Kitap Kurdu, Popular Science Türkiye - Sayı 69'ı inceledi.
3 dk. · Kitabı okudu · 3 günde · 7/10 puan

Popular Science dergisinin bu sayısı tamamen "Enerji" konusuna ayrılmış. "Küresel Isınma"nın sorun olarak dünyanın her yönünde problemler yarattığı şu günlerde "Yenilenebilir Enerji Kaynakları" çok önemli bir konu haline geldi. Dergide bu konuyla ilgili ne gibi çalışmalar yapıldığından bahsediliyor.
Dergide beni en çok etkileyen yazı başlıkları şunlar oldu:
-Biyoyakıt
-Yapay fotosentezden yakıt üretimi
-1 hafta kadar dayanabilen batarya üretme çalışmaları
-Güneş patlamalarının GPS sinyallerini bozabilme ihtimalinden dolayı, bu sinyallere güvenilemeyeceği
-Enerjinin toprakta depolama çalışmaları
-Hidrojen-bor füzyonundan elektrik üretimi
-Star Trek'teki gibi elde taşınan lazer silahı yapma çalışmaları
-Kanser ve hepatit tedavisi için yumurta üretimi
-Düşünce gücüyle hareket eden elektrikli otomobil üretimi
-Diş çürüğünü önleyen aşı üretimi
-DNA'daki bozuklukların tedavisi için "Gen terapi" yöntemi
-Şizofrenin genetik olması

buket butti, bir alıntı ekledi.
9 dk.

Şikayet etmek, birini hatasını düzeltebilmesi için uyarmakla karıştırılmamalıdır. Ayrıca, şikayet etmemek, kötü davranışlara ya da kötü durumlara ses çıkarmamak anlamına da gelmez. Garsona çorbanızın soğuk olduğunu ve ısıtılması gerektiğini söylemenin egoyla bir ilgisi yoktur; sonuçta tamamen tarafsız bir şekilde gerçeği söylemektesinizdir. "Bana nasıl soğuk çorba getirirsin?" diye çıkıştığınızda, ego devreye girer. Burada, soğuk çorba yüzünden kişisel olarak öfkelenmiş bir "ben" vardır ve bu durumu olabildiğince sömürmeye ka­rarlıdır, çünkü "ben," başka birini hatalı çıkarmaya bayılır. Sözünü ettiğimiz şikayet etme, egonun hizmetin­dedir, değişimin değil. Bazen ego şikayet etmeye devam etmek için durumun değişmesini bile istemeyebilir.

Dinginliğin Gücü, Eckhart TolleDinginliğin Gücü, Eckhart Tolle
Seyide, bir alıntı ekledi.
2 saat önce

Bir şeyi ne pahasına olursa olsun yapmaya karar verdiğimde, kendimi o işe tamamen vermeyince rahat edemeyen bir karaktere sahibim

Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami (Sayfa 37 - Doğan kitap)Koşmasaydım Yazamazdım, Haruki Murakami (Sayfa 37 - Doğan kitap)
Kübra A., Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu'yu inceledi.
 2 saat önce · Kitabı okudu · 93 günde · 8/10 puan

GÖVDE GÖSTERİSİ
Bu incelemeyi (?) daha çok kitabı okuyan ve yarım bırakan arkadaşlar için yazıyorum. Sürprizbozan içerebilir demek istiyorum ama hangi sürprizi bozabiliriz ki diye diyemiyorum. Yani okumamak size kalmış. Bu kitap gibi, daha az kişiyi hedef alarak kaleme alıyorum. Murat Sezgin'in #27798378'in incelemesini de okursanız da kitap açısından daha yardımcı olucaktır.

Post modern edebiyat... Nedir bu? Bunu anlayabildiğimizde ki bu bile oldukça zor -bence- bu türdeki okumaların amacı ve sonucu daha anlamlı bir yere gelir. İnternette bu konuda yaptığım araştırmalar neticesinde kopyala yapıştırla, post modern edebiyatı biraz daha anlama kavuşturmaya çalışacağım. -Umarım.-
1)''Postmodern yazın, modern anlayıştan farklı olarak öz ve biçimde yeni bir yaklaşımı beraberinde getirmiştir. Buna göre tür ayrımı ortadan kalkmıştır. Modern yapıtta yorumlanabilirlik sınırlandırıldığı halde, postmodern yapıtta okuyucu, okuduğu sırada metni yeniden yazma durumuna geçer. Modernlikte yapıt anlamlılık taşımaktayken, postmodern yapıt söz söyleme sanatıyla (retorik) bezenmiştir. Dil oyunlarına geniş yer verme ve zaman-yer bütünlüğünden uzaklaşma görülür. Postmodern yazında konu bağlarında geriye dönüşler vardır. Daha önce yazılmış metinlerden yola çıkarak yeni metinler üretilir. Hem sorgulama, hem de yanıt arama bir arada görülür.''
Calvino ne yapmıştır peki? Daha önce yazılmış metinleri kendisi yazmıştır. 10 romanın ilk bölümleri, bunun örneğidir.

2)''Modernizm, nesnelerin, varlıkların, durumların göründükleri gibi olmadıkları düşüncesine dayalıdır.'' Bütün bir kitap boyunca, sırtımızda kitaptan bir pelerin, soyut bir yerlerde gezerken, tam olarak bu özelliği hissediyoruz. Bu kitap öyle elime alayım hadi okuyayım denebilecek bir kitap değil. Tam olarak entelektüel insanların kalemi bir kitap.

3)''Klasik (geleneksel) roman; dış dünyayı, çevreyi ve toplumsal olanı önemser, dışa dönük bir özelliğe sahiptir. Modern roman ise içe dönüktür. Bireyin iç dünyasına, ruhuna, bilinçaltına eğilir.'' İkinci tekil şahıs kullanılarak yazılmış bu kitapta, size ne düşündüğünüzü ve düşüneceğinizi anlatan cümleler var. Karşı koyamadan okuyorken, birden karşı koyarken buluyorsunuz kendinizi.
Nedense geleneksel tavrı, bu modern dünyada biraz küçümseme içererek kullanırız. Ben, klasik olanı da modern olanı da tercih ederim. Bence klasik olan da sadece toplumsal yazılmıyor. Aklıma İnsancıklar ve Anna Karenina geldi. Bunlar bireyin hem içini hem dışını önemseyerek yazılmış klasik eserler. Ama bu kitap, tamamen içe dönük bir kitap. Post modernizm adına verilen örneklerin içinde zirve sanırım James Joyce'a ait. Ama onun da övdüğü biri var. İrlanda'lı yazar Flann O'Brien. Üçüncü Polis Bu kitaba nazaran okuması daha kolay bir kitap olduğunu düşünüyorum. Post modernizmden hoşlanan ve bununla ilgilenenlerin ıskalamaması gereken bir eserdir. Tavsiye ederim.

4)Bu madde için kopyala yapıştır yaptığım siteye nasıl bir minnet duydum, şu anda anlatamam. Çünkü ben de bilinçakışı var diyeceğim ama tam olarak Körleşme ya da Tutunamayanlar'daki gibi de değildi. Bu yüzden yazarsam ''Hadi canım!'' diyen olur diye vazgeçmiştim. Teşekkürler yazan kişi! :) Kendimle de övündüm böyle düşündüğüm için :) ''Öykülemede diyalog ve hikâye etme yerine bilinç akışını kullanır. Dolaşık ve karmaşık anlatım yöntemlerini dener. Simgelere, mitolojiye, efsanelere, mistisizme, nihilizme, fanteziye yönelir.'' BİLİNCİNİZ AKIYOOOOR. Calvino bu kitapta, zihnimizi bir muhallabi misali akışkan ama yeteri ısıyı bırakırsa donacağını bilen bir eminlikle oradan oraya akıtıyor.

Post modernizm ile ilgili bu kadar yazmak yeterli. Şimdi kendi notlarıma döneceğim. Aşağıya da yararlandığım sitenin linkini bırakacağım. Benim okuduğum tek site bu olmadı. Ama en güzeli. Siz de okumalısınız. Buradaki her madde bu kitabı daha anlaşılır kılıcak.
https://www.turkedebiyati.org/...modern-edebiyat.html

***

Kitap okurken not alıyorum. Bunu da bu siteden öğrendim. Hatta yanılmıyorsam Hakan S. abi bunu yazmıştı bir yere. O gün bu gündür, elimde bir cep ajandası okuduğum kitabın kankası olarak gezer, ben de yazdıkça yazarım ona. Bir kitabı okurken, düşündüğümüz binlerce şey var. Bunların bilincimizden öylece geçip gitmesine müsaade etmemeliyiz.

Kitapla ilgili 2 ayrı görüşüm olucak. İlki yarısına kadar düşündüklerim olucak. Bir noktaya kadar bilinçakışımsı tavrı sezdiğim ama kondurmakta emin olamadığım için ''Hah'' dedim, ''Yine, yeni, yeniden!'' Daha önce yazdıklarıma denk gelenler bilinçakışı tekniğini ne kadar sevdiğimi bilirler :)) Ben kaçtıkça o beni kovalıyor gibi bir durum... Neyse.. Açtım kitabı ilerlerken dedim ki; ''Ben bu tür kitapları sevmiyorum. Ne zaman başladı, ne anlattı, ne hayal ettirmek istedi, nereye sürüklemek istedi?'' Ayağı yere basmadan okumak gibi bu tür kitaplar. Bir şeyler havada. Birçok şey havada. Zihniniz havada. Ama.. Calvino yaa... Çok tatlı adam. İkiye Bölünen Vikont'u okumuştum. Bazı yerlerde çocuk kitabı diye geçiyor. Onlar nasıl çocuksa artık... Bu kitabı öneririm çok eğlenceli, akıcı, anlamlandırmakta kesinlikle zorlanmaycağınız ve konu olarak ilginç de bir kitap. Calvino ile böyle sempatik bir tanışma yaşayınca dedim ki ''Ben, bu yazarın en az 3-4 eserini daha okumalıyım. Çok beğendim.''

Calvino ilk yarıda beni zorlamadı. Aksine ne kadar kendimi Ay'da yürüyor gibi hissetsem de yap-boz misali geldi bu kitap. Sabırla, elime yap-boz parçaları gibi tutuşturduğu kelimeleri alıp, onları birleştireceğim ya da birleştimeyi umduğum zaman gelicek mi diye ilerledim. Kitapta altını çizdiğim çok fazla yer var. Alıntı paylaşmak çok yaptığım bir şey değil. Ama paylaşmaya kalksaydım, çok verimli bir kitaptı. Okuması zor bir eser olduğu için o altı çizili satırlara ancak dinç bir zihinle ulaşmak mümkündü. Bu yüzden 93 günde dura dinlene, sindire sindire okudum. Tabi kitap bittiğinde dahi vaaoov denecek satırlar beni bekliyormuş, tahmin etmedim. Kitap, bitince kendinize dondurma ısmarlamanız gereken bir kitap. Gidin doğru düzgün pastaneden alın, yürüyün az da bacaklarınız açılsın. Bu yangını ancak dondurma soğutur çünkü. Düşünürken başınızın fırına döndüğü çok olmuştur. O yüzden ''Beynim yandı.'' ifadesi vardır. :) Bu kitabı okurken, sık sık gökyüzüne baktım. Şehrin ışıklarının taarruz ettiği gökyüzüne, geceleri.. Belki bir yıldız görürüm dedim. Göremedim..

***
Calvino'nun kaleminde yer yer insana tebessüm ettiren bir yan var. Betimleme yaparken alıp başını gitmiyor. Eğlenceli, insanı allak bullak eden de bir yanı var. Tabi bu yorulmadan önce düşündüklerimdi.

Calvino, bu kitabıyla, edebiyat dünyasına GÖVDE GÖSTERİSİ yapmış, adeta meydan okumuştur. Kitaptaki 2 karakter, kitapçıdan bir kitap alırlar. İlk bölümden sonrası yoktur. Tekrardır. Bu, bu şekilde alınan her kitapta devam eder. Yarım kalan her roman, en heyecanlı yerinde kesilmiş ve okuyucuyu meraka düşürecek niteliktedir. Tam 10 kitap, 10 ilk bölüm içinde, ana bir romanın da bunların dışında şekillendiği bir kitap Bir Kış Gecesi Eğer Bir Yolcu Yazar diyor ki: ''10 tane roman yazarım. 10'unu da aynı anda yazarım. 10'unu da sağlam bir temele oturturum. 10'unda da öyle farklı karakterler ve isimler bulurum ki şaşakalırsınız.'' Bence puro falan da içiyor olabilir. Dumanlarını insanın yüzüne yüzüne keyifle üfleyip, gülümseyecek bir adam gibi geldi bana. :)

Bu türde bir kitabı bana 2 sene önce verseler okumazdım. Zihnin en azından sabretmeye hazır olması gerekiyor. Her zaman söylüyorum, çok farklı özelliklere sahip insanlarız. Bu tür bir kitap daha ziyade entelektüel okumalar yapanlara hitap ediyor diye de; bu, o kişilerin üstün özelliklerine işaret etmiyor. Aksine, yine hitap konusu bu. Şahsen ben böyle bir eser karşısında klasikçi bir yaklaşım benimseyenlerdenim. Post modernciler yerine Dostoyevski, Victor Hugo ve diğerleri bana daha çok hitap ediyor.

***
Gelelim ikinci görüşüme, kitap sy. 167'de başlayan 8. bölümün bir kısmından sonra artık tadını kaçırdı. Bence burdan itibaren zorlama bir şekle girmiş. 10 kısa roman var bu kitapta demek daha çekici gelmiş olmalı. Lakin okuyucu için 7. bölümden sonra yürünen yol, yol değil, çıkılan bir yokuş olmuş. Hele ki; ana romanın kendisi de son 4 yarım roman da iyice insanı sıkan, saçma sapan bir yere ulaşmış ki, artık okuyucunun yıldığı yerdir, bıktığı yerdir, vazgeçmek istediği demdir.

Kitabın sonuna geldiğimde ise... Şaşırdım itiraf ediyorum. Sürprizbozan geliyor: 10 hikayenin ismi birleşip, anlamlı bir cümle oluyor'u okumuştum ama bana yine de anlamlı gelmemişti. Meğer cümle 10'u ile bitmiyormuş. Calvinoooo. Seni seni. Ne oyuncu adamsın yahu. :)

Bir Kış Gecesi eğer bir yolcu; Malbork kasabasının dışında, sarp yamaçtan sarkarken, rüzgardan ve baş dönmesinden korkmadan gölgelerin yoğunlaştığı aşağıya bakarak birbirine bağlanan çizgilerin ağında, birbiriyle kesişen çizgiler ağında ay ışığıyla aydınlanan yapraklardan halının üstünde, boş bir mezarın çevresinde ''Oracıkta sonunu bekleyen öykü hangisi?'' diye, öyküyü dinleme sabırsızlığı içinde sorarsa.

İşte bütün mevzu buydu okuyucular. Ama mevzu neydi hala net bir cevap veremiyorum.

serdar şahin, Burası T.Ö.RKİYE'yi inceledi.
2 saat önce · Kitabı okudu · 6 günde · Puan vermedi

Az önce alıntı yapa yapa bitiremedim kitabı. Bazı bölümlerini tamamen buraya yazmak gerekirdi. Ama yazmıyorum. Yazmıyorum ki okuyun. Sanırım kitap 1990 yılında yazılmış. O zaman daha 9 yaşındaydım. O zamanları çok fazla olmasa da hatırlıyorum. Sonradan da biraz kitaplardan, medyadan, sohbetlerden daha fazla şey öğrendim. Gani Müjde o dönemi mizahi bir üslupla bize anlatıyor. Kitap boyunca gülümseten, yer yer kahkaha attıran esprileri, mizahı, bazı yerlerde hayran bırakan zekice yapılmış göndermeleri ile kitabı oldukça beğendim. Gülse Birsel gibi günümüzün mizahçılarını da üslup olarak oldukça etkilemiş olmalı.

1980leri ve 90ları genç veya orta yaşlarda yaşamış kişiler kitapta geçen olayları, anıları, göndermeleri çok daha iyi anlayacaktır. Açıkçası o bilgi seviyesi ve o yaşanmışlıkların tecrübesi ile kitabı okumak ve daha çok keyif almak isterdim.

Bu kitap Gani Müjdenin Peynir Gemisi kitabının ikincisiymiş. Peynir Gemisi oldukça tutmuş bir kitapmış. Burası T.ö.rkiye kitabını bu kadar beğendiysem Peynir Gemisine hayran kalabilirim.

Aslında her yıl için o yılı ya da dönemi anlatan bu tarz kitaplar olsa tarih kitaplarından çok fazla öğretici olur. Velhasıl kelam okuyun, okutturun efendim.

Suat Soydemir, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kutsalın topolojisine erişilmezliğin olumsuzluğu hükmeder. kutsal mekanlar dışarıya karşı tamamen kapanan ve sınır koyan özel mekanlardır. Eşikler onları profanlaşmaktan korur. Dinsel tecrübe, bir eşiği geçme tecrübesidir,tamamen Farklı'nın tecrübesi. Buna karşın bir olumluluk toplumu olarak şeffaf toplum her eşiği , her eşik tecrübesini aşındırır ve her şeyi aynılıkta düzleştirir.

Şiddetin Topolojisi, Byung-Chul Han (Sayfa 102)Şiddetin Topolojisi, Byung-Chul Han (Sayfa 102)
Sümeyra Aydın, bir alıntı ekledi.
3 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Doğunun tamamen başka bir bakışı vardır. İlk olarak o der ki hiçbir problem ciddi değildir. Hiçbir problemin ciddi olmadığını söylediğin anda, problem nerdeyse yüzde doksan dokuz ölmüştür. Onunla ilgi tüm görüşün değişir.

Farkındalık, OshoFarkındalık, Osho
Serdar Glmz, Bir Elin Sesi Var'ı inceledi.
6 saat önce · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 9/10 puan

Otomatik Portakal'dan tanıdığım Anthony Burgess'in okuduğum üçüncü kitabı.
Burgess bu kitabında da alışılmış tarzının dışına çıkmadan toplum ve birey arasındaki ilişkiyi evli bir çift üzerine kurguladığı hikaye ile inceliyor. Kitabın orjinal adı Malay dilinde karşılıksız aşk anlamına geliyor. Burgess kitabında da bireyin, tüketim toplumuna duyduğu karşılıksız aşkı anlatırken tüketim toplumunu öyle güzel ve yerinde eleştiriyor ki benim gözümdeki " hicivlerin efendisi" rolünü koruyor. Olayların aktarımındaki soğukkanlı ve açık anlatım sayesinde ürperten bu son derece kasvetli havasıyla birbirine tamamen karşıt kişiliklerdeki iki insanın nasıl olup da evlilik yaşantılarını sorunsuz devam ettirdiklerinin garipliğiyle bu çiftin yaşadıklarının bıçak sırtı hassasiyeti ve gerilimiyle öykünün değişik tür ve kalınlıktaki anlam katmanları kullanılarak inşa edilmesine olanak sağlayan yapısıyla kesinlikle bir başyapıt.

Hadis Şerif :
Kul, gönlünde, şüphe veren şeyleri tamamen terk.etmedikce takvanin hakikatine ulaşamaz.

bayan limon kekiği, Yeryüzü Ayetleri'ni inceledi.
9 saat önce · Kitabı okudu · 9/10 puan

Furûğ Ferruhzâd, 4 Ocak 1935’te Tahran’da, burjuva bir ailenin kızı olarak dünyaya gelmiş. 16 yaşında evlenmiş. Sonrasında bir erkek çocuğu olmuş ve kocasından ayrılarak 32 yıl süren kısa ömrünün sonuna dek yalnız yaşamış. 13 Şubat 1967 tarihinde bir trafik kazası sonucu yaşamını yitirmiş. Esîr (Tutsak) adındaki ilk şiir kitabı basıldığında henüz 18 yaşındaymış. Ve sonrasında nice kitapları basılmış." Kitaplarının konuları genellikle hayat, ölüm, mutluluk, keder, doğanın güzelliği, toplumsal baskı ve çirkinlikler, umut, umutsuzluk gibi evrensel temaların yanı sıra kadın ve sevişmenin mistik güzelliğini de yansıtır. demiş Ayten Mutlu. "


" İçerik açısından Furuğ, İran ve dünyadaki ererkilliğe karşıtlığın doğrudan anlatımıdır. İran’da tamamen biriciktir, dünyada ise kadın biriciklerin arasında." demiş Rıza Berahani.
Açıkçası bende de çok özel bir yeri var kitaplarının. 20. yüzyıl Fars şairlerinden en önemlisidir bence. Zaten Farsça o kadar büyüleyici ki, şiir ya da müzik fark etmiyor; o kelimeleri işittiğinizde içinize işliyor sanki.