bayan limon kekiği, Tıkanma'yı inceledi.
 3 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Eğer bunu okumaya niyetliyseniz vazgeçin. Birkaç sayfa okuduktan sonra, burada olmak istemeyeceksiniz. Bu yüzden unutun gitsin. Gidin buradan. Hâlâ tek parçayken hemen kaçın. Kendinizi kurtarın. Televizyonda mutlaka daha iyi bir şeyler vardır. Ya da madem bu kadar boş vaktiniz var, gidin bir akşam kursuna falan katılın. Doktor olun. Kendinizi adam edersiniz belki. Kendinize bir akşam yemeği ziyafeti çekin. Saçınızı falan boyayın. Artık gençleşmiyorsunuz. Burada anlattığım şeylere kafanız iyice bozulacak. Sonra her şey daha da kötü olacak. “ diye başlayan bir romanı nasıl okumadan edebilirim ki. Sürükleyici, okurken film izliyor gibi hissediyor insan ve tüm Palahniuk romanları gibi tam anlamıyla bir yeraltı edebiyatı.

Victor Mancini tıp fakülyesinden atılan bir adam. Para kazanmak için ilginç bir yöntem kullanıyor. Ve aslında bunu annesinin tedavi masraflarını karşılamak için yapıyor.

Lokantalarda boğazına takılan yiyecekle boğulma numarası yapıp, kurtaran kişinin kendisinden sorumlu olmasını sağlıyor. Böylece, Victor’ u kurtaran kendini kahraman olduğunu inandırıyor. Hayatını kurtardığı kişiden daha sonra da kendini sorumlu hissederek, ona sık sık yardım etme gereği duyuyor.

Mancini, kendisini annesinin rehinesi gibi hissederek büyümüş bir adam. Anne ve babaların “kitlelerin yeni afyonu olduğunu” düşünen, Tanrı’nın olmadığı bir dünyada, kutsal ve tecavüz edilmez olan annelerin yeni tanrı olduğunu iddia ediyor. Boğulma numaralarından fırsat buldukça iflah olmaz bir seks bağımlısı olduğu ortaya çıkıyor. Mastürbasyon yapmadığı her gün hayatın sillesini yiyerek dağılmış insanlarla birlikte olur.
Hangi kitabını okuduysam keşke film olsa diyorum. Ve Tıkanma’ nın da Choke adında 2008 yapımı bir filmi var. Ben filmi de beğendim. Yapım yılına göre başarılı olduğunu düşünüyorum

İlber ORTAYLI.
’TÜRKLER ÇOK EĞİTİMLİ CAHİL BİR MİLLET’

Türklerin çok eğitimli cahil bir millet olduğunu ifade eden Ortaylı, şöyle devam etti:

’Sonra yapacağın şey Türk’ün Türk’e propagandası. Çünkü Türkler hiçbir şey bilmiyor. Türkler yaşadıkları ve yaptıkları tarihi bilmeyen, çok eğitimli cahil bir millettir. Eğitimleri pratik alandadır. Şu anda biz dünyanın en iyi hekimlerine sahibiz. Hastanelerimiz derece itibariyle dünyada çok müstesna yerlere çıkmaktadır. Bilmem kaç tane tıp fakültemiz var, 50 tane daha kurarız. El veriri ki içerisine 500 tane lüzumsuz talebe doldurmayız, sadece 50-100 tane alır, en iyisi çıkmaya devam eder. Şu anda en iyi mühendislere sahibiz ama mimarımız yok. Çünkü cahiliz. Tarih, coğrafya bilmeyen bir kavim bu gibi sanatlara akıl erdiremez. Tarihçi yetiştiremeyiz çünkü dil öğrenmiyoruz.”

Ebru Ince, bir alıntı ekledi.
16 saat önce · Kitabı okuyor · Beğendi

Bende afgan şarkıları dinledim ..
"İnsan böyle sınanmaz ...
Insan bu tür sınamalara dayanamaz ...
Tıp dilinde buna "yakıcı tecrübe " denir.Yaşamsal tecrübe. ..
Bu günlerde Tolstoy'un "İnsan değişken bir varlıktır "sözü pek revaçta .Bu söz herşeyi anlatıyor .."

Çinko Çocuklar, Svetlana Aleksiyeviç (Sayfa 27 - Kafka kitap)Çinko Çocuklar, Svetlana Aleksiyeviç (Sayfa 27 - Kafka kitap)
Medine, bir alıntı ekledi.
16 saat önce

Zaman değerlidir - Onu yitirme!Evler aynı olduğu için sokaklar da birbirine benziyordu. Bu tek tip yollar çoğala çoğala ufka kadar dayandilar. Tıpkı düzgün bir çöl gibi! Burada yaşayan insanların hayatları da aynı şekilde son derece düzgündu. Çünkü burada herşey hesaplı, her şey planlıydı. Her santim her an.Yaşamlarının gittikçe daha zavallı, daha tek düze ve daha soğuk geçtiğini kavramak istemiyorlardı. Bu gerçeği sadece çocuklar, taa yüreklerinde hissettikler. Çünkü artık kimsenin onlara ayıracak zamanı yoktu.Oysa zaman yaşamın ta kendisiydi. Ve yaşamın yeri yürekti. İnsanlar zamandan tasarruf ettikçe, zaman azalıyordu

Momo, Michael EndeMomo, Michael Ende
Furkan Beg, Erbain'i inceledi.
 18 saat önce · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

İsmet Özel

Cumhuriyet Dönemi'nin ilk polis memurlarından, Rüştiye mezunu polis memuru Ahmet Bey'le, Sultan Reşat zamanında ilkokulu bitiren, ev hanımı Sıdıka Hanım'ın altı çocuğundan sonuncusu olarak 19 Eylül 1944'te Kayseri, Düvenönü'nde dünyaya gelir.
Ahmet Bey'in memuriyeti sebebiyle birçok şehir dolaşır.

İsmet Özel, anne ve babasının ailesi için şunları söyler: " İçinden çıktığım aile, herhangi bir üstünlük taşımaz. Annem bir ortakçının kızı. Babamın ailesi de arabacılık yaparmış."
Babasıyla arasında 45 yaş fark olduğu için bir iletişimsizlik hali mevcuttur ve " Ben babamla o öldükten sonra yakınlık kurabilmiş olan biriyim." der. Bu 'huzursuzluk / eksiklik' , İsmet Özel'in çocukluk yıllarına düşen bir gölge olarak zaman zaman kendini şiirlerinde hissettirir. Uzaklığın üşüyen dili, babayla oğlun suskunluğuna karışır. İsmet Özel, babasına, hiçbir zaman 'sen' diye hitap etmez.

1. Dünya savaşı yıllarında Tokat yöresinden çocuk yaşta denecek gençlerin Çanakkale Cephesi'nde askere alınmıştır. İsmet Özel'in Amentü'sünde de karşılığını bulur: "Tokat/ aklıma bile gelmezdi / babam onbeşli olmasa"
Amentü, bir tür babayla ideolojik hesaplaşma şiiri denilebilir ve bu şiirde baba "polistir" ve "Cumhuriyetin bir kuludur."
Babası İsmet Özel'in kitaplarla ama hiçbiri ders kitabı olmayan kitaplarla haşır neşir olması sebebiyle ona 'bal yapmaz arı' der.

İsmet Özel'in yaşamında belirleyici üç şehir vardır: Kastamonu, Çankırı ve Ankara.

İlkokul 3. sınıftayken kendi çabasıyla Ankara'da yayımlanan bir ilkokul gazetesine 'Kış' adlı ilk şiirini gönderir. Şiir yayımlanır ve bir öğretmeninden aşağılayıcı bir 'Sen şair mi oldun be!' tepkisini alır.
Kış isimli şiir Erbain'in ilk şiiridir ve 1953'te yayımlanır.

Özel ailesi 1959 tarihinde Ankara'ya taşınır. İsmet Özel matematik sınavında başarılı olamaz ve bir yıl bekler. O bir yıllık boşlukta olur, ne olursa.
"Çağdaş serüvenler adına/ bütün fotoğraflarını yakan/ yakan ve bekleyen" İsmet Özel, bu sırada boş durmaz. Dünyayı 'merakla' araştırıp anlamlandırmaya çalışır ve 'ergen ben'ini kurcalayan soruların peşi sıra gider. Bu bekleme/bilgilenme sürecinde verdiği iki karar vardır: " Sosyalist olmak, Şair olmak."
Bu dönemde, ciddi sorgulamalar geçirir ve 'nasıl bir dünyada yaşandığı' sorusunun peşi sıra gider. Maddi kazanımlar elde eden insanların 'ruhça kaba, insan ilişkileri bakımından da yıkıcı' olduklarını farkedip insan ilişkilerini buna göre düzenler. Partizan şiirinde geçen 'Dinmeyen bir mavilikle kanayan' bilinci, 'Şehrin insanı'nı sorgular.

İsmet Özel 1963 yılında TİP'e kaydolur.
Askerliğe gidince Ataol Behramoğlu ile mektuplaşmaları başlar. Askerde Ataol Behramoğlu Özel'in bıraktığı ortamın hiç değişmediğini ve hatta daha kötüye gittiğini söyler. Askerden döndükten sonra bu ortamı bizzat kendi görür ve dostlarının gündelik kazanımlar etrafında toplaştıklarını fark eder. Askerdeyken, 1969'un Mart'ında, babasını da kaybeden İsmet Özel'in Kanla Kirlenmiş Evrak şiirinde belirttiği gibi 'cebindeki adresler'den umudu kalmamıştır.
Mart 1970'te Halkın Dostları dergisi yayımlanır.

İslami dünya görüşüne geçtiğini, Sezai Karakoç'un Diriliş dergisinde Amentü şiirini yayımlayarak dışa vurur.

Sosyalist düşünceden kopuşunu belli eden başlıca kopuş dizeleri şunlardır:
Cebimdeki adreslerden umut kalmamıştır./ Kanla Kirlenmiş Evrak
Küfre yaklaştıkça inancım artıyor./ Kanla Kirlenmiş Evrak
Ve şimdi birçok sayfasını atlayarak bitirdiğim kitabın başından başlayabilirim./Kanla Kirlenmiş Evrak
Çocukların üşüdüğü anlaşılıyor bütün yaşadıklarımdan/ Karlı Bir Gece Vakti Bir Dostu Uyandırmak
Yürek elbet acıyor esvap değiştirirken/Tahrik

Kendi şiirleri için şunu söyler:
"Benim şiirimde edebi numara yok. O yüzden şiirle temas kurmak isteyen insan, kendi damarlarıyla benim damarım arasında ister istemez bir bağlantı kuruyor."

İsmet Bey'in şiirlerini okurken yaşadığı üç ayrılığını bilmekte fayda var:
I. Ayrılık: Kayseri ve Kastamonu'dan Ankara'ya uzanan, gençliğini biçimlendiren hamurdan ayrılığı sosyalizmle olur. Sosyalizm onu Kayseri ve Kastamonu'dan ayırır.
II. Ayrılık: Sosyalizmden ayrılığı Kayseri ve Kastamonu'ya geri dönüşü olarak yorumlanabilir. Sosyalizmden İslam'a olan geçiş evresidir.
III. Ayrılık: Bu en önemli ayrılıktır, 4 Agustos 2003 tarihinde Milliyet'in pazar ekine demeç verir. Bu bir kopuş değil ayrılıktır.

Aslında bunun bir Erbain incelemesi olması gerekiyordu ancak kısa bir özet geçerek kırk yılın şiirlerinin nasıl biriktigini bir izah etmek istedim.

Neslişah Özbay, bir alıntı ekledi.
 19 saat önce · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Nikolay Petroviç, Arkadiy’in bir omzuna bir dizine dokuna-
rak: “Eh artık sonunda üniversiteyi bitirdin! Şimdi de evimi-
ze döndün işte!” diyordu. “Çok şükür!”
Arkadiy bütün varlığını saran, içten, çocuksu bir sevince
rağmen, bir an önce sözü heyecanlı konulardan günlük ko-
nulara getirmek istiyordu:
“E, amcam nasıl? İyi ya?” diye sordu.
“İyi. O da benimle birlikte seni karşılamaya gelmek isti-
yordu ama, sonradan nedense vazgeçti.”
Arkadiy: “Beni çok bekledin mi?” diye sordu.
“Evet, hemen hemen beş saat kadar.”
“Benim iyi yürekli babacığım!”
Arkadiy çevik bir hareketle babasına doğru dönerek onu
yanağından öptü.
Nikolay Petroviç hafif hafif güldü.
“Sana öyle güzel bir at hazırladım ki!” diyordu. “Görecek-
sin! Odanın duvarları da kâğıtla kaplandı.”
“Bazarov’un yatacağı bir oda var mı?”
“Ona da bir oda buluruz.”
“Çok rica ederim babacığım, ona karşı iyi davran. Onun
dostluğuna ne kadar önem verdiğimi anlatamam sana.”
“Onunla yeni mi tanıştınız?”
“Evet yeni tanıştık.”
“Demek bunun için geçen kış onu göremedim. Ne iş ya-
pıyor?”
“Asıl konusu doğal bilimler... Ama, bilmediği şey yok. İle-
ride doktorasını da yapacak.”
Nikolay Petroviç: “Ya! Demek tıp fakültesinde?” dedi.
Bir an sustu. Sonra elini uzatarak: “Pyotr, bu gelenler bizim
köylüler galiba, öyle değil mi?” diyerek gösterdi.
Pyotr efendisinin gösterdiği yöne baktı. Dar köy yolundansıska atlar koşulmuş birkaç araba hızla geliyordu. Her araba-
da gocuklarının önü açık ikişer köylü oturuyordu.
Pyotr: “Öyle, efendim,” dedi.
“Nereye gidiyorlar? Şehre mi, yoksa?”
Pyotr onları küçümseyen bir tavırla: “Şehre gidiyorlar
besbelli... Meyhaneye...” diyerek sanki onun da bu sözü-
nü onaylamasını bekliyormuş gibi hafifçe arabacıya doğ-
ru eğildi.
Ama, beriki kımıldamadı bile; yeni görüşleri benimseme-
yen eski kafalı bir adamdı.
Nikolay Petroviç oğluna doğru dönerek: “Bu yıl köylüler-
le başım dertte!” diye anlatmaya başladı. “Paylarına düşeni
ödemiyorlar. Ne yaparsın?”
“Gündelikle çalıştırdıklarından memnun musun bari?”
Nikolay Petroviç dişlerinin arasından: “Evet!” dedi. “Ama,
onları da kışkırtıyorlar; felaket burada! Sonra daha gerçek
bir çaba da göstermiyorlar, aletleri berbat ediyorlar. Fakat
pek bir yer de sürmediler. Hele bir buğdayı öğütelim... unu-
muz da olacak. Allah Allah! Sen şimdi çiftlik işleriyle mi il-
gileniyorsun?”
Arkadiy son soruya karşılık vermeden: “İşin kötüsü, bi-
zim burada hiç gölge yoktur,” dedi.
Nikolay Petroviç: “Ben evin kuzey yönündeki balkonun
üzerine geniş bir güneşlik gerdirdim,” diye anlattı. “Şimdi
artık yemekleri açık havada yiyebiliriz.”
“Yazlığa çıkmış gibi olacağız desene!.. Her neyse, bunlar
hep boş şeyler. Ama, burada ne hava var! Her bir yan ne gü-
zel kokuyor! Vallahi, bana öyle geliyor ki dünyanın hiçbir
yerinde bizim buralardaki gibi güzel kokular yoktur! Sonra,
burada gökyüzü de...”
Arkadiy birden durdu, yan yan arkaya bakarak sustu.
Nikolay Petroviç: “Elbette sana burada her şey bambaşka
görünecek,” dedi. “Sen burada doğdun çünkü...”

Babalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç TurgenyevBabalar ve Oğullar, Ivan Sergeyeviç Turgenyev
Meral Kaya, Sen On Yedi Yaşımsın'ı inceledi.
 20 saat önce · Kitabı okudu · 1/10 puan

Kitabı aylar önce okuyup bir de okuduğum kitaplara eklemiştim, bugün görünce utanıp çıkarttım. Yüzlerce kaliteli kitap okuyup onlara bir inceleme yazmaya vakit bulamadığım için incelemeden eklemek istemediğime göre eklemedim okuduğum kitaplara. Ama bu kitabı eklemişim bir de gurur duyar gibi.

Nasıl, niye okudum bu kitabı ben.. 17 yaş benim için çok ama çok anlamlı bir yaş... Böyle afedersiniz "gereksiz" yazar mı diyeyim heveskar mı diyeyim her neyse böyle şahısların kitaplarını asla okumam ama bunu sadece isminden dolayı merakımı gidermek için okumuştum. Rezalet.

Bu insanın bu kitabı yazma nedeni kendini övmek, yüceltmek, başka bir şey olamaz, açıklaması yok yani. Sadece kendini överek ve kendinden bir şeyler uydurarak yazdığı -kesinlikle uydurduğunu düşünüyorum- bu kitabın bu kadar satması, hatta benim gibi bu tip kitaplardan nefret eden birinin bile alması rezillik. Vallahi billahi rezillik. Bi de bu yeni kitaplar çıkarmaya devam ediyor vay anam vay..

Neyse kitapta en çok güldüğüm yerlerden biri de kızın bir arkadaşı varmış Miraç kimse senin gibi sevemez falan diyordu, Miraç'a aşık oluyordu falan yani kendi içinden gelenleri hayali bir karaktere yüklemiş...

Kesinlikle okumayın, birisi hediye edebilir, biri önerebilir, merak edebilirsiniz, öylesine almış olabilirsiniz.. Ne olursa olsun okumayın, utanç içindeyim o kadar.

Bence bizi kesinlikle anlamıyorsun, Miraç... Kitaba bir puan da olsa verdim çünkü ne de olsa emek var yani her neyse içimden geldi yazdım :"))

Nephren Ka, bir alıntı ekledi.
20 saat önce · Kitabı okuyor

Tıp tıp tıp tıp...
“İnsanın canı neresinden acırsa, kalbi orada atardı......
Kalbi gözlerinde atıyordu.”

Mahrem, Elif Şafak (Sayfa 59)Mahrem, Elif Şafak (Sayfa 59)
Seher Şahin, bir alıntı ekledi.
23 saat önce · Kitabı okuyor

Kim ne derse desin,Türklerin önde gelen önderleri,yöneticileri,yönetici vasfa sahip olanları asker saflarından çıkmıştır.Mustafa Kemal Atatürk de yani Mustafa Kemal Bey,sonra Mustafa Kemal Paşa da kurmay eğitimden geçmiştir.Mimar Sinan da askerdir;19.asrın haritacıları,16.asır gibi 19.asır gibi coğrafyacıları da,ressamlar ve Batı müziğini getirenlerde bu saflardan çıkar.Modern tıp,veterinerlik,mühendislik orduda 18.asrın reformları gereği olarak çıkmıştır.

Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 47)Gazi Mustafa Kemal Atatürk, İlber Ortaylı (Sayfa 47)

Belki tıp kitaplarında yazmaz ama sen sağlığa zararlısın. Buna eminim.