Yeniden hareket edebilmeye başladığımda ilk iş üstüme bir bornoz giydim ve bir daha da çıkaramadım. Doktor Umuz Bey “Neyiniz var?” diye sordu. “Bornozum var,” dedim. Bir de dedemden kalma bir türlü satılamayan birkaç dönüm arazi var ama onun konumuzla hiç ilgisi yok. “Anlamadım,” dedi. Anlasa şaşarım. Ne zaman bir şeyler sorsa aldığı cevaplar karşısında hep aynı tutumu sergiliyor. Umuz Bey’in tıp bilgisinin yeterliliğinden kuşkuluyum. Keşke bazı konularda ejderhaların da fikrini alabiliyor olsaydık. Ona, geçen gün yaşadığım hadiseden bahsettim. İç organlarımın kontrolümden çıktığını, vücudumdan atlayıp gitmeye çalıştıklarını, konuşarak yerlerinde durmaya ikna edemediğim için de üstüme bu bornozu giyip kuşağımı sıkıca bağlayarak onları içeride nasıl hapsettiğimi anlattım. Ama bence artık ceza süreleri dolmuştu. Islah olduklarını düşünüyordum. Yani bornozu çıkarabilirdim ama çıkaramıyordum. Zaten derdim tam olarak buydu. Doktor “İlginç,” dedi. Ona göre her şey çok ilginç. Sanıyorum doğduğundan beri bu hastanenin dışına çıkmamış. Bir gün her şey yoluna girerse onu Afrika’nın yeşil tepelerindeki aslanlara götürmeyi çok isterim. Umarım bizi yerler.
261 syf.
7/10 puan verdi
·
5 günde okudu
"Canavarı gebert! Gırtlağını kes! Kanını dök!"
(DİKKAT SPOİLER İÇEREBİLİR) Sineklerin Tanrısı... 20. yüzyılda savaştan kurtulamayan dünyanın bir devleti olan İngiltere'nin bir politika doğrultusunda 6-12 yaş arasında yer alan çocukları bir uçağa yerleştirip güvenli bölgeye seyahatini amaçlayan ancak uçağın saldırıya uğrayıp cennet gibi bir adaya düşmesini anlatan modern bir alegorik
Sineklerin Tanrısı
Sineklerin TanrısıWilliam Golding · Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları · 202079,8bin okunma
Reklam
Kana çiçeği tamamen kan rengiydi. Hastanenin girişindeki bekleme alanına yerleşen ve sedye görevlisi olarak çalışan Tıp Fakültesi birinci sınıf öğrencileri, bu kırmızı çiçeklerin arkasındaki hava saldırısı sığınağında gizlenmiş, acil durum için tetikte bekliyordu.
İthaki YayınlarıKitabı okuyor
Bu tip bitkiler kimyasalları satma ve uygulama işiyle uğraşanlar için sadece "yabanıl ot" tur. Bir keresinde artık düzenli olarak sürdürülen "yabanıl ot kontrolü" konferanslarının birisinin bildiri kitabında, "bir yabanıl ot öldürücüsü"nün felsefesiyle ilgili olağandışı bir ifade okumuştum. Yazar iyi bitkilerin öldürülmesini şöyle savunuyordu: " basit, çünkü onlar kötü arkadaşlarla birlikteler. " Yol kenarları boyunca kır çiçeklerinin öldürülmesinden yakınanların bulunduğu anımsatılınca; canlılarda diri diri deney yapılmasına karşı olanlara benzeterek "eğer birisi yaptıklarını yargılayacak olursa, onlar için bir sokak köpeğinin hayatı , çocukların hayatından daha kutsaldır" Bu yazının yazarı , çoğumuzun hiç tereddüt etmeden tahmin edeceği gibi; ağır bir kişilik bozukluğu içindedir, çünkü biz bütün narin ve geçici güzellikleriyle burçak , yonca ve çalı zambaklarının görünümünü; yol kenarlarının alevle kavrulmuş gibi, çalıların kahverengi ve kırılgan , büyük eğrelti otlarının bir zamanlar gururlu dantelalarıyla dimdik dururken şu andaki solmuş ve yaprakları ve dalları sarkmış haldeki görüntülerine tercih ediyoruz . Biz bu gibi "yabanıl otların" görünümüne dayanabildiğimiz için , onların ortadan kaldırılmalarına sevinmediğimiz için , insan oğlunun zalim doğaya karşı bir kez daha zafer kazanmasıyla kıvanç duymadığımız için acınacak derecede zayıf görünüyor olmalıyız .
...yoksa inandıkları dinlerini, dünyevî amaçlarına alet eden insanlardan değil. Aslında bu tip insanlar gerçek inançsızlardır; çünkü inanç onlar için herhangi bir dünyevî amaca ulaşmak için araç durumundadır. Bu ise şüphesiz ki asla inanç değildir
ben zekayı radyum gibi bir tip tükenmez bir cevher sanıyordum… onun insan eliyle yetişip gelişen bir şey olduğunu düşünmüyordum…
Sayfa 260 - ömer:Kitabı okudu
Reklam
Louie, kürtaj yapmadığı zamanlarda, yeni doktorlara kürtaj yapmayı öğretiyordu. Hawaii ve Boston Üniversiteleri'nde yardımcı doçentti. Her dönem dersine aynı hikâyeyle başlardı: Beş bin yıl önce Çin'de kürtaj yapmak için cıva kullanıldığını (çoğu zaman kadınlar ölse de) anlatırdı. M.Ö. 1500'den kalan Ebers Tıp Papirüsü'nde kürtajdan bahsediliyordu. 1150 yılından, Kamboçya'daki Angkow Wat tapınağının süslemelerinde görünen, bir iblisin ellerinde kürtaj yaptıran kadını gösterirdi. Tıp öğrencilerine, Aristofanes'in yarpuz çayının düşükleri tetikleyebileceğini not ettiğini anlatırdı; beş gramı, insanı zehirleyebilirdi..
Sayfa 307 - April YayıncılıkKitabı okudu
245 syf.
10/10 puan verdi
·
Beğendi
"İnsan" Olmak?
* evet tabii ki spoiler içerir _Okurken bazen kendimden geçtiğim hayretler içerisinde gülümsediğim... Maslow'un tabiriyle doruk deneyimler yaşadığım bir kitaptı Neden mi? Hemen izah etmeye başlıyorum... Diyor ya hani Bahtiyar Vahapzade: "Kalbin gözü yanmazsa, görünmez göze Allah" youtu.be/hWEM9KHWlkA?si=... Bir
İnsan Olmanın Psikolojisi
İnsan Olmanın PsikolojisiAbraham Maslow · Kuraldışı Yayıncılık · 2020775 okunma
Entelektüeller arasında hala muhalefet vardır faka bu, temel fikirlere asla karşı çıkmayan, boş şeylere muhalefet eden bir abesle iştigal etme işidir. Bu tip bir muhalefete, dogmaya karşı çıkmadığı müddetçe Katolik kilisesinde, komünizmin prensiplerine karşı çıkmadığı müddetçe Sovyet kurumlarındaki "özeleştiri" oturumlarında bile izin verilmektedir.
Sayfa 245 - Pegasus YayınlarıKitabı okuyor
Büyük İngiliz şirketlerinden biri arsenikli sprey üretimini durdurmuş ve müşterilerinin ellerindeki stokları iade etmeye çağırmıştır; bundan kısa süre sonra Tarım Bakanlığı insan ve sığırlarla ilgili yüksek riski nedeniyle arsenik kullanımına kısıtlama getireceğini duyurdu. 1961 yılında Avustralya Hükümeti' de benzer bir yasaklamayı bildirdi. Ancak bu tip kısıtlamaların hiçbiri bu zehirlerin Amerika Birleşik Devletleri'nde kullanılmasını engellemedi.
Reklam
Biri inançlarına gömülmüş, kendi kabuğuna çekilmiş, melankolik, kibar, insan bir tip.
Kurbanları ister bir böcek ister bir sıcak kanlı hayvan olsun , bunların hedefleri sinir sistemidir. Normal koşullarda, bir uyan bir sinirden diğerine; asetilkolin denilen ve yaşamsal işlevini yerine getirdikten sonra kaybolan bir kimyasal aracı madde ile taşınır. Gerçekten de; görülmesiyle kaybolması öylesine hızlı olur ki; çok özel işlemler yapmaksızın, tıp araştırmaları yapanların vücut onları parçalamadan önce örnek alabilmesi mümkün olamamaktadır.
DEHB’nin bir de az bilinen iyi yanları var. Örneğin DEHB’li kişilerde ortalamanın üzerinde görülen ve konudan konuya atlayan , başkalarının yapamayacağı bağlantıları kurabilen bir beynin doğrudan sonucu olabilecek özgün ve yenilikçi düşünme yeteneği bulunuyor. Ayrıca , DEHB’li kişilerin ilgilerini çeken görevlere saatlerce aşırı odaklandıkları da gözlemleniyor. Aslında bazı araştırmacılar , DEHB’de dikkat eksikliği olmadığını , daha çok dikkati yönlendirmenin kontrolüyle ilgili bir sorun olduğunu yansıtmak için durumu yeniden tamamen adlandırmak gerektiğini savunuyor.
Yine tıp oynamaya başlamış site..:)
Hocamızı Tebrik Ediyoruz .
🤲🤲🤲🤲🤲🤲🤲🤲🤲🤲 Yüce Rabbim Yardım Etti Hocamıza Hocamızında Gayretiyle Bu İlletin Vücuda Yayılması Önlenecek . 🤲🤲🤲🤲🤲🤲🤲🤲🤲🤲 instagram.com/p/C5yTaFgt0CC/?... 🤲🤲🤲🤲🤲🤲🤲🤲🤲🤲
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.