes içindir, yeni iyidir, eskiyi at gibi toplumsal normlar hem sosyalizme ve kapitalizme eleştiri niteliğinde.

İstikrar kavramının vurgusu kitabın yazıldığı dönemdeki siyasi ve ekonomik belirsizliğin dışavurumu gibi.

Yazarımız Amerika’ nın geleceği dünyanın geleceğidir düşüncesindedir. Kurduğu üretim bandıyla kapitalizmi ve sosyal yaşamı farklı bir yola sokan Henry Ford Cesur Yeni Dünya’ nın İsa’ sıdır. Bir bölümde Ford Hazretleri’ nin kendi adı için Freud dediği de yer almakta.

Toplumun mihenk taşı aile kitapta yok. Özellikle bizim yaşadığımız coğrafyada aile kavramı daha fazla kutsallaştırılır. Cennet anaların ayaklarının altındadır denir. Doğum yapan her kadın kadın kutsallaştırılır. Baba evin direğidir, ailenin reisidir, babaya el kalkmaz denir, baba ne yaparsa yapsın saygınlığının korunması istenir. Çünkü aile kavramının yüceltilmesi bunu gerektirir.
Aile kavramını yüceltiyoruz, çok eşlilik bizde ahlaksızlık olarak benimseniyor, çünkü bizler de şartlandırılarak büyütülüyoruz. Aile ortamında ve okulda pişirilerek. Biz de çok eşliliğin etik olduğu, aile yapısının olmadığı bir ortamda büyüyüp yetiştirilseydik cesur yeni dünya yurttaşlarından farksız olurduk. Tek eşliliği ve aile kavramını iğrenç bulurduk.

İnsanların laboratuvarlarda dünyaya getirilmesi biyoteknolojinin geldiği konuma bakılarak çok da hayal değil. Kopyalanan koyun, maymun var. İnsan kopyalandığına dair söylentiler, komplo teorileri var. Bazı bilim adamları günümüzde insan kopyalanabilecek seviyede teknolojik imkanların bulunduğunu söylüyor. Tabi kitabın yazıldığı dönemde biyoteknolojinin bu kadar gelişmemiş olması yazarın takdir edilmesini sağlıyor.

Sosyal sınıf farklılıklarıyla ilgili Kıbrıs’ ta yapılan bir deneyden bahsediliyor. Bütün bireylerin alfa olduğu bir ülke. Büyük bir çoğunluğu aralarında çıkan iç savaşta ölüyor. Mustafa Mond tarafından sen ağa ben ağa inekleri kim sağa mantığıyla sınıfsal farklılıkların gerekli olduğu savunulmuş.

Somanın oluşturduğu mutluluk hissini günümüzde farklı yollardan alıyoruz. Uyuşturucu, alkol, oyun konsolları, sosyal medya vs. örnekler çoğaltılabilir.

Yaşadığımız dünyadan daha korkunç gelmiyor.

Gerçekten de Mustafa Mond ve John arasında geçen konuşmada Mustafa Mond’ a hak vermeyen var mı?

" Aslında, " dedi Mustafa Mond, " siz mutsuz olma hakkını istiyorsunuz. "
" Öyle olsun, " dedi Vahşi meydan okurcasına, " mutsuz olma hakkını istiyorum. "
"Eklemek gerekirse, ihtiyarlama, çirkinleşme ve iktidarsız kalma hakkını da istiyorsunuz; frengi ve kansere yakalanma haklarını, açlıktan nefesi kokma hakkını, sefil olma hakkını, sürekli yarın ne olacak korkusu içinde yaşama hakkını, tifoya yakalanma hakkını ve her türden ağza alınmaz acıyla işkence çekerek yaşama hakkını da istiyorsunuz. "